Rodolphe BOUDRY Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 5 Nieuw bezette gebieden De Rekruten der klas 1940 Frankrijk wenscht den strijd te staken De Belgische Koningskinderen zijn in Portugal De Rantsoeneering van Vleesch Tempelstraat, 4 YPER Loire gaat de achtervolging over den Chersector en over Bourges verder. Ten Zuiden van de Loire vielen kampvliegtuigformaties den terugvlieden den tegenstander voortdurend aan op de terug tochtwegen. Waar nog weerstandsnesten ge vormd werden steunde het luchtwapen het op trekken van het leger. In Noord-Lotharingen worden de overblijfselen van het verslagen Fransch leger, inzoover die nog niet werden ge vangen genomen, in het Moezelgebied tusschen Epinal en Toul alsook in de Beneden- en in een deel der Opper-Vogezen steeds dichter samenge- hoopt. Epinal, Toul, en Luneville zijn in onze handen. Rond de Maginotlijn aan beide zijden van Diedenhoven (Thionville) wordt verder gestre den. Ten Westen van Weissenburg werd de Ma ginotlijn herhaaldelijk doorbroken. Stuka's en kampformaties verwoestten een groot deel der vestingswerken door voltreffers. Het Duit- sche Straatsburg werd uit het Zuiden en het Oos ten ingenomen. Op de Munster te Straatsburg waait de oorlogsvlag van het Reich. In de Bour gondische invalspoort is de vereeniging voltooid van de uit Belfort en van den Opper-Rijn voor- uitdringende troepen. Het aantal alleen op 19n Juni ingebrachte krijgsgevangenen overtreft de 200.000. Daaronder de opperbevelhebber van het 10'' Fransche leger, Generaal Altmeyer met zijn Stafchef. Sedert den 10" Mei hebben vijandelijke en wel overwegend Britsche vliegtuigen onophoudend binst den nacht open Duitsche steden aangeval len. Ook in den voorbijen nacht vielen 8 burgers als slachtoffers van deze aanvallen. Het Duitsche luchtwapen is thans met de vergelding tegen En geland begonnen. In den nacht van 19 op 20 Juni vielen kampvliegtuigformaties het als Britsch bewapeningscentrum zeer belangrijk stikstof- nijverheidsgebied Billingham aan met talrijke bommen van zwaar kaliber. Groote branden wezen aan de volgende formaties den weg van op een afstand van 50 km. Verder werden ben zinetanks in Hull, in brand geworpen. Twee Duitsche snelbooten vernietigden ten westen van Dungeness, dicht voor de Engelsche Kanaalkust een stoomboot van 4.000 bruto re- gisterton. Een duikboot bracht een vijande lijk tankschip van 8.000 bruto registerton tot zinken. Het gelukte een andere duikboot uit een vijandelijk schepenconvooi 3 schepen uit te schie ten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 21 vliegtuigen. Zes Duitsche- - vliegtuigen worden vermist. De vlugge verovering op 15 Juni, van de sterke vesting Verdun met haar moderne forten is aan het koene en vastberaden optreden van veel lei ders te danken. Oberluitenanten Von Witzendorf en Stein, ook O'oerfeldwebel Sanel, allen van infanterieregimenten, alsmede luitenant Rön- necke en Onderofficier Klaus van een pantserja- gersafdeeling hebben zich hierbij schitterend ge dragen. Bij de doorbraak van de Maginotlijn als mede bij de vlugge omsingeling van den vijand in Elzas - Lotharingen en Bourgondië blonken vooral de vliegtuigformaties door Luitenant-Ge neraal Ridder von Grey en Generaal-Majoor von Richthoven, alsmede een kampvliegersgroep door kapitein Steiner aangevoerd, uit. MnnHMNHMHMnnnnnMMNwainiNMi TAPISSIER - GARNISSEUR 208, Zonnebekesteenweg, 208, YPER (Cité Ligy) MAAKT en HERSTELT alle slach ZETELS CANAPE'S, CLUBS, SALONGARNITUREN RESSORTBAKKEN, MATRASSEN, ENZ. BIJZONDER VERZORGD WERK. (2126) De Spaansche ministerraad heeft besloten de havenstad Tanger (Afrika) en de internationale zone van Tanger te bezetten, ten einde de neutra liteit van dit gebied te beschermen. Spaansch- Marokkaansche troepen zijn er reeds ontscheept. Anderzijds wordt gemeld dat Russische troepen de Litausche grens hebben overschreden en er de voornaamste plaatsen hebben