Kosmos Toerisme De Geschiedenis van een Oorlog STAD YPER ZWEMKOM OUDERDOMSPENSIOENEN Eendaagsche AUTOCAR REIZEN KOSMOS TOERISME O - De zwemkom is toegankelijk voor het publiek van 15 Mei tot 15 September. De toegangsuren zijn bepaald als volgt lederen dag van 9.30 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 20 uur. Voorbehouden uren MAANDAG van 9.30 u. tot 10.15 u. Knechtenweezenschool van 10.15 u. tot 11 u. Stadsjongensschool. DINSDAG van 10.15 u. tot 11 u. Memorial school van 15 u. tot 16 u. R. Midd. Sch. (jongens); vanaf 19 u. Ypres Swimming Club. WOENSDAG van 10.15 u. tot 11 u. St Vincents College; van 15 u. tot 16 u. Vrouwen alleen. DONDERDAG vanaf 19 uur Ypres Swimming Club. VRIJDAG van 10 u. tot 11 u. Beroepsschool. ZATERDAG vanaf 15 u. mannen allen. Yper, den 30 April 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg spoort de personen die ertoe niet verplicht zijn bij de Lijfrentekas stortingen te verrichten, dringend ertoe aan vrijwillig, als vrije verzeker den, de vereischte inspanning te doen ten einde zich een ouderdomspensioen te verzekeren. Deze oproep wordt, meer inzonderheid, tot de jeugd gericht. Het bedrag der stortingen is bepaald op een jaarlijksch minimum van 120 fr. wat de mannen betreft en op een jaarlijksch minimum van 60 fr. wat de vrouwen betreft. Deze bedragen zijn ech ter slechts minima de verzekerden hebben er groot belang bij hoogere stortingen te doen, daar het bedrag van het pensioen in rechtstreeksche verhouding staat tot het bedrag der stortingen en de regelmatigheid ervan. Ziehier twee voorbeelden I. Indien een man van den leeftijd van 18 jaar af, jaarlijks een storting verricht van een frank vestigt hij zich, op den leeftijd van 65 jaar, een jaarlijksche rente van 8 fr. 926. Ingeval hij geregeld jaarlijks 240 fr. stort dit is 20 fr. per maand wat nog geen 5 fr. per week is zal hij een jaarlijksche rente van 2.142 fr. 24 beko men, waarbij een Rijksbijdrage dient gevoegd, gelijk aan de helft van het beloop dier rente zoo dat een totaal pensioen van 3.212 fr. 36, zal wor den verkregen. H. Indien een vrouw, van den leef tijd van 18 jaar af, jaarlijks een storting verricht van 1 fr. vestigt zij zich, op den leeftijd van 65 jaar, een jaarlijksche rente van 17 fr. 908. In geval bedoelde persoon slechts 120 fr. per jaar stort dit is 10 fr. per maand minder dan 2 fr. 50 per week zal zij dus een ouderdoms pensioen bekomen dat de Rijksbijdrage inbegre pen, 3.223 fr. 44 zal beloopen. Twee echtgenooten die aldus op gebied van voorzorg een inspanning zouden hebben gedaan, zouden ertoe komen de inkomsten van het gezin tot een aanzienlijk bedrag op te drijven, en zou den, wanneer zij een gevorderden leeftijd berei ken, tegen de gevolgen van tegenslagen zijn ge vrijwaard. Dat het barema gunstiger is voor de vrouwen is hieraan te wijten dat door de stortingen van de mannen niet alleen hun persoonlijk pensioen wordt gevormd, maar, daarenboven, wanneer zij gehuwd zijn, in geval van overlijden, een wedu werente ten gunste van hun overlevende echtge- jioote. MET. 1) Reizen naar BRUSSEL 15 en 29 Mei. PRIJS45 Fr. Afreis om 6.30 uur. 2) Reizen naar OOSTACKER (Klein Lourdes) op 9, 16 en 23 Mei. PRIJS30 Fr. Afreis om 8 uur. 3) Naar de H. BLOEDPROCESSIE te BRUGGE Op 6 Mei. PRIJS25 Fr. Afreis om 8 uur. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen zich wenden 06, GROOTE MARKT ALBERT I, TPER Tel. 515. VRIJDAG 26 APRIL 1940 FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft voort heerschen op het front, behalve in de streek van de Saar, waar de artilleriebedrijvigheid ietswat grooter was geworden. Verders wasslechts een enkel klein voorval te melden. Een Duitsche groep had zich in hin derlaag gelegd in de streek van de Vogezen om een Fransche karweigroep te verrassen, doch haar opzet werd verijdeld. In de plaats van de karweimannen za gen de Duitschers een groep vrijwillige strijders opda gen. die hen op de vlucht dreef In de lucht worden slechts zeldzame verkenningsvluchten boven de lijnen aangestipt. De gezaghebbende Fransche middens lo genstraffen beslist de bewering van de Duitsche pro paganda, volgens