CINEMA FLORA 3 Verplichte Verduistering Het Bezoek van den Koning te Yper De Postdiensten werken normaal in gansch België Gemeente Voormezeeie Inlichtingen nopens soldaten en burgers van Yper en Omliggende Leest en verspreidt HET YPERSCHE Op Zaterdag 22 Juni, om 8 4 uur HEROPENING van Groote Markt, Yper 1) UFA NIEUWSBERICHTEN 2) MAGAZINNE No 11 3) MATHURIN FAIT LE MALADE, Teekenfilm. 4) SOUBRETTE. Gevraagde Inlichtingen Rood Kruis Afdeeting Yper Fiskale Taksen NOODSEIN De sirene voor brandgevaar en voor luchtge- vaar zal op verzoek van de Kommandantur ten titel van proef op Maandag 24 Juni tusschen 13 en 13 u. 10 in gang gebracht worden. Yper, den 20 Juni 1940. De Burgemeester, J. Yanderghote. De overheden herinneren ons dat de verduiste ring nog steeds verplichtend is en dat men voor taan streng zal optreden tegen alwie de bepalin gen van het verduisteringsbesluit niet naleeft. Vanaf zonsondergang mag er van uit de huizen, werkplaatsen, enz. niet de minste lichtstraal langs buiten zichtbaar zijn. Op Maandag 20 Mei 1940 heeft Z. M. Koning Leopold III, vergezeld van zijn broeder Prins Karei, van de ministers Pierlot, Spaak en Denis, en van enkele zijner stafofficieren, hier te Yper geweest om er den Franschen generaal Wey- gand te ontmoeten. De bijeenkomst had plaats in de groote ge meenteraadszaal van het stadhuis en duurde van 3 uur namiddag tot omstreeks 9 u. 's avonds. Gedurende de bespreking, die naar alle waar schijnlijkheid liep over de verdediging van Bel gië, verbleef Prins Karei samen met de Heeren Pierlot en Spaak en eenige andere personalitei ten die op de vergadering niet toegelaten waren, in de aanpalende schepenzaal. Generaal Weygand was van twee andere Fran- sche generaals en eenige hooge officieren verge zeld. Korts na de vergadering, kwam ook nog de Engelsche generaal Gort hier te Yper toe. 's Avonds bij de terugreis is te Locre een der auto's van het gevolg van generaal Weygand met een ander voertuig in botsing gekomen. In de Fransche militaire auto bevond zich generaal Bilotte, lid van den Hoogeren Oorlogsraad en militaire gouverneur van Parijs. De generaal, die erg gekwetst werd en twee dagen later in de kli niek der Zwarte Zusters te Yper aan de gevolgen zijner verwondingen overleed, werd alhier voor- loopig op het kerkhof van Yper begraven. Na mens. Z. M. den Koning werd door generaal Nuytten een prachtige kroon op het graf van den Franschen generaal gelegd. Sinds Maandag laatst werken de postdiensten terug normaal in gansch België. Kunnen verzonden worden, aan het gewoon tarief open brieven, kaarten, monsters of sta len, zaakpapieren en dagbladen. Br worden echter voorloopig nog geen finan- cieele verrichtingen gedaan in de postkantoren, maar het is best mogelijk dat de postcheckdien- sten eerlang terug zullen in werking treden. De houders van spaarboekjes der Posterijen kunnen evenwel langs agentschappen der Natio nale Bank beperkte terugbetalingen bekomen. Overlijden van den Heer GODFRIED BARTIER, Burgemeester. Op Donderdag 13 Juni 1940, om 11,30 uur had alhier de plechtige teraardbestelling plaats van den Heer G. Bartier, brouwer, burgemeester van de gemeente. Het mooie kerkje dat er thans nogal gehavend uitziet liep nokvol van de tal