ATHLETIEK DUIVENVLUCHTEN YPERSCHE VOETBALKRONIEK onder normale omstandigheden door de Middellandsche zee zouden varen. BELGIË;. Een Duitsche deserteur, afkomstig uit Westfalen, heeft zich aan een grenswachtpost van het kanton Eupen aangemeld. De Duitsche vaandelvluch- tige. die volledig uitgerust was. werd na verhoor ge ïnterneerd. NOORWEGEN. Naar het Engelsch ministerie van Oorlog mededeelt strijden de Engelschen in de streek van Dombas met een onwankelbaren moed. Zij hebben er eiken nieuwen vooruitgang van de Duitschers ge stuit. Ten Noorden van Steinkjer hebben de Britsche troepen nogmaals de meerderheid van hun patroelje- bedrijvigheid betoond. Zij brachten den vijand zware verliezen toe. Nieuwe Britsche troepen werden op de Noorsche kust ontscheept. Belangrijke Britsche lucht machten hebben nogmaals de vliegvelden van Sta van ger. Fornebut en Aalborg aangevallen. Het fort te Hegra (bij Trondheim! is thans eiken dag in betrek king met de Noorsche troepen. De bevelhebber van het fort verklaarde nog lang te kunnen stand houden. Eens dat het offensief der Verbendenen daar zal los komen, zal het fort van Trondheim een belangrijke strategische positie blijken te zijn Het zal immers de Noren in staat stellen de Duitschers in den rug te be stoken. De Britsche radio logenstraft de Duitsche ze- geberichten die den laatsten tijd werden uitgegeven. Volgens medegedeeld werd hebben de Duitsche troe pen in het Gudbrandsdal en in het Osterdal tijdens de laatste 48 uren geen enkelen vooruitgang in de rich ting van Trondheim verwezenlijkt. De toestand op de fronten lijkt nog steeds zeer verward, maar van Brit sche zijde wordt voort bevestigd dat Dombaas steeds door de Verbondenen is bezet. Van Noorsche zijde be vestigt men hetzelfde betreffende Stoeren. Noorsche -oidaten en Zweedsche vrijwilligers hebben Roeros heroverd. De Duitsche soldaten, die de stad bezetten, werden bij verrassing overvallen. Zij boden zwakken veerstand en namen de wijk naar Tynset. Te Narvik heeft de Duitsche legerleiding Noorsche soldaten, die b de bezetting van de stad gevangen werden geno men. in vrijheid gesteld wegens het tekort aan voe dingsmiddelen. Een eerste contingent van 134 bevrijde krijgsgevangenen is in Zweden aangekomen en werd er geïnterneerd Naar uit Oslo gemeld wordt, hebben de Duitschers, bij den Britschen luchtaanval op het vliegveld van de Noorsche hoofdstad, geen alarmsein gegeven om de paniek te voorkomen welke de vorige keeren ontstaan was. Naar verluidt, hebben de vrou wen en kinderen bevel gekregen de stad te ontruimen. Het Duitsch legerbericht van zijn kant meldt dat de Duitsche troepen in Noorwegen nog steeds verder op rukken en dat gevechten geleverd werden bij Trond heim. Het aantal Noorsche soldaten, die zich ten Noord- Westen van Lillehammer hebben overgegeven, is ge stegen tot 200 officieren en 3.500 man. Er zijn ook 40 Engelschen. 7 kanonnen, 125 machinegeweren en 250 auto's werden buitgemaakt. Daarenboven hebben 1200 Noren zich overgegeven bij Lomen. tusschen Fageres en de Sognefjord. De Duitsche luchtmacht heeft voor Namsos een Britschen afweerkruiser in den grond ge boord en een zwaren kruiser ernstig beschadigd. Een torpedoboot en vijf transportschepen werden eveneens in den grond geboord en vijf andere zwaar beschadigd. Uit Berlijn wordt officieel gemeld dat de Engelschen bij hun jongste krijgsverrichtingen in Noorwegen elf vliegtuigen verloren hebben Duitsche vliegtuigen heb ben zes luchtaanvallen uitgevoerd op Namsos. Het stadje en geheel de door de Verbondenen bezette om geving werden geweldig