Cinema «Oud Yper» 3 Meisjes groeien op 2 schande, waarmede de gevluchte ministers onzen Koning beladen willen, valt op hun eigen zelf terug. De belgische bevolking veracht deze ver raders, erkent ze niet meer, maar verzekert Z. M. Koning Leopold van haar erkentelijkheid, eerbied en getrouwheid. Leve Koning Leopold Leve de Koninklijke Familie STAD YPER AUTOVERVOER Er wordt ter kennis der belanghebbenden ge bracht dat, vanaf Zondag 23 Juni 1940, de toela tingen om te rijden met autovoertuig zullen af geleverd worden voor een termijn van veertien dagen uitgenomen voor de taxivo'erders die eene hernieuwbare toelating van een week zullen kun nen bekomen. De toelatingen moeten op hun vervaldag ten Stadhuize teruggebracht worden. De mogelijkheid wordt onderzocht om aan al de bedrijven, werkende voor de bevoorrading der stad. voldoening te geven door het toekennen van vergunningen per beurten. De taxivoerders die toelating bekomen hebben zijn verplicht een register bij te houdenwaarin zal vermeld worden de identiteit van den klient, de plaats van bestemming en het doel der reis. In uitzonderlijke gevallen zullen er toelatin gen voor één dag verleend worden. Yper, den 19 Juni 1940. De Burgemeester. J. Vanderghote. OORLOGSSCHADE Het Provinciaal Bestuur van West-Vlaander en heeft volgend schrijven aan het Stadsbestuur van leper gericht Mijne Heeren, Ik heb de eer U te laten weten dat in het Departement van Financiën eerlang een aan- vang zal genomen worden met de studie van de kwestie der schade door oorlogsfeiten veroor- zaakt. Er dient vooraf nochtans verstaan dat het voor het oogenblik nog maar alleen gaat om het aanleggen van een statistisch werk. een loutere vaststelling der oorlogsschade, een soort van inventaris. Er wordt derhalve door het Hoofdbestuur geen enkele verbintenis aan- gegaan noch belofte gedaan wat betreft het vergoeden der oorlogsschade. Ik verzoek U, Mijne Heeren. de ingezetenen uwer gemeente uit te noodigen, na boven- staande te hunner kennis te hebben gebracht, een opgave in te dienen van de geleden schade Bijgevolg mogen de geteisterden in de stad leper eene opgave van de door hen geledene schade indienen ten stadhuize, in het Bureel van •den Burgerstand, alle werkdagen van negen tot twraalf uur en van veertien tot achttien uur, dit vanaf 1 Juli 1940. Namens het Stadsbestuur De schepen, Delahaye. leper, den 20 Juni 1940. Vergadering van Parlementsleden Verleden week Woensdag zijn de niet ge vluchte parlementsleden samen met eenige voor aanstaande personaliteiten te Brussel bijeenge komen, ten einde er enkele gewichtige vraag stukken te bespreken. Van de parlementairen onzer streek waren op die vergadering aanwezigde Heeren Vander- ghote, Leuridan en De Man, volksvertegenwoor digers, alsmede de Heer Bossuyt, senator. De vergadering onderhield zich vooreerst over het vraagstuk der voedselvoorziening. Vervolgens werd ook den financieelen toestand van het land onderzocht. Gezien het dringend noodzakelijk is de openbare besturen de onmis bare geldmiddelen te verschaffen, werd een ont werp van stichting eener private uitgiftebank aan de goedkeuring der bezettende macht voor gelegd. De oprichting dezer bank zou het moge lijk maken de noodigste openbare werken uit te voeren en de ambtenaren te betalen. Om technische redenen echter zal de uitgifte van geldmiddelen slechts aanstaande maand kun nen beginnen. Intusschen is er door de banken een fonds gesticht ten bedrage van 300 millioen frank, ten einde toe te laten een voorloopige te gemoetkoming aan de ambtenaren en aan de werkloozen te geven. Alzoo zullen de ambtenaren, ten titel van voor schot, een tegemoetkoming van 100 fr. per week, plus een toeslag van 14 fr. per kind, ontvangen. Aan de werkloozen zal er ten hoogste een steun van 42 fr. per week, plus 28 fr. voor de vrouw en 14 fr. per kind ten laste, uitbetaald mogen worden. Deze tegemoetkomingen zijn echter slechts voorschotten en later, van zoodra de uitgiftebank in werking zal komen, zullen de verschuldigde loonen en vergoedingen volledig uitbetaald wor den. Aan de Behoeftigen De Commissie van Openbaren Onderstand herinnert de behoeftigen dat zij alle inkomsten, hoe gering ook, nauwkeurig moeten bekend ma ken. Iedereen weze ervan verwittigd dat alle be drog, dat nu of later zal ontdekt worden, door strenge maatregelen zal gestraft worden. GOEDKOOPE EETMALEN Verleden week melden wij dat de Commissie van Openbkren Onderstand van Yper middag malen verschaft aan den goedkoopen prijs van 3 fr. per eetmaal. Deze eetmalen, waarvoor de bons per reeks van 30. 