8 Een hooge Onderscheiding Notre réclame Touristique Vlaamsche Toeristenbond leper Hooger Onderwijs ALLERHANDE NIEUWS Tramlijn leper - Kemmel - Le Seau Gevonden en Verloren Voorwerpen Burgerlijke Stand van Yper De handel en verbruik van vleesck GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS* Wij vernemen zoo juist dat de afdeeling Lette ren en Staat en Zedenkundige Wetenschap pen van de Koninklijke Academie van Weten schappen. Letterkunde en Schoone Kunsten van België, den prijs De Keynaan den heer J. Kesteloot. directeur aan de rijksmiddelbare school te leper toegekend heeft voor zijn werk België's economische bedrijvigheid Deze hooge onderscheiding viel hem reeds in 3938 te beurt voor zijn werk Handelsproducten» dat hij in samenwerking met een collega den heer J. Vermeersch heeft geschreven. De prijs De Keyn wordt ieder jaar aan den schrijver van het beste leerboek toegekend. Het »s stellig een uitzondering dat een schrijver twee maal zulke onderscheiding te beurt valt. Dit resultaat is een groote eer voor den heer J Kesteloot en voor de middelbare school die hij alhier onder zijn leiding heeft: Les plus heureuses initiatives se font jour au Grand Bazar d'Anvers, et la dernière en date surpasse toutes les autres et mérite plus que des éloges banaux. Elle se rapproche a l'organisation d'une exposition ayant trait au tourisme a l'in- térieur du pays. C'est avec la collaboration du Commissariat général du tourisme et du Ministère des Travaux Publics que le chef de la réclame du Grand Ba zar et un habile architecte ont organisé; de main ëe maitre, cette vaste exposition, embrassant tout le troisième étage de l'immeuble de la Place Verte si bien reconstruite depuis son mémorable incendie. La société nationale des chemins de fer beiges et nombre d'administrations communales ont apprécié, a leur juste valeur, les objectifs des auteurs de eet utile projet, tendant a favoriser les voyages dans le pays même, l'industrie hóte- lière et toutes les branches du commerce et de Tindustrie qui s'y rapportent. Le succès est d'au- tant plus considérable que des films sonores sur les plus beaux sites du pays s'y déroulent chaque après-midi. Que de cloisons couvertes d'agrandissements photographiques, de tableaux d'artistes, domi nant des véhicules de tout genre, anciens et mo- dernes, n'y avons-nous pas remarqués, et cela a cóté de certaines spécialités telles que maca- rons de Verviers, mokken de Gand, etc. mais pas un seul des biscuits, cependant si réputés, d'Ypres. Une carence, malheureusement plus grande, c'est que parmi les centaines de documents re présentant les plus beaux monuments et sites de nos neufs provinces, rien, mais absolument rien, n'est a découvrir sur Ypres, ses étangs, sa belle chaine de collines du Sud, oü de nombreux ho tels ont surgi depuis l'autre guerre. Nous n'incri- minerons personne, mais un peu plus de vigilance s'imposera a l'avenir. SERPY. Bezoek aan het Stadsmuseum De leden van den Vlaamschen Toeristenbond worden hierbij uitgenoodigd tot een bezoek aan het stadsmuseum, alwaar de ontwerpen van de Delbeke-zaal worden geëxposeerd. Vergadering aan den ingang van het museum, op Pinksteren, 12 Mei e. k., te 10 uur. Bezoek onder de leiding van den vertegenwoordiger. Bezoek aan de St Maartenskerk Begin Juni op een Zondag namiddag, bezoek aan de St Maartenskerk, onder de leiding van den vertegenwoordiger. Dag en uur worden hier naderhand medegedeeld. Handelswetenschappen Voorbereidende Proeven Aanvaarding; van Getuigschriften van Middelbare Handelsstudiën De afgevaardigde van de Regeering zal, op het Pro vinciaal Bestuur te Brugge, bureel 12, gedurende hier- aavermelde tijdsbestekken, Zon- en Feestdagen uitge zonderd, van 10 tot 12 uur, de inschrijvingen op de tot de kandidatuur in de handelswetenschappen voorbe reidende proef opnemen, en de getuigschriften van middelbare handelsstudiën, ter aanvaarding, in- ont vangst nemen. 