gebombardeerd. Een Engelsche destroyer werd door een bom geraakt en staat in brand. Sen Duitsche bommenwerper werd door de luchtafweer getroffen. Dinsdag avond deelde het Duitsch opperbe vel nog mede dat de Duitsche troepen den vijand in zijn aftocht in het Gudbrandsdal achtervolgd hebben en het belangrijk spoor- en baanknooppunt Dombas bereikten. Tijdens den opmarsch van het Noorden naar het Zuiden, langs de spoorlijn Trondheim-Dombas, heb ben de Duitschers Opdal bezet. De spoorverbinding tusschen Oslo en Trondheim, zoo besloot deze mede- deeling. bevindt zich thans in handen der Duitsche troepen. Dit bericht is echter in tegenstrijd met de mededeelingen door de Verbondenen gedaan. ITALIË. De Italiaansche ministerraad vergaderde ir\ gewone zitting onder het voorzitterschap van Mus solini. Deze laatste verklaarde aan den Amerikaan- schen gezant dat Italië er niet aan denkt voorloopig zijne houding te wijzigen SLOWAKIJE. Uit Bratislava wordt gemeld dat twee vrachtschepen onder verdachte omstandigheden :n den Donau gezonken zijn. RUSLAND. De Soviët-regeering heeft aan het Reich een nota overhandigd met de verklaring dat elke actie tegen Zweden als een onvriendelijke daad egens Moskou zou beschouwd worden. Rusland zou vooral niet kunnen dulden dat de Aalands-eilanden door Duitschland bezet worden. DONDERDAG 2 MEI FRANSCH-DUITSCH FRONT. - Volgens het Fransch stafbericht van 's morgens gebeurde er op het front niets meldenswaardigs. Het bericht van 's avonds ech ter kondigde eenige bedrijvigheid der contactelemen ten aan. In de Vogezen hadden er ontmoetingen van patroeljes plaats, die uitvielen ten gunste der Fransche troepen. BELGIË. Op de oefenrenbaan te Steene is een Belgisch legervliegtuig te pletter gestort en in brand geschoten. De twee inzittenden werden jammerlijk ver koold. FRANKRIJK. Naar het Fransch stafbericht van heden avond meldt, hadden er op de Noordzee enkele verrichtingen plaats tijdens dewelke een Fransche tor pedojager zwaar beschadigd werd. Een Fransche pa- troeljeboot liep op een mijn en is gezonken. ENGELAND. Officieel wordt medegedeeld dat de Britsche mijnenveger «Dunon», metende 710 ton, op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest dat 3 officieren en 24 leden van de bemanning verdronken zijn. Het Duitsch vliegtuig, dat te Clacton-on-Sea neer plofte, was een mijnenlegger en volgens de officieele mededeeling, hebben zes personen, waaronder de vier Duitsche vliegers, er den dood gevonden terwijl in "t geheel 156 personen gewond werden, waaronder 34 erg. M. Chamberlain heeft heden namiddag een ver klaring afgelegd in het Lagerhuis, waarin hij onder meer bewezen heeft dat het niet Engeland was, maar wel het Reich dat het gemunt had op Noorwegens on afhankelijkheid Na nog over den slag van Narvik ge sproken te hebben, verklaarde M. Chamberlain dat het doel der Engelschen in Noorwegen drievoudig is1) Al de steun en hulp te verleenen aan de Noren, voor zoo ver het in de macht der Engelschen is2) Aan den Duitschen opmarsch in het zuiden weerstaan of dezen opmarsch vertragen 3) de redding en bescherming van den koning van Noorwegen en de Noorsche regeering. Het middel om deze uitslagen zoo spoedig mogelijk te bereiken, zegde M. Chamberlain, was de inname van Trondheim. doch de Duitschers beschikten over het eenig benutbare vliegyeld in Noorwegen, namelijk dit van Stavanger, en daardoor konden de Britten Trond heim niet veroveren. Spijts het ingrijpen der Britsche vloot, een Fransch jottielje en de Engelsche luchtmacht, kon niet verhinderd worden dat de Duitschers aanhou dend en