4 De BI|EENKOMST op den BRENNER en hare gevolgen Uitgifte van Schatkistcertificaten LEON GRILLET Onze Aardrijkskundige Rubriek o In de dagbladen werd er veel gesproken over de bijeenkomst Hitler-Mussolini op den Bren ner en werd er over 't algemeen veel van ver wacht. Allerhande veronderstellingen werden vooruitgezet, alhoewel men van beide betrokken zijden het grootste geheim behield over de ge voerde besprekingen en zich vergenoegde met het bekend maken eener laconieke officieele mede- deeling die beweerde dat het onderhoud tusschen beide dictators gekenmerkt werd door de groot ste vriendschap. Nu echter dat er, sedert deze bijeenkomst, reeds eenigen tijd verloopen is en de door velen ver wachte gevolgen nog steeds op zich doen wach ten, kan men uit de laatste politieke gebeurte nissen reeds in zekeren zin uitmaken dat deze destijds opzienbarende bijeenkomst aan de ge stelde verwachtingen niet beantwoord heeft. Dit is hetgeen op zeer objectieve wijze uiteen gezet wordt in een artikel van de Haagsche Postwaaraan wij hieronder enkele deelen ont- leenen De Paaschverrassing, die van Berlijn uit was aangekondigd, laat op zich wachten. Noch Molo- tof, noch Ciano zijn te Berlijn verschenen. Zelfs de goedgeloovigste krantenlezer moet gaan twij felen, of het drievoudig verbond tusschen Duitschland, Rusland en Italië wel zoo aanstaan de is, als zekere propaganda ons heeft willen doen aannemen. Het Duitsche volk heeft groote verwachtingen op deze Samenwerking geböuwd. Engeland en Frankrijk hebben een diplomatieke nederlaag geleden in het hooge Noorden, terwijl de buitenlandsche politiek van Berlijn voortgaat van triomf naar triomf te marcheeren. Dit is een suggestie, die waarlijk met veel talent zelfs bij vele neutrale toeschouwers levendig gehouden wordt. Waarin bestaan de diplomatieke overwin ningen van Berlijn dan, terwijl het zoo eenzaam blijft als het in het begin van den oorlog was Het bezoek van Molotof aan Berlijn was het eerst door de Italiaansche radio aangekondigd. Liep Rome op de gebeurtenissen vooruit, of wilde het door deze indiscretie gebeurtenissen, die het niet onmogelijk achtte, bemoeilijken? Totnogtoe heeft de spil zich vooral gemanifesteerd in veel theoretisch partijkiezen der Italianen voor de Duitschers, en in weinig feitelijke hulp. Wij zijn daarom, zooals de lezer zich zal herinneren, zeer sceptisch geweest inzake de resultaten van de ontmoeting op den Brenner. En niet minder zijn wij het ten opzichte van de waarschijnlijkheid, dat Molotof te Berlijn een bondgenootschap zou komen sluiten. De Russen hebben reeds al te duidelijk blijk gegeven een conflict met Engeland en Frankrijk het liefst maar te vermijden. Hadden zij dit con flict niet gevreesd, dan zouden zij allicht den strijd in Finland niet gestaakt hebben voor zij, volgens hun plan, het land gebolsjewiseerd had den. Want welke voordeelen de vrede hun moge hebben gebracht, politiek beschouwd was hij voor Stalin een terugtocht. Wij willen er ook aan herinneren, dat Rusland de bemiddeling juist van Engeland voor dien vrede heeft gevraagd. Moskou scheen door het beloop van het Finsche avontuur voorzichtiger geworden er is geen re den nu reeds aan te nemen, dat die schijn be drogen heeft. Dagbladberichten uit Berlijn heb ben het voorgesteld alsof op den Brenner de neu tralisatie van den Balkan besloten zou zijn. Duitschland zou bij die overeenkomst zijn po sitie in Zuid-Oost-Europa bevestigd hebben ge kregen, en de Balkan-entente zou er door tot machteloosheid in eigen zaak zijn gedoemd. Een dergelijk vermoeden was echter in strijd met alle politieke logica. Italië en Duitschland zijn op den Balkan mededingersDuitschland bedreigt daar Italiaansche levensbelangen. Een accoord van dien aard zou op een terugwijken van Rome heb ben berust. Het was ondenkbaar dat Hitier bij die bespreking er in zou kunnen geslaagd zijn van Mussolini nog weer nieuwe concessies te ver krijgen. Het omgekeerde was waar. Mussolini was dezen keer de man, die eischen kon stellen. Men wist te Berlijn reeds sedert lang, dat Italië zich bij een Duitsch of Russisch ingrijpen op den Balkan genoopt kon zien zich bij de geallieerden aan te sluiten. Uit de voorstelling van zaken, die nu uit Berlijn met betrekking tot besprekingen over den Balkan gegeven is, mag men opmaken, dat Hitier zijn vriend Mussolini heeft moeten ge ruststellen ten opzichte van de Duitsche en Rus sische plannen in dat gedeelte van ons wereld deel. Het schijnt alleen nog niet te vlotten met de