Dokter Daniel Peene 21 Jaar, N 15 3 Oogst 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres WANNEER KOMEN EINDELIJK ONZE JONGENS TERUG Alle krijgsgevangenen werden vrijgelaten BELANGRIJK BERICHT Plaatselijke Bond der Kroostrijke Gezinnen, leper VERMISTEN Oproep BETREFFENDE HET VEREFFENEN der in België uitgereikte OPEISCHINGSBONS De prijzen der waren mogen niet verhoogd en moeten in belgische franken uitgedrukt worden De brieven mogen voortaan gesloten worden HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beneer. Opstel en Aankondigingen 34, Botersteaat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactu n. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement2i fr. 00 par an *=- Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Les articles non signts sont refuse,, Tél. .">00 Er kernen geen geruststellende berichten uit Frankrijk. Onze jongens worden er, door de schuld van lieden die er belang bij hebben dat de bestaande toestanden aanslepen, in de onwe tendheid gehouden van hetgeen zich in België voordoet. Het gevolg kan men raden onze jonge man nen van 16 tot 35 vreezen voor wat hun bij een terugkeer naar België kan gebeuren en dringen niet op een terugkeeren aan. Het weghalen van onze jeugd, het opdrijven als kudden vee van honderdduizenden jonge men- schen naar de kampen van Zuid-Frankrijk is een misdaad geweest waarvoor de schuldigen niet te zwaar kunnen gestraft zijn. Men herinnere zich den oproep Eten mee doen voor enkele dagen, wat zakgeld en de zaak is geklonken. Zóó zijn ze vertrokken. En waar en hoe zijn ze aangeland. Ergens... in Zuid- Frankiijk zijn ze opgesloten in kampen. Men kent de legendarische netheid der Franschen is het dan niet om zich af te vragen hoe het er uitziet met de hygiënische toestanden van onze jongens aldaar De Franschen hebben op dit oogenblik hun handen vol om hun eigen zaken zoo goed zoo kwaad mogelijk te beredderen en het is dwaas te denken dat ze tijd over hebben om zorgen te wijden aan onze jongens die voor hen niets meer zijn dan vreemden, met moeite goed om door Senegaleezen bewaakt te worden. Er is op dit oogenblik in Zuid - Frankrijk groote schaarschte aan allerhande artikelen. Het zou dwaas zijn te denken dat ze van het weinige dat ze hebben met milde hand aan vreemden zullen mededeelen. En de zedelijke toestand van onze gaaf ver trokken jeugd Verre van de wijding van den eigen haard, verre van hun kerk en priesters, midden een ontkerstendë bevolking, wat gewordt er van hen Het is om erbij te weenen. Honderden jongens van leper en omliggende zijn en blijven nog achter duizenden ouders en familieleden dragen den angst in hun oogen om wat er met hen gebeurt. Wat wordt er in feite te leper en omgeving voor hen gedaan Wat wordt er verder gedaan voor den terug keer van al onze soldaten die naar het zuiden van Frankrijk werden geëvacueerd Veel vrouwen, veel moeders hebben deze week een briefje of een kaartje ontvangen. Het is niet genoeg. Ze moeten terugkeeren. En wij moeten vooral ver lost worden van de vreesgedachte dat onze Bel gische militairen nog naar Engeland zouden in gescheept worden om aldaar den oorlog voort te zetten. In vele, ja in de meeste steden, zijn met de ac tieve medewerking en onder de leiding van de gemeentelijke overheid comité's in vorming om zich hun lot aan te trekken. De noodige toelating wordt door de Duitsche Militaire overheid zonder de minste moeilijkheid verleend met de noodige geleibrieven-om opzoekingen te doen in het Zui den. De reis van duizend kilometer schrikt ner gens af karavanen auto's zijn aldus vertrokken en hebben reeds honderden weggevoerden bij moeder weergebracht. Waarom kan hier hetzelfde niet gedaan wor den Het volstaat geenszins lijsten of statistieken op te maken er moet handelend opgetreden wor den. Onze jongens hebben ook recht op den steun en de bescherming vanwege de gemeente. Met het lot der weggevoerden van 16 tot 35 verbinden wij dat van de zoogezegde politieke verdachten die ergens in Frankrijk onder de be waking van Marokkanen en Senegaleezen in kampen opgesloten zitten en aan wie nog geen vergunning verleend werd om terug te keeren. Ook hun lot en dat hunner familie is alleszins be- klagens- en verre van benijdenswaardig. Hier ook werd op onverantwoordelijke wijze te werk ge gaan door die menscheri aan een vreemde mo gendheid die geen benul heeft van Belgische toe standen over te leveren. Ook naar hen gaan onze gedachten. Komaan, het is meer dan tijd De handen uit de mouwenGoede wil is er genoeg maar hij moet gebundeld worden. Dat een comité de wer kende spil weze van alle Ieperlingen om hen zoo gauw mogelijk in ons midden terug. te