VUILE STOORS MERRY De Geschiedenis van een Oorlog 4 99 99 35, BOTERSTRAAT (Hoek der Paterstraat)YPER - Tel. 260 VRIJDAG 3 MEI 1940 FRANSCH -DUITSCH FRONT. Volgens de Fran- -ciie Icgerberichten had er gedurende het eerste ge deelte van den nacht eenig artillerievuur plaats en bleef dit artillerievuur in den loop van den dag aan houden. vcoral ten Westen van de Vogezen. In de Vo gezen zelf greep een kort. maar hevig gevecht plaats tusschen een Duitsche patroelje en een kleine Fransche eenheid. Na dat vlugge gevecht, keerde ieder terug naar zi.in stellingen. Van Fransche zijde waren er geen ver liezen. In de lucht was de bedrijvigheid grooter dan de .vorige dagen. BELGIS, Heden morgen, tusschen 3 en 4 u heb ber, vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon vastgesteld worden, het Noord-Westelijk deel van België overvlogen. Het afweergeschut kwam op ver scheidene plaatsen in actie. In de buurt van Calamine provincie Luik) werden 300 uniformen van een nabu rig 'and ontdekt, die naar het schijnt in melkkruiken werden binnengesmokkeld. Een onderzoek is ingesteld. Nab Eupen werden twee Belgische soldaten, terwijl zij aan het werk waren, gedood door de ontploffing eener mijn FRANKRIJK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd het alarmsein gegeven in Noord-Frank- ri.ik. Het afweergeschut kwam er in werking te 3 u. 15, doch er deden zich geen incidenten voor. Het Fransche militaire hof van verbreking heeft het verzet afgewe zen van de 28 vroegere communistische kamerleden, die door den krijgsraad veroordeeld waren wegens een poging de communistische partij opnieuw te doen her leven onder de benaming «Arbeiders- en Boerengroep Door de veiligheidsdiensten van verscheidene steden werden 27 communistische propagandisten aangehou den en verschillende geheime groepeeringen van de communistische partij werden ontbonden ENGELAND. Uit Duitsche bron wordt medege deeld dat twee Britsche duikbooten door de Duitsche zeemacht vernietigd werden. DI ITSCHLANI). De Fransche luchtvloot deed verscheidene verre verkenningen boven Duitschland. von Papen. Duitsch ambassadeur in Turkije, is uit Ankara te Istanboel aangekomen om zich van daar naar Berlijn te begeven. De Führer heeft in het Sport paleis te Berlijn het woord gevoerd vóór 6000 kandi daat-officieren van de Duitsche leger- en luchtmacht. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Federale Raad heeft bevolen voor 14 Mei a. s. verscheidene formaties van zware artillerie en berggeschut. met hun staf, op oorlogsvoet te brengen, evenals bataljons genie, gemoto riseerde telegrafisten en waarnemers van artillerie. Ook de klassen van de Landwehr en den Landsturm werden binnengeroepen, benevens de hulpdiensten der grenstroepen, afdeelingen van den gezondheidsdienst en afdeelingen bergtelegrafisten. NOORWEGEN. Na het terugtrekken van de Brit sche troepen uit de streek ten Zuiden van Trondheim, werden de krijgsverrichtingen voortgezet. Uit de voor bije verrichtingen, en voor wat die betreft welke voort duren. blijkt dat de buitengewone bedrijvigheid van de luchtmacht, een hoofdfactor is die verdient op het voorplan te komen van al de tactische studies. De hui dige toestand in Noorwegen is nochtans duidelijk gunstiger van vóór den inval van de Duitschers in dat land. De Verbondenen sluiten nu gansch het noordelijk gedeelte van de Noordzee af met een versperring welke gaat van Noorwegen naar Scapa-Flow. Het ijzererts zal niet meer vervoerd worden langs den gewonen weg van de Noorsche wateren De Noorsche en Deensche vloten, welke