CINEMA «FLORA» PARADIS PERDU La Tragédie de la Forêt Rouge 5 logsschepen in volle zee ontwaard had en vreesde ge praaid te worden. In de haven van Zeebrugge troffen de overheden onmiddellijk de noodige maatregelen om ieder incident te voorkomen. LUXEMBURG. Het Groothertogdom Luxemburg zal maandelijks 230 ton gegoten ijzer en schroot naar Duitschland uitvoeren. De Luxemburgsche regeering is de meening toegedaan dat deze uitvoer niet in strijd is met haar onzijdigheidspolitiek. FRANKRIJK. Het Fransch ministerie van Oorlog kondigt een besluit af. dat aan iederen burger verbiedt een fototoestel te dragen of foto's te nemen in de leger- gebieden. ENGELAND. In de wervingsbureelen hebben zich heden 312.112 nieuwe vrijwilligers aangeboden. Berlijn meldt dat, bij een Duitschen luchtaanval tegen Brit- sche transporten in de Noorsche fjorden, een transport schip tot zinken gebracht werd en dat, volgens verkla ringen van gevangenen, 40 tanks voor het Britsche ex- peditieleger aan boord van dit transportschip waren. NOORWEGEN. Volgens het legerbericht van Ber lijn hebben de Duitsche troepen in Noorwegen op nieuw groote successen behaald. Overal werd de tegen stand van den vijand gebroken en hebben de Duitsche kolonnes hun opmarsch voortgezet. In de buurt van Stavanger is het aantal gevangenen gestegen tot 241 officieren, waaronder verscheidene Britsche vliegers, en 2.921 manschappen. De buit bedraagt reeds 22 kanon nen, 267 machinegeweren en kustbatterijen die reeds door de Duitsche vloot in gebruik zijn genomen. Ten Oosten van Bergen zijn de laatste Noorsche afdeelin- gen. na de bezetting van Voss, met achterlating van hun wapens, naar de bergen gevlucht. De Engelschen hebben voort Narvik gebombardeerd. Ondanks het hef tig afweergeschut van de Engelschen, heeft de Duit sche luchtmacht met succes de Britsche troepen aan gevallen die te Andalsness en te Harstad (ten Noorden van Narvik) ontscheept zijn. Voor Narvik werd een Britsche kruiser ten volle getroffen door een zware bom. Voor Andalsness werd een Britsche afweerkrui- ser door verscheidene bommen getroffen en buiten ge vecht gesteld. In de Moldefjord (voor Andalsness) wer den drie Britsche transportschepen, met totaal 12.000 ton, in den grond geboordvier andere, met totaal 23.000 ton, werden ernstig beschadigd. Drie Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een Duitsch toestel wordt vermist. Het officieel Engelsch legerbericht meldt hetgene volgtEen nieuwe vijandelijke aanval op onze stellingen in de Gudbrandsdalvallei werd afgeslagen. Een nieuwe ontscheping werd met succes doorgevoerd in weerwil van de vijandelijke luchtbedrijvigheid te gen Andalsnes en onze verbindingslijnen. De vijand toonde een lichte luchtbedrijvigheid in de streek van Narvik, maar deze stoorde geenszins de geallieerde werking. Men heeft geen ander nieuws van de streek rond Namsos. Anderzijds wordt uit Parijs gemeld dat, volgens berichten uit betrouwbare bron verkregen, een stilstand in den Duitschen opmarsch in Noorwegen is waar te nemen, uitgenomen in de streek van Roeros. waar twee Duitsche afdeelingen van uit Tynset zich richten, de eene naar Kvikne ten Westen van Roeros, en de andere naar Hjerkinn op de lijn Dombas-Stoeren. Het slecht weer belemmerde de luchtbedrijvigheid. Op zee houdt de blocus nog stevig stand en verscheidene Duitsche schepen werden buitgemaakt. In de streek van Narvik blijft de toestand ongewijzigd. In de omgeving van Steinkjer heerscht een groote bedrijvigheid van patroeljes. Niettegenstaande de medewerking van bom bardementsvliegtuigen en van zwaar geschut, konden de Duitsche troepen den geallieerden weerstand niet breken. Naar uit Zweedsche bron vernomen wordt, zouden de Duitsche troepen zich in de streek van Otta teruggetrokken hebben onder de krachtdadige druk king der Engelschen. die niets