Russische berusting in die afspraak. Stalin doet niets gratis voor zijn nieuwen vriend. De politieke toestand in Zuid-Oost-Europa zelf blijft zeer onduidelijk. Opmerkelijk is het bezoek van Teleki, den Hongaarschen premier, te Rome. Hij houdt daar lange besprekingen en ontvangt er veel bewijzen van vriendschap. Maar gemak kelijk schijnen toch de conferenties tusschen hem en de Italianen niet te zijn. Een half jaar j geleden had men kunnen gissen, dat de Hongaar j Italiaanschen steun kwam vragen voor de ver wezenlijking van de Hongaarsche verlangens in zake Roemenië. Men weet echter reeds lang, dat Italië niet daartoe bereid is, en, integendeel, de Hongaren overreed heeft die aangelegenheid voorloopig te laten rusten. Daarvoor heeft Hon garije voor zijn zelfstandigheid Italiaansche waarborgen gekregen tegen Rusland, en waar schijnlijk ook tegen Duitschland. Wij willen daar even aan herinneren, omdat dit slecht verholen feit een kijk geeft op het verschil in woorden en practijk der Romeinsche politiek. Uit Boedapest wordt nu bericht, dat de Hongaren zich bezorgd maken over de vriendschappelijker houding wel ke de Italianen, onder invloed van Berlijn, te genover de Russen zouden aannemen. Want de Hongaar kent nu eenmaal, op grond van bittere ervaringen, geen erger vijand dan het bolsje wisme. Is de Russisch-Italiaansche vriendschap echter reeds zoo in het oogloopend geworden, dat de Hongaren reden zouden hebben voor een pro test of waarschuwing Wij gelooven het niet. De Hongaarsch-Italiaansche betrekkingen ver- toonen vele onduidelijkheden. Maar zij zijn nog stralend van helderheid, als men ze vergelijkt met de betrekkingen der Roemenen met de ver schillende oorlogvoerende groepen. De houding der Roemenen schijnt zich voor het oog van den toeschouwer zoo te wijzigen, dat hij geen tijd krijgt een toestand te constateeren. Misschien is dat ook wel de bedoeling. Voelen de Roemenen zich weer wat zekerder na de bijeenkomst op den Brenner, die in ieder geval gunstig was voor de veiligheid van de Bal- kanlanden Of zijn zij ten opzichte van de ge allieerden weer wat gerustgesteld door het sterke vertrouwen, dat de Turken dezer dagen weer hebben uitgesproken in den bijstand, dien zij van dien kant verwachten in geval van nood Wij hebben ons niet te beklagen over de hoeveelheid strijdmiddelen, die Frankrijk en Engeland ons doen toekomen en over de militaire maatregelen welke zij treffen ter beveiliging van onze posi tie, zoo ongeveer heeft de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken gesproken. En tege lijkertijd betuigt hij nog weer eens de trouw van zijn land aan het bondgenootschap met de wes telijke mogendheden en aan zijn vrienden op den Balkan. Prompt komt ook uit Berlijn het be richt, dat de, voor het overige uit Berlijn zelf afkomstige geruchten over verwachtingen van een ommekeer te Ankara, onjuist zijn. Von Pa pen doet daar geen enkele poging toe, zoo heet het. Maar hoe het nu zij, koning Karei van Roe menië schijnt eenigen moed te hebben gevat, en heeft weer eens dappere woorden gesproken over de onaantastbaarheid van het Roemeensche ge bied, waaraan het de buitenlandsche deskundi gen in die buurt zoo moeilijk valt te gelooven. Behalve van Turkije is de houding van geen enkelen staat in dien hoek van Europa geheel duidelijk. Men doet het best op de verschijnse len van den dag niet af te gaan, daar die meer ter bemanteling dan ter verduidelijking van de bedoelingen der betrokkenen dienstig zijn. Zooals Nederland en België hun heil zoeken in de uiter ste duidelijkheid van hun politiek, zoo zoeken de Balkanlanden met uitzondering van Tur kije het in het tegendeel. Geschiedenis en lo gica hebben daarom nog niet hun kracht in dien hoek verloren ONAFHANKELIJKHEIDSLEENING VAN BELGIË. Deze certificaten zijn uitgegeven in BONS aan drager van 1000 fr. of 10.000 fr. voor een termijn van 4 maand, 8 maand of 1 jaar Interest: 2,40 netto voor de certificaten op 4 maand 2,70 netto voor de certificaten op 8 maand- 3,00 netto voor de certificaten op 1 jaar. De interesten, vrij van alle werkelijke belas tingen of taxen, zijn betaalbaar op voorhand. Gewaarborgde terugbetaling na 4 maand, 8 maand of 1 jaar na den dag van uitgifte. De inschrijvingen kunnen kosteloos en naam loos gedaan worden bij Wisselagent Correspondent bij de Beurs van Brussel. 