Kosmos Toerisme 6 Eendaagsche AUTOCAR REIZEN KOSMOS TOERISME Crescendo heeft gespeeld Nationaal Kriterium der Nieuwelingen YPERSCHE VOETBALKRONIEK camelot aux boniments emphatiques. Ici M. Ghis- quière pique un peu, mais sans faire trop de mal. Cela vaut mieux de cette fagon, il amuse sans nuire a qui que soit. M. Vandenhende nous chante trés agréable- ment Geef ze eens een kopje koffie Vision poétique. que celle du ballet «Tout bleu dirigé par M"" Lahousse, et dans lequel nos jeunes ballérines Yproisesi font preuve de beaucoup de grace et de souplesse. Madame Lelong. faut-il le dire, est une ex cellente divette, et son partenaire M. Viaene un bon accordéoniste. Montevideo ne pourrait trouver chez nous de meilleurs interprètes. Et voici un pot-pourri de danses exécutées d'une manière charmante par Mm' Lahousse et M. Gantois. M'!u Belgarde el M. Michiels et M. Lelong Ed. Roode Rozennous permet d'ap- précier une fois de plus la belle voix de M"'" Viaene. Enfin Mobilisation 1938 sketch trés amusant qui nous rappelle les mobilisés en casquette, a la tunique trop étroite, et aux souliers dépareillés, est interprêté d'une fagon gentiment burlesque par M. Vandenhende, Heekhout. Colpaert, Gan tois et Vanraes. Le Lieutenant Delobel s'honore d'avoir été chargé par le Commandant Iweins d'Eeckhoutte de prendre la parole. II remercie le Major et les autorités civiles d'avoir bien voulu rehausser de leur présence cette soirée. Puis, en termes chaleureux et élogieux il s'a- dresse a M. Ghisquière dont il exalte le talent et aussi le dévouement désintéressé. chaque fois qu'on lui demande de collaborer a l'organisation d'une fête de bienfaisance. Au nom de son unité, il lui remet une superbe plaquette. Les talen- tueux acteurs et les musiciens dévoués regoivent leur part de remerciements, ainsi que le public tout entier qui aura contribué a donner plus de confort a nos mobilisés sur place. Enfin, il invite tous ceux qui pourraient le faire a imiter l'exemple de certains donateurs anonymes qui ont offert aux G. V. C. E. du cho colat, des cigarettes et même de la toile a mate- las. Cette allocution déchaine une ovation qui s'a- dresse tant aux officiers et soldats qu'a l'auteur et a ses collaborateurs. La troisième partie débute par un ballet ori ginal intitulé Maginot en Siegfriedlijn chanté par M. Heekhout et dansé par les gracieuses bal lérines. Violetta duo chanté par Mm<' Viaene et M. Vandenhende nous enveloppe de son charme. Et voici de nouveau l'émule de Lucienne Boyer, M°" Lelong qui nous fait entendre cette fois Mon P'tit Kaki Puis vient un vrai sketch, dont le titre est remplacé au programme par cinq points d'inter- rogation M. Ghisquière interpelle un soldat qui fait as- sez bien de bruit au fond de la salle. C'est un G. V. C. E. qui s'amène portant une sorte d'en- cadrement en bois. II monte sur la scène. C'est tout bonnement le désopilant M. Werrebrouck, qui vient présenter au public la maquette du lit qui sera offert a nos mobilisés, cantonnés chez nous, grace a la recette de cette soirée. «L'air des fleurs de Faust de Gounod et 1' Habanera de Carmen de Bizet sont chantés en sa langue ma- ternelle avec beaucoup de délicatesse, par une charmante dame anglaise épouse d'un G. V. C. E. Sérénade sans espoir nous offre un petit ta bleau charmant, dans lequel Pierrot (M. Vanden hende) s'accompagnant a la guitare chante son rêve personnifié par l'exquise ballérine Madame Lahousse. Enfin Mobilisatie 1939, est un sketch des plus amusants, dans lequel M. Werrebrouck incarne un brave type campagnard rappelé sous les dra- peaux. Une vision de nos soldats montant la garde quelque part en Belgique et un défilé des G. V. C. E. cloture cette belle soirée, tandis que l'orchestre exécute la Brabangonne. Gaired. MET 1) Reizen naar BRUSSEL 10 en 24 April, 15 en 29 Mei. PRIJS45 Fr. Afreis om 6.30 uur. 2) Reizen naar OOSTACKER (Klein Lourdes) op 2, 9, 16 en 23 Mei. PRIJS30 Fr. Afreis om 8 uur. 3) Naar de H. BLOEDPROCESSIE te BRUGGE Op 6 Mei. PRIJS25 Fr. Afreis om 8 uur. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen zich wenden 26, GROOTE MARKT ALBERT I, YPER Tel. 515. TOONKELLEVEN Verleden week werd van deze club de eind-seizoen- opvoering aangekondigd. Volgen nu enkele bijzonderheden betreffende het, voor een welwillend publiek, ten tooneele brengen van het sociaal drama Langs doornige Paden Het stuk zelf is diep menschelijk, met sterk afgetee- kende conflicten, wijl ook psychologische uitdiepingen fijn uitgewerkt worden. Verduin (F Verbeke), een succesvol koopman, wil met halsstarrige koppigheid zijn jongsten zoon Kris (G. Vermeersch). een gevoelige kunstenaarsziel, het spoor zijns vaders doen volgen. De jongen smeekt te mogen schilderen, doch dit wordt hem. zelfs als lief hebberij. door den nochtans goed meenenden vader ver boden. Zijn oudste broer Louis iP, Martin) helpt hem echter, ook de oude knecht des huizes, Sef (G. Wyd- hooge). wijl de bejaarde handelsleeraar Stolpers (A. Vermeersch) hem eveneens sympathiek gezind blijkt. Edoch, door laffe handelwijze van den anderen brder, Frans (C. Verbeke), die vervalschte checks bij Kris's teekeningen stopte, wordt de jongen als dief van huis verjaagd. Tien jaar later komt hij als beroemd schilder terug, zijn door smart gebroken vader weer gelukkig makende. Frans, inmiddels toch gevlucht, stierf in den vreemde na berouwvol schuld te hebben bekend. En dit was het einde De vertolking was mooi. De typeeringen Verduin en Frans lieten sterk karakterspel bewonderen, subliem was eerstvernoemde. Kris ontroerde, wijl de rollen Stolpers en Louis aangenaam aandeden. De bewogen atmosfeer, die den toeschouwer gedurig tot het diepste zijner ziel roerde, werd op passende momenten ver zacht door het goedzielig, dom uitziend, doch diep be grijpend type. Sef. Die wist met zijn primitief dialect, zijn impulsieve bewegingen en zijn scheldpartijen me nigmaal een glimlach op vrouwenmond te brengen, wijl mannelijk publiek er dankbaar gebruik van miek om, door lachen, ontroering te verbergen. Er waren misschien wel kleine foutjes aan hun typen; Louis wat te los, Frans te weinig beweging, Stolpers en Sef vergaten soms hun ouderdom de eerste door houding, de tweede met zekere woorden, doch van amateurs kan bezwaarlijk correct spel gevergd worden. Machinist G. Maes, geassisteerd door A. Ramette, dient ook vermeld om zijn behendig met doeken ge- ensceneerde scene's. We hadden wel graag wat sterkere verlichting gezien Op zijn geheel liet deze eindopvoering genieten. Gemeld wordt nog dat Crescendodit drama op Zondag 7 April, om 7 u.. te Vlamertinghe heropvoert. KONINKLIJKE BELGISCHE ATHLETIEKBOND onder de bescherming van La Dernière Heure Lokale Ziftingen5 Mei 1940 UITTREKSEL VAN HET REGLEMENT ARTIKEL EEN. Het Nationaal Kriterium der Nieuwelingenwordt jaarlijks ingericht, in het begin van het Piste-seizoen, door den K. B. A. B.. onder de bescherming van La Dernière Heure ART. 2. De volgende proeven staan op het pro gramma Juniors 100 m. 1000 m. Hoogspringen. Verspringen. Gewichtwerpen (5 kg Scholieren 80 m. 600 m. Hoogspringen. Verspringen. Gewichtwerpen (5 kg.). Cadetten 60 m. 300 m. Hoogspringen. Verspringen. Gewichtwerpen (5 kg.). ART. 3. De Lokale Ziftingen gaan door in al de sekties, op datum en uur door de inrichters voorzien. Geen ander.zifting zal nog andere athleten mogen qua- lifieeren voor de Gewestelijke Ziftingen. Twee athleten maximum per kategorie en per proef worden in iedere sektie gequalifieerd op iederen dag der Lokale Ziftingen. ART. 4. Alleen de gequalifieerde nieuwelingen mogen