Verordening over de Inbeslagneming TANDARTS - G. Jadoul - GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS) i 49, Surmontstraat, 49 - IEPER Tel. 695 Raadplegingen Maandags Woensdags Vrijdags Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht Het Verordnungsblatt ii bevat volgende verordening over de inbeslagneming in de bezette streken van Ne derland, België, Luxemburg en Frankrijk van 20 Mei 194# Levensmiddelen, grondstoffen en halffabrikaten zijn vcof het economisch leven van de bezette streken van heel groot belang. Door de vijandelijke blokkade wordt hun voldoende toevoer voor een langen tijd bedreigd. Daarom moet met de voorraden uiterst spaarzaam om gegaan worden. Een zuinig bestuur en een rechtvaar dige verdeeling moeten de gelijkmatige bedrijvigheid van de ondernemingen verzekeren. In het eigen belang van de bezette streken worden daarom alle landbouw producten, levensmiddelen, grondstoffen, halffabrika ten en andere produkten, die in beperkte of nauwe lijks voldoende mate beschikbaar zijn, inbeslaggeno- men en aan een door de overheid geleide ekonomische regeling onderworpen. De inbeslagneming heft het eigendomsrecht niet op alleen wordt het recht van beschikking beperkt. De overdracht van het eigendomsrecht op een ander per soon of maatschappij zal slechts worden bevolen, wan neer het voor algemeen ekonomisch belang noodig is. Op grond van de mij door den Führer en Oppersten bevelhebber van het Leger verleende volmacht gelast ik wat volgt. 1 1. De in de bijlage genoemde goederen zijn met het in werkingtreden van deze verordening in beslag ge nomen. 2. Alle goederen, die als gewone voorraden voor het huishouden aantezien zijn, worden van de inbeslagne ming vrijgesteld. II De inbeslagneming heeft als uitwerking, dat rechts handelingen met inbeslaggenomen goederen en veran deringen aan deze (toegebracht door be- en verwer king) "de algemeene uitzondering van de 3 uitgeno men. alleen met toestemming van de legergroep ef van den door dezen gevolmachtigden dienst doorgevoerd mogen worden. Besluiten door executie of arrest staan met rechtshandelingen gelijk. III 1. Zonder toestemming naar 2 mogen tot nadere beschikking ai Goederen (in het bijzonder grondstoffen, levens- en voedermiddelen, halffabrikaten) worden be- en verwerkt in gelijke kwantiteit die het bedrijf in de zelfde maand van het vorige jaar be- en verwerkt heeft. 'o> Goederen aan een bedrijf geleverd worden, dat geen voldoende eigen voorraad heeft voor de na cijfer 1 toegelaten be- en verwerking c i De bedrijven, die landbouwprodukten, levens- en voedermiddelen voortbrengen, inbegrepen de hotels en gasthuizen, alleen de hoeveelheid landbouwprodukten verkoopen of koopen, die voor een normale verzorging van hun klanten noodig is. d) Alle winkels en kleine handwerkers, goederen aan verbruikers afgeven, indien dit voor een normale verzorging van hun klanten noodig is - e> Rondhout en bosch-bijprodukten gereed verwerkt worden, of om verwerkt te kunnen worden als bezaagd hout verkocht en gesneden worden 2. De legergroepen of door haar gemachtigde diensten kunnen de te verwerken of te bewerken hoeveelheden bedoeld in alinea 1 letter a) anders vastleggen. IV. 1. Wie inbeslaggenomen goederen in bewaring heeft moet iederen eersten dag van de maand en voor den eersten keer onmiddellijk na het in werking treden dezer verordening, een lijst van de in zijn bedrijf aan wezige in beslaggenomen goederen opstellen, onder verdeeld volgens aard, menigte en ligplaats. De goe deren zijn in de lijst naar soorten in te deelen en met de in den handel gebruikelijke namen te noemen. 