Cinema «Oud Yper» Parijsche Stralen Spelonk des Doods Zielmissen 3 Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres Boesinghe Brand EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Nieuws over vermiste Yperlingen ALLERHANDE NIEUWS Stedelijk Slachthuis van Yper De Kerkelijke Tuindagplechtigheden St jozefs Kerk der E. P. Karmelieten Zondagrust Repos Dominical ZATERDAG, om 8 nul ZONDAG, om 2, 5 en 8 uur MAANDAG, om 8 uur met TINO ROSSI. met HARMAN BRIX. Zaterdag en Maandag, 2 3 en 5 frank. De aanstaande vergadering van de afgevaar digden der Bonden van geteisterden zal plaats hebben op Zondag 11 Oogst 1940, te 15 ure, in de bovenzaal van het stadhuis van Yper. DAGORDE 1) Beslissing van hét Hof van Verbreking in zake heropbouw door den Staat. 2) Stichting van een organisme ter verdediging van de rechten der slachtoffers van den tegen- woordigen oorlog. Daar de kwestie der oorlogsschade thans op nieuw aan de orde van den dag sta^t en de on dervinding ons geleerd heeft dat alleen door sa menwerking de belangen van allen doelmatig kunnen behartigd worden, doet de Federatie der Geteisterden een gansch bijzonderen oproep tot al de Heeren Burgemeesters van het Arrondisse ment Yper om zoo mogelijk persoonlijk de ver gadering bij te wonen of er een afgevaardigde naartoe te sturen. Alle geteisterden zijn tot de vergadering toe gelaten. Let welDe vergadering wordt gehouden in de bovenzaal van het stadhuis, en niet in het gewoon lokaal Hotel Continentaldaar tengevolge de huidige omstandigheden dit lokaal thans niet be schikbaar is. De Voorzitter, Arth. Butaye, adv. La prochaine réunion des délégués des Clubs de Sinistrés aura lieu le Dimanche 11 Aoüt 1940, a 15 heures, en la grande salie (lr étage) de l'hó- tel de ville d'Ypres. ORDRE DU JOUR: 1) Décision de la Cour de Cassation en matière de reconstruction par l'Etat. 2) Fondation d'un organisme pour la défense des droits des sinistrés de la présente guerre. La question des dommages de guerre étant a pré sent de nouveau a l'ordre du jour, la Fédération des Sinistrés fait un pressant appel a tous les bourgmestres des communes de l'arrondissement pour qu'ils veuillent, si possible, assister person- nellement a cette réunion ou du moins s'y faire représenter par leur mandataire. Tous se rappel- lent encore les difficultés rencontrées il y a quel- ques années seulement, lors de la précédente li quidation des dommages de guerre et l'expé- rience nous a démontré alors que seule la coor dination de tous les efforts était en mesure de faire triompher nos droits. L'Union de tous s'im- pose done a nouveau. Tous les sinistrés sont ad- mis a cette réunion. Attention. La réunion se tiendra a l'hótel de ville d'Ypres, en la grande salie du lr étage, et non pas au local habituel Hötel Continental celui-ci n'étant momentanément pas disponible. Le Président, Arth. Butaye, av. Dinsdag morgen, rond 4 u., is brand ontstaan in de voddenfabriek van Hr Paul Bonte. De eigenaar der fa briek werd uit zijn slaap gewekt door het gerinkel der glasscherven van de ruiten, die tengevolge der reeds verspreide hitte stuksprongen. Van zoodra hij het on heil bemerkte, gaf hij het alarm en de pompiers van Boesinghe, weldra gevolgd door deze van Yper, snel den ter plaats. Ook Duitsche soldaten hielpen aan het blusschingswerk mede, dat gansch den dag voortduur de. Zelfs 's nachts liet men er nog een wacht van 6 man, ten einde alle heropflakkering van het smeulend vuur te voorkomen. Het magazijn met gansch zijn inhoud is volledig afgebrand, doch de werk- en sorteerings- plaatsen konden gevrijwaard worden. De schade is door verzekering gedekt. De voddenfabriek van M. Bonte is tegen brand ver zekerd bij de Kortrijksche Onderlinge, welke reeds ter plaats kwam om alle noodige regelingen te treffen ter verdere vergoeding. Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel mét onze instelling te Werken. Vraagt'ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) Gister Vrijdag, 2Ü dezer, is éen brief toegekomen uit Frankrijk, gedagteekend van 21 Mei, waarbij de ge- naamden G. Bouwen, soldaat van het 59' Linie, II' Ba taljon, 6 Compagnie Daniel Moniez, soldaat ook van het 59' Linie, zelfde bataljon en compagnie als hier- vorenVan Elslander, militiaan klas 40, en nog zes andere Yperlingen zich toen op ongeveer 5 km. van de Spaansche grens bevonden. YPER. En de reeks gaat voort. Sedert eenige weken van hier wordt de eene velo na de andere ge stolen en, niettegenstaande de verdubbelde waakzaam heid zoo van politie als van de rijwielbezitters zelf, zijn de velodieven nog immer even bedrijvig en gaan nog steeds met dezelfde stoutmoedigheid te werk. Zoo werd Vrijdag laatst, :ond 4 u. namiddag, aan den gevel eener woning in de Boesinghestraat, de velo weg genomen van Leclercq Jean, uit de Eiverdinghestraat. Verleden Zondag werden aan den ingang der Paters kerk, rond 6 u. 