Politieke Sprokkelingen De Koloniale Loterij 8 den- HOUD VOL Vereenigde Hofbouwliefhebbers Gewestelijke Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom FIT NOORWEGEN. De Duitsche bezetting in Denemarken en de onverbiddelijke strijd in Noorwegen hebben ge- w chtige wijzigingen gebracht in den huidigen oorlog. Tusschen de krijgvoerende partijen is het nu tot een werkelijke krachtsontplooiing gekomen, waarbij er evenveel gewonnen als verloren kan worden. De Hitlerianen wenschten met hun inval in het vruchtbare Noorden hun ekonomische positie te versterken. Zulks moest tevens hun aanval op Engeland vergemakkelijken. Het machtig en fa belachtig rijke Albion dwarsboomde de Duit sche plannen en sloot de Skandinaafsche zee wegen aan den overweldiger. De hevige zeegevechten, die een tien- of twaalf tal dagen geleden plaats grepen, zijn thans in hevigheid verminderd. Tot heden toe hebben de Duitschers het vierde gedeelte van hun oorlogs vloot verloren. Het dient toch bekend, dat Duitschland van zijnentwege een niet alle- daagschen krachttoer heeft verwekt met het aan voeren van zijn bezettingsleger in Denemarken en Noorwegen. Over deze gebeurtenissen be stond er tusschen eenige bladen een verschillende zienswijze. De eenen beweerden dat de Hitlerianen met hun troepentransport de Engelschen zouden heb ben verschalkt. Zou dit juist gezien zijn van uit den politieken kijker Wij betwijfelen zulks sterk De anderen brengen aan. dat de Engel schen. die voortdurend de wacht hielden in de Noordzee, een krachtig toegrijpen onnoodig acht ten. Maar op een geweldige en doeltreffende wijze zijn ze echter opgetreden wanneer die Duitsche oorlogseenheden opnieuw naar het vaderland wilden stoomen. Zou men nu de Britsche oorlogs- taktiek begrijpen Alhoewel hier van geen treffen gewag kan ge maakt worden gelijk in 1914-1918. waar het de gevechten van Skagerreek betreft, toch is de En- gelsche zeeactie in het Noorden van een over wegend belang geweest. En gelijk na die vreese- lijke ontmoeting te Skagerreek, is er op zee een période van kalmte ingetreden, die de heen- en terugtocht van de Duitsche oorlogsschepen fel heeft verminderd. Langzaam begint men in den toestand klaar te zien. Ten slotte schijnt Engeland, alhoewel het traag gaat, zijn meesterschap over de zee met kracht te handhaven. Meer en meer beheerscht het 't Noorden, waar de Duitschers toch moeten inzien, dat zij voor hun onvoorzichtigheid moe ten boeten. Wat zij zelf zonder moeite hadden moeten ver wezenlijken is mislukt, namelijk de oprichting van de nationale regeering door den Duitschlie- venden Major Quisling. In de geschiedenis van Noorwegen zal dezes naam steeds onder een opwelling van haat wor den neergeschreven. Deze politieker, of beter en juister gezegd, deze verachtenswaardige lands verrader die in de eerste dagen den weerstand van het Noorweegsch leger heeft ontredderd, is verantwoordelijk voor den bloedigen calvarie- weg, dien het arme Noorwegen thans heeft be gonnen. Nog lang zullen de Noren de gevolgen onder gaan van het verraderswerk van den gebrand- merkten Quisling. Deze is ondertusschen het slachtoffer geworden van zijn onvaderlandsch gekonkel. De Duitschers zelf hebben den judas den rug toegekeerd. Het lot dat hem thans te wachten staat vanwege zijn landgenooten is niet benijdenswaardig. Gelijk we het reeds verleden week meldden, bedraagt de Duitsche legersterkte 60.000 man in Noorwegen. De Noren zijn nog altijd bezig met te mobiliseeren. De alarmklok tampt er voort durend. Met gedrilde en vastberaden mannen, die benden van 100. 