deel nemen aan de Gewestelijke Ziftingen, die 2 FINALISTEN maximum per kategorie en per proef qualifieeren, in iedere Gewestelijke Zifting. Deze Ziftingen gaan door 15 dagen minimum na de Lbkale Ziftingen. ART. 5. De Finaal gaat door te Brussel. Zij groe peert alleenlijk de Nieuwelingendie gequalifieerd werden door de Gewestelijke Ziftingen, en de geëlimi- neerden die door den K B. A. B. hunne herklasseering bekwamen. De Finaal zal doorgaan 15 dagen minimum na de Gewestelijke Ziftingen. ART. 6. Het Kriterium is uitsluitend voorbehouden aan de Belgische Nieuwelingenvan 13 tot 19 jaar oud op 1 Oktober VOOR het Kriterium. ART. 7. Worden als Nieuwelingen beschouwd al de jongelingen die NOOIT aangesloten waren bij den K. B A. B. VOOR den 1 Maart VOOR het Krite rium. Een Nieuweling die aan een Finaal van het Kri terium mede gedaan heeft, is niet meer gequalifieerd om aan de volgende Kriteriums mede te doen. Een Nieuwelingdie zich laat inschrijven in het Kriterium, blijft Nieuweling tot den dag van de Fi naal. Hij mag zich dus terzelfdertijd laten aansluiten bij een der clubs van den K. B. A. B. ART 8. Al de gequalifieerde Nieuwelingendie deel nemen aan de Finaal ontvangen de terugbetaling van hun spoorwegonkosten (W. E. 3° klas) heen en weer van hun Sektie tot Brussel. De drie eersten van elke Finaal in elke proef beko men daarenboven de speciale plaket der finalisten. ART. 3. Zijn JuniorsAl de jongelingen van 17 tot 19 jaar. Zijn Scholieren Al de jongelingen van 15 tot 17 jaar. Zijn CadettenAl de jongelingen van 13 tot 15 jaar. Op den 1 Oktober voor het Kriterium, ART. 10. Een Nieuwelingmag zich alleenlijk qualifieeren in twee proeven (maximum) en dit naar keus van den deelnemer. DE PRIJZEN A) De Gedenkpenning van het Kriterium aan al de deelnemers aan eene Gewestelijke Zifting. B) De Speciale Plaket der finalisten aan de 3 eersten van elke Finaal. C) De terugbetaling van de Spoorwegonkosten aan al de tegenwoordige Finalisten. Oefeningen eiken Donderdag namiddag. InschrijvingenDixmudestraat, 68. O Gewestelijke Afdeeling REEKS A Nieuwpoort Koksijde 1—2 Oudenburg Gistel 1—2 REEKS B. S. Dottenijs Lauwe 1—5 Stade Kortrijk A. A. Moeskroen 4—8 Izegem Aalbeke teach. Rekkem Harelbeke t—1 Avelgem Waregem Sp. 2—1 REEKS C Houthulst leper 2—3 Racing Wervik Komen t—8 Waasten Wervik Sp 1 Poperinge Bizet 8—1 Geelster Geluwe 4—3 Houthulst 2 C. S. Yper 3 Onze jongens hebben bijgevolg de gevaarlijke klip van Woudsport Houthulst met succes omgevaren en eij verdienen dan ook onze beste gelukwenschen om der.e nipte maar wel verdiende zegepraal. Na deze uiterst moeilijke verplaatsing mogen onze rood-witten beter adem halen, waaruit men echter niet besluiten mag dat er met min geestdrift mag gespeeld worden. Inte gendeel, een waakzaam oog dient gedurende de laatste vijf ontmoetingen open gehouden te worden, ten einde niet te struikelen alswanneer men veilig de haven zou binnenloopen Jongens, wij rekenen op u om het overige van die noodcompetitie tot een goed einde te brengen. En nu ter zake. Niettegenstaande de verplaatsingsmogelijkheden naar Houthulst niet voor het grijpen te vinden waren, kon men op een mooie schaar Ypersche supporters reke nen, toen scheidsrechter Decaluwé beide elftallen ten opgooi riep. De toss werd door kapitein Cherchye ge wonnen, die met den wind in den rug verkoos te spe len. De eerste aanval ging langs Doolaeghe op. Hout hulst beproeft het insgelijks en op vrijen schop moet Sonneville tusschenkomen. Deze wordt ontzet. Doo laeghe rent langs zijn lijn, zendt in en Godderis doelt het eerste punt -der partij aan de 31 minuut, met een prachtig schot dat geen genade kent. Door dit snel aanteekenen is Houthulst verrast, en 't is dan ook Yper die geruimen tijd het hooge woord voert. Zoo schiet Beddeleem op de