2. De bedrijven voor be- en verwerking evenals die voor den handel van voedsel- en landbouwprodukten geven hun lijst onder den vorm van verslag aan de diensten of, die door de legergroepen of door de van hun gevolmachtigde diensten aangeduid worden. De legergroep of de door haar gevolmachtigde dienst be paalt het tijdstip waarop deze aangifte moet geschie den 3. Bedrijven voor alle landbouwprodukten en winkels voor kleinverkoop moeten tot nadere regeling de ver plichtingen van de alinea's 1 dn 2 niet naleven. V. 1. De legergroepen en de kommandanturen alsmede de door deze hiertoe gevolmachtigde diensten kunnen van iedereen inlichtingen inwinnen over ekonomische toestanden, voorraden, verbruik, ligging, inkoop en verkoop van goederen, artikelen of produkten van ieder soort. Hierbij kan bevolen worden boeken, bewijzen of andere bescheiden voor te leggen, alsmede stalen of proeven van goederen te toonen of te zenden, alsmede het persoonlijk verschijnen van de personen die ver plicht zijn inlichtingen te geven. 2. Het geven van inlichtingen kan schriftelijk of mondeling bevolen worden, op bijzonder verzoek of door openbare bekendgeving 3. De inlichting moet kosteloos gegeven worden. 4. De in alinea 1 genoemde diensten kunnen altijd bedrijven, bedrijfsinrichtingen en lokalen bezichtigen waar goederen geproduceerd, opgestapeld of voor den verkoop aangeboden worden, of waar dit vermoed wordt. VI. Wie inbeslaggenomen goederen in bewaring heeft is verplicht er goed voor te zorgen en zoo mogelijk vcor vederf te beschermen. VII. 1. Wie opzettelijk of door verzuim de bepalingen van deze verordening of haar aanvullende verdere rege- imgen overtreedt, wordt met gevangenisstraf en boete of een van deze -twee straffen belegd. 2. De goederen waarop de overtreding betrekking heeft, kunnen ten bate van een door vonnis te bepalen dienst weggehaald worden. Indien de bestraffing van een bepaald persoon niet. mogelijk is, zoo kan weghaling alleen worden bevolen. VIII. 1. Wegéns schade door toepassing van deze verorde- «mg ontstaan, wordt geen schadevergoeding toegestaan. 1 2. De legergroepen kunnen voor de doorvoering ea aanvulling van deze verordening regelingen gelasten. 3. De verordening treedt met haar bekendmaking in werking. Hoofdkwartier, 20 Mei 1940. De Opperbevelhebber van het Leger. DE IN BESLAG GENOMEN GOEDEREN Bijdrage tot 1 van de verordening over de inbe slagneming. 1. Landbouwprodukten, levens- en voedermiddelen. Koren, korenmengsel, jneel en korenprodukten met uitzondering van brood en bakkerswaren. Rijst en rijstprodukten, die voor bewaring geschikt zijn, rijst-stijfsel en de hiervan afkomstige produkten die voor bewaring geschikt zijn. Peulvruchten, mengsels en produkten van peul vruchten. Oliezaden en olievruchten. Andere voedingsmiddelen die voor bewaring geschikt zijn (gepelde gerst, grutten, sago, maïsvoedingsmidde- len, enz.) Aardappelen en alle aardappel-produkten, die voor bewaring geschikt zijn inbegrepen aardappelstijfsei en hiervan afkomstige produkten. Vleesch en vleeschwaren (ook in konserven) van rundvee, inbegrepen kalveren, varkens, schapen en geiten. Melkprodukten. olie en vetten van ieder soort met uitzondering van versche melk van ieder soort en wrongel. Suiker en konfituren. Drooggroenten, kruiten van ieder soort, die voor be waring geschikt zijn, tafelajuinen, droogfruit, groente en fruitkonserven. Ruwe kakao, kakaopoeder, koffie, koffieersatz en thee. Alle voedingsmiddelen die van dieren en pianten voortkomen en die in den handel en voor bewaring ge schikt zijn, indien ze niet in het eigen bedrijf als voed sel noodig zijn. 2. Ijzer en Staal. Ijzerertsen, ruw ijzer, walswerkprodukten. alle soor ten van oud ijzer, blik. 3. Veredelingsertsen en metaal. Molybdan, tungsteen inbegrepen ertsen, ferrochro- mium, alle andere veredelingsertsen en ferrolegeerin- gen, die voor de Drodukten van ferrolegeeringen noo dig zijn. 4. Metaal. Tin, nikkel, kobalt. Kwik, koper, aluminium, lood, zink, antimonium, ca- dimium. Legeeringen van voorgenoemde metalen. Halffabrikaten (staven, draad, blik. buizen en pro fielen) van de genoemde metalen en legeeringen van deze metalen. Ertsen en ruwstoffen, welke de voorgenoemde me talen bevatten. Oudmetaal. 