rijke aanwezigen. De overledene telde amper 42 jaar en verloor het leven tengevolge van ver wonding door een kogel die hem trof in den bovenarm tijdens de sombere dagen van de vlucht. Gansch de bevolking deelt in den rouw va» de diepbeproefde echtgenoote, kinderen en verwanten van den aflijvige. Groot was de ge negenheid welke de bevolking Godfried toedroeg, en niet zonder reden, want diens onpartijdig heid en toewijding aan eenieder was buiten kijf. Slechts een anderhalf jaar geleden volgde hij aèjn vader, zaliger gedachtenis, als burgemeester op. Wie had kunnen vermoeden dat zijn heen gaan zoo snel zou komen Als Oud-Strijder, Vuurkruiser van den wereld oorlog 1914-1918 was Godfried vereerd met de Herinneringsmedaille en de Overwinningsme daille. Kronen werden op zijn -grafstede neerge legd. Eerst door schepen P. Deknudt, namens het gemeentebestuur, vervolgens door jufvr. Julia Hoet, namens de jongehs- en meisjesschool, wer- de» lijkreden uitgesproken. Door plaatsgebrek zien wij ons verplicht deze lijkreden tot ons aanstaande nummer te ver schuiven. «Het Ypersche» biedt aan de Familie Bartier zijne oprechte deelneming. Duytschaever Gaston-Florent, 4 Linie, van Pioeg- steert, gesneuveld te Hasselt. Schaepdrijver Willy-Joseph, sergeant van het 4' Li nie, van Zandvoorde, gesneuveld te Hasselt. Demgere Etienne, chars d'assaut, van Yper, gesneu veld te Wevelgem. Depuydt Marcel, van Komen, gedood te Wevelgem Merveille Albert, van Reninge, gesneuveld te Aar- sele. Bruneel Camille, 26 jaar, van Yper, overleden te Kortrijk. Braem Henri, 53 jaar, van Voormezeeie, overleden te Kortrijk. Dekerle Victorine, 76 jaar, van Komen, overleden te Kortrijk. Vandeputte Camiel, klas 28. 11L' Vestingsregiment, van Moorseele, gesneuveld te Roeselare. Vanderjeugd Emile. 39 j., echt. Vandepitte Maria, van Westroosebeke, gedood te Roeselare. Lietaert Camiel, 30 jaar, ongehuwd, van Rumbeke, gedood te Roeselare. Vogels Gerard-Leonard, van Meenen, gesneuveld te Ooigem. Verhaeghe Ferdinand, van Nieuwkerke, gedood te Wevelgem. Hazebroek Joseph, van Watou, krijgsgevangen te St- Denijs-Westrem bij Gent. Messeyne Maurice, soldaat, van Zarren. overleden te Moorseele op 23 Mei. Lemahieu Gaston, 31, Linie. 6'' Compagnie, van Woes- ten. gesneuveld te Gullegem. Leroy Albert, luitenant, van Zuidschote, gesneuveld te Heule. Gayetand Albert, van Roeselare, gedood te Wevel gem. Vandersype. soldaat, van Staden, verzorgd in het Gesticht O. L. Vrouw van Bijstand te Kortrijk. Gallois Robert, van Wervick, gedood te Meenen. De Geyter André, van Yper, gesneuveld te Meenen. David Emile. van Yper, Boesinghestraat. 20, gekwet ste soldaat in behandeling te Gent. Muylle Gerard. 340 Linie, van Beveren-bij-Roeselare, overleden te Eekloo. Chaignon Pierre 19- Linie, 2® Compagnie, van Waas ten. gekwetst en verzorgd in het militair hospitaal te Akkergem Plyson Henri, van Wulveringem, gekwetst en ver zorgd in de kliniek St André te Tielt. Vereecken Willem, van Poperinge, gekwetst en ver zorgd in de kliniek St André te Tielt. De Ruyter Firtnin, van Yper. overleden te Zarren. Delaye Joseph, van Westoutre, overleden te Zarren. Deleu Julien, van Yper. overleden te Zarren. Vannieuwenhuyze Yvonne, echtg. Hoflack Leon. 43 jaar, van