TOffilSTISMOlK HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Rodolphe BOUDRY 21 Jaar, N 12—13 juli 1940 21 Année, N 12—13 Juillet 1940 SUPPLÉMENT Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. De toestand der Delglsetie vluchtelingen In Frankrijk BIJVOEGSEL EEN BEKNOPTE STUDIE OVER TOERISME XI. Als laatste punt van deze studie komt thans nog aan de dagorde een overzichtelijke bespre king van alle vereenigingen die de propaganda voor het toerisme voeren. In België bestond tot voor enkelen tijd een officieel organisme de Belgisch-Luxemburgsche Dienst voor Toerisme (Office Belgo-Luxembour- geois de Tourisme of O. B. L. U. T.) die, zooals de samenstelling van den naam het zegt, een or ganisme was voor de toeristische belangen van België en Luxemburg. Dit organisme heeft veel goede diensten aan de zaak van het toerisme in België bewezen, maar was den laatsten rijd een vereeniging geworden die niet meer aan de toe ristische belangen de eerste aandacht ging schen ken, maar wel aan de belangen van zijn beheer ders. Daarom heeft dan ook de regeering met deze instelling opgedoekt en hare eigene diensten van het Ministerie van Verkeerswezen den voor rang gegeven, door het stichten van twee diens ten de dienst van het hotelwezen, met als com missaris-generaal de heer A. Gooris en de dienst van de arbeidsvacantie met als secretaris-gene raal de heer Verwilghen, gouverneur van Lim burg. Over deze beide nieuwe diensten spraken wij reeds in een vorige kroniek. Als onderdeelen, nog niet officieele, maar als steunende en uit voerende organismen bestaan in de meeste pro vinciën van het land provinciale Vereenigingen voor toerismedie van West-Vlaanderen, bv. staat onder de leiding van den heer H. Baels, gou verneur der provincie, die steeds een onvermoei baar werker is geweest voor de toeristische zaak in onze provincie. De vertegenwoordigers van onze plaatselijke vereeniging voor toerisme en van de Westvlaamsche Bergenzetelen als beheerders in deze vereeniging. Verder waren er dan de plaatselijke vereeni gingen voor vreemdelingenverkeer, die de locale propaganda op het oog hadden, en die, alhoewel zij niet steeds over ruime financieele middelen beschikken, degelijke resultaten bereiken ten voordeele van het toerisme in een bepaalde stad. Naast deze officieele organismen bestaan in ons land de zoogenaamde toeristenbonden in het Vlaamsche land past het als eerste te noemen de Vlaamsche Toeristenbond, die nu bijna twintig jaar bloeit en door zijn steeds hernieuwde wer king werkelijk verrassende resultaten op het gebied van toerisme heeft bereikt. Het maand blad Toerismeis een model van toeristisch tijdschrift en kan de vergelijking op gebied van degelijkheid met alle toeristische tijdschriften onderstaan. Naast deze jonge actieve vereeniging bestaat sedert bijna 50 jaar de bekende Tou ring Club de Belgique ;wij kunnen helaas niet veel goeds meer zeggen van deze vereeniging nu zij volop bezig is uit elkaar te vallen en er een onoverzichtelijke chaos is ontstaan in de organi satie dezer vereeniging. Wij zouden bijna durven zeggen dat de tijd voorbij is, dat de T C. B. de grootste en sterkste vereeniging voor toerisme in het land was. Een derde vereeniging voor toe risme is ten laatste nog de A. T. B. of Arbeiders- toeristenbond. Deze richt zich echter maar alleen tot de socialistische aanhangers van het toerisme en is als dusdanig reeds van minder belang. Alhoewel nog andere vereenigingen medeijve ren voor de toeristische zaak mogen wij ze toch niet als zuivere organismen bestempelen het zijn meer vereenigingen die er naar streven hunne aangeslotenen materieele voordeelen te bezorgen wij noemen bv. de Royal Automobile Club de Belgique, de Moto-Club de Belgique, de Belgische Wielrijdersbond (Union Vélocipédique