De Geschiedenis van een Oorlog 2 Y'RIJDAf 29 Maart 1940 KR ".NSCH-DUITSCH FRONT. Tengevolge van het slecht weder was de bedrijvigheid eerder beperkt De Duitschers gingen voort met het schieten hunner ar tillerie in den sector tusschen de Saar en de Vogezen. He: voetvolk kwam niet met elkaar in aanraking. Vooral in de lucht, uit hoofde van de sneeuwstormen, was de bedrijvigheid gering. HFLGIË. Heden voormiddag werd het Belgisch grondgebied herhaaldelijk overvlogen door vreemde vliegtuigen. Twee dezer werden vereenzelvigd als zijn de van Duitsche nationaliteit. Het afweergeschut kwam op verscheidene plaatsen in werking. LUXEMBURG. Een Duitsche deserteur is tus schen Gemund en Unterisenbach over de grens geko men. Dit is de elfde Duitsche deserteur die geïnter neerd werd. NEDERLAND. Op het grondgebied der gemeente Wassenaar is op het strand een mijn tot ontploffing gekomen, gelukkiglijk zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Twee andere aangespoelde mijnen kon den door de genie onschadelijk gemaakt worden. FRANKRIJK. Een Duitsch vliegtuig is tengevolge van een ongeluk in 't Noord-Oosten van Frankrijk neer gestort. De bemanning werd gedood. Berlijn deelt mede dat Duitsche vliegtuigen een Franschen torpedojager aangevallen hebben in het kanaal. M. Lebrun. Presi dent der Fransche Republiek, heeft M. Paul Reynaud, voorzitter van den Raad, ontvangen. Deze bracht ver slag uit over dc werkzaamheden en de besluiten van den Oppersten Oorlogsraad te Londen. M. Reynaud had nadien besprekingen met de ministers van Binnenland- sche Zaken en van Luchtvaart, en. met M. Fournier. gouverneur der Banque de France. ENGELAND. Naar Berlijn mededeelt hebben Duit sche vliegtuigen Donderdag avond met goeden uitslag, ondanks de zeer moeilijke luchtgesteltenis, een Britsch konvooi aangevallen in het zeegebied der Shetland- eilanden. Het konvooi werd uiteengeslagen en ver scheidene booten werden getroffen. De Engelsche ad miraliteit daarentegen deelt mede dat een zijner kon vooien in de Noordzee aangevallen werd door een vijandelijk vliegtuig dat vijf bommen uitwierp, doch geen de minste schade veroorzaakte. De Engelsche sloep Everneillvan Aberdeen, werd Donderdag avond aan de Engelsche Noord-Westkust aangevallen door een Duitsch vliegtuig. Het vaartuig werd niet ge raakt. De Russische schepen Selenga en Vladimir Mayokovsky werden door de Engelschen naar Hong kong opgebracht, omdat men ze verdacht van contre- bandetransport voor Duitschland. en voor verder on derzoek aan de Fransche overheden overgemaakt. DUITSCHLAND. Twee Engelsche vliegtuigen wer den boven Duitschland neergehaald. Naar uit Bata via gemeld wordt maken drie Duitsche booten, name lijk de Nordmarkde «Rendsburg» en de «Vogt- landalle drie van boven de 6000 ton, welke aldaar een schuilplaats zochten in het begin van den oorlog, zich waarschijnlijk gereed om naar Vladivostock te vertrekken. De drie schepen werden in 't grijs geschil derd. de namen werden uitgewischt en doen thans een lading eetwaren in. Een zelfde bedrijvigheid wordt medegedeeld aangaande 14 andere schepen, welke in verschillende havens van Nederlandsch-Indië schuilen. Radio Rome heeft een niet bevestigd bericht uitgezon den. volgens hetwelk Duitsche oorlogsschepen Willems haven zouden verlaten hebben of op het punt staan de haven te verlaten, om de Britsche strijdkrachten van den controledienst aan te vallen. De Duitsche koop vaardijschepen, die zich in de Noordzee bevinden, zou den bevel gekregen hebben een schuilplaats te zoeken in de meest nabije havens. NOORWEGEN. Te Stockholm acht men het zeker dat de opperste oorlogsraad der Verbondenen beslo ten heeft een nieuwe actie te ondernemen tegen den aanvoer van ijzererts voor Duitschland door de Noor- sche territoriale wateren. Indien de weg kan afgesne den worden, zal dit een zware slag zijn voor Duitsch