DE KEIZER Koloniale Loterij VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Roodc Kruis van België Tramlijn leper - Kemmel - Le Seau De terugkomst der schoone dagen doet aan de Vacantie denken De schoonste Vacantie voor enkele franks ALLERHANDE NIEUWS Angora-Club van België Voor de Grensarbeiders MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Afdeeling Yper Dinsdag laatst had een vertooning plaats in den Schouwburg van Yper ten voordeele van boven gemelde vereeniging. Alle vooraanstaande leden van het Roode Kruis hadden het hunne bijgedragen om het feest te doen gelukken. De verpleegsters in het bijzon der hadden haar beste krachten ingespannen om een volledig succes te bekomen. En de uitslag was opperbest. Een volle zaal op zoo een tijdstip en in zulke omstandigheden is het bewijs der prachtige werking onzer lieve verpleegsters. Een bewijs ook dat de bevolking van Yper en omme land weet wat nuttig, wat edelmoedig werk het Roode Kruis is. Heer Emile Ghesquière, de sympathieke schrij ver en tooneelmeester, bijgestaan door zijne ieve- rige medewerkers, zette op touw, en dit voor de tweede maal in stad, zijn mooi stuk Mobili saties '14 '38 en '39 Dit spel ging samen met dans, zang en schet sen die den meest verdienden bijval behaalden, 't Volledig orkest was onder de leiding van H. G. Van Egroo, ook altijd ten dienste voor al wat voor doel heeft goede werken te steunen. De artisten, en er zijn er geen ander in die groep van Emile Ghesquière, hebben allen ge wedijverd om aan het publiek te behagen. En of zij er in gelukt zijn, hoef ik niet te zeggen. Het herhaald applaus der toehoorders was het slaan de bewijs dat alle nummers, 't zij groot of klein, in den smaak vielen van het publiek. Het was effenaf prachtig, eerlijk, leutig. Moeilijk ware het iemand in het bijzonder te vermelden. Zeggen wij maar vlakaf: Allen zonder een uitzondering, en allen in de mate van hunne bekwaamheden hebben het beste hunner krach ten gegeven, om eenieder hartelijk te doen la chen en, met dit feit, het doel der inrichters te bereiken. Aan allen, van de grootste rol tot de eenvou digste, zeg ik proficiatBloemen werp ik tot de Dames en Juffers, gelukwenschen aan de mannen en de jongelingen. Emile Ghesquière, met zoo een schaar moet ge hooger en hooger op, moet gij van bijval tot bijval. Uw werk is schoon, is edel. Tooneel en muziek maken om anderen aangenaam te zijn. Bonte avonden inrichten om goede werken te steunen. Welke schoone opoffering! Welk prachtig voor beeld Aan de tweede tusschenpoos kwam Heer advo- kaat Berghman, ondervoorzitter van het plaat selijk comiteit, op het tooneel. In een aangename, maar treffende rede bedankte hij de overheden, het geacht publiek voor hunne tegenwoordigheid en steun, de muzikanten, tooneelspelers, danse ressen en dansers en bood aan Emile Ghesquière een prachtig geschenk, in naam van het Roode Kruis van België. De schets op het Roode Kruis was effenaf wel gelukt Ze had voor doel de instelling hier in Yper (Muziekschool) te doen uitschijnen, en ook de waarde der verpleegsters en verplegers was op heel aangename wijze voor oogen gelegd. De zelfopoffering van allen, die van dit prachtig werk deel maken, werd terecht met lof beladen. Het einde van dien Bonten Avond deed ons la chen met de mobilisatie van 39, 't boerke van Zillebeke, Beatrice's vent, pakje van den soldaat, maar die sketch eindigde zeer ernstig. Onze jongens op wacht aan de grens, 't wapen aan den voet... 