HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 2V jaar, N 5 27 April 1940 21 Année, N 5 27 Avril 1940 B I VO ECS E L SUPPLÉMENT De nieuwe Pastoor-Deken van Yper Plechtige intrede in St Maartenskerk van Z. Eerw. Heer Deken VERHAEGHE Le Nouveau Doyen d'Ypres De nieuwe Principaal van Yper's St Vincentscollege S. Jozefs Kerk der Karmelieten STERFGEVAL REMERCIEMENT Zondagrust Repos Dominical twMMWwnMnnMWMPfMwnpmnnMWMnfmwnMMwnwMPfM# Zaterdag avond verspreidde zich de verheu gende tijding bliksemsnel rond dat de E. H. Cy- riel Verhaeghe. de zoozeer geachte principaal van het St Vincentscollege alhier, door Z. D. H. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, tot pastoor-deken van Yper benoemd was geworden. Korts na het overlijden reeds van den betreur den Deken van Yper werd de E. H. Principaal Verhaeghe schier algemeen in den roep van het volk als de vermoedelijke opvolger van Z. E. H. Deken Vermaut aangeduid. Doch velen, en niet het minst dezen die hem het vurigst tot Deken van Yper hadden benoemd gezien, vreesden dat zijn nog jeugdige ouderdom een hinderpaal zou geweest zijn voor zijn verheffing tot dit verheven en gewichtig ambt. Die vrees is echter ongegrond gebleken en niet alleen te Yper werd E. H. Verhaeghe als de meest bekwaamste en geschikste priester aanzien om hter het vruchtbaar werk van wijlen Z. E. H. Vermaut voort te zetten, maar ook Mgr de Bis schop heeft hem waardig bevonden aan het hoofd der Dekenij Yper te staan en heeft hem, tot groote vreugde van de Yperlingen en van allen die hem kerinen; tot deken van Yper gekozen. Het nieuws zijner benoeming werd hier te Yper, waar de Z. E. H. Verhaeghe nu reeds zoo hoog in aanzien staat en algemeen geacht en be mind wordt, met een ware en groote voldoening vernomen. Zeer Eerwaarde Heer C. Verhaeghe werd ge boren'te Tielt, den 13 Mei 1898. In het College te Tielt heeft hij er, voor en ge durende den wereldoorlog, uitstekende Profes sors gekend, waarover hij nu nóg steeds met zoo veel lof weet te spreken. Vernoemen wij maar even, Eerwaarde Heer Ingelram, den tegenwoor- digen Pastoor van GeluveltKanunnik Naert, Bestuurder van de Damen van den H. Andreas te BruggeKanunnik Van Hove, hoogleeraar te Leuven, en Eerwaarde Heer Van Holst, al te vroeg gestorven als bestuurder van de Vrije Vak school te Brugge. Na schitterende Humaniorastudiën, ging de veelbelovende student in September 1917 naar de Wijsbegeerte, die in het Weezenhuis van de St Jorisstraat te Brugge was ondergebracht. Het volgende jaar zou hij zijne studiën in de Wijsbegeerte voortzetten in het Klein Seminarie te Roeselare. In het Groot Seminarie te Brugge kwam zijne liefde en kennis van de natuur vooral aan het licht, door zijne beroemd-gebleven -conferenties over de vogels en over de natuur. Maar zijne Overheid had vooral in hem dit fijne opvoeders- talent ontdekt. Daarom werd hij, in 1922, naar de Hoogeschool van Leuven gezonden om er zijne kandidatuur te doen in Wijsbegeerte en Letteren. In 1924 tot Leeraar in de Rhetorika aan het Bis schoppelijk College van Poperinghe benoemd, wist hij onmiddellijk den geest en het hart van zijne studenten te winnen door zijne diepgaande menschenkennis en zijne zoo boeiende en oor spronkelijke lessen. In Augustus van 1932 kwam Zeer Eerwaarde Heer Verhaeghe, als Principaal, naar het College te leper. Wat hij in die korte jaren voor den groei en den bloei van zijn College gedaan heeft, is waarlijk een reuzenwerk geweest. Zeggen wij maar even dat het aantal studenten in dien tijd verdubbelde, en dat die prachtige gebouwen, waarin de Lagere Afdeeling is ondergebracht, een meesterwerk van moderne bouwkunde mo gen genoemd worden. Doch zijne veelzijdige talenten