Beige). *n ten laatste zijn er nog de reisagentschappen. Zij voeren een speciale propaganda voor het toe risme, in dien zin, dat zij eerst en vooral hunne eigene belangen verdedigen en daardoor, onrecht streeks, ook de belangen van het toerisme in het algemeen. Maar zij zijn ook noodzakelijk, want zwider hen zou het toerisme zooniet bestaan dan toch van veel minder belang zijn. De tijd is na melijk voorbij dat de toerist alleen reist. Hij wil namelijk, zoo we 't zoo durven uitdrukken ge reisd worden. De moderne toerist laat zich lei den en daarvoor zijn de reisagentschappen prima inrichtingen. Dit hoofdstuk is natuurlijk hiermede nog niet uitgeput, maar wij willen onze studie hier be ëindigen en het besluit trekken, dat onze lezers reeds lang zelf zullen getrokken hebben. En dat besluit is het volgende gelukkig de stad, gelukkig de streek welke kan bogen op toeristische merkwaardigheden. Deze zijn een bron van rechtstreeksche, maar vooral van on- rechtstreeksche inkomsten voor de bewoners van dit gewest. Daarom is het plicht, én van de offi cieele instanties, én van de privaat-personen om dezen tak van industrie steeds aan te moedigen, te helpen stichten zoo hij nog niet bestaat, en te helpen uitbreiden zoo dit wel het geval is. Toerisme, zegden we reeds, is een edele zaak, wanneer zij wordt opgevat in den dienst van het volkswelzijn. In dien zin moeten wij allen aan toerisme meewerken. Reysiger. NaschriftDoor de gewijzigde omstandigheden in het bestuur van het land, zal veel wat op de organisatie van het toerisme in het land betrek king heeft, moeten gewijzigd worden. Dit belet echter niet dat het doel hetzelfde zal blijven en dat het besluit dat wij trokken, nl. toerisme in den dienst van het volk, de eenige juiste oplos sing in dezen zal blijven. Met dit 141° artikel wordt ook deze kroniek voor onbepaalden tijd stopgezet. Zoodra echter de tijden voor nieuw toeristisch leven zullen blijken gunstig te zijn, zullen wij ons weer aan het werk zetten om de lezers van het Ypersche» opnieuw toeristische kronieken te verschaffen. Hoe eerder deze tijd komt, hoe grooter onze vreugde zijn zal. Reysiger. van 14 tot 20 Juli 1940 Zondag 14 JuliBonaventura, Angelina, Isabella. Maandag 15 JuliHendrik, Florentius, Zosima. Dinsdag 16 JuliO. L. Vrouw van den Berg Carmel, Valentinus. Woensdag 17 JuliAlexis, Arnold. Donderdag 18 Juli: Camillus de Leilis, Frederik. Vrijdag 19 JuliVincentius a Paulo. Zaterdag 20 JuliHieronymus-Emilianus, Margue- rita, Elias. 14 Juli9' Zondag na Pinksteren. Zondag 14 Juli Opgang Ondergang 5 u. 45 21 u. 52 Maandag 15 Juli 5 u. 46 21 u. 51 Dinsdag 16 Juli 5 u. 47 21 u. 50 Woensdag 17 Juli 5 u. 48 21 u. 49 Donderdag 18 Juli 5 u. 49 21 u. 48 Vrijdag 19 Juli 5 u. 50 21 u. 47 Zaterdag 20 Juli 5 u. 52 21 u. 45 Opgang Ondergang Zondag 14 Juli 16 u. 59 2 u. 00 Maandag 15 Juli 18 u. 07 2 u. 30 Dinsdag 16 Juli 19 u. 07 3 u. 15 Woensdag 17 Juli 20 u. 00 4 u. 06 Donderdag 18 Juli 20 u. 46 5 u. 03 Vrijdag 19 Juli 21 u. 24 6 u. 05 Zaterdag 20 Juli 21 57 7 u. 09 Volle maan 19 Juli, te 11 u. 55. Laatste kwartier27 Juli, te 13 u. 29. Nieuwe maan 3 Augustus, te 22 u. 09. Eerste kwartier 10 Augustus, te 14 u. 00. Door het departement vanVolksgezondheid wordt het volgende medegedeeld Toestand van de Belgische vluchtelingen die zich ten Noorden van de Loire en ten Westen van de lijn Tours, Poitiers, Bordeaux, Biarritz (bezet gebied) bevinden. Het vervoer wordt gemakkelijker. De repatrieering gaat vlugger en normaler. Het te Parijs, 20, rue de Berri, gevestigd op nemingscentrum heeft van 25 Juni tot 6 Juli meer dan 15.000 vluchtelingen geëvacueerd. Op dit oogenblik evacueert het er ongeveer 2,500 per dag. Op dien voet werden de vluchtelingen, die te Parijs en omgeving toekomen, binnen de 24 uur geëvacueerd. De