in snel rhythme steeds nieuwe troepen aan voerden. De Britsche troepen waren verplicht zich te rug te trekken uit de streek van Trondheim. doch zulks geschiedde zonder een man te verliezen. De Britsche eerste-minister besloot als volgt zijne verklaring Wij zullen geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om den vijand gevoelige verliezen in Noorwegen toe te brengen, maar wij mogen onze strategie van langen term niet prijsgeven. Sommige verrichtingen worden voortgezet en wij mogen niets floen dat het leven van degenen, die er aan deelhemen. in gevaar kan brengen. De Britsche admiraliteit meldt nog het verlies van de aviso Bittern metende 1.190 ton. Het schip werd ver scheidene malen dcor vijandelijke vliegtuigen aange vallen en schoot in brand. De bemanning werd door een ander oorlogsschip opgenomen en het wrak werd ten slotte door de Britsche zeekrachten zelf in den grond geboord. NOORWEGEN. Duitsche krijgsgevangenen hebben medegedeeld dat de terugtocht van de Duitschers uit Roeros te wijten is aan het gebrek aan bevoorrading. De Duitschers hebben zich eveneens uit Tynset, in het Osterdal op 40 km. ten Zuiden van Roeros, terugge trokken. De geallieerde strijdkrachten hebben verder de Duischers uit Kvam, op de Eidfjord. aan het ooste lijk uiteinde van de Hardangerfjord. verdreven. De Duitsche verliezen der laatste dagen zouden meer dan 2000 manschappen bedragen. Er wordt gelogenstraft dat elk verzet in Zuid-Noorwegen gebroken is, daar nog steeds voortgegaan wordt met de mobilisatie en de Noorsche stellingen er voortdurend versterkt worden. Ook wordt gemeld dat de Duitschèrs steeds meer ver sterkingen naar het Noorden zenden om aan den druk der Verbondenen te kunnen weerstaan. De Engelsche mededeeling luidt als volgtDe geallieerde machten, die in den loop der voorgaande dagen, verrichtingen hebben uitgevoerd ten einde den vijandelijken op marsch te stuiten ten Zuiden van Trondheim, hebben zich teruggetrokken ten overstaan van toenemende be langrijke machten. Zij zijn erin geslaagd, spijts de her haalde pogingen van den vijand om de havens en ver- keerslijnen door luchtbombardementen te vernielen, te rug in te schepen te Andalsnes. evenals in andere be lendende havens. In de streek van Narvik worden de verrichtingen voortgezet en zijn afdeelingen in voeling met den vijand. Niets te melden in de streek van Nam sos Uit Berlijn wordt het opzienbarend nieuws ge meld dat koning Haakon en de Noorsche regeering naar Zweden gevlucht zijn. DUITSCHLAND. Een Fransche duikboot heeft, volgens het officieel bericht van den Franschen leger staf. een Duitsche onderzeeër tot zinken gebracht. Uit Kaunas wordt gemeld dat de Duitschers geen voorbe reidselen meer treffen te Memel en in andere havens van de Oostzee. De troepentransporten werden stopge zet. Ook aan de Joegoslavische grens zouden er geen groote Duitsche troepenconcentraties opgesteld zijn. EGYPTE. Uit Kairo wordt bericht dat. gezien de onzekerheid van den toestand in de Middellandsche zee, in gansch Egypte zekere verdedigingsmaatregelen getroffen werden. Tijdens zijn rede van vandaag in het Lagerhuis heeft M. Chamberlain nog verklaard dat een Engelsch-Fransche slagvloot met kruisers en hulp schepen zich in het Oostelijk bekken der Middelland sche zee bevindt op weg naar Alexandrië. 