's morgens, de fiets gestolen vaq Ozeel Simonne, wonende Kalfvaart, en om 1 u. 's namiddags deze van Claerhout Gerard, wonende Zonnebekesteen- weg. WOESTEN. Tuinbouw. De maandelijksche ver gadering onzer gilde zal van nu af aan op haar gewo nen Zondag plaats hebben. Al onze leden worden dus verwacht op 4 Oogst, om 19 ure, in Het Vlaamsch BierhuisZooals laatst gemeld werd, zal er, buiten het gewoon programma, een groote tentoonstelling on zer gewonnen vruchten plaats hebben. De leden zullen er voorzeker aan houden in het openbaar eens te wed ijveren met de vrucht van hun arbeid en zorgen. Er zal daar voorzeker zooals gewoonlijk veel te leeren vallen. Hoe meer tentoonstellers, hoe liever, hoe beter we kun nen vergelijken en hoe meer ijver het aan iedereen geven zal om nog naar beter te trachten. Iedereen is er welkom, ook niet-leden kunnen nog toetreden. KOMEN. Botsing. Op het gehucht Oude God is de motorijder Debouvrie Julien in botsing gekomen met een auto. In zijn val werd hij aan het hoofd ge wond en brak zich daarbij nog eea rib. Val van een wielrijder. De 15 jarige Lamarche Hilaire, wonende op de wijk Lage Stad begaf zich per velo naar Waasten. Onderweg moest hij uitwijken voor een vrachtauto, doch kon niet tijdig genoeg meer remmen, met het gevolg dat hij tegen den boordsteen van het gaanpad reed en geweldig ten gronde stuikte. Hij liep verschillige wonden op aan het hoofd en had daarbij nog de lippen gekloven en drie tanden gebro ken. Moto-ongeval. In de bocht der baan die uitkomt op den weg naar de Kortekeerbrug kruiste de 23 jarige motorijder Demuynck Hildevert een voer vlas, doch hierdoor bemerkte hij niet dat een bestelauto uit een garage gereden kwam. De motorijder kwam alzoo in botsing met het achterste van de auto en werd vrij hard tegen de straatsteenen geslingerd, waar hij be wusteloos bleef liggen. Hij was gekwetst aan schouder, hals, rechteroor en ook aan de lenden en ontving de noodige geneeskundige zorgen. In het water gevallen. De 18 jarige Jansens Guil- main reed per velo langs het jaagpad in de richting naar Waasten, toen hij opeens tegen een meerpaal botste en alzoo in het water viel. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, slaagden er spoedig in den jongeling op het droge te brengen, zoodat deze er met een nat pak van afkwam. Ook zijn velo kon korts nadien weer bovengehaald worden. Moto op het voetpad. Drie personen gewond. Vanmarcke Achiel, wonende in de Villettestraat, kwam per moto, in gezelschap van een anderen per soon, rond 3 uur namiddag langs den steenweg naar Waasten gereden. Op zeker oogenblik moest hij uit wijken voor een auto, doch kwam alzoo op het voetpad terecht, waar hij twee voorbijgangers omver wierp. Een dezer, de genaamde Vanholsbeke Robert, wonende op het gehucht De Witte Duifwerd tegen de bor duur van het voetpad geslingerd en liep hierbij een dubbele ribbreuk en verwondingen aan het bekken op. Zijn gezel, Dereux Pierre, wonende Rijselsteenweg, was aan het hoofd en het rechteroog gekwetst. De moto voerder van zijn kant werd bewusteloos opgenomen en had verschillige diepe wonden bekomen, die door een geneesheer moesten toegenaaid worden. Laffe aanranding. De kadewerker Huyghebaert Jerome werd in de nabijheid der electriciteitsfabriek aangerand door enkele personen, die hem met slagen overlaadden en daarna nog van zijn brieventasch, on geveer 200 fr. inhoudende, beroofden. POPERINGHE. Knaap door oorlogstuig gekwetst. In de Noordstraat kwamen twee kinderen, een jon gen en een meisje, voorbij den winkel der echtgenooten Milleville-Top, toen de knaap opeens een tuig wegwierp dat met een geweldigen knal ontplofte van zoodra het op de straatsteenen terecht kwam. De knaap, die aan de beenen gekwetst werd, doch gelukkiglijk niet erg, werd door een voorbijganger weggebracht. Daar er geen aangifte van het gebeurde werd gedaan, kent men de eenzelvigheid niet van den jongen, doch men ver moedt dat hij behoort tot een leurdersfamilie die te Poperinghe op doortocht was. LANGEMARCK. Erge val. De landbouwer Lan- duyt Achiel, wonende Clerckenstraat, stuikte van een twee meter en half hooge stelling en werd zoo ernstig gewond dat hij in allerijl