straalden ook uit buiten het College. Gansch Vlaanderen door is hij gekend, die zoo goede aalmoezenier van de zieken, die ièdér jaar in Augustus met zooveel toewijding zorgde voor de zieken die deelnamen aan Vlaanderen's Lour- desbedevaart. En wat een schat van fijpe menschenkennis, en diepe oorspronkelijke gedachten zouden wij bezit ten, moesten die zoovele voordrachten, die hij als gemoedelijke en steeds gegeerde causeur gege ven heeft, samengebundeld zijn Waar heeft hij al niet opgetredenen met welk een succes Voordrachten voor den Viiebergh-leergang te Leuven, voordrachten voor opvoeders, hoogstu denten, studenten en niet het minst de vele voor drachten in de verschillende afdeelingen van het Davidsfonds Geen wonder dat de Yperlingen verheugd zijn, nu ze weten dat deze zoo goede en veelzijdig- begaafde priester in hun midden zal blijven, waar hij niets dan vrienden telt. Zeer Eerwaarde Heer Deken, ad muitos annos Zooals Zondag 11. in St Maartenskerk aange kondigd werd, zal de nieuwe Deken van leper Zondag aanstaande, 28 April, zijn bediening aan vangen. Onder al de Heilige Missen zal Z. E. H. Deken van op den kansel de geloovigen aanspre ken. Voor de Solemneele Hoogmis zal hij zijn plechtige intrede doen in zijn heerlijke St Maar tenskerk. Te 9 i ure zal hij aan de Dekenij door de geestelijkheid alsook door zijn oud-studenten van het Bisschoppelijk College afgehaald en van daar in stoet naar de Kathedraal begeleid wor den (langs Halle, Leet, naar den hoofdingang), waar hij zal begroet en verwelkomd worden door de Heeren Leden van den Kerkraad. Onder de Plechtige Hoogmis, waarvan de zang zal bezorgd worden door de Schola en de Studenten van het Bisschoppelijk College, zal Z. E. H. Deken zijn parochianen aanspreken. Na de plechtige Hoog mis zal, als besluit van deze eenvoudige maar roerende plechtigheid, het Te Deum gezongen worden. Wij durven verhopen dat de Paro chianen van St Maartens, zooals overigens veel andere geloovigen, door hun tegenwoordigheid, aan den sympathieken nieuwen Deken van leper het bewijs zullen leveren, dat hij in onze stad en in 't bijzonder op de Parochie van St Maarten welkom is. Notre cité apprenait samedi soir, 20 avril, que Mgr l'évêque de Bruges désignait comme successeur du re- gretté Doyen Vermaut Monsieur l'Abbé Cyrille Ver haeghe, principal de notre Collége Episcopal. Cette nomination souhaitée et attendue par nombre d'Yprois a été trés favorablement accueillie. Né Thielt, le 13 mai 1898, notre jeune Doyen, fit malgré les vicissitudes de la grande guerre, de bril- lantes humanités au Collége de sa ville natale. Candidat en philosophie et lettres de l'Université de Louvain, appelé en 1924 a la Chaire de Rhétorique du Collége de Poperinghe. il devenait Yprois au mois d'aoüt 1932 en qualité de Principal du Collége Saint- Vincent de Paul. Sous la sage direction de ce prêtre actif, éclairé et sympathique notre collége épiscopal connait aujourd'hui avec ses 560 élèves, une grande prospérité. Son passé est garant de l'avenir. Nous présentons au nouveau chef de la chrétienté d'Ypres nos vives félicitations et nos voeux. d'un long et fécond apostolat dans la Cité de Notre Dame de Tuine. Benedictus qui venit in nomine Domini Béni soit celui qui vient au nom du Seigneur. Vu les circonstances ia solennité traditionnelle de I'lnStallation canonique n'aura pas lieu. Demain, Dimanche 28 Avril, le Trés Révérend Curé- Doyen Verhaeghe, prendra possession de l'église pri maire de St Martin oil il prêchera a toutes les messes. Conduit a la Cathédrale par les élèves du Collége St Vincent pour célébrer la grand'messe de 10 heures, il y sera re?u par le Conseil de Fabrique de St Martin. La grand'messe paroissiale, chantée par la schola du Collége, sera clöturée par le Te Deum Ter vervanging van Z. E. H. Verhaeghe, die tot Pas toor-Deken van St Maartens te Yper benoemd werd, heeft Z. D. H. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, den E. H. Lodewijk Rooryck aangeduid om hier te Yper de taak van Principaal van het Bisschoppelijk College waar te nemen. E. H. Rooryck werd geboren te Alveringhem, den 25 September 1908, en was thans reeds sedert meer dan twaalf jaar professor van poësis aan het Klein-Semi- narie, waar hij om zijn schranderen geest en groote begaafdheid, en ook nog om zijne buitengewone wel sprekendheid, algemeen geacht wordt. Zijn heengaan zal te Roeselare ten zeerste betreurd worden, maar voor Yper is het een goede aanwinst. Wij bieden den nieuwen principaal onze beste geluk- wenschen en zeggen hem hier bij voorbaat welkom in ons midden. Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag ZONDAG 28 APRIL Te 7 i uur, Mis en morgen vergadering. Te 5 uur, namiddagvergaderinglof en aanspraak. Mevrouw Jules Démey, geboren Hélène Vanwyns- berghe Heer en Mevrouw Roger Demey-Christiaen en doch tertje Jeannine Heer Daniël Demey De familiën Demey, Vanwynsberghe, Decloet en Van Heule. melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Mijnheer Jules-Henri-Corneille DEMEY geboren te Yper, den 18 Juni 1887 en er godvruchtig overleden, den 20 April 1940. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper «Café Central», Groote Markt Koning Albert. 14. Madame Veuve Julien Marquette, née Carmen Crépin Monsieur Hector Marquette remercient par cette voie, les amis et connaissances pour les marques de sympathie leur témoignées lors du décès de Monsieur Julien MARQUETTE leur bien-aimé époux et fils. né Ypres, le 29 juillet 1888 et y décédé le 15 avril 1940. Ainsi que pour leur présence k l'enterrement. Ypres. Vieux Marché au Bois, 35. (2083) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 28 April, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Cyrille VANDAMME echtgenoot van Vrouw Hélène Grouset. (2097) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 2 Mei (O. H. H.), om 8 u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jules LIPPINOIS echtgenoot van Vrouw Julia Desmadryl. (2084) De familiën J. Moulaert en E. Merlevede noo- digen vrienden en kennissen uit> de JAARMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op O. H. Hemelvaart, 2 Mei, om 9 uur, in de kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van den Heer Joseph MOULAERT (2085) Les families J. Moulaert et E. Merlevede prient les amis et connaissances de vouloir assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera chantée le Jour de I'Ascension, 2 mai, a 9 heures, en l'église des RR. PP. Carmes, pour le repos de l'ame de Monsieur Joseph MOULAERT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw August LEMAY-NUYTENS (2086) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 Mei, om 8 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Maurice BLOOTACKER en overleden schoonouders Heer en Vrouw Henri FERRAND-SCHEIRE. (2087) Vrienden en kennissen .worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om 8 uur, in Sinfc- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph DE PLANCKE zoon van Heer Julien en Vrouw ZulmaKnockaert (2088) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SEYS Dixmudestraat Rue de Dixmude is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 28 April Dimanche 28 Avril en deze van et celle de M VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station op Ddnderdag 2 Mei (O. H. Hemelvaart) le Jeudi 2 Mai (Ascension)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9