bezet. De Li tausche Regeering had besloten de Russische eischen in te willigen en geen weerstand te bie den. Een nieuwe regeering werd in Litauen ge vormd. Ook aan Estland en Letland werden nadien door Rusland dezelfde eischen gesteld als aan Litauen. Beide landen legden zich eveneens bij deze eischen neer en stemden erin toe hun lan den door de Soviëttroepen te laten bezetten. Rusland beweert dezen maatregel te moeten nemen op grond van het wederzijdsch bijstands- pakt, daar deze landen getracht hebben een mili tair verbond tot stand te brengen en zelfs ge poogd hebben Finland aan dit verbond te doen deelnemen. Van tal van militianen der klas 1940'weet men nog niet het minste nieuws en de ouders en fa milie dier jongens zijn dan ook begrijpelijker wijze ten zeerste ongerust over hun lot. Uit thans ingekomen berichten blijkt het zeker dat het grootste deel dier jonge militianen naar Frankrijk vervoerd werd. Daar echter hebben ze, niettegenstaande onze gevluchte ministers be sloten hadden dat de in Frankrijk vertoevende Belgische troepen den strijd moesten voortzetten, in de vuurlinie niet gestaan, gezien de Duitschers door hun snellen vooruitgang aan hun tegen standers den tijd niet gelaten hebben zich op nieuw op te stellen. Dit geruststellend nieuws zal ongetwijfeld door de betrokken families met vreugde vernomen worden. O Maandag 17 Juni, te 13 u. 30, richtte maarschalk Pétain, die gelast werd een nieuwe regeering te vormen in vervanging van den minister-presi dent Reynaud, die gedwongen werd ontslag te nemen en daarna per vliegtuig de vlucht nam naar Amerika, de volgende radiotoespraak tot het Fransche volk Op verzoek van den heer president Lebrun neem ik vanaf heden de leiding der Fransche re geering op mij. In de overtuiging de tolk te zijn van ons be wonderenswaardig leger, dat zijn eeuwenlange traditie getrouw, slag levert tegen een vijand die numeriek en voor wat het materieel betreft, duizendvoudig zijn meerdere is overtuigd ook dat Frankrijk tegenover zijn bondgenooten zijn plicht heeft vervuld en wijl ik er zeker van ben het vertrouwen te hebben van gansch het Fran sche volk, stel ik mijn persoon volkomen ter be schikking van Frankrijk. Met beklemd hart zie ik mij thans genood zaakt u mee te deelen dat we den strijd moeten staken. Ik heb me vannacht tot den vijand gewend met het verzoek of we met elkaar niet praten konden van soldaat tot soldaat en of we, na ge streden te hebben, niet de hoop konden koeste ren, in alle eer een formule van verzoening te vinden. Ik vraag den Franschen te blijven vertrou wen om slechts gehoor te. geven aan hun geloof in de lotsbestemming van het vaderland. Stappen werden gedaan om den Führer dit be sluit mede te deelen en de voorwaarden van den wapenstilstand te bespreken. De Führer heeft Mussolini uitgenoodigd om met hem de houding der beide staten te bepalen en het antwoord op de Fransche vraag vast te stellen. Met dit doel is Mussolini, in gezelschap van Graaf Ciano, minister van Buitenlandsche Zaken, Maandag avond, te 20 u. 30, naar München ge reisd, waar hij den Dinsdag, te 3 uur, aankwam en door den Führer verwelkomd werd. In het onderhoud, dat beide staatshoofden had den, stelden zij zich t'akkoord over de voor waarden van den wapenstilstand. Deze voor- Waarden echter zullen alleen bekend gemaakt worden nadat ze door Frankrijk aanvaard of ver worpen zullen zijn. Intusschen wordt de strijd voortgezet en zet ten de Duitschers hun vooruitgang voort in Frankrijk. Churchill van zijn kant verklaarde in het En- gelsch Lagerhuis dat, wat Frankrijk ook moge be slissen of wat er ook moge gebeuren. Engeland den strijd tegen Duitschland zal voortzetten. Na het onderhoud Hitler-Mussolini te Mün chen, werd aan Frankrijk gevraagd de namen bekend te maken van de gevolmachtigden, die zouden onderhandelen. De Fransche ministerraad vergaderde Woens dag 19" dezer, onder leiding van President Le