land. Het Reich zou inderdaad moeten wachten tot het ijs in de Baltische zee gesmolten is, wat nog meer dan een maand kan duren, om zijn schepen te sturen naar Luba. de Zweedsche haven in het Noorden van de Bal tische zee. Luba is slechts gedurende vijf maanden op de 12 ijsvrij, en vandaar leidt slechts één kleine spoor lijn naar het ijzergebied van Kiruna. dat op 400 km. afstand ligt, terwijl de Noorsche haven Narvik slechts 160 km. van dit ijzergebied verwijderd is. De hoeveel heid ijzererts, die Duitschland langs dien weg kan be komen. is dus zeer beperkt. Het Noorsch stoomschip Burgos metende 4.700 ton, werd tegenover de Ooste lijke kust van Engeland tot zinken gebracht. De be manning werd gered. FINLAND. Uit Helsinki meldt men dat de oorlogs schade tot op heden beraamd wordt op een milliard Finsche mark. Voor Abo alleen wordt de schade op 30 of 40 millioen mark geschat. De reederijen, welke ge vestigd waren in de afgestane gewesten zijn reeds overgebracht naar de westelijke kust van Finland. Zwe den zal 8 tot 9.000 arbeiders zenden om aan den weder opbouw van Finland mede te helpen. ROEMENIE. M. Christu. Roemeensch minister van Buitenlandschen Handel, heeft aan Dr Clodius. de Duitsche economische deskundige, een eerste hoffelijk- heidsbezoek toegestaan. De twee economische afvaar digingen hebben hun werkzaamheden voortgezet. RUSLAND. Naar uit Londen vernomen wordt, zou sir William Seeds. Britsch ambassadeur te Moskou, eerstdaags naar de Russische hoofdstad terugkeeren. Hieruit leidt men af dat de Britsche regeering niet voornemens is. ten minste niet op dit oogenhlik, de di plomatieke betrekkingen met de Soviët-Unie af te bre ken Bevoegde Londensche middens verzekeren dat Rusland officieel aan Groot Brittanje voorgesteld heeft besprekingen te openen voor het aangaan van een Rus- sisch-Engelsch handelsverdrag. VEREENIGDE STATEN. M. Sumner Welles heeft aan President Roosevelt zijn eerste verslag uitgebracht over zijn reis naar Europa. Dit verslag wordt geheim gehouden. ZATERDAG 30 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht van 's morgens luidt als volgtGeweldig we derei dsch artillerievuur ten Westen van de Vogezen en ten Westen van het Saargebied. In laatstgenoemde streek werden Duitsche verkenners door het vuur van de Franschen teruggedreven en werd met succes een hinderlaag gelegd. De Duitschers lieten verscheidene dooden achter 's Avonds werd door de Fransche le gerstaf volgende mededeeling gedaanPlaatselijke gevechten nabij de Sauer en in de streek ten Westen van de Vogezen. Bij een treffen met vijandelijke ver kenners hebben onze patroeljes enkele krijgsgevange nen gemaakt. Wederzijdsche bedrijvigheid van de ar tillerie Volgens het officieel Duitsch legerbericht werden verscheidene aanvallen van Fransche verken ners afgeslagen. Bij luchtgevechten boven het weste lijk front werden drie Fransche toestellen zoo ernstig beschadigd, dat zij een noodlanding moesten uitvoeren. Een Duitsch toestel werd neergeschoten. Boven de Duitsche linies werden twee Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten door Britsche vliegers. BELGIË. Een Engelsche versperringsballon is te recht gekomen in de kabels van de electrieke tram der lijn Brugge«Blankenberghet Een andere losgerukte Britsche kabelballon daalde te Wevelghem. na heel wat schade aangericht te hebben. Langs den steenweg Namen-Brussel en in de omgeving van Bovesse en Isnes werden er Duitsche vlugschriften gevonden FRANKRIJK. M. Daladier, Fransch minister van oorlog, heeft heden beraadslaagd met generaal Garae- lin. hoofd van den Franschen legerstafgeneraal Georges, opperbevelhebber van het veldlegervloot- admiraal Darlan en generaal Vuillemin. hoofd der luchtmacht. De militaire toestand werd grondig onder zocht. Generaal Weygand is heden te Parijs toegeko men en werd onmiddellijk door M. Daladier