verwaarloozen om den Duitschen opmarsch in de richting van Dombas te be lemmeren. ROEMENIË. De Roemeensche algemeene legerstaf heeft besloten de veiligheidsmaatregelen te versterken. Afdeelingen der burgerwacht en van het leger zullen de petroleumputten ^bewaken. Ook de vliegvelden wor den militair bewaakt en op het vliegveld van Boeka rest werden luchtafweerkanonnen opgesteld. MAANDAG 29 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. In den sector ten Westen van de Vogezen, waar de Duitschers poogden een Franschen post te overvallen, heerschte opnieuw een groote bedrijvigheid. Talrijke Duitsche patroeljes drongen door tot in het niemandsland, maar zij werden spoedig teruggedreven. Verder werd opnieuw, na een heftige artillerievoorbereiding, een Franschen post overvallen. In overeenstemming met hun bevelen, trok ken de Franschen achteruit en de Duitschers. die den half vernielden post hadden bezet, werden op hun beurt onder vuur genomen. Zij leden zware verliezen en moesten na korten tijd de stelling ontruimen, welke onmiddellijk weer door de Franschen werd bezet. De artillerie bleef vervolgens zeer bedrijvig in dezen sec tor. alsmede in het Saargebied en in den Elzas. De Duitschers waagden nog een derden aanval op een Franschen post in de streek ten Westen van de Voge zen. De Fransche militaire middens meenen dat deze herhaalde overvallen in dezelfde streek slechts oefe ningen zijn. waaraan de Duitsche legerleiding een of twee divisies onderwerpt, die slechts onlangs op het Westelijk front zijn aangekomen. BELGIË. Men was sedert eenige dagen zonder nieuws van de Belgische paketboot Ville de Bruges». een schip van 13.869 ton dat onlangs in Amerika aan gekocht werd, doch thans blijkt dat het schip zich te Den Haver bevindt, waar het door den Franschen con troledienst opgehouden wordt. NEDERLAND. Er heerscht onrust omtrent het lot van twee Nederlandsche visschersbooten. de Willy en de Teunisje», die met 40 andere sloepen in de om geving van net mijnenveld ten Noorden van Terschel ling aan 't visschen waren, en dewelke men naderhand niet meer gezien heeft. Talrijke schippers verklaarden dat zij hevige ontploffingen gehoord hebben. Een an der schipper heeft zelfs hetvlottend wrak van een schippersvaartuig opgemerkt. DUITSCHLAND. Door de Engelschen zouden thans reeds 31 Duitsche bevoorradingsschepen, met in begrip van de 8 schepen die voor Narvik gekelderd werden, in den grond zijn geboord. Het beheer der Duitsche spoorwegen heeft aangekondigd dat het niet in staat is een druk spoorverkeer te verzekeren tij dens de Pinksterdagen, en het verzoekt het publiek van alle nuttelooze reizen af te zien. M. Dino Alfieri is be noemd tot ambassadeur van Italië te Berlijn, in ver vanging van M. Bernardo Attolico, die reeds sedert 1935 dit ambt bekleedde. Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft een escadrille van Duitsche jachtvliegtuigen op het Westelijk front deeer dagen het recordaantal van 75 overwinningen bereikt. ENGELAND. Te Londen verwacht men zich er aan- dat M. Chamberlain, in den loop dezer week. in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de be drijvigheid in Noorwegen en mogelijks ook over de vergadering van den oppersten oorlogsraad. Morgen zal hij ondervraagd worden over de maatregelen die de Britsche regeering heeft genomen tegen het aan voeren van de belangrijke Duitsche versterkingen in Noorwegen. NOORWEGEN. In het Engelsche hoofdkwartier wordt verklaard dat de toestand in Noorwegen thans beter wordt voor de Verbondenen. Generaal Carton -de Wiart zegde o. m. dat men niet ongeduldig moet zijn wegens de weinige actie gedurende het eerste stadium van den veldtocht, doch dat waarschijnlijk binnen kort belangrijke dingen zullen gebeuren. Intusschen ko men de versterkingen steeds regelmatig meer en meer toe. Naar uit private