gisteren nog benuttigd werden om Duit sche waren en levensmiddelen voor het Reich te ver voeren. varen nu onder de vlag der Verbondenen en werken voor hen. De Duitschers zullen voorzeker een voorloopige aanwinst aan hout en houtbrij opdoen in de Noorsche wouden en fabrieken. Maar zij verliezen een aantal afzetplaatsen, en reeds moesten de dieren van den Noorschen en Deenschen veestapel geslacht offerd worden aan de onmiddellijke behoeften. Eenige bataljons Fransche Alpenjagers zijn nu bedrijvig in de krijgsverrichtingen van Noorwegen. De toestand ontwikkelt zich hoe langer hoe gunstiger naarmate de versterkingen ontschepen en gegroepeerd worden. De geallieerde troepen zijn thans in aanraking met de Duit sche troepen op al de punten van de streek rond Nar vik. waar deze zich verschanst hadden. De Duitschers w ken. Een patroelje Alpenjagers maakte 18 Duitschers krijgsgevangen. Geen wijzigingen in de streek van Namsos. De bedrijvigheid in de lucht blijft groot langs beide kanten De Duitschers bombardeeren de verbin dingswegen alsook de havens van Andalsness, Molde en Namsos. De Britsche luchtmacht bestookte de vliegvel den van Stavanger. Oslo en Aalborg. Uit Fransche bron wordt nog gemeld dat er hevige gevechten geleverd worden in de streek van Namsos en Narvik, waar de Duitschers groote verliezen zouden lijden. De Noorsche legerstaf uit het Zuiden heeft zich teruggetrokken naar het Noorden. Roeros is steeds in de handen der Noren. De Noorsche troepen, die door Roeros getrokken zijn, hebben stelling genomen ten Zuiden van die stad om den Duitschen opmarsch tusschen Tynset en Tolga te stuiten. Zij kwamen in botsing met Duitsche patroeljes, we'ke teruggeslagen werden. Uit geloofbare diploma tieke bron denkt men te weten dat de Engelsch-Fran- sche strijdkrachten zich volledig teruggetrokken hebben uit het district Namsos. Men verneemt uit Duitsche bron dat een gedeelte van de Britsche troepen verrast werd door het snelle Duitsche oprukken naar Andals ness en daar in de val is geloopen en gevangen geno men De goed ingelichte Duitsche middens gelooven dat de Duitsche expeditiemachten weldra zullen begin nen met de bereiding van basés voor lucht- en duik- bootaanvallen in de veroverde Noorsche gebieden. Van daar uit zal het mogelijk zijn in ongeveer 90 minuten vliegen tegen Zuidelijk Engeland op te treden. De Noor sche regeering heeft het internationale Roode Kruis medegedeeld dat transporten van zieken en gewonden voor de derde maal door Duitsche vliegers aangevallen werden in de Noorsche territoriale wateren. Er zijn talrijke slachtoffers, waaronder dokters en verpleeg sters. In bevoegde NoorSché kringen logenstraft men ten stelligste het bericht dat de koning van Noorwegen en zijn regeering naar Zweden zijn gevlucht. Zij bevinden zich steeds op Noorsch gebied en men verklaart dat in Noord-Noorwegen een voorloopige hoofdstad, waar schijnlijk Tromsoe. zal opgericht worden, waar koning en regeering zullen verblijven EGYPTE. Uit Alexandrië wordt gemeld dat het Fransch-Britsch eskader aldaar in de haven is toege komen. ITALIË. Het Engelsch besluit de handelsschepen niet meer langs de Middellandsche zee te laten varen, werd te Rome met wantrouwen vernomen en men aan ziet er de door de Verbondenen genomen maatregelen als rechtstreeks tegen Italië gericht. De Italiaansche vloot echter, zoo wordt er aan toegevoegd, is bereid op ieder gebeurlijkheid in de Middellandsche zee. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat de oorlogvoerenden aan den Heiligen Stoel de formeele verzekering gege ven hebben dat. wanneer Italië in den oorlog zou be trokken worden. Rome niet zou gebombardeerd wor den, ZATERDAG 4 MEI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht meldt alleen eenige wederzijdsche artillerie bedrijvigheid ten Oosten van den Moezel en tusschen de Blies en de Vogezen. BELGIË. De vertragingen in den dienst van de Belgische maalbooten. die op Engeland varen, geeft geen aanleiding tot onrust en men verzekert dat de booten, die in Fransche havens opgehouden werden, volkomen veilig zijn. Passagiers en post zullen aldaar ontscheept en vervolgens over land naar België ge bracht worden. In het Staatsblad verscheen een wets besluit betreffende de beteugeling van de demorali- seerende propaganda NEDERLAND. Het Nederlandsch schip «Jobs haven werd in den Atlantischen Oceaan door een Franschen torpedojager gepraaid en naar een haven van de Verbondenen opgebracht. Een lading blik, die van Duitsche herkomst zou zijn, werd in beslag geno men en nadien werd de «Jobshaven» gemachtigd zijn reis naar Brazilië voort te zetten. Op bevel der militaire overheden werden in den af geloopen nacht 21 perso nen aangehouden omdat hun persoonlijke gedragingen een gevaar waren voor de neutraliteit van het land. FRANKRIJK. De gemobiliseerden van de klassen 1912 en 1913 zullen met ingang van 11 Mei naar huis gezonden worden ENGELAND. In bevoegde Duitsche kringen ver neemt men uit Trondheim dat Duitsche bombardeer toestellen voor Trondheim een Britsch linieschip van het «Warspite type hebben aangevallen. Verscheidene bommen troffen het schip, dat al brandend gezonken is. Verder wordt nog meegedeeld dat in de Sand-fjord twee Britsche vrachtschepen, geladen met ijzererts, werden buit gemaakt. Het eene is de «Salomon Paul» van 8000 ton en het andere de «Salerno» van 2.500 ton. NOORWEGEN. Het terugtrekken der geallieerde troepen uit zekere gebieden van Noorwegen en de haas tige weder-inscheping der Engelsche en Fransche troe pen moeten aanzien worden als een mislukking der ac tie van de geallieerden. Een Fransch militair expert wijdt deze mislukking aan de volgende oorzaken 1) Ten Zuiden van Trondheim vonden de geallieerden geen geschikte havens om zware vrachtwagens en zware artillerie aan wal te zetten; 2) Zelfs indien men dit zwaar materiaal zou hebben kunnen lossen, zou men het niet ter bestemming hebben kunnen voeren daar de verbindingswegen door de Duitsche luchtbombarde menten in feite waren afgesneden; 3) Het plan. bevat tende de verovering van Trondheim en de opmarsch naar Lillehammer, kon niet uitgevoerd worden wegens de aanwezigheid van vijandelijke pantserafdeelingen en wegens het heel laag vliegen der Duitsche vliegtui gen; 4) Ondanks de mijnenvelden en de actieve be waking van Skagerrak en Kattegat, konden de Duit schers voortdurend manschappen en oorlogstuig aan brengen; 5) De Britsche luchtaanvallen op Stavanger hebben de Duitschers niet belet onze reeds weinig ge schikte landingsplaatsen van uit de lucht te bestoken 6) Wegens het bezit van vliegvelden, was de Duitsche suprematie in de lucht overweldigend. Voor en bij de ontscheping stonden onze troepen aan groote gevaren bloot.Dit gold ook voor onze oorlogsbodems; 7) De onze kere toestand in het Middellandsche zeegebied heeft de Britsche admiraliteit ertoe doen besluiten geen te groote verhouding van groote slagschepen in de Noord zee en bij den Noordpoolcirkel te behouden. Vermits het succes dezer plaatselijke verrichting uitgesloten was, moest men den moed hebben om er aan te verza ken.» Het Duitsch stafbericht