brun om de gevolmachtigden te benoemen. Deze laatste zijn thans sedert Donderdag mid dag in onderhandeling met de Duitsche en Ita- liaansche overheden om de gestelde vredesvooi- waarden te bespreken. Men meldt uit San Sebastian Tusschen de vele gevluchten die te Irun zijn aangekomen be vinden zich de kinderen van Koning Leopold III van België Nader wordt gemeld dat de prinsjes van- Irun naar Portugal vertrokken zijn. In het Staatsblad van 16 Juni werd een besluit gepubliceerd waarbij de rantsoeneering van het vleesch wordt ingesteld Deze rantsoeneering begint op 21 Juni 1940 a s en geldt voor het rundvleesch, varkens-, paar den-, schapen- en geitenvleesch. De rantsoeneering is van toepassing op het versch vleesch, het bevroren vleesch, de konser- veri, het gezouten- en gerookt vleesch, de pastei en allerhande worstsoorten. Ook geldt ze voor de triperiewaren, met uit zondering van de maag, de longen, het hart en de lever afkomstig van runderen. Het dagelijksch rantsoen is bepaald op 75 gram vleesch per persoon, 20 t. h. been inbegrepen. De verkoop zal geschieden door middel van zegels die het nummer 10 zullen dragen en even lang geldig zullen zijn als de andere rantsoen zegels. Deze zegels vallen onder hetzelfde regime als de andere, nl. onder het besluit van 1 Mei 1940. Voor-'t slachten in de private slachtplaatsen of te huis, moeten de slachters een vergunning hebben, afgeleverd door het gemeentebestuur. De vergunningen voor bevoorrading, afgele verd door de gemeentebesturen, moeten afgege ven worden in de slachthuizen door de gemeen ten, waar er bestaan. De houders van de slachthuizen moeten voor elk hunner klanten een loopende rekening heb ben waarop eenerzijds de hoeveelheid vleesch staat aangegeven die toegewezen werd en ander zijds de hoeveelheden die aan de slachters wer den afgeleverd. Deze rekening wordt door de gemeentebesturen gehouden wanneer het beesten geldt, geslacht in private slachtplaatsen. Voor iedere partikulier die beesten slacht voor eigen gebruik, moet het gemeentebestuur een rekening hebben waarop staat aangegeven de hoeveelheid vleesch die geslacht werd en de hoeveelheid vleesch die verbruikt mag worden. Indien het slachten noodzakelijk is, o. m. door een ongeval, een ziekte, enz. mag het vleesch slechts door een slachter verkocht worden. De rantsoenen zullen dan zooals hooger ver meld ingeschreven worden en zullen meetellen voor de nieuwe bevoorrading. De overtredingen van de bovenbeschreven be sluiten, zullen gestraft worden ingevolge de ar tikels 6 en 10 van het wetsbesluit van 27 Oktober 1939 waarbij de bevoorrading van het land ge regeld werd en gewijzigd bij het wetsbesluit van 11 Mei 1940. Er zijn straffen voorzien van 700 tot 700.000 fr. boete, alsmede gevangenisstraffen die kunnen gaan van 15 dagen tot 3 jaar. In geval van her haling worden de straffen verdubbeld. Ook kan bij overtreding de winkel gesloten worden De sluiting der winkels wordt bevolen door den prokureur des Konings of den onderzoeksrechter, al naar gelang het geval van overtreding. Deze sluitingstijd wordt afgetrokken van die welke de rechtbank eventueel zou bepalen. De bevoorradingszegels, geldig tot en met 10 Juli 1940 zullen worden uitgereikt voor het aan tal dagen dat zal verloopen tusschen het in wer king treden van het besluit en den 10 Juli. Teneinde deze eerste uitreiking te kunnen con- stateeren zal het gemeentebestuur de coepon van de bevoorradingskaart voor de volgende maand van een merk voorzien.. Wat de slachters aangaat, deze mogen zich tot 28 Juni 1940 a. s. de gerantsoeneerde vleesch- produkten in normale hoeveelheden aanschaffen zonder een bevoorradingsvergunning te moeten voorleggen. Ook de particulieren die voor eigen gebruik slachten zijn voor de eerste slachting na het in werking treden van het besluit, vrijgesteld van de bevoorradingsvergunning. wendt bij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5