5. Edelmetaal. Platina, platina-bijmetalen gelijk iridium, rhodium, palladium, enz. Goud, fijn zilver, gelegeerdzilver 6. Aardewerk, asbest. Glimmer, bergkristal en smeltkwarts Asbest, spinabest, middel- en kortvazelig asbest, half- en volafgewerkte asbestfabrikaten. Magaanerts van meer als 70 M N 02. M N 02. Boriummineraal (rasorit, colemanit, kernit, sili- manit, cyamit) retort graphiet. 7. Edelgesteenten en half edelgesteenten. Edelgesteenten, natuurlijk, ruw en verwerkt Diamantpoeder. Nijverheidsdiamanten inbegrepen Boarddiamanten. Natuurlijke en kunst half-edelgesteenten voor tech nische doeleinden. 8. Nijverheidsolie en vet, was. hars, lijm. Glycerine, zuiver en ruw. Casterolie, colophonium, terpentijnolie. Copalhars, shellak. fotogelatine. Lijnolie, olijfhoutolie klauwenolie, alsook alle olie produkten die van dieren en planten voortkomen, voor zocver ze niet voor menschelijk gebruik geschikt zijn. Alle vetzuren. Bijenwas, opekerit. lijm, gelatine. 9. Caoutchouc en caoutchoucmelk. Ruw caoutchouc. Bladcaoutchouc, nieuwe slagen in caoutchouc, ban den geheel in caoutchouc, nieuwe autodekens, nieuwe en gebruikte drukdoeken in caoutchouc vcor fabrieken en krabberdoeken voor krabberfabrieken. 10. Spinstoffen en vezelstoffen. Wol en gekamde wol. peignures en afvalprodukten. Garen van Mohair, van Kasjmir, van alpaca, van kameelhaar, kamgaren en strijknet. Wolweefsels, katoen en afvalprodukten, garen van katoen en ruwweefsei hieruit, jute. sisal. manilla. ■Jute garen, jutezakken (nieuw en gebruikt), ruwe juteweefsels. Vlas en vlasgaren Kokogaren. hennep en hennepgaren. Linnenweefsel ruw. Ruwzijde. Floretzijden, floretzijden weefsels uit natuurlijke zijde. 11. Leder, vellen en huiden. Ruwe vellen en huiden voor de bereiding van leder, lamvellen geschikt voor de bewerking tot pelswerk. Looistoffen, looiextrakten. 12. Ruwstcffen en produkten van de scheikundige nijverheid (z. ook Nr 6 en 8). Toluol Agar-Agar, arsenicum-zuur. borax, boorzuur. kinabast voer nijverheid en apotheek, jodium, opium, ruw phosphate, zwavel. 13. Bosch- en hout- ruwstoffen en produkten. Rondhout van binnenlandsche of buitenlandsehe af komst Afval-produkten van het bosch-bedrijf 'hars-, looi- schors). Zaaghout van binnenlandsche of buitenlandsehe af komst, bewerkt hout, fineerhout, dwarshout. Bielen, masten. Duigen, vatgronddeelen, parketplavuis, ruw lineaien. houtvezelplaten, lichtbouwplaten, kistdeelen, hout voor j dakpannen. zijn te verkrijgen ten bureele dezer. TANDEN TREKKEN VULLEN KRONEN GEBITTEN ALLE HERSTELLINGEN GEWONE EN LUXE WERKEN Het Staatsblad van 1-2 Juli bevat een besluit van den Secretaris-generaal van het Ministerie van Binnen landsche Zaken den d.d. Secretaris-generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering den Secretaris-generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, en den Secretaris-generaal van het Ministerie van Financiën Dit besluit luidt Artikel 1. Tot op den dag die zal vastgesteld wer den bij een later door de bevoegde oVerheid te nemen besluit, worden volgende wijzigingen toegebracht aan de organisatie van den Nationalen Dienst voor Arbeids bemiddeling en Werkloosheid, die de benaming krijgt van Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht Deze dienst wordt voortaan beheerd door 1" Een raad van beheer samengesteld uit vijftien le den, waarvan negen gekozen uit drie verschillende lijsten met candidaten voorgesteld door elke der negen bestendige deputaties van den provincieraad, en waar van de zes anderen zonder voorstelling worden aange duid onder de speciale op economisch en sociaal gebied bevoegde personen. Eenzelfde getal plaatsvervangende leden van den raad van beheer worden aangeduid op dezelfde wijze als de gewone leden. 