-FOOTBALL- 2" Afd. - C. S. YPER LEGERELFTAL Politieke Sprokkelingen 2V Année, N 7 11 Mai 1940 Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres 21* Jaar, N 7 11 Mei 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper EENICE WOORDEN OVER ITALIË ZONDAC 12 MEI 1940 Zondag en Maandag van Sinksen en Zondag 19 Mei 1940 TENTOONSTELLING ONTWERPEN RUSLAND LA RÊGI0N D'VPRES Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement31 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. xél. 500 Les articles non signés sont refusés HET YPERSCME Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 et. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd VREDE OF OORLOG Italië blijft sinds een tiental dagen de alge- meene belangstelling beheerschen. De hoofdvra gen blijven voortdurend dezelfde Zal de Duce binnenkort deelnemen aan den oorlog Zal Italië in dit geval zich aan de Duitsche zijde scharen Die vragen beantwoorden is moeilijkVoor spellingen beantwoorden zelden aan de werke lijkheid. Doch uitgesloten blijft het niet, dat Italië bin nen kort aan de krijgsverrichtingen zal deelne men. In dat geval voorzien wij dat het in een vlaag van nationalen overmoed en uitdagings woede, aangemoedigd door het tijdelijk Duitsch sukses, Hitier dadelijk en ten volle zou steunen, or* daarna deze daad bitter te betreuren. Be kampagne van de geallieerden om zich ten volle met Italië te verzoenen, leverde de ge- wenschte vruchten niet op, Onaannemelijk wa ren de Italiaansche eischen. Deze wekten trou wens namen op als deze van Gibraltar, Malta, Suez, en de onafscheidbare Middellandsche zee. Werd zelfs van het mogelijke tot het onmoge lijke gedaan, om ekonomische besprekingen aan te knoopen, de teergevoelige, zoo lichtgeraakte Italiaansche pers gaat onverpoosd voort met de verbondenen aan te vallen. De gebeurtenissen in het land van den Duce, sturen thans op een algemeene militaire krachts- vertooning en machtsontplooiing. Zoo werd een nieuwe Italiaansche gezant te Berlijn aangesteld, ©eze feiten zijn trouwens welsprekend genoeg... De Duitsch-Italiaansche vriendschap neemt we kelijks toe. Indien wij de politieke verwikkelingen nuchter beschouwen, komen wij tot het besluit, dat een Italiaansche deelname aan den oorlog e* zulks aan de zijde van Duitschland, hier toch *iet onderschat mag worden. De Italianen beschikken over een uitstekende vlsot. Het vliegwezen heeft een groote uitbrei ding genomen. Vele Italiaansche vliegers staan bekend als flinke elementen. Het leger werd op «•odernen voet geschoeid en is voorbeeldig ge drild. De Pantellaria, Sicilië Rodes zijn belangrijke strategische liggingen. En natuurlijk komt de Middellandsche zee hier in het gedrang. Hier zal krftig gestreden worden. Dat Italië zwaar werk heeft verricht in den Balkan is algemeen bekend. Het lukte er zelfs de doeltreffendheid van den Fransch-Engelschen K. B. V. B. YPERSCH STADIUM 1939-1940 om 15 uur TEGEN ten voord eel e der gemobiliseerde spelers O INGANG3 FRANK. Bvibune1 Fr. opleg Zitplaatsen2 Fr. opleg. Lidkaarten niet geldig. Kostelooze ingang voor de militairen. blokus eenigszins te verminderen. Wat Duitsch land nimmer in den Balkan had kunnen berei ken, bewerkstelligde Mussolini. Een voorbeeld Duitschland vindt hier nog steeds een grooten voorraad olie. In vele belangrijke kringen zou een verzet ont staan tegen de as-politiek. Deze ontevredenheid zou een scherp karakter kunnen aannemen en storend werken, moest Italië de wapens opne men tegen de verbondenen. Het Vatikaan keurt deze Duitschlievendheid af. En met rechtHet kan en mag trouwens niet anders. Zoo ook ontstemde de perscampagne van Farinacci zijn Heiligheid den Paus en dezes om geving. De bestuurder van de Regime fascista (Roberto Farinacci) had in zijn blad den wensch uitgedrukt dat de verschijning van de Osser- vatore Romanogeschorst zou worden. De Heilige Vader, in nauwe contactname met het Koninklijk Hof, gesteund door vaderlandsche kringen, heeft den wensch geuit dat voor den vrede zou Worden geijverd. Italië behoeft geen noodlottige avonturen te zoeken met zich te ver binden aan de verdoemenswaardige expansie politiek van Duitschland. Bij een gebeurlijkenltaliaanschen oorlog is zijn Heiligheid de Paus ook zinnens zich in Portugal te vestigen. Het is niet genoegzaam dat de leidende fascis tische figuren op onbeschaamde wijze de gealli eerden tegenwerken, Duitschland bevoordeel i- gen en steeds aanmoedigen, maar hun recht- streeksche aanvallen op het Vatikaan moeten bestempeld worden als een onvoorzichtige zet, waarvan het fascisme