1. Voorbereidende proef: a) Zittijd 1940: van 15 tot en met 25 Juni; b) Zittijd 1940: van 5 tot en met 14 Augustus. Alleen de bij de art. 11 en 14 van het Koninklijk be sluit 24 September 1937 aangeduide examinandi wor den tot den tweeden zittijd toegelaten. Z. Overlegging van de getuigschriften Van 1 tot en met 10 Juli. Na deze termijnen, worden de lijsten bepaald afge sloten. Schriftelijke aanvragen om inschrijving worden streng geweigerd. Bij elk tot den afgevaardigde gericht verzoek om inlichtingen, moet een postzegel, voor het antwoord worden gevoegd. YPER. Wanhoopsdaad. De 42 jarige M. B.. on gehuwd. die op den Zonnebekesteenweg bij zijne oude moeder inwoont, heeft Woensdag namiddag, in een nieuwen aanval van zinsverbijstering, gepoogd een einde aan zijn leven te stellen. De man had vroeger reeds eenigen tijd in een gesticht van zwakzinnigen verzorgd geweest, en alhoewel zijn toestand veel ver beterd was, toch genas hij nooit ten volle van die droe vige kwaal. Hij had de gewoonte zich 's namiddags eenigen tijd op zijn kamer ter ruste te begeven en Woensdag was hij, korts na het noenmaal, zooals de andere dagen naar boven getrokken, toen zijn moeder opeens schrok van een grooten slag als van iets zwaars dat boven op de kamer neerviel. Toen men naar boven snelde, vond men den man bewusteloos ten gronde liggen. Hij was op de ladder geklommen die naar den zolder leidt en had zich met een koord, die hij vooraf aan een balk had vastgemaakt, willen verhangen De koord was echter onder zijn gewicht doorgebroken en zoo was de ongelukkige van een zekere hoogte ten gronde ge stuikt. Dadelijk werd een geneesheer bijgeroepen die. den man, na hem de eerste zorgen te hebben toege diend. naar het O. L. Vrouwhospitaal deed overbren gen. waar hij 's anderdaags, rond 11 u. voormiddag, bezweken is. LANGEMARCK. Diefstal. 's Nachts zijn dieven binnengedrongen in een afhankelijkheid der hofstede van Gust Bisschop en hebben daar uit den schoor steen acht hespen gestolen, welke aan genoemden land bouwer door geburen waren toevertrouwd geweest om ze te rooken. Klacht werd ingediend. Diamanten bruiloft. Maandag laatst vierden de echtgenooten Theophile Vandenbroucke en Mathilde Vandecasteele, beiden geboren Langemarcknaars, hun diamanten bruiloft. Hun echtverbintenis werd geze gend met acht kinderen waarvan er nu nog drie. allen gehuwd, in leven zijn. Daarenboven hebben de jubila rissen twintig kleinkinderen en een nog grooter aan tal achterkleinkinderen. 's Morgens woonden de gelukkige ouderlingen, die beiden nog een uitstekende gezondheid genieten, een plechtige mis van dankzegging bij in de nieuwe kerk der jvijk Madona. waar zij woonachtig zijn, en ver volgens werden zij samen met hun familie ten ge meentehuize ontvangen en gelukgewenscht. Deze heuglijke gebeurtenis, die zich in langen tijd te Langemarck niet meer had voorgedaan, werd ver der gansch den dag door feestelijk gevierd Arm gebroken. Werkman Hector Soenen in dienst van landbouwer Kamiel Cardoen, is toen hij de trap pen van den aardappelkelder afdaalde zoo erg gevallen dat hij den linkerarm brak Hij werd ter verpleging naar het hospitaal te leper overgebracht. KOMEN. Gekwetste langs de baan. Fabriekwer kers vonden 's avonds langs den weg naar Busbeek een man die bewusteloos langs zijn rijwiel lag en aan het hoofd gekwetst was. Zij droegen hem een naburig huis binnen, waar een ontboden geneesheer een lichte her senschudding alsook nog een armbreuk vaststelde. De gekwetste is zekere Paul Verdyen. wolkammer, wo nende nabij de electriciteitscentrale. Daar er geen spo ren van aanrijding waargenomen werden, kan men nog niet gissen hoe het ongeval zich heeft voorgedaan. Botsing. Langs den steenweg van Wervick zijn twee jonge wielrijders, die in groote snelheid een zij weg wilden inrijden, tegen den geladen vlaswagen van Omer Demuynck gereden. De eene kwam er met enkele kleine verwondingen van