dewelke twee Fransche toestellen door de Duitsche luchtafweer zouden neergeschoten zijn. BELGIË. Zooals verwacht was heeft Z. M. de koning het ontslag der regeering Pierlot geweigerd. In den brief waarin hij zijn vertrouwen in den eerste- minister hernieuwt, zegt de koning o m. Op het oogenblik dat het leger waakzaam onze grenzen be hoedt en de internationale toestand aan alle Belgen den plicht oplegt hunne eendracht nog nauwer toe te halen, past het niet een ministerieele crisis te openen op kwesties van binnenlandsche politiek». Ingevolge dit schrijven van den koning, heeft de regeering beslist hare taak voort te zetten. FRANKRIJK. Het Fransche oorlogscomiteit is dezen namiddag op het Elyseum, onder voorzitterschap van President Lebrun, bijeengekomen. DUITSCHLAND. Volgens het Duitsch stafbericht zijn enkele vijandelijke vliegtuigen in den loop van den nacht tot boven'de Duitsche baai doorgedrongen. Een Engelsch vliegtuig, getroffen door het afweergeschut nabij Sylt. is in zee gevallen Uit Malmoe wordt ge meld dat in de Oeresund, tusschen Malmoe en Kopen hagen. twee Duitsche vrachtbooten, de eene van onge veer 6000 ton en de andere van 3000 ton, gezonken zijn. NOORWEGEN. Het Duitsch legerbericht luidt als volgtBritsche vlootstrijdkrachten hebben gister de haven van Narvik gebombardeerd. Te Trondheim zijn versterkingen, zoowel aan manschappen als aan mate riaal. toegekomen. In den sector van Bergen zijn Duit sche troepen bezig met het gebied van Voss van Noor- sche detachementen te zuiveren. Een gedeeltelijke weerstand werd gebroken. In nauwe samenwerking met het luchtleger hebben Duitsche troepen, die uit Oslo vertrokken zijn en in Noordelijke en Noord-Wes telijke richting oprukken, verder vooruitgang gemaakt. Gevechtsvliegtuigen hebben bommen geworpen op troe penconcentraties. op oprukkende troepen, verbindings linies en transporten. Haveninstellingen werden door bommen vernield. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald op een vliegveld gelegen tusschen Dom- baas en Andalnes. Ter hoogte van de Westelijke kust werden bommen geworpen op verscheidene Britsche schepen. Na door bommen te zijn getroffen, zijn een mijnenlegger en een transportschip gestrand. Uit een torpedojager steeg rook op en het schip stopte. Een tankschip werd getroffen en sloeg slagzij. Het werd door zijn bemanning verlaten. In de ketels van een ander bevoorradingsschip ontploften bommen. Gedu rende een aanval van Engelsehe toestellen op het vlieg veld van Trondheim, werden verscheidene vliegtuigen door bomscherven beschadigd. Tijdens den nacht werd Oslo aangevallen en gebombardeerd door Britsche vliegtuigen Het Engelsch ministerie van Oorlog van zijn kant deelt medeDe verbonden troepen kwa men in hevige gevechten in Zuidelijk Noorwegen, ten Zuiden van Dombaas. met sterke vijandelijke machten, gesteund door middelmatige artillerie, gepantserde ge vechtswagens en vliegtuigen, die op geringe hoogte vlo gen. Het was noodig tot op bepaalde plaatsen te wijken. In de streek ten Noorden van Steinkjer kwam het niet tot gevechten, doch de patroeljes waren er bedrijvig. Niets te melden in de streek van Narvik.» Uit Fransche bron wordt gemeld dat nieuwe Britsche troepenont schepingen plaats hadden aan de Noorsche kust en dat ook een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal aan wal werd gebracht. Talrijke Britsche vliegtuigen kwa men in Noorwegen toe op plaatsen, welke tot dusver niet worden bekend gemaakt. ZWEDEN. Volgens Zweedsche berichten nemen de militaire voorbereidselen van Duitschland te Memel en in de andere havens van Oost-Pruisen nog toe. In die havens krioelt het van soldaten. Steeds meer oorlogs- en transportschepen liggen gereed om zee te kiezen. Niettegenstaande deze militaire toebereidsels schijnt de Duitsch-Zweedsche spanning iets afgenomen te zijn. De Zweedsche bladen immers hebben toegegeven het slachtoffer te zijn geworden van allerhande bedrog be treffende de berichten over Duitsche gruweldaden in Noorwegen, en anderzijds heeft de Duitsche regeering er haar leedwezen over uitgedrukt dat de laatste dagen een of meer Duitsche militaire