naar het O. L. Vrouwhospi taal te Yper moest overgebracht worden. Daar stelde men vast dat de ongelukkige, benevens erge kneuzin gen aan het hoofd, ook nog de ruggegraat gebroken had. BOESINGHE. Eeremis. E. P. Melchior van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten, in de wereld Bou- dry Georges, student te Rome, heeft hier zijn plechtige eeremis opgedragen. ZANTVOORDE. Nieuw onderzoek. Het Parket van Yper, bestaande uit de Heeren Vandeveide, Pro cureur des Konings, Devos de Molderghem, onderzoeks rechter, en Dethoor, griffier, is nogmaals afgestapt in het huis van Menu Maurice, waar diens echtgenoote, Laura Van Bockstael, eenigen tijd geleden in verdachte omstandigheden verhangen gevonden werd. De echtge noot, die van de misdaad beticht wordt en aangehouden is, werd ter plaats gebracht voor een hersamenstelling van het gebeurde. Ook de gerechtelijke fotografische dienst yan Gent was ditmaal aanwezig. Dit nieuw on derzoek nam ruim twee uren in beslag. PLOEGSTEERT. Velodicf gevat. De genaamde Verhaeghe Achiel, wonende Heilig Hartstraat, had zijn velo geplaatst tegen den gevel van een huis, terwijl hij eenige stappen verder met iemand aan 't praten was. Opeens naderde een vreemde ke:el die in 't voorbij gaan naar de fiets greep 'en ermede wilde wegrijden. Verhaeghe, die zulks gelukkiglijk tijdig bemerkte, slaagde erin den dief te vatten. Deze werd herkend als zijnde een zekeren Dassonville Alexis, wonende wijk Drie Linden WERVICK. Aanhoudingen. Door de militaire overheid werden alhier een dertigtal personen aange houden, die ervan beschuldigd worden zich plichtig gemaakt te hebben aan het wegnemen van militaire voorwerpen of van benzine. Al deze personen werden in de gevangenis te Kortrijk opgesloten. GHELUWE. Vrouw omvergereden. Toen vrouw Remi Depreitere den weg overstak, werd ze verrast en omvergereden door een wielrijder. De vrouw liep in haar val eenige hoofdwonden op. Van een kar gevallen. De kleine Vercammen Ro bert, 8 jaar oud, was op een kar aan 't spelen en wilde zich ervan laten glijden. Hij miste echter zijne bere kening en viel zwaar ten gronde. De geneesheer die het kind kwam verzorgen, stelde een hersenschudding vast. Maand Juli 1940. Geslacht20 stieren 17 ossen 52 veerzen 52 koeien 23 nuchter kalvers 46 vette kalvers 233 verkens 11 paarden. Te za- men 454 dieren. Yper Tuin 1940 zal. voor onze stadsgenooten een gunstige gelegenheid zijn om meer dan ooit de moeder lijke bescherming van hunne geliefde Patrones af te smeeken in de Mariale plechtigheden ter St Maartens Kathedraal. Zaterdag 3 Oogst, te 6 1 uur 's avonds, opening der Solemniteit. Het eeuwenoud wonderbeeld van O. L. Vrouw van Tuine wórdt processiewijze naar het praal- altaar gedragen, waarna plechtig Lof. Zondag 4 Oogst. Te 10 uur plechtige Hoogmis, gevolgd van de processie rond de kerk. Te 3 uur namiddag, plechtige Vespers, Lof en ge legenheidssermoen. Dagelijks, gedurende de veertiendaagsche plechtig heden, te 7 ure gezongene mis opgedragen ter intentie der verschillende stadswijken. 's Avonds te 6 1 ure, plechtig Lof. FEEST EN NOVEEN TER EERE VAN DEN H. ALBERTUS Aanroepen voor alle ziekten, maar vooral tegen de koorts, van 4 tot 12 Augustus 1940. Zondag 4 Aug.Plechtigheid van den H. Albertus. Te 9 u„ Solemneele Hoogmis met gelegenheidsser moen en offerande, ter intentie der bedevaarders. Na de Mis Wijding van S. Albertus water. Te 5 u., Plechtig Lof en vereering zijner relikwiën. Vanaf 6 u., tot 's avonds worden de bedevaarders ontvangen in S. Albertus' kapel van 't klooster. Woensdag 7 Augustus Feest van S. Albertus. Te 7 5 u., Plechtige Mis en vereering der relikwiën. Zondag 11 AugustusGebedendag. Te 9 u., Plechtige Hoogmis, Sermoen en vereering der relikwiën. Te 5 u., Plechtig Lof en vereering der relikwiën. De andere dagen van de Noveen, tot Dinsdag 12 Augustus HH. Missen vanaf 5 1 uur. Vereering der relikwiën. Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Oogst, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Auguste DERUTTERE. (2207) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Augustus, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Richard ANNE en dochter Gabrielle. (2216) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Augustus, om 8 J uur, in de Kapel van O. L. V. Hospitaal, tot zielelafenis van Mevrouw Juliana VANDENDRIESSCHE Wed. van Heer Edmond Waterbley. Kalfvaart, 45. (2217) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 4 Augustus Dimanche 4 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3