't Was indrukwekkend, iedereen werd bewogen en een dreunende Brabanconne begroette onze piotten in de houding van Ik Waak. Welk een prachtig slotDe liefde, de genegen heid van ons volk ten opzichte van ons flink Bel gisch leger, waarin het alle trouw en hoop in de toekomst stelt. Ter grfegvfilieM der FEESTEN TE KEMMEL •p IS Mei 1940 <2« Sinxendag) zullen de Spoorauto- diensten versterkt worden en een bijzondere trein in- jrericht met volgende uurtabel: leper, Statie V. 17.10 Voormezeele, Dorp 17.20 Kemmel 17.30 Dranouter. w. n. Wulvergem 17.35 West-Nieuwkerke 17 43 Belgische grens 17.47 Le Seau (Front, Frangaise) A. 17.50 Stilstand aan de tusschenstatiën. De Directie. Le Seau (Front. Frangaise) D. 18 00 Frontière Beige 18.03 Neuve Eglise 18.07 Dranoutre w. n. Wulvergem 18.15 Kemmel, Village 1820 Voormezele, Village 18.29 Ypres, Station A. 18.40 Arrêts aux gares intermédiaires. La Direction. THEEPOT EN KOFFIEKAN, Neemt er gematigd van, Voor uwe maag is het schS, Drin kt cichorei PACHA EN RAADT U AAN OOK TE DENKEN aan de die U kan bezorgen YPER. Een veelbelovende jongen. De 17 jarige D. F. zag zich Zondag avond, rond 7 u. 30, den toegang eener danszaal geweigerd omdat hij zichtbaar onder den invloed van den drank was. Die weigering scheen maar al te gewettigd, want de jongen, die niet meer vast op zijn beenen stond, struikelde opeens en viel met het hoofd tegen den' muur, waarbij hij zich erg aan de lippen bezeerde en nog al hevig uit den mond bloedde. Niettegenstaande het aandringen zijner moe der. die er ondertusschen was bijgekomen, weigerde de jongen naar huis te gaan en het is slechts op bevel der politie, die er moest tusschenkomen. dat hij ten slotte zijn moeder wilde vergezellen. POPERINGHE. Een diamanten en een gouden bruiloft. Op O. H. Hemelvaartdag, zijnde 2n dezer, werden vier verdienstelijke oudjes plechtig ten stad- huize ontvartgen. Het waren de genaamden Galliaerde August, geboren te Poperinghe den 2 November 1860 en zijn echtgenoote Degraeve Maria, geboren te Pope ringhe den 12 December 1861, en ook nog Samyn Theo- phile. geboren te Poperinghe den 21 November 1862 en zijne vrouw Bailleul Marie, geboren te Boeschepe den 18 Augustus 1867. Het huwelijk van beide eërstgenoem- den, werd ingezegend den 5 Mei 1880, dus 60 jaar gele den. terwijl het tweede echtpaar door het huwelijk ver- eenigd werd den 6 Juli 1887, 't zij 53 jaar geleden. Aan de jubilarissen sturen wij een hartelijk proficiat. GELUVELD. Akelige ontdekking. Terwijl de genaamde Liefhooghe Gaston te Geluveld, (Veldhoek), bezig was met zijn land te diepgronden ten einde er koper en ijzer op te delven stiet hij op een geraamte. Verder den grond onderzoekende legde hij er ver schillende geraamten bloot van Duitsche soldaten, wel ke alhier gedurende den oorlog 1914-18 sneuvelden. Hij schat dat minstens tien geraamten zich nog alhier bevinden. De dienst der Duitsche Krijgskerkhoven werd ver wittigd en zal het noodige doen ten einde deze over blijfselen naar eene begraafplaats te laten overbren gen. MEESSEN. Communistische vlugschriften ontdekt. Reeds drie aanhoudingen. De genaamde Adelinet Suzanne, geboren te Montreuil (Fr.) den 21 Juli 1920 en thans te Meessen op een kamer wonende, was sedert eenigen tijd reeds verdacht van communistische pro paganda. Een onderzoek, door de rijkswacht op haar kamer gedaan, deed er een belangrijke hoeveelheid