ontvan gen. De Russische ambassadeur Souritz, die door de Fransche regeering ongewenscht geoordeeld werd. is uit Parijs vertrokken. Tijdens een huiszoeking in den boek handel der internationale maatschappelijke uitgaven werd een belangrijke voorraad communistisch propa gandamateriaal ontdekt. ENGELAND. Uit Berlijn wordt medegedeeld dat Duitsche bombardementsvliegtuigen hun verkennings vluchten boven de Noordzee in zeer moeilijke atmosfe rische omstandigheden hebben voortgezet en dat zij Vrijdag avond een Britsch konvooi nabij de kust heb ben aangevallen spijts het hevig afweergeschut der kustbatterijen. Een kruiser, die het konvooi begeleidde, werd zwaar getroffen, terwijl een der schepen van het konvooi tot zinken werd gebracht. Een der Duitsche vliegtuigen is ter hoogte van Northumberland in zee gevallen en samen met de bemanning in de golven ver dwenen. Een Engelsch stoomschip werd in de nabijheid van de Schotsche kust door acht Duitsche bombarde mentsvliegtuigen met geweldig mitrailleuzenvuur be stookt. Ook enkele bommen werden geworpen en trof fen doel. De kapitein en eenige leden der bemanning werden gewond. DUITSCHLAND. Aan den rechteroever van den Moezel aan de Luxemburgsche grens, hebben de Duit sche militaire overheden sterke prikkeldraadversperrin gen aangebracht, ten einde in de toekomst te beletten dat Duitsche soldaten de wijk zouden nemen naar Luxemburg. De Duitsche ministerraad voor de verde diging van het rijk heeft een dekreet bekend gemaakt, waarbij iedereen, die trachten zal zich te verrijken bij gelegenheid van de inzameling van oud ijzer of oud ijzer zal verduisteren, met de doodstraf zal gestraft worden. ZWEDEN. De Zweedsche overheden hebben beslo ten dat de koopvaardijschepen, die langs de Zweedsche Westkust varen, tusschen Gotenburg en Helsingborg opnieuw zullen begeleid worden door oorlogsschepen. Dit geleide was eenigen tijd geleden afgeschaft ge worden. De Zweedsche regeering heeft in de Vereenig- de Staten 295 vliegtuigen en 446 vliegtuigmotoren ge kocht. Maandag zal de Zweedsche regeering een ver klaring afleggen over de buitenlandsche politiek. Op die verklaring zal een parlementair debat volgen. NOORWEGEN. Een vreemd vliegtuig werd boven de Oslofjord en tegen Oslo op groote hoogte opgemerkt. Achtervolgd door Noorsche jachttoestellen, verdween het in de richting van het Zuiden. Twee vreemde vlieg tuigen werden ook nog waargenomen ter hoogte van Bergen, en later boven Hardanger, Telemark en Chris- tiansand. DENEMARKEN. Een vliegtuig van vreemde natio naliteit vloog boven de streek van Esbjerg. De Deen- sche luchtafweer opende het vuur, waarop het toestel zich verwijderde. JOEGOSLAVIË. De Zuidslavische overheden heb ben aan de Roemeensche grens tien Duitsche Donau- booten tegengehouden, die geladen zijn met petroleum. Daar petroleum beschouwd wordt als oorlogsmateriaal, is een bijzondere vergunning vereischt voor het ver voer over Zuidslavisch gebied. Drie van de Duitsche booten, die poogden zonder die vergunning op Zuid slavisch gebied te komen, werden opgebracht naar Bel grado. RUSLAND. De onderhandelingen met de Finsche afgevaardigden duren langer dan voorzien werd. Naar het schijnt zouden de Russen de besprekingen uitbrei den en trachten een nieuwe handelsovereenkomst te bekomen, waarbij Finland economisch afhankelijk zou worden van Rusland. Verder wordt nog medegedeeld dat men nog tot geen akkoord eekomen is betreffende verscheidene punten voor het afbakenen van de nieuwe grens. Tijdens de vergadering van den Oppersten So- viëtraad te Moskou, hield M. Molotof een rede waarin hij o. m.1 verklaarde dat Rusland zijn neutrale houding moet handhaven en zich onthouden deel te nemen aan den oorlog in West-Europa. TURKIJE. Aan de Turksche postkantoren werd verboden nog paketten met voedingswaren, met be stemming voor Duitschland, te aanvaarden. In