vliegtuigen zijn ver dwaald en boven Zweedsch gebied zijn verschenen. ITALIË. De Fransche gezant te Rome heeft een bezoek gebracht aan graaf Ciano, den Italiaanschen minister van Buitenlandsohe Zaken, en hem laten we ten dat het mogelijk ware tusschen Parijs en Rome be sprekingen te beginnen over de Fransch-Italiaansche geschillen, doch graaf Ciano heeft daarop, naar uit wel ingelichte bronnen verzekerd wordt, geantwoord dat tot zijn spijt het oogenblik daartoe niet geschikt was. ROEMENIË. Naar een bericht uit Cernauti, zou den verscheidene honderden Duitschers in de Roemeen- sche grensprovincie Bukovina aangehouden en over de grens teruggedreven zijn. In de hoofdstad zouden zeer strenge maatregelen uitgevaardigd zijn tegen de ge heime bladen en geschriften. ZATERDAG 27 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Terwijl de bedrij vigheid in de lucht schier volledig stil lag tengevolge van het slecht weder. Werd de dag gekenmerkt door een plaatselijk gevecht in de streek ten Westen van de Vogezen. De Duitschers ontketenden een buitengewoon hevig artillerievuur tegen een Franschen voorpost en trokken daarna ten aanval. Een zeer heftig gevecht ontstond. Fransche versterkingen kwamen de stelling ontzetten en de Duitschers werden teruggeslagen. Langs beide zijden waren de verliezen gevoelig. Ten Oosten van den Moezel werd nog een andere levendige schermutseling vastgesteld. Beide verrichtingen hadden evenwel slechts een plaatselijk belang. Dit geldt ook voor de artilleriebeschietingen van de Franschen, in het Saargebied. op de Duitsche batterijen en der wegen langs waar de Duitsche bevoorradingsploegen gaan De Daiteche artillerie antwoordde en er ontstond een nogal langdurig artilleriegevecht. BELGIË. Twee Belgische soldaten-motorijders, die op dienst waren langs de Belgisch-Duitsche grens. zijn. naar thans gemeld wordt, Donderdag nabij Montjoie zonder het te merken over de Duitsche grens gereden Zij werden door de Duitsche schildwachten aangehou den. De Belgische overheden houden zich met de zaak bezig. Een Duitsch vliegtuig, dat op groote hoogte vloog, boven Andenne. heeft een valscherm gelost waaraan een pak strooibrieven was vastgemaakt, dat in een boom is blijven hangen. LUXEMBURG. Vroeger werd gemeld dat op den Luxemburgschen oever van den Moezel barricades op geworpen werden tegenover de aan Duitsche zijde ge bouwde landingsstelsels. Thans verneemt men dat de Duitschers enkele dagen later een hunner landings stelsels hebben weggenomen. DUITSCHLAND. In de Rijkskanselarij te Berlijn heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. in aanwezigheid van geheel het diplo matiek korps en de vertegenwoordigers der Duitsche en buitenlandsche pers. een rede uitgesproken die door al de Duitsche radioposten uitgezonden werd. Minis ter von Ribbentrop verklaarde dat de Verbondene* voortdurend een werking op touw gezet hebben om de neutralen in den oorlog te betrekken en dat de Duit schers. tijdens de bezetting van Noorwegen, documen ten gevonden hebben die bewijzen dat de Verbondenen reeds lang de bezetting van Noorwegen voorbereidden, dat de Noorsche regeering dit wist en daarmede t'ak- koord ging. en dat het slechts door het snel optreden der Duitschers is dat deze poging mislukte Na deze verklaring werden aan de diplomaten en journalisten copieën overhandigd van het Witboek dat facsimiles bevat van enkele dezer documenten. ENGELAND. Londen heeft officieel de aantijgin gen van M. von Ribbentrop weerlegd en wel als volgt Het is waar dat de geallieerden het besluit hebben ge troffen het misbruik door Duitschland der Noorsche territoriale wateren te keer te gaan door het leggen van mijnende geallieerden waren niet zinnens Noor wegen aan te vallen gezien zij, toen doortocht gewei gerd werd aan hun troepen om Finland te helpen, aan hun plan hebben verzaaktNoorwegen heeft niet aan vaard de troepen te laten doortrekken zoo het plan der Verbondenen klaar lag, zooals ven Ribbentrop be weert. dan zou er geen uitstel zijn geweest in het ont schepen van troepen zoo de mijnen slechts gelegd wer den om. volgens von Ribbentrop beweert, een ontsche ping