DE VER BETE RINGS WERKEN AAN DE VAART YPER - YZER HET ROODE KRUIS VAN BELGIE Truc der Resquilleurs KRUISSTRAAT MEIKERMIS Een dag per week zonder vleesch Invoer van Herkauwers Schilder- en Beeldhouwwerk HANDBOOGSCHIETINGEN Stad Yper NIJVERHEIDSSCHOOL ZOMERLESSEN ALLERHANDE NIEUWS Gevonden en Verloren Voorwerpen BERICHT AAN DE VEEHOUDERS r3 1 '1' mil in o Tijdens de bespreking van de begrooting van Openbare Werken in den Senaat, heeft de Heer senator Vandenbulcke, in de mórgenzitting van Donderdag 25" dezer, erover geklaagd dat de streek van Yper zoo benadeeligd wordt voor wat de uitvoering van werken betreft, en den Heer Minister Matagne onder meer gevraagd hoe het thans staat met de voltooiing der vroeger beslo ten en gedeeltelijk reeds gedane verbeterings- werken aan de vaart Yper-Yzer. In de namiddagzitting heeft de Heer Minister van Openbare Werken op de vraag van den Heer senator Vandenbulcke geantwoord dat de vroe ger voorziene kredieten voor de uitvoering dezer verbeteringswerken behouden zijn gebleven en dat de werken aan de vaart Yper-Yzer dus zon der onderbreking zullen kunnen voortgezet wor den Wij bedanken den Heer senator Vandenbulcke voor zijne tusschenkomst, waardoor we alzoo nogmaals de officieele bevestiging en verzekering gekregen hebben dat de noodige kredieten voor de werken aan de vaart Yper-Yzer onverminderd in de begrooting behouden werden. Deze nieuwe bevestiging zal allen verheugen die belang stel len in onze waterwegen, in den bloei van onzen handel en in de heropleving onzer streek. De groote gedachte die tot grondslag ligt aan het Roode Kruishet ideaal dat zijne kracht uitmaakthet gezag dat het sinds de tien laat ste jaren in alle landen van de wereld heeft we ten te verkrijgen, hebben het bepaald de achting verworven van de openbare machten en den eer bied der bevolkingen. Het Roode Kruis van België, gesticht volgens de Internationale overeenkomst van 1864, is eene instelling van openbaar nuthet is een onafhan kelijk. organisme, dat geen enkele regelmatige regeeringstoelage ontvangt. Het programma van het Roode Kruis omvat drie groote deelen 1" Medewerking in oorlogstijd met den gezond heidsdienst van het leger 2" Bescherming der openbare gezondheid door volksopleiding 31 Tusschenkomst bij rampen. Om zich te schikken naar de officieele overeen komst met het Ministerie van Landsverdediging, neemt het Roode Kruis in vredestijd alle noo dige maatregelen om van af den eersten dag der mobilisatie de overname der krijgsgasthuizen te verzekeren en een groot aantal hulpgasthuizen en stationscantines in te richten. Het bezit een deel van het noodige materiaal en benoemt van in vredestijd af, gansch zijn per soneel (geneesheeren, apothekers, beheerders, hoofdverpleegsters, hoofdambulanciersters en ambulanciers). België is op hygiënisch gebied op zeer voldoen de wijze uitgerust. Het Roode Kruis bestuurt een dienst voor snelle hulp die zich over gansch het land uit strekt en waardoor een onmiddellijk optreden bij ongevallen en rampen mogelijk is. Hulpposten langs de wegen (telefonische op roep, stelplaats voor draagberries, hulpdoozen en seinplaten) bestaan op alle groote verkeers- banen (500 ongeveer op heden). Het Roode Kruis kan groote diensten aan het land bewijzen. Het is dus noodig dat het bloeiend zij. dat iedereen medewerke en dat het over vol doende fondsen beschikke om die voorname rol volkomen te vervullen. Het Roode Kruis helpen is een nationale plicht die op alle Belgen berust. Dinsdag a. s. 30 April wordt, in stadsschouw burg, een feest ingericht ten voordeele der af- deeling Yperiedereen zal het zijne willen bij dragen om dit feest te doen gelukken. Sommige menschen zijn fier binnen te sluipen in de Cirk zonder te betalen en zij kunnen die heldendaad niet verzwijgen. Sommige anderen vergeten in de bierhuizen hun ge tal demi's te