Enge land worden elf nieuwe koopvaardijschepen gebouwd, bestemd voor Turk'je. VEREENIGDE STATEN. In een persconferentie verklaarde President Roosevelt dat de Heer Sumner Welles geen vredesvoorstellen ontvangen noch mede gebracht heeft van welke zijde zij ook mochten komen en hoe zij ook zouden kunnen opgesteld zijn. De in lichtingen. die de Heer Sumner Welles verzamelde, zul len echter van groote waarde zijn wanneer het oogen hlik zal aangebroken zijn om een bestendigen vrede in Europa te grondvesten. De President voegde er aan toe dat het mogelijk was dat het bezoek van den Heer Welles in zekere gevallen zou kunnen bijdragen tot een beter wederzijdsch begrijpen en tot vriendschap- pelijker betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de landen die hij heeft bezocht. De zending van den Heer Welles heeft in ieder geval bijgedragen tot het ophelderen van de betrekkingen tusschen Amerika BIJ DEN KRUIDENIER. Madameke, geef mij een pakske chic... Ja, ja, Madame, een pakske PACHA' CHIC. en de Europeesche mogendheden. In de Amerikaansche luchtvaartmiddens wordt bevestigd dat de aankoop commissie van de Verbondenen nieuwe bestellingen heeft gedaan in de Amerikaansche fabrieken voor 200 millioen dollar gevechtsvliegtuigen, wat de grootste bestelling is die ooit gedaan werd. Men denkt dat het hier gaat om 3.500 toestellen. POLEN. Uit bevoegde Vatikaansche kringen ver neemt men dat aan den apostolischen nuntius te Ber lijn door de Duitsche officieele kringen de toelating geweigerd werd om de Poolsche gebieden, bezet door het Reich, te bezoeken. ZONDAG 31 MAART FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tusschen de Saar en de Vogezen werd de bedrijvigheid van beide artil leries met groote hevigheid voortgezet. Vooral ten Noorden van Bitche was de Duitsche artillerie vrij hevig. De Duitsche infanterie heeft tot tweemaal toe een Franschen post aangevallen, doch werd telkens met voelbare verliezen teruggedreven. Op een ander punt van de streek van de Nied werd een aanval van de Duitsche infanterie eveneens afgeslagen. De Duitschers lieten enkele dooden en krijgsgevangenen achter. Aan den bovenloop van den Rijn zetten de Duitschers da gelijks hun pogingen tot pacifistische propaganda voort, echter zonder bijval. De uitzendingen der Duitsche luidsprekers worden door de Franschen met machine geweervuur beantwoord. In de lucht heerschte er, vol gens het Fransch stafbericht van heden avond, vrij groote bedrijvigheid langs weerskanten. Naar uit Ber lijn gemeld wordt hebben de patroeljes een nog al groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Gedurende een aanval hebben de Duitschers talrijke krijgsgevan genen gemaakt en een mitrailleuse bemachtigd. Aan Duitsche zijde zijn de verliezen zeer gering. NEDERLAND. -In de Nederlandsche Kamer heeft de minister van Landsverdediging de redenen uiteen gezet waarom de regeering het noodig acht de Neder landsche vloot in 't Verre Oosten te versterken. De re geering is van oordeel dat deze versterking noodzake lijk is om de neutraliteit van Nederland te doen eer biedigen. De Nederlandsche treiler Viking Bank van 325 ton, werd door 6 Duitsche bombardeervliegtuigen aangevallen, doch niet getroffen. Op de Wester-Schelde dreven 5 mijnen, waarvan 2 door de Nederlandsche ma rine stukgeschoten werden. Op het grondgebied der ge meente Hoofdplaat spoelde een vliegtuigbom aan die eveneens onschadelijk gemaakt werd. BELGIË. Een Belgische visschersboot werd in de Noordzee door een Duitsch vliegtuig beschoten. Twee Fransche torpedojagers beschoten het vliegtuig, dat op de vlucht gedreven werd. ENGELAND. Een Duitsch vliegtuig heeft de Shet land eilanden benaderd. Britsche gevechtstoestellen zijn opgestegen en verjaagden het vijandelijk vliegtuig dat geen enkele bom heeft uitgeworpen. Een tweede vliegtuig, vermoedelijk van Duitsche