bron vernomen wordt, ontscheep ten de Verbondenen totdusver reeds 45.000 manschap pen in Noorwegen Duizenden Engelsche en Fransche soldaten, dié zonder belemmeringen te Namsos ont scheept zijn. hebben zich reeds in alle stilte naar de stellingen rondom Steinkjer begeven. Daar deze stad door de Duitschers geheel in brand gebombardeerd was, hebben de geallieerden zich verleden week ver plicht gezien ze te ontruimen, doch nu hebben sterke Britsche. Fransche en Noorsche afdeelingen stelling genomen ten Noorden van de stad. Ook Namsos werd van uit de lucht geheel plat geschoten. In dien sector heerscht thans een groote bedrijvigheid en op alle we gen wemelt het van Alpenjagers met ski's, matrozen, artilleriekolonnes. motorrijders, enz. Uit Londen ver neemt men dat de mijnen, die gelegd werden in de Vestfjord en in de vaargeulen ten Noorden van de Lofoden, voor doel hebben de scheepvaart langs een groot gedeelte van de kust onmogelijk te maken voor de Duitsche schepen en Narvik volkomen af te snijden aan de zeezijde. In deze stad zijn de Duitschers verder te land omsingeld en het is eveneens weinig waarschijn lijk dat Duitsche luchtaanvallen in deze streek veel kunnen uitrichten. Het Duitsch opperbevel beweert dat langs de kust van Midden-Noorwegen twee Britsche kruisers door bommen van gemiddeld kaliber getrof fen werden en dat elf transport-en versterkingsschepen, eener gezamenlijke waterverplaatsing van 50.000 ton, door zware bommen getroffen werden, zoodat een ge deelte van deze schepen vernietigd is De Britsche ad miraliteit daarentegen deelt mede dat het nieuws, af gekondigd door het Duitsch legerbevel en volgens het welk 5 Britsche kruisers en 13 transportschepen in den loop der laatste 48 uren tot zinken gebracht of ernstig beschadigd werden, op geen enkelen grond be rust. De besliste poging van het Duitsch legerbevel om de waters langsheen de Noorsche kusten onhoudbaar te maken heeft slechts weinig belangrijke uitslagen ge had. De Britsche sloep «Hammondwerd beschadigd door een bom en is gezonken. De sloep Larwood heeft vuur gevat na door een brandbom te zijn getrof fen. Er waren noch dooden noch gekwetsten onder de bemanningen van die twee vaartuigen. Volgens zelfde Engelsch legerbericht werden drie nieuwe vijandelijke bevoorradingsvaartuigen getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het legerbericht van de opperste Noorsche legerleiding meldt dat de Noorsche troepen, die optre den in het Numedal en het Hallingdal. zich terugge trokken hebben. In Oost-Noorwegen echter duren de gevechten voort en de Duitschers hebben er geen enke len meldenswaardigen vooruitgang geboekt. In West- Noorwegen hebben de Duitschers Voss bezet Uit Pa rijs wordt bericht dat de opmarsch der Duitsche troe pen tot staan is gebracht zoowel in het Gudbrandsdal, voor Kvam. als in het Oesterdal, ten Noorden van Roe ros. De Noren hebben te Roeros de brug over de Glom- ma in de lucht geblazen, zoodat hierdoor alle verdere Duitsche vooruitgang in het Gauladal als onmogelijk aanzien wordt, tenzij misschien voor kleine patroeljes. De Noorsche koning, de kroonprins en de regeering hebben zich gevestigd op een plaats welke als volkomen veilig wordt beschouwd. Naar thans gemeld wordt is ook de Noorsche goudreserve aan de Duitschers ont snapt. Een groot deel der goudreserve bevindt zich in het buitenland en de reste wordt in veilige oorden be waard. DINSDAG 30 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een kalmen nacht heerschte er binst den dag enkel de gewone be drijvigheid der verkenningselementen. De Fransche patroeljes hebben, volgens het stafbericht meldt, en kele vijanden krijgsgevangen gemaakt. Twee Duitsche overvallen konden zonder moeite afgeslagen worden. BELGIË. Tijdens een schijngevecht, dat geleverd werd boven het vliegveld van Nijvel. is