't Is dus bepaald op Zondag namiddag, 5 Mei, om 15 uur. dat het kriterium der Jongeren op het voetbal terrein der Augustinusstraat doorgaat. De laatste oefeningen werden druk bijgewoond en alles laat voorzien dat de mededingers talrijk zullen opkomen. Ziehier in welke orde de verschillende wedstrijden zullen plaats hebben. Snelheid Kadetten 60 m. Scholieren 100m. Juniors 100 m. HoogspringenKadetten Scholieren Juniors. FondloopenKadetten 300 m. Scholieren 600 m. Juniors 1000 m. Verspringen Kadetten Scholieren Juniors. Gewichtwerpen (5 kgr.) Kadetten Scholieren Juniors. De ingang is gansch kosteloos. Ook worden veel toe schouwers verwacht, die door hunne aanwezigheid de jenge athleten zullen weten op te beuren om degelijke uitslagen te verwezenlijken. Uitslag der 2» Bondsvlucht uit Ciney van Zondag 28 April 1940 82 prijsduiven, gelost om 13 35 uur 1. de Vinck Pierre, Zillebeke 2. Delhaye Henri. Yper 3. Derycke René. Yper 4. Molein Remi. Yper 5. Wydooghe Cyrille S. Bartier Daniel 6. Debeuf Maurice 7. Rousselle Arthur 8 Hallaux Jean 9. Wydooghe Cyrille 10. Wolters Maurice 11. Claeys Camille 12. Vandekerckhove C. 13. Taillieu Odile 14. Debeuf Maurice 15. Molein Os car 16. Bartier Daniel 17. Derycke René 18. De- clerck Georges 19. Notebaert Hilaire 20. Ver- straete Ernest 21. Hallaux Jean 22. Molein Oscar 23. Derycke René Taillieu Odile Ossieur Ed. Uitslag der prijsvlucht uit Edingen (Enghien) van Zondag 28 April 1940 121 prijsduiven. gelost om 11.10 uur v 1. de Vinck Pierre, Zillebeke 2. Keignaert Theop. 3 Bartier Eleodore 4. Verleure Louis 5. Molein Remi 6. Declercq André 7. Taillieu Odile 8. Gunst Achille 9. Molein Remi 10. Wydooghe Cyrille 11. Lefever Nestor 12. Delaire Leon 13. Gaucquie Maurice 14. Dehaene Henri15. Bos- saert Camille 16. Vanassche Arth. 17. Speybrouck Hil. 18. Molein Remi 19. Saesen Albert 20. Bar tier Eleodore 21. Turck Georges, Boes. 22. Van assche Arth. 23. Vanwichelen Arth. 24. Molein Remi 25. Devisscher Jerome 26. Bossaert Camille 27. Deschacht Auguste 28 Keignaert Th. 29. Messiaen Henri 30. Gunst Achille 31. Delhaye Henri 32. Logie Julien 33. Sennesael Leon 34. Hallaux Jean 35. Hallaux Jean 36. Devisscher Je rome 37. Wybo Maurice 38. Vanwichelen Arthur 39. Taillieu Odile 40 Molein Oscar 41. Senne sael Leon Molein Remi Molein Remi. Uitslagen der matchen van Zondag 28 April 194» Gewestelijke Afdeeling REEKS B Avelgem Stade Kortrijk 61 Lauwe A. A Moeskroen 11 Dottenijs Rekkem 52 Aalbeke Waregem Sp. 24 REEKS C Komen G. S. Moorslede 53 Rac. Wervik Wervik Sp. 61 leper Vlamertinge 51 Bizet Geluwe 81 Poperinge Waasten 8 Toek. Meenen Houthulst 22 Scholieren REEKS A S. V. Blankenberge C. S Brugge 41 Torhout F. C. Brugge A 1—6 V. G. Oostende Knokke 53 F. C. Brugge B Daring 0—1 C. S Brugge A A. S. Oostende 1—0 C. S. Yper 5 S. K. Vlamertinghe 1 Onze jongens hebben voor eigen volk nogmaals de zege behaald op het elftal van Vlamertinghe en dit met dezelfde score als in de heenronde Alhoewel de match veeleer op matige wijze gespeeld werd, zijn de cijfers toch afgeteekend gewerden en dit is te danken aan het moedig optreden van den bezoekenden doei- bewaarder. De opkomst is bevredigend, alswanneer scheidsrechter Hoste beide ploegen ten opgooi roept. Yper wint den toss, doch zonder groot voordeel. Onze jongens lokken den eersten aanval uit, maar Van damme schiet juist nevens zij blijven echter aandrin gen en. op inzenden van Beddeleem. stopt Vandamme en geeft aan den ongedekten Boudry, die niet aarzelt om den stand te openen aan de 5° minuut. De bezoekers gaan daar niet mede akkoord en komen insgelijks onze achterhoede bezoeken, evenwel kunnen zij Son- neville niet verontrusten, die dadelijk ontzet. Een aan val volgt die ons hoekschop bezorgt, doch deze brengt niets op. Onze portier wordt enkele oogenblikken later op de proef gesteld op schot van Lussaert. Een