2" Een bestuurscomité, samengesteld uit den voorzit ter en vier leden van den raad van beheer, zoomede de speciale commissarissen, waarvan sprake in beneden- vermeld artikel 7. De voorzitter, de twee ondervoorzitters, de leden van den raad van beheer en de directeur van den Nationa len Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht wor den door den Secretaris-generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg benoemd. Art. 2. De Nationale Dienst voor Arbeidsbemid deling en Toezicht is er mede belast 1° de inschrijving, als werkaanvrager, van eiken per soon die om steunverleening vraagt, te regelen en de plaatsing van tot werken geschikte belanghebbenden te bevorderen 2° te zorgen voor het toezicht op den staat van be hoeftigheid van de steunaanvragers. en er over te waken dat elke cumulatie of elke overschrijding van de steuntegemoetkoming worden vermeden 3° over te gaan tot elk onderzoek betreffende de gegrondheid van de vragen om voorschot, ingediend door de gemeenten of de liefdadigheidsbesturen en het gebruik,door laatstgenoemde.van de te hunner beschik king gestelde bedragen te verifieeren. Art. 3. De raad van beheer van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht vergadert eens per kwartaal om kennis te nemen van het verslag van het bestuurscomité over de werking van de instel ling. Hij geeft alle wijzigingen die hij nuttig acht om de werking van de instelling te verbeteren. Art. 4. Het bestuurscomité van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht treft onder goedkeuring van de Secretarissen-generaal van de Ministeries van Arbeid en Sociale Voorzorg en van Financiën, de geschikte maatregelen om het vervullen der opdracht van den Dienst te verzekeren. Het ver gadert ten minste eens per week en, op uitnoodiging van den voorzitter, zoo dikwijls als de omstandigheden zulks vergen. Het ontvangt wekelijks verslag over de werking van den Dienst Het Bestuurscomité benoemt en ontslaat het perso neel, behalve den directeur, binnen de in akkoord met de in de eerste alinea van dit artikel vermelde over heid vastgestelde perken. Art. 5. Het dagelijkscn beheer van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht wordt door den directeur verzekerd. Art. 6. Het krachtens artikel 3 aan den raad van beheer voorgelegd driemaandelijksch verslag wordt met de aanmerkingen van den raad, aan den Secreta ris-generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg en aan de bestendige deputaties overgelegd Art. 7. Het beheer van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht wordt nagegaan door de speciale cemmissarissen. en de plaatsvervangende commissarissen, respectievelijk aangeduid door de Se cretarissen-generaal van de Departementen van Bin nenlandsche Zaken, Volksgezondheid en Ravitaillee ring. Arbeid en Sociale Voorzorg en van Financiën Deze commissarissen wonen de zittingen van den raad van beheer en van het Bestuurscomité bij met raad gevende stem. Art. 8. De beheerkosten van den Nationaien Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht worden door het Rijk gedragen. De wedden en vergoedingen van het personeel wor den vastgesteld door het bestuurscomité onder voorbe houd van goedkeuring door de bij art. 4 1" alinea, ver meide overheid. Art. 9. De mandaten van den voorzitter, de onder voorzitters en de leden van den raad van beheer en van het bestuurscomité worden kosteloos vervuld. Z\ geven recht op de teruggave van de reiskosten. Art. 10. Dit besluit-wordt van kracht den dag van de bekendmaking er van in het Belgisch Staatsblad

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11