150 of 200 soldaten vormen, wordt de bezetter er met leeuwenmoed bestre den. De haven van Narvik is thans in het bereik van de Engelschen. Vermeldenswaardig is het feit, dat in de fjord, waarbij Narvik gelegen is, veer tig schepen werden gekelderd. Hier heeft de Duitsche niets ontziende oorlogsvloot gevoelige verliezen ondergaan. Gedurende de laatste dagen werd er eveneens gemeld, dat de Duitschers om zoo te zeggen geen schepen meer kunnen inzetten. De meeste zijn geblokkeerd. Alleen de vliegtuigen kunnen dien sten bewijzen en moeten daarenboven op alle gevaren voorbereid zijn. Men neme dat nieuws echter onder alle voor behoud aan. De vijandelijke krachten dienen geenszins onderschat. Hier behoeft de waarheid toch eveneens geëerbiedigd. De Duitsche opmarsch ten Noorden van Oslo werd gestuit. De toestand van de Noren bij het Lione-meer wordt dagelijks verbeterd en ver sterkt. Men is van gevoelen dat een beslissende slag zal plaats grijpen in de omgeving van Levanger, te Stiklestad, ten Zuiden van Steinkzer, punten waar de verbrokkelde Noorweegsche strijdkrach ten zich te zamen trekken. Het overbrengen van Engelsche soldaten langs Gudbrandsdal gaat voortdurend verder. Hun mo derne bewapening baart opzien.' Doch over hun getalsterkte worden niet de minste inlichtingen verschaft. De Stockholm Tidningen heeft de aandacht van haar lezers op een bericht gevestigd, dat ve len zal verbazen. Een afdeeling Duitsche val schermspringers van 200 man sterk, werd onlangs doodgeschoten. Deze stoutmoedigen waren belast met het vernietigen van den ijzerweg rond Dom- bas. De geallieerden, die thans in een onafgebroken voeling blijven met de Noren, zijn eveneens voor nemens, om de Duitsche eenheden aan te vallen, die zich rond en te Narvik bevinden. De verbondenen gaan steeds vooruit ten Zuid- Oosten van Harstad, langs de eilanden Lofoden in de richting van Elvergaardsmoen. Deze laatst- vernoemde stad, die een landingsplein voor vlieg tuigen bezit, zou voor de Engelsch - Fransche strijdkrachten van belang zijn. Volgens de laat ste berichten ontmoeten de Hitlerianen ten Noor den van Narvik groote moeilijkheden om hun vestingen te behouden. Op andere plaatsen heb ben de Duitschers eveneens af te rekenen met de methodische actie van de verbondenen, die lang zaam maar zeker de gewenschte vruchten af werpt. ITALIË EN DE VERBONDENEN. Naar het schijnt zou Mussolini zijn uitgestelde rede van 17" dezer binnen enkele dagen uitspre ken. In deze aanspraak zou de Duce de houding van Italië bepalen tegenover de oorlogvoeren- Ondertusschen doet het nieuws de ronde dat Italië zijn invloed zou laten gelden op de Balkan- landen. Deze zouden Duitschland moeten blijven bevoorraden. Op deze wijze zou Duitschland zich misschien onthouden van den Balkan aan te val len. De Mussoliniaansche politiek bevoordeeligt dus onafgebroken het nazisme. Het Fransche aanbod aan het laatdunkende Italië om nieüwe onderhandelingen aan te knoo- pen, die de politiek van de geallieerden zou on dersteunen, heef te Rome geen geestdrift ver wekt. Het kon wel niet anders... Aan de mogelijkheid van een' gebeurlijke over eenkomst wordt sterk getwijfeld. De Italiaansche vergaande eischen schijnen niet in Frankrijk's smaak te vallen. De toestand blijft dus langs de zen kant ongewijzigd... Italië gaat onophoudend voort met de rol van een ongenaakbare te ver tolken. H, Duitschland van zijn zijde betracht voor het oogenblik de volledige kalmte in den Balkan. Dit doel zou met het schitterendste sukses bekroond worden, moest het nazisme een toenadering kun nen bewerken tusschen Rusland en Italië. Doch voor het oogenblik lijdt deze Duitsche politiek nog schipbreuk. O. O. gaat voort met MILJOENEN uit te deelen DE VIJFDE SCHIJF 1940 is te koop gesteld en verzekert U DE BESTE KANSEN OM SCHOONE GROOTE LOTEN TE WINNEN EN ZELFS EEN MILLIOEN Loo, M. Heindrycx J., Burgemeester. Merkem, M. Bouciqué, Gemeentesekretaris. Bikschote, M. Platteau R., Landbouwleeraar. Geluvelt, M. D'Haene M., Onderwijzer. Passchendale. M. Dooms L., Landbouwleeraar. Langemarck, M. Demonie M„ Landbouwleeraar. Poelkapelle, M. Lievens C., Landbouwleeraar. Kemmel, M. Duplacie, Gemeentesekretaris. St-Jan, M. Lecluyse R., Rustend Schoolhoofd. Oostvleteren, M. Quaghebeur, Landbouwleer. Proven, M. Prinzie H., Landbouwleeraar. Woesten, M. Ampe G„ Gemeentesekretaris. Wijtschate, M. Rondelez Edg., Gemeentesekret. Vlamertinge, M. Van Elslande J., Rustend Sch. Komen, M. Houpe H., Landbouwleeraar. IniichtingsbareelIEPER Stadhuis, den 1" en 3" Dinsdag der maand, van 5 a 6 uur namiddag. MAATSCHAPPIJ DE OUDE Verslag der Algemeene Vergadering van 7 April 1940 De algemeene vergadering wordt te 15 u. ge opend, onder het Voorzitterschap van den Heer Vanbeselaere. De schrijfster geef lezing van het verslag van 3 Maart j. 1. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Mededeeling. De Heer Voorzitter deelt de leden mede dat de Heeren Balduck en Fournier, in de onmogelijkheid de vergadering bij te wo nen, zich hebben laten verontschuldigen. Een nieuw lid. M. C. Vandenbroucke wordt voorgesteld door M. Wydock, en met algemeene stemmen aangenomen. Voordracht. De voordracht gegeven door M. J. Sinnaeve, onder-voorzitter, over Het kweeken van grootbloerqige chrysanten (het gereed ma ken van den grond voor stekken, de verpottingen (het innijpen) het gebruik der scheikundige meststoffen) wordt door de leden met veel aan dacht gevolgd en hartelijk toegejuicht. Herkiezing van Bestuursleden. Worden met algemeene stemmen herkozen MM. Vanbeselaere V.; Lecluyse J.; Wydock G. Woussen A. Balduck J., en Buseyne F. M.Vermoere wordt gekozen als nieuw bestuurs lid, en met algemeene stemmen aangenomen, in plaats van M. Cromheecke, ontslaggever. Aanbrengsten. Worden als juryleden aange duid Mijnheeren Buseyne Vanbeselaere; Wous sen A. en sekretaris Lamps. M. J. Sinnaeve behaalt 7 punten M. Vanou- denhove 1 p.M. Vermoere 4 punten. De tombola, bestaande uit floks en gladiolen, wordt alsdan onder de tegenwoordige leden ver loot. De Heer Voorzitter bedankt de leden en de vergadering wordt te 17 u. gesloten. Op Zondag 5 Mei 1940, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag. 2) Mededeeling. 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Prijsloterij. De Schrijfster, De Voorzitter. M. Coutrez. V. Vanbeselaere. Voor de Arrondissementen Veurne-Diksmuide leper. Onder Waarborg van den Staat LEENINGEN Onze Maatschappij heeft, onder meer, voor doel ook leeningen toe te kennen, aan minver mogende personen, tegen den geringen intrest van 2,50 Fr. 1° Voor aankoop van gronden (minima 10 aren, maxima 6 ha.) 2° Voor het oprichten van landelijke woningen en kleine hoeven. 3° Voor den aankoop van grond met gebouwen die voldoen aan de gezondheidsvoorschriften en een landelijk uitzicht hebben. 4" Voor het verbeteren van krotwoningen. 5° Voor het verbeteren en oprichten van land- bouwaanhoorigheden (stallen, schuren, enz.) Deze leeningen kunnen aangegaan worden voor een termijn van 5. 10, 15, 20, of 25 jaar, en de terugbetalingen geschieden per maand, 3 maanden, 6 maanden, enz. Voortijdige afbetalingen zijn altijd toegela ten op elk oogenblik en voor gelijk welk bedrag, hoe klein ook. De ontleener wordt verzekerd op het leven, zoodat in geval van overlijden de vrouw en de kinderen niets meer te betalen hebben. Het maxima der leening is bepaald op 75.000 Frank. De ontleener moet zelf tusschenkomen met 20 plus de kosten van aankoop en leening, als het den aankoop betreft van een bestaanden eigendom of de oprichting van gebouwen (20 van de waarde van grond plus gebouwen). Met 10 als het den aankoop van grond betreft. Bij wijze van voorbeeld, volgt hier de terug te betalen som per maand en per 1000 Fr. (aflos sing kapitaal en intrest). Leeftijd Leening van den voor 15 jaar 20 jaar 25 jaar ontleener 10 jaar 25 9,86 7,07 5,70 4,89 30 9,89 7.11 5,75 4,95 35 9,95 7,18 5,82 5,04 40 10,04 7,28 5,94 5,18 45 10,18 7,44 6,13 50 10,40 7,70 55 10,76 Voor alle verdere inlichtingen wend U bij één der Plaatselijke Vertegenwoordigers uwer streek:

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2