31, MEENENSTRAAT, 31, YPER Tel. 144 BEURS WISSEL COUPONS Leest en verspreidt HET YPERSCHE XXXII. DE VOORNAAMSTE ZEEROUTES (Vervolg) 5. De NoordzeerouteDe Noordzee heeft een zeer regelmatige, ofschoon kleine diepte; zij is on geveer even ondiep als de Oostzee, en doorzaaid met zandbanken. Een dezer'banken de groot steis de Doggersbank. Al deze banken zijn een gevaar voor de scheepvaartde stormen kunnen er geweldig huishouden en zij heeft sterke ge tijden. Door de voortdurende beweging van het watér is zij echter een zeer rijke vischzee. Het zuid-oostelijk gedeelte van de Noordzee is een echte monding waar belangrijke stroomen samen uitmonden de Elbe, de Wezer, de Rijn, de Maas, de Schelde en de Teems. De kusten van deze zee zijn over het algemeen niet voordeelig, maar zij hebben aan de riviermondingen actieve havensHamburg en Bremen in Duitschland, Rotterdam in Nederland, Antwerpen in België en Londen in Engeland. Daardoor is de Noordzee de drukst bevaren zee ter wereld, maar om dezelfde redenen is zij ook thans in oorlogstijd de gevaarlijkste. Dit te bewijzen is werkelijk niet meer noodig 6. De Kanaalroute Het Kanaal dat tusschen Frankrijk en Engeland ligt is nog ondieper dan de beide vorige zeeën eigenlijk is het een zee arm, een kanaal of channelzooals het in het Engelsch heet. Eigenlijk is deze verbinding tus schen de Noordzee en den Atlantischen Oceaan ontstaan door een inzinking van den bodem die de verbinding mogelijk maakte. Het heeft zeer sterke diepstroomingen, is zeer mistig en stbrm- achtigook echter zeer vischrijk en telt daarom vele visschershavens. Belangrijke aanlegplaat sen liggen aan de kustenSouthampton, Ports mouth, Plymouth in Engeland en Boulogne en Cherbourg in Frankrijk. Ook hier ligt Frankrijk's grootste haven aan dezen kantLe Havre. 7. De Middellandsche zeerouteDeze zee is een diepe zee, met groot zoutgehalte, een hooge temperatuur, zoodat de verdamping er aanzien lijk is. Het verlies aan water wordt hersteld door den toevoer uit den Atlantischen Oceaan door de Straat van Gibraltar, door de rivieren en door de Zwarte Zee. De Middellandsche zee heeft twee onderscheidene deeleneen westelijk en een oostelijk gedeelte, gescheiden door een ondiepen drempel tusschen Sicilië en Noord-Afrika. Dooi de onbelangrijke getijden van deze zee werden de kusten ervan reeds van in de vroegste tijden zonder gevaar bewoond. Naast de gewone visch- vangst, die er zeer productief is, levert zij ook koralen en sponsen op. De verbinding met den Atlantischen Oceaan de straat van Gibraltar is een der drukst be varen plaatsen van de wereld. Van Gibraltar naar Port-Saïd loopt de groote route naar het verre Oosten, sedert de opening van het kanaal van Suez. Maar van niet minder belang zijn de kleinere routes in de Middellandsche zee zelf inderdaad buitengewoon talrijk zijn de verbin dingswegen tusschen de verscheidene onderdee- len van deze groote binnenzee de Adriatische zee, de Egeïsche zee, de Tyrrheensche zee, de Zwarte Zee. Marseille en Genua zijn er de groot ste havens. Het Kanaal van Corinthië verkort enkele hon derden km. de route van de zuidelijke punt van Italië naar de haven Stamboel en die der Zwarte Zee. Dit kanaal, dat dwars door het Grieksche schiereiland loopt, werd gegraven van 1881 tot 1893 en heeft een lengte van 6.300 m., een diepte van 8 m. en een breedte van 24.50 m. aan de op pervlakte. De kleinste vaartuigen alleen kunnen er met eigen middelen doorvaren, de middel matige moeten er door gesleept worden, terwijl de groote schepen het niet kunnen gebruiken en den tocht om Kaap Matapan moeten nemen. Hij heeft niet aan de verwachtingen voldaan welke men er op gesteld had en daardoor heeft het meer een uitsluitend nationaal belang voor Grie kenland. Het werd gegraven met Fransch kapi taal. 8. De ZwartezeerouteDe Zwarte Zee is de groote reservoir voor de Middellandsche zee het is een wereld op zich zelf. Door het kleine zoutgehalte en de verwijdering van de groote oceanen, en de ligging te midden van de vaste landen vriest zij 's winters nog betrekkelijk ge makkelijk toe aan de kust. Men bereikt de Zwarte Zee door de Dardanel les de Zee van Marmora en de Bosporus. Over deze straten sprake^ we reeds in vroegere kro nieken. Vele schepen van de Middellandsche zee worden er toe aangetrokken omdat zij bijna ze ker zijn ladingen te vinden in een der havens van Roemenië en Sovjet-Rusland. Ook is zij voor al in de huidige tijden druk bevaren door de tankschepen met petroleum van Sovjet-Rusland naar de Donauhavens, alwaar de olie overgela den wordt op rivierbooten in de richting van Duitschland. Mercator

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4