deelt het volgende mede: «Ten Noorden van Narvik hebben de voorposten vijan delijke aanvallen afgeweerd. Te Narvik is de toestand ongewijzigd gebleven. Duitsche afdeelingen zijn uit Trondheim vertrokken in Noordelijke richting en heb ben slechts Noorsche troepen ontmoet, daar de Verbon denen hun strijdkrachten in allerijl uit het gebied van Namsos hebben ontruimd. De bevelhebber van de Noor sche troepen in den sector van Trondheim heeft een dagorde aan zijrf soldaten gericht, waarin hij zich be klaagt over het feit dat de Verbondenen hun troepen hebben teruggetrokken zonder hem op de hoogte te stellen Daar deze troepen in gevaar verkeeren, heeft de bevelhebber een wapenstilstand aangevraagd. De pacificatie van Noorwegen duurt voort. Irukan werd Zaterdag morgen in Duitsche handen overgeleverd. In het gebied van Andalsness hebben een generaal. 127 officieren en 2500 soldaten zich overgegeven». De be velhebber van de Noorsche troepen ten Noorden van Trondelag heeft verklaard dat. nu de geallieerden zich terugtrekken, het nutteloos is den strijd voort te zetten en dat voor genoemd district een wapenstilstand werd gesloten tusschen de Noren en de Duitschers Volgens een mededeeling van het Britsch ministerie van oor log is de bewering, waarbij de Noorsche opperbevel hebber niets wist over het besluit van de geallieerden de streek van Trondheim te ontruimen en thans zou onderhandelen over een wapenstilstand, van eiken grond ontbloot. De opperbevelhebber van het Noorsche leger en zijn staf hebben zich tijdens den nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip ingescheept. De Noorsche opperbevelhebber werd overgebracht naar een bestemming in Noorwegen die niet bekend wordt gemaakt, en elke Noorsche mededeeling over onder handelingen met het oog op een wapenstilstand werd klaarblijkelijk buiten hem opgesteld. Alle troepen, die uit de streek van Trondheim teruggetrokken werden, zijn. naar gemeld wordt, veilig ergens elders ontscheept. Men denkt dat de teruggetrokken troepen, die ongeveer 16 000 man bedroegen, zoowel te land als over zee naar Noordelijke punten gestuurd werden, waarschijnlijk boveh Mosjoen. In de militaire middens is men van oordeel dat de geallieerden er alle belang bij hebben die smalle strook, welke van het midden tot in het hooge Noorden van Noorwegen loopt, te verdedigen, ten einde de Duitschers zoo ver mogelijk van Harstadt en Tromsoe verwijderd te houden. Men denkt immers dat deze plaatsen in uiterst machtige vlootbasissen zullen omgevormd worden. Dat zou dan het einde zijn van de koord, die de Verbondenen van Scapa-Flow af door de Noordzee zouden trekken. Hierdoor zou de blocus verstevigd en het uitvaren der Duitsche duik booten uit de Noordzee bemoeilijkt worden. ZONDAG 5 MEI FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de streek van den Moezel en de Blies heerschte er een betrekkelijk groote bedrijvighe.d van beide artilleries. Tijdens den nacht waagden de Duitschers een overval in de streek van de Saar. Deze overval stuitte op de Fransche ar tillerie en automatische wapens en de Duitschers zagen zich verplicht in wanorde terug te trekken. Het Fransch legerbericht van dezen morgen meldde niets anders dan bedrijvigheid van de patroeljes. BELGIË. De maalboot Princesse Josephine-Char lotte». waarvan de passagiers te Duinkerke ontscheept zijn, is heden namiddag te 15 u. te Oostende aangeko men. De boot, die Dinsdag 11. Folkestone verlaten had. werd weerhouden wegens het gevaar van magnetische mijnen door Duitsche vliegtuigen geworpen. Eenige