voor te bereiden, dan zou de Britsche regeering zich niet verhaast hebben deze operatie openbaar te maken de Duitschers bekenden reeds zelf dat hun ex peditie voorbereid was vóór het leggen van mijnen door de Engelschen de Duitsche inval in Noorwegen werd er door geheime agenten voorbereidEngeland wenscht natuurlijk dat al de neutralen voorzorgen tref fen. doch de geallieerden wenschen geenszins het oor- logstooneel uit te breiden en geen enkel onzijdig land heeft gemobiliseerd uit vrees voor een Britschen of Franschen invalDuitschland kan zijn inval in Skan- dinavië nu niet billijken door zoogezegde ophelderingen uit documenten, aangezien het Reich op het oogenblik van zijn inval geen kennis had van deze documenten. NOORWEGEN. Het Engelsch ministerie van oor log deelt het volgende mede over de krijgsverrichtingen in NoorwegenIn de streek ten Noorden van Stein kjer is de toestand zonder merkwaardige verandering gebleven. Onze patroeljes waren zeer bedrijvig en heb ben krijgsgevangenen gemaakt In het Gudbrandsdal werd een hevige Duitsche aanval tegen de geallieerden in de streek van Kwam afgeslagen met aanzienlijke verliezen voor den vijand. De vijandelijke drukking in deze streek handhaaft zich en de luchtacties tegen de verkeerslijnen en bases der Verbondenen duurt voort. Niets te melden in de streek van Narvik Het Noorsch hoofdkwartier meldt dat in het Oosten van het land, in het Hallingdal en het Gudbrandsdal. de vijandelijke aanvallen tegengehouden werden. In het Oesterdal zijn de Duitsche troepen verder vooruitgedrongen in de richting van Kvikne en Roeros. In het Westen oefenen de Duitschers druk uit in de richting van Voss. Uit Stockholm wordt vernomen dat de Engelsehe troepen zich. bij gebrek aan afweerkanons en bescherming te gen de Duitsche luchtaanvallen, uit Stenkjer hebben teruggetrokken en dat deze stad daarna door de Duitr schers bezet werd. De Duitsche legerleiding beweert dat de Duitsche troepen bij verrassing de steden Lille- hammer en Tretten bezet hebben en aldaar bijna 200 Engelschen, waaronder een generale staf en een bevel hebber. hebben gevangen genomen, terwijl nog een groote hoeveelheid materiaal en talrijke documenten van groote politieke en strategische waarde in hun han den vielen. Nabij Steinkjer werd een andere Engelsehe afdeeling verdreven en werden er 80 Engelschen ge vangen genomen. Snel vooruitrukkend in Noordelijke richting hebben de Duitsche strijdkrachten Tynsel en Roeros voorbijgestoken, na een afstand van 360 km. te hebben afgelegd. Zij. bevinden zich thans nog slechts op 100 km. van Trondheim. Ten Noorden van Narvik werd een Noorsch bataljon in de pan gehakt door Duit sche Alpenjagers. 144 Noren werden gevangen gemaakt. De Duitsche luchtmacht steunde voortdurend de troe pen. In de Sognefjord werd een Britsche kruiser be schadigd. De Engelschen poogden te vergeefs het vlieg veld van Aalborg aan te vallen. Een Engelsch vlieg tuig werd neergehaald. ITALIË. De Duitsche ambassadeur te Rome. M. von Mackenzen. is bij zijn terugkeer uit Berlijn ont vangen geworden door graaf Ciano, minister van Bui tenlandsche Zaken, en door M. Mussolini. ZONDAG 28 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. De kalmte blijft voort heerschen op geheel het front. De Fransche le- gerberichten van vandaag vermelden alleen eenige be drijvigheid van patroeljes en artillerie gedurende den verloopen nacht op verscheidene punten van het front, en gedurende den dag had er wat artillerievuur plaats ten Westen van dé' Vogezen, waar de Franschen enkele verliezen hebben toegebracht aan den vijand. BELGIË. De maalboot Prince Charlesis te Oostende aangekomen met aan boord de geredde be manning van de Belgische cargoboot «Bobly». van 5.000 ton. die den 25n dezer ter hoogte van Duinkerke, te midden van een dichten mist. aangevaren werd door een Hollandsch kolenschip en onmiddellijk zonk. Het Deensch schip Australienmetende 8000 ton, had Zaterdag de haven van Antwerpen verlaten voor ee* onbekende bestemming, doch is de haven van Zee- brugge binnen geloopen daar het twee Britsche om:-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4