af, doch zijn makker, Joris Dielemans, werd erg aan den jug gewond en een ge neesheer moest bovendien nog verschillige wonden aan het hoofd en aan de rechterwang toenaaien. Kind door auto aangereden. Bij het oversteken der straat werd de 7 jarige Paul Vanpuyvelde die langs den steenweg naar Busbeek huiswaarts keerde, verrast en omvergeworpen door een auto, op het oogenblik dat hij van achter een aldaar stilstaande bakkerskar te voorschijn kwam. De knaap had enkele ribben ge broken en was ook aan den rug gewond. WESTOUTRE. Vredesbedevaart aan O. L. Vrouw van den Roodenberg. Woensdag had alhier een vrome plechtigheid plaats ter eere van O. L. Vrouw, koningin van den vrede Te 9 u. vertrok van uit de kerk van Westoutre een lange stoet biddende mannen en vrouwen naar het West-Vlaamsche Lourdes op den Roodenberg, waar te 10 u. aan de grot een plechtige H. Mis opgedragen werd voor den vrede. E. H. Camer- lynck, principaal van het college te Komen, hield er een treffend gelegenheidssermoen en na de mis werd aan den ingang der grot den zegen gegeven met de relikwie van O. L. Vrouw, wijl ondertusschen Vlaam sche Marialiederen door de menigte gezongen werden. RENINGHELST. Langs den steenweg van Dra- noutre werden twee wielrijders aangereden door de bestelauto eener firma van Ploegsteert. De genaamde Roger Vanpaemele werd aan het hoofd en in de lenden gekwetst, terwijl de andere wielrijder, Robert Vanhol- lebeke, de hand op twee plaatsen gebroken had. MEESSEN. Moto-ongeval. Tengevolge van het slippen der wielen in een bocht der baan heeft de mo torijder Gustaaf Delrue, die zich naar Wytschaete be gaf. een nogal zwaren val gedaan. De motorijder zelf bezeerde zich slechts lichtjes aan de rechter dij, doch zijn zoon Joris, die op den duozadel gezeten was, liep een schouderontwrichting en een breuk van den enkel op. WOESTEN. Tuinbouw. Onze gilde hield verle den Zondag haar maandelijksche vergadering «In den Leeuw van Vlaanderen De talrijke opkomst der le den bewijst genoegzaam dat onze buitenmenschen veel belang in hun tuinbouwgilde stellen en er op belust zijn meer over hun liefhebberij te kennen. De voorzit ter na het verslag der voorgaande vergadering gelezen te hebben, gaf een breedvoerige uiteenzetting over de ziekten der fruitboomen niet door insecten veroorzaakt. De grootste aandacht werd hieraan geschonken en me nige liefhebber had reeds dergelijkeri toestand opge merkt en zal ze nu weten te voorkomen en bestrijden. Een groote tombola werd hierna verloot en na een ge zellig samenzijn werd onze vergadering in de beste stemming gesloten. Er is nog plaats in onze gilde voor andere liefhebbers die alleen om hieraan deel te ne men, hun naam aan een bestuurslid hoeven op te geven. ZONNEBEKE. Plotseling gestorven. De 78 jarige Charles-Louis Acket, jonggezel, wonende Groote Mo lenstraat. voelde zich plots onwel en begaf zich naar bed. Enkele stonden nadien ontwaarde men slechts een lijk Hartaderbreuk zou de oorzaak zijn. Gewond. De 18 jarige G. Bouten, dochter van land bouwer Gaston, Groote Molenstraat, haperde aan een in het gras verborgen prikkeldraad en liep a*n de wreef van den rechtervoet een erge wonde op. ZILLEBEKE. Granaten opgedolven. Tijdens diepgraven heeft oudstrijder Aphiel Ghyselinck. 9p,, Hili 60 nabij den uitkijktoren bij de 24 granaten van groote afmetingen opgedolven die thans door den op ruimingsdienst werden weggebracht. Hill 60. De groote tunnels uit den wereldoorlog 1914-1918. op het domein Ghyselinck gelegen, die sinds geruimen tijd vol water stonden zullen ter gelegenheid van de Sinksendagen leeggepompt worden en kosteloos voor het publiek toegankelijk wezen op Sinksen en twee volgende dagen. Tevens wordt een groot bal ge-« geven insgelijks met vrijen toegang. Ter gelegenheid der FEESTEN TE KEMMEL op 13 Mei 1940 (Z' Sinxendag) zullen de Spooranto- diensten versterkt worden en een bijzondere tref* in gericht inet volgende uurtabel leper. Statie V. 17.1#' Voormezeele, Dorp 17.2# Kemmel 17.3# Dranouter. w. p. Wulvergem 17.3» West-Nieuwkerke 17 4# Belgische grens 17.47 Le Seau (Front. Frangaise). A. 17.54 Stilstand aan de tusschenstatiën. De Direct»». Le Seau (Front. Frangaise) D. 18 04 Frontière Beige 18.M Neuve Eglise 18.07 Dranoutre w. n. Wulvergem 18.1» Kemmel. Village 18.