betalen of ze weten niet juist meer hoe veel ze er binnen hebben. Als de baas of bazin die ke rels bij hun rapportje pakt, dan verontschuldigen ze zich met veel fransche complimenten. Maar als het lukt. ze wachten niet lang om een tweede maal te probeeren. Sommigen zijn groote liefhebbers van kunstavonden, van concerten of tooneelspel en gletsen binnen zonder ticketten. En dit noemt men den Truc der Resquilleurs. De nederigsten van die laatste bende vergenoegen ziéh met de herhalingen bij te wonen natuurlijk a Toeilmaar dit zijn een nieuwe soort van Resquilleurs. Zij zijn op de hoogte der zaak en die vernuftige men schen veroorloven zich de zaak meer te beknibbelen dan er lof over te spreken. Maar in Yper is er een waakzame politie en die komt zooeven de inrichters te verwittigen van dit spelleke. Hola Pier een oogje in 't zeil. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. -«» "1 Onder den indruk der droeve en onzekere tij den, hebben wij na eene algemeene vergadering, besloten onze jaarlijksche kermis, op Kruisstraat en Handelswijk, dit jaar niet te vieren. Hierbij drukken wij onzen vurigen wensch uit, volgend jaar onze duurbare bevolking in feest en vermaak te mogen tegenwoordig zien. HET FEESTCOMITEIT. Vanaf Maandag aanstaande 29" dezer zal het voortaan eiken Maandag verboden zijn vleesch te verkoopen, met uitzondering van wild en ge vogelte. en ook vleesch op te dienen in drank en spijshuizen. Ziehier ten andere de besluitwet, die den han del en het verbruik van vleesch regelt, zooals ze in het Staatsblad van 23 April 1940 verscheen Artikel 1. Zijn, den Maandag van elke week, ver boden het uitstallen tot den verkoop, de aankoop, de verkoop, het te koop bieden en de levering aan den verbruiker van alle vleesch, uitgezonderd wild en ge- vogelte. Dit verbod slaat op 't versche vleesch, het bevroren of in koelapparaten bewaarde vleesch, evenals de vleeschpreparaten welke ook de hoeveelheid vleesch weze die er in gebruikt werd. Het treft eveneens het slachtafval en de overschotten, versch of in preparaten. Art. 2. Het is eveneens 's Maandags van elke week verboden in de inrichtingen waar drank of eetwaren aan het publiek worden te koop geboden, de in artikel 1 bedoelde producten, de vleeschconserven. evenals ge rechten waarbij die producten of conserven gebruikt werden ten verbruik aan te bieden, op te dienen of te verbruiken. Dit verbod is inzonderheid van toepassing op de ho tels, spijshuizen, herbergen, bierhuizen, pensions, ban ketbakkerijen, winkels, restauratiezalen, drankslijte rijen. Art. 3. De verbodsbepalingen uitgevaardigd in ar tikelen 1 en 2 van dit besluit worden op den Dinsdag overgedragen wanneer de Maandag een wettelijke feestdag is. Art. 4. Afwijkingen van de bepalingen van dit be sluit kunnen in uitzonderlijke gevallen worden toege staan door Onzen Minister van Economische Zaken, Middenstand en Ravitailleering. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op de organismen, diensten en inrichtingen van het leger. Bij ministerieel besluit van 15 April 1.1. is de invoer van herkauwers uit Holland en uit Frankrjk toege laten op ln en 16" van elke maand. 1° van Hollandsche zijde langs de tolkantoren van Schapenbrug (Westkapelle), Middelburg. Zelzate, De Klinge (Statie), Zantvliet, Esschen, enz. 2° van Fransche zijde, langs de tolkantoren van La- morteau. Agimont, Quiévy, Abeele (Statie) en Adin- kerke (Statie). De dieren worden aan de quarantaine en ook aan de tuberculaire proef onderworpen. TENTOONSTELLING TE KORTRIJK De Vereeniging aonder winstbejag «Voor onze West- vlaamsche Kunst onder voorzitterschap van den stich ter den Heer Gouverneur Baels. brengt hiermede ter kennis, dat zij in de groote rookzaal van den stedelij ken schouwburg van Kortrijk, een tentoonstelling van schilder- en beeldhouwwerk heeft ingericht, welke