wel eens de nadeelen zou van ondervinden. Zulks is trouwens een onvader- landsche Italiaansche politiek, en laat het ons ook maar bekennen, een strijd tegen de katho lieke^ omdat dezen de Mussoliniaansche, onleef bare politiek niet willen goedkeuren. Indien de Duitschgezinde Italiaansche politie kers het waarlijk verder zullen durven opne men tegen Rome, dat niet alleen de Italiaansche hoofdstad is, maar de schitterende hoofdstad van de getrouwe en biddende katholieke wereld, dan zullen de katholieken van Italië zich niet alleen lijk openlijk verzetten, maar een onverbiddelijk optreden van de geallieerde legers zal hier een beslissend woord medespreken. Men kent het lot van de katholieken in Polen, in Oostenrijk, in Bohemen en in Moravië. Italië mag dezen toestand niet kennen. De geschiedenis, het boek van de onfeilbare waarheid bewijst eenvoudig en klaar dat elke ongewettigde machtsuitbreiding en elke opstand tegen de kerk tot den ondergang is gedoemd. In het huidige konflikt, denken wij met grooten eerbied en dankbaarheid aan zijn Heiligheid den Paus en aan den steeds glimlachenden vader van het Amerikaansche volk. Toen het onbezonnen Italië verleden week op een uitdagenden oorlogstoon het woord wilde nemen t was het de groote Roosevelt niet, die zijn gezant te Rome, M. William Philipps, opdracht gaf om de Duce onmiddellijk over zijn oorlogs zuchtige inzichten te gaan raadplegen. En nauwelijks had dit onderhoud plaats ge grepen, of bij tooverslag teekende zich een wij ziging af in de Mussoliniaansche politiek. De Amerikaansche bedreiging van alle handels betrekkingen met Italië stop te zetten en hetzelf de te beproeven met een onmeedoogenden blocus, bedaarde den kittelenden vechtlust van den Duce en zijn volgelingen... telkens van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur IN STADSMUSEUM TE YPER der merkwaardige VAN DE VOOROORLOGSCHE MUURSCHIL DERIJEN ONZER HALLEN van den grooten kunstenaar LOUIS DELBEKE, onlangs door het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen aan ons Museum geschonken. Kostelooze toegang. Amerika had gesproken... Kalm, maar drei gend... We wachten dus het verdere verloop af van den Engelsch-Fransch-Italiaanschen toestand... Gelijk deze zich thans voordoet, dient hier een verras sende verandering in te treden. Aan Italië wordt nog bedenkingstijd gegund. Het kan thans nog kiezen voor zijn ondergang of voor het heil van zijn volk... Doch de tijd dringt en is onschatbaar... Het land van den Duce zal moeten beslissen... We schreven verleden week dat Rusland op nieuw de blikken van de geallieerden op zich .vestigde. Wantrouwig stelden we ons op onze hoede. En meer dan ooit bevroeden wij dat het Kremlin misschien een plan uitwerkt, dat ten slotte voor de Engelschen en Franschen nadeelig kan zijn. Rusland wenscht handelsbetrekkingen' aan te knoopen met het Britsche Rijk. De eerste onder handelingen leverden reeds de gewenschte vruch ten niet op. En dat is reeds welsprekend genoeg. Een feit, dat van belang is, kan zonder twijfel de Russische dubbelzinnige wensch zijn. De Russen moeten in de mogelijkheid gesteld worden, op dat zij de geleverde Engelsche produkten, op hun beurt aan andere natiën kunnen voortleveren. En natuurlijk, misschien zelfs aan Duitschland Voor de geallieerden is een dergelijke overeen komst onmogelijk En met reden. Op een derge lijke wijze zou hun blokus te lijden hebben. En juist alle Russische leveringen aan Duitschland te doen stopzetten> waren de vooruitzichten ge weest van de verbondenen. Met Joegoslavië heeft Stalin het gemakkelijker gehad, wat betreft het hervatten van de diploma tische betrekkingen en het verlangde handels akkoord. Maar hier kan de toestand om zoo te zeggen niet vergeleken worden met deze van de Franschen en de Engelschen. Deze toenadering tusschen Rusland en Joego slavië heeft een tijdelijke ontspanning gebracht in den koortsachtigen, Balkanischen toestand. Zoo beloofde Sowjet-Rusland, een niet-inmen- ging in geval zich een oorlog ontketent in den Balkan. Roemenië en Turkije zouden hun hulp kunnen verleenen aan Joegoslavië. Deze betrekkingen tusschen het laatstver- noemde land en Sowjet-Rusland vormen een ge weldig tegengewicht, waardoor de Italiaansche politieke invloed op een rechtstreeksche wijze wordt gestremd. En ook de Engelschen en Fran schen hebben groot voordeel bij deze wijziging. Joegoslavië heeft hier tegen Italië het eerste pleit gewonnen. Nu dienen we de reactie van Hit- Ier en Mussolini af te wachten. O. O.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1