-24 Voormezele. Village 18.24 Ypres, Station A. 18.44 Arrêts aux gares intermédiaires. La Direction. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Woensdag 1 Mei, door M. Deberdt Henri. Beluikstraat, een voetbal. Donderdag 2, door M. Wilkins Harry. Bruggesteen- weg. een sleutel van veiligheidsslot. Vrijdag 3. door M. Florentin William, Adj. MaSsche- leinlaan. een lederen kinderhandschoen. Zaterdag 4. door Mevr. Hoornaert, Dixmude.-;teen- weg. een gouden kinderarmband met beginletters. Door M. Grimonprez André. Drie Zottenstraat. een wit riempje. Door M. Leterme Arthur. Meenensteenweg. eer. geld stuk. Door M. Vandurme Jerome, van Langemarck. een paarlen kinderhalssnoer. Zondag 5. door Mej. Grimmelprez Cecile, R. Colaert- plaats, een kleine paternoster. Maandag 6. door Mevr. Camille Devick, Statiestraat, twee bankbrieven. Door M'3 Boudry Bertha, Zonnebekesteenweg. een huisdeursleutel. Dinsdag 7, door M. Maes Jules. Yperleestraat. een lederen dameshandschoen. Donderdag 9. door M'1 Dewyze Simonne, van St Jan, een bankbriefje. Verloren. Woensdag 8 Mei, door M. J. Depiancke. Hondstraat, een bruin zijden gestreepte regenscherm. van den 4 tot den 10 Mei 1940 GeboortenVandaele Marie-Bernadette. Diksrauide- straat. 47 Segers Jenny, Recollettenpoort, 5. Hoorn werk, 16. Charles Daniel, Recollettenpoort. 5. van Boezinge. Cuvelier Michel. Recollettenpoort. 5. van Waasten. De Ryck Albert, Zonnebekesteenweg, 438. Timmerman Laurianne. Recollettenpoort. 5, Maar schalk Frenchlaan, 36. Grouset Laura. Recolletten poort. 5, van Zillebeke. Vandenbroucke Frans. Re collettenpoort. 5, van Voormezeele. Boudry Monica, Bukkerstraat, 21. Callewaert Denise. Recolletten poort, 5. van St Jan. Nuitten André, Recollettenpoort. 5, van Wytschaete. Dewaele Monique, Recolletten poort, 5, Lindendreef, 61. Deberdt Cecile. Recollet tenpoort, 5, van Voormezeele. Decap Godelieve. Re collettenpoort. Meenensteenweg, 121a. HuwelijkenTemperman Raphaël. beroepsvrijwilli- ger, te Etterbeek en Gillebert Marie, z. b.. te Yper. Vandenbussche Albert, paswerker en Pickel Ernestine, fabriekwerkster, beiden te Yper. Overlijdens: Desegher Julius. 67 jaar. z. b.. wed. Leonia Candaele, van Poperinghe. Decroix Anna, 54 j., huishoudster, echtg. Arthur Doolaeghe, D'Hondt- straat, 38. Bekaert Maurice, 42 jaar, ongehuwd, Zon nebekesteenweg, 247. HuwelijksbeloftenJoseph Vandecasteele, landbou wer, te Bellegem en Maria Duquesne, landbouwster, te Yper. - André Legroux, bankbediende, te Armentiéres (Fr.), en Andrée Lalous, z. b., te Yper. RaphaS Kesteloot, drukker, te Roeselare en Margareta De Roo, z. b.. te Yper. BERICHT Het Bureel van den Burgerlijken Stand zal open op Maandag 2' Sinksendag, van 11 ure tot 's middags, voor de aangiften van geboorten en sterfgevallen,. In het Staatsblad van 28 April verscheen een inious, terieel besluit houdende zekere afwijkingen van de be palingen van artikel 1 van de besluit-wet dd. 23 April 1940 betreffende de regeling van den handel en het verbruik van vleescb, en dat luidt Artikel 1. Bij afwijking van de bepalingen van artikel 1 van bovenbedoelde besluit-wet dd. 23 April 1940 zijn a) de uitstalling tot den verkoop, het koopen, verkno pen, te koop bieden en leveren aan de verbruikers, van vleesch in luchtdichte blikken, evenals van vleesoh- preparaten in luchtdichte blikken, eiken Maandag toe gelaten b) de verrichtingen tusschen personen die handel drijven in vleesch in 't groot of in het half-groot. elke« Maahdag toegelaten. zijn te verkrijgen ten bureele dezer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8