openblijft van 27 April lot en met 19 Mei a. s., alle dagen van 10 a 12 u. 30 en van 15 u. tot 17 u. 30. Zij noodigt hierbij tot een bezoek uit, al wie met de kunst begaan is, en nog de arbeidskracht van de be gaafdsten onzer zonen waardeeren kan. Zij dringt er vooral'op aan dat al wie nog kapitaalkrachtig is, de kunstenaars steunen zou door den aankoop van een schilderij of een beeldhouwwerk. Het tentoongestelde werk, alsmede datgene wat na derhand op nieuwe lijsten zal worden gebracht, heeft de keuring onderstaan. Hoewel zij in de aanneming van het werk niet te streng is opgetreden, heeft de ver eeniging zooals zij dit herhaaldelijk in vroegere pers berichten heeft gemeld, vooruit en vooral de kunst willen dienenop grond van dit principe werd dan ook de schifting gedaan. Ondanks de ongewone tijden vraagt de vereeniging dat al wie koopen kan, optimist en menschlievend zou blijven om het lot van onze kunstzonen te helpen ver zachten. Ten einde den verkoop te kunnen verhoogen, gaat deze tentoonstelling met een beperkte tombola gepaard. Er is vrije toegang. ZONDAG 28 APRIL 1940 Om 2 uurWESTVLETEREN: ST-SIXTUS: BOND- SCHIETING VAN 'T ZUID-WESTLANDOppervogel 80 fr.; Twee zijd vogels, elk 40 fr.; Twee kallen, elk 20 fr.; 30 bondvogels aan 15 fr. net, alle vijftal een primé van 15 fr.; Kleine vogels 10 fr. Inleg 13,50 fr. DONDERDAG 2 MEI 1940 Om 2 J uurZILLEBEKE-HOOGHEOppervogel 60 fr.. Twee zijdvogels, elk 30 fr.; Twee kallen, elk 20 frank; 20 vogels van 12 fr. en 20 van 10 fr. voor 50 schutters. Inleg 13 fr. Om 2 uurOOSTVLETEREN s Inleg 13 fr. 50. ZONDAG 5 MEI 1940 Om 2 1 uurWATOUOppervogel 150 fr Twee zijdvogels, elk 75 fr.Twee kallen, elk 35 fr.; Kleine vogels 20 fr., boven de 80 schutters primés aan 25 fr. Inleg 25 fr. Om 2 S uur: LANGEMARCKOppervogel 80 fr.; Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 20 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr.; Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. MAANDAG 6 MEI 1940 Om 2 uurYPER WILLEM-TELLOppervogel 150 fr.; 2e oppervogel (niet verloot) gegeven door den Eere-Voorzitter; Twee zijdvogels, elk 75 fr.; Twee kal len, elk 35 fr.Kleine vogels 20 fr.Boven de 80 schut ters primés aan 25 fr. Inleg 25 fr. De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer ter kennis te brengen der belanghebbenden dat dé der NIJVERHEIDSSCHOOL zullen hernomen worden op ZONDAG 5 MEI aanstaande. De lessen zullen gegeven worden van 8.30 tot 10.30 uur 's morgens. Yper, den 15 April 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. YPER. Lastige kerel. Dinsdag avond, korts na 7 u. 30, stond de echtgenoote Emile Parrein, wonendë langs den Poperinghesteenweg, aldaar aan de barrier van den spooroverweg op het voorbijrijden van een trein te wachten, toen een harer geburen. de genaamde Dufoor Jean, daar opeens bij haar kwam. De man die, zooals het maar al' te dikwijls gebeurt, nogmaals onder den invloed van den drank was. begon daar zonder de minste reden de" vrouw uit te schelden en zelfs te be dreigen. bij zoover dat de vrouw, moe getergd, hem heel verdiend een slag in het aangezicht gaf. De drón-" kaard ontstak hierop in zoo'n hevige woede dat hij de vrouw verschillige slagen toebracht en haar zelfs in den grond wierp. Deze laatste heeft dan natuurlijk klacht ingediend en proces-verbaal werd opgesteld té gen den lastigen kerel wien men thans voorzeker wel zal leeren andere personen met rust te laten. ZILLEBEKE. Doodelijk ongeluk. De 32 jarige Ghekiere Raymond, electrieker van beroep, gehuwd en wonende te Komen, was Zondag namiddag met zijn moto naar Zillebekevijver gekomen om er. genietende van het mooi zonneweer eenige aangename uren door te brengen, 's Avonds rond 6 u. ondernam hij den terug tocht naar Komen, doch gekomen aan den onbewaakten overweg van den Komensteenweg zal hij niet bemerkt hebben dat de trein