Poperinghe, gedood te Watou. Deprince Isidoor, soldaat, omstreken van Yper, ge sneuveld te Emelgem. Dobbelaere M., van Meenen, gesneuveld te St An- dries. Vogels Gerard, van Meenen, gesneuveld te Ooigem Van Ees Florent, van Meenen, gesneuveld te Kuurne. Gryson Roger, van Meenen. gesneuveld te Maldegem. Nyssen Robert, van Meenen, gesneuveld te Ronsele. Depoorter Jules, 56 jaar, van Yper, overleden te Mid- delkerke. Ampe Eugenie, echtg. Comyn Emile, van St Jan (Yper), gedood te Reninge. Deleu Albert. 4« Linie, van Woumen. gesneuveld te Halen. Venant Gerard, van Meenen. 20 R. I. IV/13, verzorgd in het militair hospitaal van Akkergem. Lesage Achiel, 64 jaar, van Moorslede, verzorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Vandenbussche Albert, soldaat. 24 jaar, van Hoog lede, verzorgd in-het burgerlijk hospitaal v. Roeselare Verhaest Henri, 43 jaar, van West-Roosebeke, ver zorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Compernolle Marie. 46 jaar, van Hooglede, verzorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Gayse Marcel, 31 jaar, van Hooglede, verzorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Casteleyn Raymond, 19 jaar, van Hooglede, verzorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Dejonghe Gerard. 11 jaar. van West-Roosebeke. ver zorgd in het burgerlijk hospitaal van Roeselare. Catry Jozef, van Gheluwe, gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen. Saelen Julie, van Gheluwe, gekwetst, verzorgd in kliniek St Joris te Meenen. Wullecan Alfons, van Komen, gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen. Mevr. Vanbeneden, van Komen, gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen Vlaminck Maurice, van Meenen. gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen Pype Jozef, van Wervick. gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen. Acke Achiel, van Meenen. gekwetst, verzorgd in de kliniek St Joris te Meenen. Catry Christine, van Gheluwe, verongelukt te Meenen. Demey Henri, van Houthem (Yper), gesneuveld te Kuurne. Beun Joseph, van Yper, gedood te Hoogstade. Verkindt Jules, van. Houthem (Yper),gedood te Hoog stade. Van Haecke Henri van Yper. gedood te Veurne. Dr Ostyn, van West-Nieuwkerke, gedood te Veurne. Bossaert Julien, geboren te Langemarck. gesneuveld te Veldwezelt. Catteeuw Michel, 108/78707, C. IV C. A. Corps Transp. 4f C A., van Komen, verzorgd in het gasthuis der Eer- weerde Zusters Maricolen te Brugge. Goudenhooft Jéröme, 125.47102, 7e Jagers te voet. 8' Compagnie, van Westouter, verzorgd in het gasthuis der Eerw. Zusters Maricolen te Brugge. Opsomer Julien. 78,009, 33'" Regiment L.E.M., van Waasten. verzorgd in het gasthuis der Eerweerde Zus ters Maricolen te Brugge. Catteeuw Henri, soldaat, van Poperinge. krijgsge vangen. Aanstaande week geven wij de lijsten der oorlogs slachtoffers van verschillende gemeenten van het ar rondissement Yper. Zondag 3 vertooningenom 2, 5 en 8 1 uur Maandag, om 8 uur. PROGRAMMA Een zeer levendige en lustige comedie, met de beroemde vedetten Ray MILLAND en OLYMPE MILLAND enz. Fransch gesproken. LET OP Het Bestuur van Ciné FLORA ver zekert zijne achtbare klienteel dat zooals voor heen de grootste filmen zullen vertoond worden. Niettegenstaande