visscherssloepen, die in dezelfde omstandigheden weer houden werden, zijn eveneens te Oostende aangeko men. Sommigen hebben hun vangst in Frankrijk ver kocht. Wat de maalboot «Prince Charles betreft, weet men nog niet wanneer ze zal terugkeeren NEDERLAND. In bevoegde Hollandsche middens verklaart men dat de verordeningen, door de Neder- landsche militaire overheden in Zeeland genomen in zake de controle van de schepen die de Schelde op- en afvaren, geenszins bedoeld zijn om moeilijkheden te verwekken aan de Belgische scheepvaart, doch alleen om te beletten dat een aantal ongewenschte toeristen in Nederland zouden geraken, of ook eenvoudig lieden die zich voor de gelegenheid in een zeemanspak hebben gestoken. Een ballon, waarschijnlijk een Duitsche. werd door het Nederlandsche luchtafweergeschut onder vuur genomen en is brandend neergestort in het Ysselmeer. FRANKRIJK. De mislukking van den veldtocht der geallieerden in Noorwegen heeft een groote verras sing en ontgoocheling bij de Fransche openbare mee ning teweeggebracht. Ook voorziet men dat, bij de her opening van het Parlement, de regeering zal onder vraagd worden over de gebeurtenissen in Skandinavië Het debat zal beginnen na 16 Mei, nadat men reeds in het Engelsch Lagerhuis ophelderingen zal gekregen hebben over de krijgsverrichtingen in Noorwegen. Te Parijs werd een overeenkomst geparafeerd tusschen Frankrijk en Nederland betreffende wijzigingen aan het contrabanderegiem. Het toezicht op de waren ver voerd door Nederlandsche schepen zal bespoedigd wor den. ENGELAND. Duitsche vliegtuigen hebben gepoogd de Engelsche Zuid-Oostkust te naderen. De Britsche jachtvliegtuigen en het afweergeschut waren geduren de drie uren in werking. De Duitsche toestellen werden in Noordoostelijke richting verdreven, maar zij kwa men terug en wérden andermaal beschoten. De Noor sche ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landsverdediging zijn te Londen aangekomen en zul len er deelnemen aan een gedachtenwisseling met de Engelsche parlementsleden. NOORWEGEN. Volgens het Duitsch legerbericht van vandaag hebben sterke geallieërde strijdkrachten, gesteund door vliegers, de Duitsche stellingen ten Noor den van Narvik herhaaldelijk aangevallen. Die aan vallen werden met den steun van Duitsche jachtvlieg tuigen afgeslagen. Van uit Steinkjer. ten Noorden van Trondheim. rukken de Duitsche troepen op naar het Noorden Namsos en Grong werden ingenomen. De be velhebber van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven. Op het vliegveld Lesjaskog. bij Andalsnes. werden 20 verbouwde Brit sche vliegtuigen gevonden. De streek van Roeros en Trysil wordt gezuiverd. Sedert het begin van de krijgs verrichtingen in Noorwegen hebben de Duitsche lichte oorlogsbooten en vliegtuigen 23 vijandelijke duikbooten vernield. Berlijn meldt cok nog dat de ingescheepte Britsche expeditietroepen opnieuw ernstige verliezen zouden geleden hebben. Twee kruisers werden getrof fen en een ervan zonk onmiddellijk. Ook twee torpedo jagers werden getroffen, terwijl een transportschip van 1200 ton in den grond werd geboord. Vóór Narvik heeft de Duitsche luchtmacht eveneens de Britsche vloot ge bombardeerd. Een kruiser werd tot zinken gebracht en GORDIJNEN enz. worden met de meeste zorg in 't nieuw gewasschen en naar wensch gekleurd,] BIJ Gerant; L. KNOCKAERT - JOOS Nieuwwasschen en verven van draperies, kuischen van tapijten. ▼erven Kuischen Stoppen Stoffen knoopen Plissage Picotage Kilowasch Luxe Wasch Pressing. I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4