tweede toegestane corner komt op den zijpaal terecht. Duma- lin herneemt en zendt boven. Onze voorlijn speelt soms aardig samen, zoodat het backpaar, Veys gebroeders, gedurig moet ingrijpen. Intusschen onderscheidt De- bruyne zich eveneens op menige zendingen onzer voor- waartsen. Twee' hoekschoppen vallen ons te beurt zon der gevolg echter. Vlamertinghe's linkervleugel gaat er soms goed van door, maar zijn passen worden niet benuttigd. Op voorzet van Gauquie, loopt Boudry alle man voorbij en Debruyne mag zich voor de tweede maal omdraaien aan de 26* minuut. Op vooruitruk ken van Vlamertinghe, loopt Lesage te ver vooruit. Debever bemachtigt het leder en teekent op persoon lijke poging een tegenpunt aan na 25 minuten spe.. Onze jongens laten het zich niet wel bevallen. Het leder vliegt van Gauquie naar Vandamme, deze geeft door aan Gcdderis en de stand wordt 3-1 aan de 33" minuut. Beurtelings vallen de ploegen nu aan. Op fout van Lesage moet Sonneville tusschenkomen. Een hoek schop voor Vlamertinghe wordt ontzet, maar de rust treedt in alswanneer de bezoekers ten aanval zijn. Bij de herneming zijn de gastheeren dadelijk in wer king. Hun linkervleugel doet verschillende uitloopir.- gen, welke moeten verijdeld worden. Een corner voor beide partijen levert niets op. Vlamertinghe blijft nog enkelen tijd aandringen, maar te vergeefs. Weldra ne men onze spelers de teugels wederom in handen, zoo dat de bezoekers zich in verdediging moeten terugtrek ken. Op fout van Veys J. schiet Beddeleem rechtstreeks naar doel. De keeper stopt onvoldoende en Boudry is er als de kippen bij om het leder in het ledig net te jagen aan de 20° minuut. Na vruchtelooze uitvallen- van Vlamertinghe om door te breken, nemen onze jon gens de bovenhand. De kooi der tegenstrevers wordt meermalen bestookt. Twee hoekschoppen brengen niets op. Beddeleem schiet op den zijpaal, Boudry herneemt en lost een schot op de bovenlat, maar het gevaar wordt eindelijk afgewend. Godderis waagt nu zijn kans en zendt een hard schot op het doel af. De keeper laat het leder vallen, en nogmaals staat Boudry gereed om het balletje in de kooi te doen belanden aan de 40° mi nuut. Het overige van den speeltijd heeft niet veel ergs meer om het lijf, tenzij wat middenveldspel en het einde komt met een verdiende overwinning onzer kleuren. Klassement C. S. Yper 21 17 3 1 115 25 35 Houthulst 21 13 5 3 70 31 29 Bizet 21 12 4 5 91 51 29 Poperinghe 18 11 4 3 81 31 25- Comines 18 11 5 2 71 34 24 Toek. Meenen 21 8 7 6 70 64 22 Gheluwe 21 9 8 4 59 55 22 Vlamertinghe 20 8 9 3 49 60 19 Gheelster 21 7 14 0 47 88 14 Warnêton 21 4 15 2 36 112 10 Rac. Wervik 19 3 13 3 35 85 9 Wervik Sp. 22 1 17 4 22 110 6 De match van Donderdag 2 Mei eindigde op een drawn, 2-2. Beschouwingen over deze match en alge meen klassement, in ons aanstaande nummer. Uitslagen der matchen van Donderdag 2 Mei Gewestelijke Afdeeling REEKS B A. A. Moeskroen Aalbeke 102 Dottenijs Izegem 38 Deerlijk Rekkem 41 Stade Kortrijk Avelgem 23 Waregem Sport Lauwe 123 REEKS C Houthulst Vlamertinge 5-*-0 Rac. Wervik Toekomst Meenen forf. 50 leper Bizet 2—2 Warnêton -Komen 11 Moorslede Poperinge 03 Scholieren REEKS A A. S. Oostende C. S Brugge B 62 V. G. Oostende F. C. Brugge A ff. 05 F. C. Brugge B Knokke 32 C S. Brugge A Daring 31 S. V. Blankenberge Torhout afgel. Op Sinxen Zondag, 12 Mei, om 15 uur, op het plein der Augustinestraat. Vriendenmatch tusschen C. S. Yper II tegen de te Yper gekantonneerde soldaten, ten voordeele der gemobiliseerde footballspelers.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6