't zij voor den gezamenlijken prijs van 90 frank, verkocht worden in het bureel van de Crédit AnversoisDixmudestraat. dienen af gehaald te worden in het fabriek Flandes Neerstraat, Yper. tusschen 11 u. 30 en 12 u. 30 voormiddag. Alwie van deze eetmalen wenscht te genieten dient bij het aankoopen der bons volgende rant- soeneeringszegels af te staan 1 zegel Nr 3 overeenstemmende met 250 gr. voedingsvetten. 2 zegels Nr 4 overeenstemmende met 400 gram zetmeelhoudende stoffen. 1 zegel Nr 5 welke overeenstemt met 200 gram zout, en 4 zegels Nr 7 overeenstemmende met 10 kg. aardappelen. Aan de Handelaars, Nijveraars en alle werkgevers van Yper. De Commissie van Openbaren Onderstand van Yper doet een dringend beroep op den gemeen schapszin van alle werkgevers, nijveraars en handelaars van Yper, opdat zij hunne medewer king zouden verleenen aan het Bestuur der C. O. O. om een doelmatiger controle van de ondersteunden mogelijk te maken. Daartoe vragen wij hen wekelijks of maande lijks mededeeling te geven van de bedienden, werklieden of werksters die in hun dienst ar beiden, met opgave van het loon dat zij aan deze laatsten uitbetaald hebben. Het is in het algemeen belang en dus ook in het belang zelf der werkgevers dat wij dezen kleinen dienst van hen vragen. Namens de C. O. O. A. Hellebuyck, R. Bouquet, Secretaris. Voorzitter. Inbeslagneming van Levensmiddelen Men deelt ons volgend schrijven mede dat door den militairen bevelhebber in België en den Chef van het Militair Bestuur Af deeling Wi. aan den Heer Delhaye, Secretaris Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitail leering. te Brussel gezonden werd. Brussel, den 10 Juni 1940. Onder referte aan uwe herhaalde aanwijzin gen aangaande bovenvermeld onderwerp, deel ik U mede dat. op bevel van den militairen be velhebber in België, al de vanwege verscheidene militaire overheden bevolen inbeslagnemingen en vorderingen, onmiddellijk moeten worden in getrokken en tot verdere inbeslagnemingen en vorderingen van voor het land bestemde levens- middelenvoorraden, alleen, door mij of door de onder mijn bestuur staande afdeeling. t. w. de Economische afdeeling, groepen voor Levens middelen en Landbouw Wirtschaftsabteilung Gruppe Ernahrung und Landwirtschaftmo gen voorgeschreven worden. Ter onderrichting van uwe diensten en met het oog op de inrichting der bevoorrading in levensmiddelen laat ik de bekendmaking van deze m'ededeeling aan U over. De militaire Commandant in België De Chef van het Militair Bestuur I. O. (g.) Nagel. Winkeliers, opgepast De handelaars in eetwaren, kleerstoflfen en alle voorwerpen van eerste noodwendigheid worden eraan herinnerd dat zij verplicht zijn op alle ten toon en te koop gestelde artikels, zoowel deze in hun uitstalramen als binnen in den winkel, op een duidelijke en goed zichtbare wijze den prijs te afficheeren. Een prijslijst, waarop al de arti kelen gezamenlijk geschreven staan, volstaat niet meer. Ieder artikel moet afzonderlijk en op be hoorlijke manier geteekend zijn. De politie heeft bevel gekregen een streng toe zicht op de toepassing van dit besluit uit te oefe nen en de winkeliers zullen dus voorzichtig han delen met zich dadelijk in regel te stellen, wil len zij zich alle moeilijkheden vermijden. HEROPENING der Zaterdag, om 7,30 uur Zondag, om 2 uur, 4,30 en 7,30 uur Maandag, om 7,30 uur met de bekoorlijke Deanna Durbin Daarna een dolle klucht in twee deelen en daar