communistische vlugschriften ontdekken. De vrouw werd aangehouden en deze week Dinsdag naar Vner gebracht om er te verschijnen voor den Heer onder zoeksrechter die, na haar verhoord te hebben, een aan houdingsmandaat tegen haar afleverde. De vrouw werd gevankelijk naar Kortrijk weggebracht, terwijl het on derzoek in die zaak ijverig voortgezet werd. Woensdag morgen werd een tweede persoon, de 32 jarige Leon Vereecke, van Wervick, die eveneens in de zaak be trokken was, op zijn beurt door de rijkswacht aange houden en naar het gerechtshof van Yper overgebracht. In de kamer van vrouw Adelinet werden verscheidene zakken vol vlugschriften aangetroffen en naar het schijnt zou Vereecke een der personen zijn die deze druksels bij de vrouw in bewaring gaf en zelfs de huur prijs van haar kamer betaalde. Na zijn verhoor volgde Vereecke den weg zijner medeplichtige naar het ge vang te Kortrijk. Een andere medeplichtige, gekend onder den naam Raoul, slaagde erin de grens over te steken vooraleer de rijkswacht hem hier te pakken had, doch het heeft hem toch niet veel gebaat, want hij werd korts nadien in Frankrijk zelf aangehouden. WOESTEN. Tuinbouw. Onze gilde houdt deze maand een week vroeger haar maandelijksche ver gadering. Alle leden en liefhebbers worden verwacht om 6 ure bij Cam. Meeuw. Na het verslag komt een leerrijke voordracht aan de beurt. Een prachtige tom bola wordt er verloot en menig belangrijke mededee- ling verstrekt. Komt dus naarstig op tuiniers-liefheb bers dit jaar moet ons tuintje schooner en meerdere vruchten opbrengen dan voordezen het geval was, tot loon van ons betere kennis en zorgen. LANGEMARCK. Bliksem op hangar. Tijdens het jongst onweer viel de bliksem op den hangar van landbouwer Richard Vanslembrouck. Een partij vlas ging in de vlammen op. Dank zij het spoedig optreden der moedige buren kon de brand beperkt worden. Statie Kermis. Op Zondag 5 Mei Voetbalmatch om 2 Ure, Poelkapelle-Langemarck. Velokoers voor alle beginnelingen B. W. B. 50 km. op makadamweg. 500 fr. prijzen en premiën. Maandag 6 Mei, groote prijs Vanlerberghe. 700 fr. prijzeq, voor alle beginnelingen B. W. B. 60 km. Dinsdag 7 Mei, te twee ure groote prijs- bolüng bij Odiel Verstraete. 50 fr. vooruit. ZONNEBEKE. Kwade bliksem. Donderdag in den vooravond sloeg de bliksem in bij Bruno Coudron, wijk Polygoon De electriciteitsmeter werd ten gron de geworpen, heel de electrische leiding onklaar ge maakt. de lampen kapot gemaakt. De bliksem baande zich een uitweg in het afleidingswaterputje in den kel der die vol rook kwam. Geen persoonlijke ongelukken. ZONNEBEKE-BECELAERE. (Molenarelst)Uit slag velokoers B. W. B. op 2 April 20 vertrekkers 30 km. in 48 min.: 1, Vandewalle van Oostnieuwkerke; 2. Aecfce; 3 Maresceau: 4. Delrue; 5. Geldhof; 6. 7 en 8. Ostijn, Ghyselinck en Debacker. Paard verzakt. Het paard van voerman Prudent Rosselle dat graasde in de weide van den Heer G Lam mens. zakte zeker oogenblik zoo diep in een modderige plaats dat ruim 3 uur moest gewerkt worden om het arme beest te kunnen redden. WERVICK. Erg verkeersongeval. Op het ge hucht Kruiseecke gebeurde Woensdag namiddag: rond 14 u. 30. een erg ongeluk waarbij twee personen zwaar gekwetst werden. Vrouw Julia Staelens, ongeveer 60 jaar oud. handelaarster in groenten en visch. wonende te Gheluwe. bevond zich met paard en kar langs den steenweg van Wervick naar Kruiseecke. aan de woning van Descamps waar zij