een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De piloot werd gedood. Te Evere is een Engelsch vliegtuig geland, dat verrast werd door den storm en waarschijnlijk zijn richting had verloren. De bemanning, bestaande uit drie leden, werd geïnterneerd en het toestel in beslag genomen. In de statie van Verviers werd door een tolbeambte een kist ontdekt die een hoeveelheid Duitsch propa gandamateriaal bevatte. FRANKRIJK. In het Noorden werd er van 11 u. 45 tot 12 u. 45 alarm gemaakt, doch er wordt geen enkel incident gemeld. ENGELAND. Twee Britsche duikbooten. de «Tar pon» en de Steale worden als verloren beschouwd, daar zij een aanzienlijke vertraging hebben. De En gelsche treilers «Bradmanen Cape Siretoke» wer den door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd en zijn gezonken. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Koning Georges heeft in Buckingham Palace een pri- vaatraad gehouden. Men denkt te weten dat de raad de loopende zaken behandeld heeft. Lord Halifax heeft een vriendschappelijke bespreking gehad met den Ita- Iiaanschen gezant over vraagstukken van economischen aard. De Russische gezant te Londen overhandigde aan Lord Halifax een nota betreffende een Engelsch-Rus- sisch handelsverdrag. DUITSCHLAND. Een Duitjche duikboot werd door een Engelsch watervliegtuig van het «Sunderland type m een Noorsche fjord tot zinken gebracht. Van En gelsche zijde wordt bevestigd dat nog drie Duitsche transportschepen in den grond geboord zijn. zoodat het totaal der tot dusver gezonken Duitsche trans port- en troepenschepen 41 zou bedragen. Uit Londen wordt gemeld dat een Duitsch vliegtuig boven de Noordzee door een Engelsch toestel neergehaald werd. De Duitsche radio kondigde aan dat een netversper- ring is aangebracht, waarmede de intrede van de Groote Belt geblokkeerd is. Een kleine geul is open gelaten langs dewelke de schepen niet zullen geloodst worden. Elk vaartuig dat door deze geul zou trachten te geraken, zal onmiddellijk en zonder verwittiging ge- GROOTE MARKT YPER VRIJDAG 3, ZATERDAG 4. ZONDAG 5 en MAANDAG 6 MEI, om 8 u. 15 ZONDAG, doorloopend vanaf 2 tot 8 u. 15 Het machtig Fransch succes dat in Brussel met ee« Groot Koninklijk Gala debuteerde (VERLOREN PARADIJS) met Fernand Gravey Elvire Popesco Alerme Micheline Presle Le Vigan Mon. Roland. Daarbij nog een Franschgesproken avonturenfilm met Charles Bickford Jean Parker Pat O'Malley Gord. Oliver naar den bekenden roman van Jack London. MEN BEGINT MET DE PATHÉ - JOURNAL. Kinderen toegelaten. bombardeerd worden door de Duitsche patroeljesche- pen NOORWEGEN. Het Duitsch opperbevel deelt medeDe Duitsche troepen vorderen op alle wegen welke naar Trondheim en Dombas leiden. Overal is de vijand gedwongen zich terug te trekken. Te Otta zijn belangrijke voorraden in handen van de Duitsche troe pen gevallen. De achtervolging wordt voortgezet in de richting van Dombas. Ook in de streek van Bergen gaat de opmarsch verder. Berlijn meldt nog dat de ver binding tusschen Oslo en Trondheim door de Duitsche troepen tot stand is gebracht en dat Stoeren door de Duitschers bezet werd. Moest dit laatste bericht be vestigd worden, dan zou dit beteekenen dat de gealli eerden bij Dombas waarschijnlijk omtrokken en van hun basis van Andalsnes afgesneden zijn. Uit Londen echter wordt, medegedeeld dat de inname van Stoeren door de Duitschers nog niet bevestigd is. Ten Noord- Westen van Liilehammer heeft het 4e Noorsch infan- terieregiment. dat zich in de bergen teruggetrokken had. zich overgegeven. Ten Oosten van Bergen hebben de Duitschers 260 krijgsgevangenen gemaakt en vijf kanonnen veroverd; De Duitsche luchtmacht heeft zware verliezen toegebracht bij het ontschepen, sa mentrekken en opmarscheeren van vijandelijke troe pen in de streek van Namsos en van Andalsnes. Zij heeft ook zes schepen tot zinken