Yper-Kortrijk. die de statie vap. Yper om 18 u. 2 verlaten had. in aantocht was en zdl' hij. waarschijnlijk zonder acht te geven op bet aldaar staande signaal of misschien ook wel in de meening dA't hij nog den tijd had om door te'rijden, de spoorlijn heb ben willen .oversteken. Nauwelijks echter was hij op de riggels, of de ongelukkige motorijder werd met ge weld aangereden door de zware locomotief en een einö ver meegesleurd, spijts de machinist al zijn krachten inspande om den trein spoedig te doen stoppen. Dade lijk snelde men het slachtoffer ter hulp. doch niets mocht nog baten, de dood had reeds haar werk ver richt. De arme man. die onder de locomotief geraakt- was. had de beide voeten afgereden, was de schedel huid afgerukt en deerlijk verminkt. Over gansrijden afstand dat hij door den trein was meegesleurd gewor den. was de spoorlijn met bloedvlekken besmeurd, ter wijl hier een schoen, daar een ander voorwerp dat aan het slachtoffer had behoord ofwel een stuk van zijn moto verspreid lagen. De moto. die zwaar beschadigd was, lag bezijdens de spoorbaan. De veldwachter van Zillebeke alsmede de rijkswacht van Yper kwamen spoedig ter plaats om de noodige vaststellingen te doen. Ook het Parket van Yper werd verwittigd, doch begaf zich niet ter plaats daar het slachtoffer op den slag gedood werd. De familie van den ongelukkige werd met de meeste voorzichtigheid over dit vreeselijk ongeluk ingelicht en kwam denzelfden avond nog ter plaats waar. zooais men wel denken kan, zich pijnlijke tooneelen afspeel den. Het lijk werd vervolgens door"de zorgen der fami- lie naar Komen overgebracht. RENINGHELST. Erge val. De 62 jarige De- clercq Henri, wonende te Dranouter. was met paard e« kar naar Reninghelst gekomen, doch op het gehucht Rozenhulle deed de man zoo een zwaren val dat hij be wusteloos ten gronde bleef liggen. Door voorbijgangers opgenomen, werden hem de eerste zorgen ter plaats toegediend, doch gezien zijn ergen toestand werd hij naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht, waar men een schedelbreuk vaststelde en zijn toestamd onrustwekkend oordeelde. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Zaterdag 20 April, door M'' Vandev-y- vere Madeleine, Kalfvaart, een gekleurde sjerp. Bij M. Beuselynck Felix. Lombaardstraat. 26. is eéó. klein bruin hondje toegekomen. Zondag 21, door M. Dewitte Guido, Dixmudestraat, een kerkboek. Bij M. Vercruysse Adolf, Groote Markt, 27. is eert rosharig hondje toegekomen. Door M. Deprez Hector, Zonnebekesteenweg. een le deren geldbeugel een kleine geldsom inhoudende. Maandag 22, door M. Boudein Paul. Capucienenstraat. een huisdeursleutei. Dinsdag 23, door M. Debel Cyriel, Capucienenstraat. een dameshandschoen. Door M. Verminck Karei, politieagent, twee capsule aftrekkers en een"sleutel om conserven te openen. Trouvé petite chienne brun clair avec un peu de blanc. Adresse bureau du journal. Verloren. Zondag 21 April, door M. Cherchye Achiel Maarschalk Haiglaan, zijn vischverlof. Maandag 22, door M. Deprost Gilbert, Groote Markt, een bruine sjerp. Door M. Dewulf Raymond, Mondstraat een klei» hondje. Dinsdag 23, door Mevr. Emile Schoonheere-Beele van Wevelghem. hare eenzelvigheidskaart. (LARVENVERDELGING) Er wordt aan de landbouwers, eigenaars of houders van Rundvee herinnerd, dat zij, inge volge het Koninklijk Besluit van 6 April 1926. VERPLICHT ZIJN, de zich op hun dieren bevin dende HORZELLARVEN te verdelgen, vanaf 1 Februari tot 30 September. De overtredingen aan dit besluit zullen ge straft worden met de bij de artikelen 4 en 6 der wet van 30 December 1882 voorziene straffen, Voor alle onderrichtingen nopens de LARVEN- VERDELGING, zie bijzondere plakbrieven. BIJ DEN KRUIDENIER. Madameke. geef mij een pakske chic. Ja, ja, Madame, een pakske PACHA CHIC.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8