meeste vluchtelingen worden per trein ge repatrieerd. De reis is echter nog lang en lastig. De terugkeer geschiedt vlugger over den weg, doch er is minder gelegenheid tot afreizen. Rust plaatsen zijn met de medewerking van het Roode Kruis van België ingericht te Pontarmé (Senlis), Roye, Péronne, Cambfai, Valenciennes, Avesnes; Beauraing, Rijsel, St Quentin, Mézières. Som mige dezer posten hebben tot 600 vluchtelingen per nacht geherbergd. Daar zij in verwoeste en onherbergzame streken gelegen zijn, bewijzen zij zeer groote diensten. Belgische geneesheeren en verpleegsters zijn insgelijks gedetacheerd bij de door de Duitsche overheden ingerichte opnemingscentra. Toestand van de Belgische vluchtelingen die zich in Frankrijk in het niet bezet gebied be vinden. Het meerendeel der Belgische vluchtelingen bevindt zich in dat gedeelte van Frankrijk. Daar alle verkeersmiddelen ontbreken kunnen zij nog niet dadelijk gerepatrieerd worden. De spoorweglijnen zijn vernietigd of staan vol met materiaal. Het verkeer van de vluchtelingen van het Zuiden naar het Noorden is thans verbodem De vluchtelingen mogen de scheidingslijnen tus- schen de twee gebieden slechts overschrijden met moeilijk te bekomen bijzondere toelatingen. Het aantal Belgen die uit die streek moeten gerepatrieerd worden, wordt op ongeveer 800.000 geschat. Maar het schijnt dat zich nagenoeg 7,000,000 Fransche vluchtelingen in diezelfde streek bevinden. Het repatrieeringsprobleem om vat al de vluchtelingen. Om de vluchtelingen niet aan ontberingen en ongehoorde moeilijkheden bloot te stellen, moe ten zij dus volgens een goed overlegd plan geëva cueerd worden als geregelde vervoermiddelen zullen ingericht zijn. Doer overhaasting loopt men gevaar de vluch telingen op te hoopen in centra, waar zij onmo gelijk geherbergd en gevoed worden. Iedereen dient dan ook geduld te hebben en zijn kalmte te bewaren. Al de vluchtelingen worden thans geholpen en gevoed. Het Roode Kruis is zijnerzijds gemachtigd om bijstand en hulp aan de vluchtelingen in Frank rijk te verleenen. Het heeft inrichtingen in al de vluchtelingencentra tot stand gebracht. De tel ling van de vluchtelingen gaat vlug van de hand. Alle pogingen worden gedaan om de vluchtelin gen in betrekking met hun families te stellen doch de post werkt niet. De jongelingen, die, na 10 Mei werden opgeroe pen om hun haardsteden te verlaten, zijn thans zoo gegroepeerd en beschermd dat zij een nor maal en gezond bestaan genieten. Generaal de Selliers de Moranville is er bijzonder mede be last. Om hun lot dient niemand ongerust te zijn. Zij zullen in de mate van het mogelijke het eerst gerepatrieerd worden. Het opnemingscentrum van den Heysel, dat samen met het Roode Kruis van België werkt, werd naar het Instituut voor Kunsten en Am bachten, 50, Slachthuizenlaan, overgebracht. Een tweede centrum is ingericht in de Patria-zaal, Broekstraat. Al de vluchtelingen worden er op genomen en ontvangen er alle noodige hulp. De vluchtelingen, die te Brussel toekomen, kun nen voor hun vervoer, hulp en bijstand vinden bij het Werk voor hulpverleening aan de vluch telingen, 79, Poincarélaan. Dat werk wordt ge subsidieerd door het Departement van Volksge zondheid, dat tot op heden voor de verzending van de noodige mondbehoeften voor de vluchte lingen gezorgd heeft. Het heeft insgelijks opnemingscentra ingericht te Quiévrain, Doornik. Bergen, Antwerpen, Gem- bloux, Namen, Dinant, Hoei, Luik, Verviers, Ta- mines, Charleroi, Hastière, Philippeville, Libra- mont en Aarlen. TAPISSIER - GARNISSEUR 208, Zonnebekesteenweg, 208, YPER (Cité Ligy) MAAKT en HERSTELT alle slach ZETELS CANAPÉ'S, CLUBS, SALONGARNITUREN RESSORTBAKKEN. MATRASSEN, ENZ. BIJZONDER VERZORGD WERK. (2126)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9