eenige klanten aan het bestel len was. Op zeker oogenblik kwam Dokter Degeest. van Wervick, daar met zijn auto uit de Naqhtegaal- straat gereden, doch twee der aldaar bij de* kar staan de vrouwen deden hem teeken te stoppen, ten einde eerst nog een auto, die in volle vaart van uit de rich ting van Yper gereden kwam, door te laten. Waarschijnlijk zal de bestuurder van deze laatste auto, M. Mahieu zoon, aannemer te Yper, gemeend heb ben dat de teekens der vrouwen voor hem bestemd waren, want hij wilde eveneens stoppen, doch remde zoo hard dat zijn auto wegslipte en alzoo met geweld tegen de stilstaande kar terecht kwam. De kar werd een heel eind ver weggeslingerd, terwijl öe groenselvrouw een 15 tal meter ver werd meegesleurd en bewusteloos ten gronde bleef liggen. Haar 13 jarig nichtje, wonen de te Meenen, en dat op de kar gezeten was, werd vaij haar zitplaats geslingerd en viel op den steenweg waar zij zich ernstig bezeerde. Dokter Degeest bracht de slachtoffers dadelijk naar het gasthuis van Wervick. De ongelukkige Julia Stae lens had een gapende wonde aarr het achterhoofd, haar linkerbeen was bijna afgerukt, en zij had daarbij nog een schouderbreuk opgeloopen alsmede kwetsuren aan het hoofd en inwendige letsels bekomen. Haar nichtje was ook op verscheidene plaatsen verwond en kloeg daarbij nog van inwendige pijnen. Het paard moest afgemaakt worden en de auto van M. Mahieu, die met het achterste deel tegen de woning Descamps gebotst was, werd gansch vernield De politie van Wervick kwam ter plaats om het noodige onderzoek te doen. BERICHT AAN ALLE KONIJNENKWEEKERS Op Zondag 5 Mei, om 2 uur namiddag, in 't lokaal «Au Saumon», Vischmarkt, leper: Eerste Algemeene Vergadering met Voordracht over de «Angora»- konij nen, en hun winstgevend wolbedrijf. Geen enkel kweeker mag ontbreken, en vooral de niet- leden uit het arrondissement worden er dringend uitge- noodigd. HET BESTUUR. De oude grenskaarten dienen niet meer te worde* ingeleverd. Tot hiertoe moesten de grensarbeiders bij het aan vragen van een grensverkeersverguiining voor Frank rijk hun oude grensarbeiderskaart die in veel gevallen nog geldig is tot in 1941, bij het dossier voegen. Voortaan mag deze werkkaart-in het bezit blijven van den titularis en moet ze dus den patroon niet meer worden afgegeven tegen de nieuwe, permis de cir culation frontalière genaamd. Hieronder volgt een afschrift van een schrijven van den Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg aan de H. H. Burgemeesters der grensstreek. MINISTERIE VAN ARBEID Brussel, den 12-4-49. EN SOCIALE VOORZORG. Mijnheer de Burgemeester, Ik verneem dat de bevoegde fransche overheden bij aflevering van de vereischte verkeersvergunning voor grensarbeiders in Frankrijk de afgeleverde belgische grenskaart inhouden. Daar deze toepassing ongegrond is, werden de noo dige onderrichtingen verstrekt aan de fransche uit voeringsdiensten opdat de grenskaart niet meer zou worden ingehouden bij aflevering van de verkeersver gunning. Deze twee dokumenten moeten inderdaad sa mengaan, omdat de grenskaart de werkvergunning daarstelt die afgeleverd wordt ingevolge de bestaande grensverdragen en omdat de verkeersvergunning enkel dient als reistitel. Ik verzoek U voorgagnöe schikkingen kenbaar te ma- ken aan de betrokken inwoners van uwe gemeente. Namens den Minister Voor den Directeur-Generaal. Handteeken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8