den moeilijken tijd dien we doormaken zullen de prijzen onveranderd blijven. Talrijke families zijn sedert den oorlog zonder nieuws van een harer geliefden van wie zij ge scheiden werden, en vragen zich beangstigd af wat er hen mag overkomen zijn of waar zij zich thans bevinden. Willende medehelpen om die families zoo mogelijk eenig nieuws te bezorgen, deelen wij hier een lijst mede van opgezochte soldaten en vluchtelingen, in de hoop dat, zoo een onzer le zers iets over die personen mocht weten, hij niet nalaten zal dit aan de betrokken families ofwel aan ons blad mede te deelen. Soldaat Gustave Bouwen, van Yper, 12, Yper- leestraat, klas 33, 59° Linie, 6® Compagnie, II® Bat. De laatste brief van hem ontvangen was verzonden uit Dixmude, den 15 Mei 1940. Hij was toen op weg naar Adinkerke. Soldaat Gustave Ossieur, van Yper, Bascule straat, 1® Grenadiers, Compagnie 4, 7, 59® Linie. Laatste brief ontvangen uit Brugge, verzonden den 13 Mei. Soldaat Gommaire Coeckelberg, van Yper, Basculestraat, 59® Linie, 1® Compagnie, 6 V. O. C. Laatste brief ontvangen uit Brugge, verzonden den 15 Mei. Soldaat René Vandenbussche, van Yper, Bas culestraat, 15® Bat. Genie, 2® Compagnie, 1® Pel. Vertrokken den 13 Mei en sedertdien geen nieuws meer van hem ontvangen. Soldaat Henri Gryffon, van Yper, 22, Kalfvaart, 1® Escadron Wielrijders, 17® D. I.. B. P. S. 25 (ma- tricule Nr 14928729). Vertrokken uit Yper den 9 Mei 1940 naar Mechelen aan de Maas. Nog geen nieuws ontvangen. Soldaat Oscar Vander Meersch, van Yper, 25, Lombaardstraat, 18® Linie, 3® Bat., 10® Compagnie. Geen nieuws meer van hem ontvangen sedert den oorlog. Jufvrouw Elisabeth Cardoen, geboren den 21 Juni 1917, wonende te Yper, Kalfvaart. Vertrok ken uit Yper als vluchteling den Maandag 27 Mei, in gezelschap van een 70 jarigen ouderling van Luik. Laatst gezien geweest tusschen Ise- ghem en Ingelmunster den 29 Mei 1940, tusschen 4 en 5 u. 's namiddags. Zij is vertrokken zonder eenzelvigheidskaart noch papieren. Droeg een bruin kleed met schotsche pofmouwen, een ring met inschrift Moeder - 21 - VI - 1938 en had een korte kapmantel (capeline) in muskusrat, alsook een donker blauwe mantel mede. Aan de Gemeentebesturen Het Rood Kruis van Yper vraagt aan de Ge meentebesturen de namen te willen kenbaar maken van de Belgische en Fransche soldaten die op hun grondgebied begraven zijn, alsook van de gekwetsten die, eventueel op het grond gebied hunner gemeente nog zouden verpleegd worden. Op het bureel van het Rood Kruis, Groote Markt, Yper, mag een brief afgehaald worden die gericht is aan August Roegiers, verblijvende bij M. Tresy, te Yper. Deze brief komt vanwege de zuster van M. Roegiers, Kerkhofweg, 102 Deurne Zuid bij Antwerpen. De bezettende macht heeft besloten de Bel gische wetgeving met betrekking op de fiskale taksen te handhaven. De wetten op het zegel en de met het zegel gelijkgestelde taksen zullen aldus van toepassing blijven. Deze taksen moeten dus vanzelfspre kend zooals voorheen door de belastingsplichti- gen worden voldaan. De fiskale zegels worden nog steeds in de ge bruikelijke kantoren te koop gesteld. Ook fiets- platen worden op normale wijze afgeleverd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3