bovenlat, maar het leder vliegt over. Anderzijds is keeper Rollez op zijn hoede, om alles wat hem toegezonden wordt onschadelijk te maken. De lokale ploeg, die meest op ontsnappingen speelt, geeft nu goed door en bekomt dan ook den eersten hoek schop. Deze wordt wel ingezonden en Hoorelbeke weet met een kopstoot prachtig gelijk te stellen aan de I7e minuut. Yper echter verstaat het zoo niet. en gaat wederom ten aanval overDoolaeghe zendt achter. Cherchye schiet juist boven, Dumalin Maur. lost al draaien een schot, maar de bal wordt door Rollez op gevangen. De keeper moet zich verder inspannen op zending van Doolaeghe en redt met de vuist. Langs Beddeleem krijgen wij hoekschop die niets oplevert. Houthulst is nu wederom gevaarlijk ontsnapt, corner moet toegestaan wordenna schermutseling wordt de toestand opgeklaard en, een weinig vóór de rust, redt Sonneville met de vuist en duikelend een zending van den rechterhoek. Aan de rust stand 1-1. Bij de herne ming ontwaart men dadelijk dat de rood-witten het ernstig opnemen en ze zullen dan ook tegen wind een flinke partij spelen. Op ontsnapping van Doolaeghe en diens centervoor, legt Beddeleem geheel kalm het leder buiten het bereik van Rollez, zoodat Yper met 2-1 leidt aan de 4e minuut. Houthulst gaat insgelijks onze achterhoede te keer en, op falen van Sonneville. redt Dumalin C. een zeker doel met namelijk den bal op behendige manier achteruit te trekken. Nadat dit gevaar geweken is, zijn onze jongens wederom vooruit getrokken. Beddeleem schiet prachtig binnen, Duma lin die goed volgde .vliegt over den keeper en de H. Decaluwé keurt het doel af voor fout op den doelwach ter, alswanneer het leder reeds de fatale lijn had over schreden. Ons inziens was dit doelpunt geldig. Intus- schen zijn onze voorwaartsen in zwier geraakt en spe len aardig samen, zoodat Houthulst voor het oogenblik niet veel in de pap te brokken heeft. Doch Rollez speelt een mooie partij en klaart vele moeilijke stan den op. Op voorzet van Dumalin Maur. trekt Cherchye er van onder, laat alleman ter plaats en met een schuinsch schot wordt de plaatselijke doelman voor de derde maal geslagen aan de 20° minuut. De tegen partij geeft het echter niet op en tracht door te breken. Op inzenden van den rechterhoek kregen wij het kip- penvleesch. alswanneer onze keeper zich misrekende, maar ons backpaar Lesage-Boudry weet den toestand te redden met weg te zenden. Op centeren van Godde ris, kopt Doolaeghe in de goede richting, doch Rollez redt op behoorlijke wijze en ontzet. De centervoor der bezochten geraakt verder door en schiet op ons doel af Een schermutseling ontstaat vóór onze kooi. en Bossaert vermindert den achterstand van zijn ploeg aan de 39'' minuut. Houthulst zet nu alle zeilen op en bekomt nog een hoekschop in de laatste oogenblikken. Doch Vandamme waakt en zendt ver weg. Zoo komt het einde met een zege onzer jongens, die allen hun best gedaan hebben om tot dit resultaat te geraken. Een bijzonderlijke melding nochtans voor de halflijn Dumalin C. - Gauquie - Vandamme, die uitmuntend de ploeg steunde. En nu tegen Wervik de 3-0 zege her haald. die wij in de heenronde op ons actief konnen zetten. Klassement C S. Yper 17 13 3 1 81 22 n Houthulst 17 11 4 2 60 26 Ï4 F. C. Poperinghe 14 10 2 2 68 23 «2 S. C. Bizet 17 9 4 4 64 39 Toek. Meenen 17 8 6 3 65 55 19 S. K. Gheluwe 17 8 6 3 56 42 te F. C. Comines 14 7 5 2 54 28 16 S. K. Vlamertinghe 16 7 7 2 42 47 16 G. S. Moorslede 17 7 10 0 37 63 (4 F. C, Warnêton 17 4 12 1 30 93 Wervik Sp. 18 1 14 3 17 76 S Rac. Wervik 15 0 12 3 21 81 X Matchen van Zondag 7 April (matchen van 14-1) Yper Wervik Sp. Comines Vlamertinghe Toekomst Meenen Gheluwe Racing Wervik Warnêton Houthulst Poperinghe Bizet Gheelster

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6