bij een heel schoone music-hall attractie. LET WEL OPDe avondvertooningen begin nen om 7 uur in plaats van om 8 uur en de Zondagnamiddagvertooning om 4 J uur in plaats van om 5 uur. Niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandig heden blijven de prijzen der plaatsen behouden als voorheen. De uitbetaling van de Pensioenen A. Burgerlijke pensioenen Zooals het te begrijpen is, maken vele perso nen zich ongerust over de werking van den dienst der pensioenen. Tot hun geruststelling weze gezegd, dat reeds voor allen en voor alles een regeling is getroffen. In sommige gevallen zal de belanghebbende wellicht wat geduld te beoefenen hebben even wel komt alles volstrekt in orde. Voor wat de burgerlijke pensioenen betreft, zullen alle pensioenen, welke de 400 fr. over schrijden, om de twee maanden een voorschot van 200 fr. krijgen, plus 14 fr. per kind. De pen sioenen, minder dan 400 fr., zullen volledig uitbe taald worden. Kortelings zal de eerste uitbetaling plaats heb ben. B. Ancienneteitspensioenen De regeling is dezelfde als voor de burgerlijke pensioenen. C. Pensioenen van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen De pensioenen waarvan het dienstpersoneel van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen geniet, zullen geregeld worden zoo als de burgerlijke pensioenen. D. Militaire pensioenen Ten aanzien van de militaire pensioenen is tot hiertoe nog geen regeling getroffen. Men is echter van oordeel, dat het niet lang meer aanloopen zal eer deze dienst opnieuw nor maal zijn werking zal kunnen verrichten. We zullen onze lezers daarvan op de hoogte houden. E.Ouderdomspensioenen Het eigenlijke pensioen, dus het pensioen waar voor men een maandelijksche bijdrage moest storten, zal uitbetaald worden door de pensioen kas, Wolvengracht, Nr 56 te Brussel. Ook in de provincies zal binnen afzienbaren tijd met de uitbetaling aanvang genomen worden. De personen, welke meer dan 65 jaar oud zijn, dienen zich bij het Weldadigheidsbureel hunner gemeente aan te melden, waar hun een voorschot zal uitbetaald worden. Dit voorschot zal volstaan om in hun onmiddellijke levensbehoeften te voon zien. Uitbetaling van Staatspensioenen Luidens eene mededeeling verstrekt door het bureel van de Staatspensioenen, Hertogstraat, te Brussel, zal op 25 of 26 Juni eerstkomend een re geling worden getroffen voor de uitbetaling van de Staatspensioenen, door bemiddeling van de ontvangers der rechtstreeksche belastingen in de gemeenten. Het bedrag dat zal worden uitgekeerd, is tot hiertoe niet vastgesteld. Verordening nopens het houden van postduiven, van 3 juni 1940 ARTIKEL 1. De bezitters van postduiven zijn ver plicht. binnen 48 uren na publicatie dezer verordening, aan den burgemeester der gemeente een lijst met copie van de postduiven te overhandigen, welke altijd op de hoogte gehouden worden moet. ARTIKEL 2. Het is verboden postduiven buiten den duiventil in een afgezonderd hok te houden ARTIKEL 3. Van de in den duiventil teruggehou den postduiven zijn de vleugels zóó te besnijden, dat het vliegen onmogelijk is. ARTIKEL 4. Het herkenningsteeken van gedoode of gestorven postduiven is onveranderlijk te bewaren evenals de bezitterskaart. ARTIKEL 5. Van iedere verandering in de dui- venlijst moet men den burgemeester binnen 48 uur ken nis geven ARTIKEL 6. Het transport, vérkoop of weggeven van postduiven is streng verboden ARTIKEL 7. De bezitters van postduiven ontvan gen eene bijzondere legitimatie van den burgemeester hunner gemeentedeze is op aanvraag te vertoonen. ARTIKEL 8. Het is verboden postduiven te hou den zonder voorgeschreven ring of met een ring zon der naam van den bezitter Onder postduif is elke duif te verstaan, die door dressuur voor races geschikt is. ARTIKEL 9. Elk vergrijp tegen deze bepalingen zal streng gestraft worden. In bijzonder zware geval len kan de doodstraf uitgesproken worden De Militaire bevelhebber in Belgié •h in Noord-Frankrijk.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2