zien. Het heeft al te lang geduurd. Wij willen onze zonen terug P. S. Dit artikel was reeds geschreven en gezet toen wij vernamen dat ook te leper een comité tot stand gekomen is met het vooropge zette doel. Wij verheugen er ons over want die werking bewijst dat wat wij hier schreven op zijn tijd komt. Het doel van het comité is de noodige fondsen bijeen te brengen ten einde met een autocar naar Frankrijk te trekken om er onze jongens te halen. Wij wenschen de promotors het beste toe en doen een beroep op onze lezers om hun milden steun ten bate van dit werk Op een vraag van het Roode Kruis van België aan de bevoegde Duitsche overheden werd door dezen geantwoord dat al de militairen-welke in Duitschland krijgsgevangen zijnsoldaten, on derofficieren en officieren van het reserveleger, werden vrijgelaten en reeds op weg naar'huis zijn. Men mag ze dus binnen kort verwachten, gezien de vervoermogelijkheden reeds veel ver beterd zijn en den laatsten tijd nog merkelijk uitgebreid werden. De aanvragen tot vrijlating van krijgsgevange nen worden thans achtergehouden, gezien ze van geen nut meer zijn en ook de brieven, bestemd voor de gevangenenkampen, worden teruggezon den, daar de overheden van bedoelde kampen de brieven niet meer doorsturen. Voor de militairen van het actieve leger (offi cieren en onderofficieren) is het Roode Kruis in onderhandeling met de bevoegde overheden om hen, zonder verwijl, pakken te mogen toesturen. Er wordt ter kennis gebracht aan de oorlogs weduwen. militaire of burgerlijke gekwetsten van den oorlog 1940, dat zij zich mogen schrifte lijk wenden tot de Nationale Unie der Vuurkrui- sen waarvan de zetel gevestigd is, St Goriksplein, 23A, te Brussel, ten einde KOSTELOOS opmaken van hun dossier voor aanvraag van weduwen- of invaliditeitspensioen aan te vragen. Onze leden worden ter kennis gebracht dat eenige leden van het bestuur zich ter beschikking stellen om alle inlichtingen te verschaffen voor wat het opmaken der oorlogsschade betreft, als ook het verleenen van voorschotten door tus- schenkomst van het «Woningenfonds», op eiken Zondag van 9 tot 12 u. 's voormiddags, bij heer Georges Vanraes (Herberg Meenenpoort). HET BESTUUR. De ingezetenen van Yper die familieleden ver missen worden zeer dringend verzocht, onver wijld, de naam en voornaam van den vermiste, en zoo mogelijk zijn huidig adres in Frankrijk, ten Stadhuize (Burgerstand) aan te melden. Yper, den 1 Augustus 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. De sedert 10 Mei 1940 in België van Duitsche troepen of voor rekening van de Duitsche Weer macht afgeleverde rekwisitiebons, zullen binnen een termijn van 30 dagen, te rekenen van af 28 Juli 1940, door de Oberfeldkommandanturen, Feldkommandanturen en Ortskommandanturen tegen Reichskredietkassenschëinen of tegen in 't land gangbare gelden uitgewisseld worden. Na verloop van deze 30 dagen zullen de uitgereikte opeischingsbons niet meer aangenomen worden. De Oberfeldkommandant. Naar aanleiding van de nieuw vastgestelde om rekeningsverhouding tusschen den Belgischen Frank en de Reichskredietkassenscheinen mogen geene prijsverhoogingen ingebracht worden. Uit de verordeningen verschenen in de Brüsseler Zeitung (Brussels Dagblad) van Woensdag 24 Juli 1940 werd gewezen op wat volgt Ik heb ondervonden dat de aanpassing over treden wordt, bij zooverre dat de prijzen die overeenstemmen met de veranderde omreke ningsverhouding naar boven gedreven worden en enkele winkels zelfs hurme waren trachten uit te stallen met prijzen omrekend in marken en ze zoo verkoopen. Dergelijke wijze van handelen is verboden en moet onder alle opzichten verhin derd worden. De prijzen mogen niet verhoogd en moeten als voordezen in belgische franken aangerekend wor den. Het is van zelfsprekend dat de uitstalling in deze munt moet geschieden. In de toekomst zal bijgevolg door al de politie- aangestelden en door al de beambten, die met het nazien der prijzen bijzonderlijk gelast zijn, een scherp toezicht over het uitstallen der prijzen uitgeoefend worden. De personen die zich tegen dergelijk reglement mochten verzetten moeten aan de Ortskommandantur aangemeld worden. Luidens een mededeeling van het Ministerie van Verkeerswezen mogen de gewone brieven, bestemd voor het binnenland, sedert den 25 Juli laatstleden gesloten afgegeven worden. Het gebruik van andere talen dan het Duitsch, het Vlaamsch of het Fransch blijft evenwel nog tot nader bericht verboden. TANDHEELKUNDIGE Statiestraat, 24, IEPER Mond- en Tandziekten Gebitten open van 8 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur. (2193)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1