gebracht en talrijke andere beschadigd. Ten Noordwesten van Christian- sand is een Britsch vliegtuig neergeschoten. Duitsche duikbootjagers hebben twee of drie vijandelijke duik booten tot zinken gebracht in het Kattegat en het Ska- gerrak. Uit Noorsche bron echter wordt gemeld dat de Duitsche luchtaanvallen op verschillende ontschepings plaatsen geen succes van eenige beteekenis boekten. De aankomst in Noorwegen van een groot aantal Fran sche en Britsche gevechtsvliegtuigen maakt het optre den der Duitsche vliegtuigen zeer moeilijk, vooral in de streek ten Noorden van Dombas. Ook de troepen der Verbondenen groeien steeds aan en nieuwe afdeelingen ontschepen gedurig op verscheidene punten van de Noor sche kust. Onder de te Namsos ontscheepte soldaten zouden er zich talrijke Polen en Tsjeken bevinden. Vol gens de laatste berichten uit Stockholm zou de militaire toestand sedert Zondag niet veel wijzigingen onder gaan hebben. De voornaamste punten van den spoor weg tusschen Dombaas en Stoeren zijn nog altijd in handen van de Verbondenen, die gereed zijn om den strijd aan te binden met de Duitschers die de heuvels van Gudbrandsdal en Oesterdal oversteken. De Ver bondene strijdkrachten te Stoeren. waar de wegen der valleien in verbinding staan met den weg van Trond heim. houden zich insgelijks gereed om de aanvallen der Duitschers langsheen den weg van Oesterdal af te slaan. Het Britsch ministerie van Luchtwegen deelt mede dat Engelsche vliegtuigen met succes het vliegveld van Fornebu, nabij Oslo. gebombardeerd hebben. Engelsche jachtvliegtuigen hebben boven Noorwegen twee Duit sche toestellen neergehaald. Twee Noorsche hospitaal schepen werden, spijts de Roode Kruis kenteekens goed zichtbaar waren, door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt. Ook Zweedsche Roode Kruis auto's, die nabij de Zweedsche grens op Noorsch gebied vluch telingen vervoerden, zijn door vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur bestookt. ZWEDEN. De besprekingen over economische aan gelegenheden. welke sedert het begin van vorige week door een Duitsche en een Zweedsche commissie te Stockholm gevoerd zijn. hebben geleid tot ten voorloo- pige overeenkomst. De onderhandelingen zullen binnen kort te Berlijn voortgezet worden. WOENSDAG 1 MEI FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de vallei van de Nied hebben de Duitsche patroeljes een zekere be drijvigheid aan den dag gelegd, maar zij werden terug gedreven en lieten enkele gevangenen achter in de handen der Fransche troepen. Ten Westen van de Vo gezen. in denzelfden sector hebben de Duitschers drje overvallen gewaagd op Fransche posten. Deze over vallen. welke gepaard gingen met voorbereiding van artillerie, werden gemakkelijk teruggedreven. Men ge waagt eveneens van geweerschoten langs weerskanten van den Rijn. ENGELAND. Dinsdag avond zijn Duitsche vlieg tuigen op verscheidene punten der Oostkust genaderd en het afweergeschut is in actie getreden. Te Clacton- on-Sea is een Duitsche bommenwerper te pletter ge vallen op een reeks huizen, waarvan er vijf ten gronde toe vernield werden, daar de bommen, die het vlieg tuig meevoerde, ontploften en het toestel in brand schoot. De ontploffing was zoo geweldig dat zij twin tig mi.il ver gehoord werd en dat de ruiten verbrijzeld werden van huizen die aan de andere zijde van de stad gelegen zijn, Benevens de vier Duitsche vliegers, die in hun toestel den dood vonden, werden in de pui- nen der huizen nog drie lijken van burgers gevonden. In het geheel zijn er 95 gekwetsten, waaronder 49 naar het gasthuis moesten overgebracht worden. Naar aan leiding van de dubbelzinnige houding van Italië, heeft de Engelsche regeering besloten zekere voorzorgsmaat regelen te nemen betreffende de Britsche schepen tke

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5