nationaliteit, werd opgemerkt boven Kirkwall, op de Orkaden. Het werd door de afweerkanonnen verdreven. Een bombardeer vliegtuig van de Britsche kustverdediging is in de lucht in brand geschoten en naast het vliegveld neergestort Het toestel werd totaal vernield, doch de vier inzit tenden kwamen er met lichte brandwonden van af. Uit Londen wordt gemeld dat een Duitsch vliegtuig door een Engelsch toestel boven de Noordzee buiten gevecht gesteld werd. De Heer Winston Churchill heeft een rede gehouden waarin hij o. m. verklaarde dat de tot nu toe heerschende kalmte in de krijgsverrichtin gen van een onschatbare hulp als voorbereidingspe riode voor de Verbondenen is geweest. Hij voegde hier aan toeIk ben de meening toegedaan dat een ver scherping van den strijd moet verwacht worden en ik kan verzekeren dat wij niet zullen terugdeinzen, want wij hebben den tijd gehad om het grootsche van onze taak te beseffen, beter dan op het oogenblik dat de strijd met onzen tegenstander losbrak Zware beproe vingen staan ons nog te wachten, zoo vervolgde hij, maar onze hulpmiddelen overtreffen deze van den vij and. De oorlog kan echter nog lang duren door het feit dat talrijke kleine Europeesche staten, bevreesd voor het Duitsch geweld, aan Duitschland de noodige grond stoffen leveren voor een modernen oorlog. Daarna han delde M. Churchill over Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk. Polen, over het leger van een millioen Duitsche solda ten dat sedert maanden gereed ligt aan de Luxemburg sche, Belgische en Nederlandsche grenzen, en eindigde met de verklaring vastbesloten te zijn zoodra mogelijk en eens voor goed een einde te stellen aan dien gedu- rigen en afschuwelijken alarmtoestand. FRANKRIJK. Naar de Turksche bladen melden zou M. Trentieff, thans ambassadeur der Soviëts te Ankara, in dezelfde hoedanigheid benoemd worden te Parijs TURKIJE. Het vriendschappelijk akkoord tus schen Turkije en Syrië werd heden morgen te Ankara, in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, onderteekend. Antwoordende op de rede d:e M. Sarad- jogloe, Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, te dier gelegenheid uitsprak, verklaarde de Fransche gezant. M. Massigli, dat de Turksch-Svrische betrek kingen voortaan in de beste verstandhouding zullen voortgezet worden, gezien zij zullen steunen op de grondvesten der Turksch-Fransche vriendschap. FINLAND. Helsinki logenstraft officieel de mede- deelingen, verschenen in de buitenlandsche pers, vol gens dewelke de Finsche verliezen tijdens den oorlog 40.000 dooden zouden beloopen. Men verzekert dat dit cijfer de 20.000 niet overschrijdt. ITALIË. De Heer Francois Poncet. Fransch am bassadeur in Italië, heeft Rome verlaten om zich naar Parijs te begeven, ten einde er rechtstreeks in con tact te komen met de nieuwe Fransche regeering. RUSLAND. Diplomatieke medewerkers van En gelsche bladen schrijven dat, volgens zekere aanwij zingen, Rusland betere betrekkingen met Engeland zou willen aanknoopen. Dit zou gebleken zijn uit het on derhoud dat ambasadeur Maisky enkele da een geleden gehad heeft met lord Halifax. Rusland zou o. m. een economisch akkoord met Frankrijk en Engeland wil len afsluiten. MAANDAG 1 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na verscheidene dagen levendige bedrijvigheid, heftig artillerevuur en overvallen, is het een kalme dag geweest zonder groote incidenten. De bedrijvigheid in de lucht daarentegen was nogal groot. Volgens het Duitsch legerbericht meldt hadden er gister namiddag ten Zuiden van "aar- brucken. boven Fransch grondgebied. versnheVene luchtgevechten plaats van grooten omvang tusschen Duitsche en Fransche jachtvliegtuigen Hoewel de Franschen sterker in getal waren, hebben de Duitsche jagers zeven Fransche toestellen neergeschoten zonder

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2