MERRY De Cinema Wereld Zooals voorheen 4 VASTSTELLEN DER PRIJZEN Tegen de prijsverhooging der bouwmaterialen Fransche en Nederlandschs bankbiljetten mogen voortaan ock uitgewisseld worden Het vervaardigen van peperkoek en suikerkoeken 99 99 35, BOTERSTRAAT (Hoek der Pafrerstraat)YPER Tel. 260 LUXE-, NAT-, DROOG- en KILOWASCH PRESSING VRAAGT CRISTAL - CHAUD FONTAINE Atorff^ziDnoiiA Ysn net volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. Cr C. DONCK Lumières de Paris De Spelonk des Doods Capriccio BESLUIT VAN 20 JULI 1940 BETREFFENDE HET Het Belgisch Staatsblad van 24 Juli 1940 maakt be- Ge H< Ai eet- te b max zien het besluit van 3 Juli 1940 betreffende het dellen der prijzen irzien het besluit van 28 Juni 1940 waarbij de prij- van sommige eetwaren en allernoodzakelijkste waren gereglementeerd worden, tikel 1. Het is verboden de hierna opgesomde en koopwaren te koopen, te verkoopen of te koop ieden aan een prijs die in dit besluit vastgestelde :mum-prijzen te boven gaat 2 c S 5 e S H .§KS *=82 föü s O.M Lï'o Broodsuiker, onverpakt of in doozen van 1 kilogramFr. Fr. Tiensche het kg. 5,67 6.05 Andere merkenhet kg. 5,51 5,85 Kristalsuiker 4.45 4,85 Ongebroken rijst, type Siam of Japan (onverpakt)3,00 3,50 Fancy-rijst blauw-roos (onver pakt) 4.60 5,50 Gebrande koffie,CongoRobusta, gewone kwaliteit 13,00 15.00 Weeke zeep, onverpakt 3,30 3.75 Vaste witte zeep, soort Mar seille <72 t. h. vette stoffen) 4.75 5,50 Inlandsche alcoholazijn. gewone kwaliteit, basis 6°de liter 1.65 2,00 Aardnootolie. gewone kwaliteit, in flesschen 7.65 9 00 Soya-olie 7,00 8.25 Gebroken erwten het kg. 4,00 4,75 Droge boonen, type Donau 4,40 5,50 Witte boontjes 4.80 5,75 Deegwaren 1. Basis meel, gewone kwaliteit. onverpakt4,30 5,00 2. Basis hard graan, gewone kwaliteit, onverpakt of verpakt 5,70 6,80 3. Gemerkt (Belgisch fabri- caat), in pakken 7,20 8,60 Meel gebuild tot 85 t. h. onver pakt 2,27 2,50 Tafelzout, onverpakt-0.55 0,70 Sprot in aardnootolie 14 club. 22 mm. de doos 1,45 1,65 1 '8 club. 22 m1.35 1,50 Portugeesche sardienen, in olijf olie, gewone kwaliteit 1 4 club, 30 mm3,15 3,75 1 8 club. 30 mm2,35 2,80 Pelsers, groote doos4,50 5.00 Inlandsch ossenvet, verpakt het kg. 7,20 8,00 Buitenlandsch ossenvet, verpakt 7,65 8,50 Geraffineerde reuzel9,00 10,00 Kookchocolade, in blokken 11,90 14.00 Chicorei4,35 14.00 Lucifers, het pak van 10 doozen met 38/42 stekjes 1,60 1.80 Art. 2. Wanneer, in een provincie, de vervoerkosten in aanzienlijke mate de verkoopprijzen van de in dit besluit bedoelde eetwaren of allernoodzakelijkste koop waren kunnen beïnvloeden, mogen de opgegeven ma xima-prijzen, na voorafgaande goedkeuring van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering, door een verordening van de bestendige deputatie, gewijzigd worden. Art. 3. De inbreuken op de bepalingen van dit besluit worden opgespoord en gestraft overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 6 tot 10 van de besluit wet van 27 October 1939, gewijzigd door de besluit wetten van 11 en 14 Mei 1940. Voorziene straffen1° geldboete, met inbegrip van de opdecimes, 700 tot 700.000 frank2" gevangenisstraf, vijftien dagen tot drie jaar3» verbeurdverklaring. (Bij herhaling, worden de geldboete en de gevangenisstraf verdubbeld). Art. 4. De sluiting van de magazijnen en inrich tingen, voorzien bij de besluit-wet van 27 October 1939. uitgevaardigd om de bevoorrading van het land te ver zekeren en gewijzigd door de besluit-wetten van 11 en 14 Mei 1940, kan, volgens het geval, door den Procu reur des Konings of door dén onderzoeksrechter on middellijk na de vaststelling van de inbreuk bevolen worden. De duur van de aldus uitgevoerde sluiting zal van den door de rechtbank uitgesproken sluitings duur afgetrokken worden. Art. 5, Het ministerieel besluit van 10 Mei 1940, waarbij de prijzen van sommige eetwaren en allernood zakelijkste koopwaren gereglementeerd worden, is in getrokken. Art. 6. Dit besluit treedt in werking den tweeden dag na de bekendmaking er van in het Belgisch Staats blad. Het zal tot nader bericht van kracht blijven. De tekst er van zal door toedoen van de gemeentebesturen worden aangeplakt. Brussel, den 20 Juli 1940. Raymond DELHAYE. Het Commissariaat-Generaal voor 's lands herop bouw deelt mede In de jongste weken werd bij herhaling vastgesteld dat vanwege bepaalde handelaars of firma's overdreven prijzen geëischt werden bij den aankoop van bouwma terialen dit was meer bepaaldelijk het geval voor pro ducten als glas, dakpannen, cement, enz. De Commissaris-Generaal voor 's lands heropbouw doet hierbij een dringend beroep op alle handelaars en firma's om hun spontane medewerking te verleenen tot handhaving van de prijzen zooals die op 1 Mei 1940 in voege waren. Hij waarschuwt de koopers van pro- dukten, dat bij latere regeling der oorlogsschade er on verbiddelijk de hand aan zal gehouden worden dat de vergoedingen slechts zullen berekend worden op voet van normale prijzen en dat bijgevolg eventueele ver hoogingen op deze prijzen door hen betaald niet voor vergoeding in aanmerking zullen komen. Bijaldien aan dezen oproep niet het gewenschte gevolg zou gegeven worden, zou de Commissaris-Generaal zich genoodzaakt zien wettelijke maatregelen te treffen, ten einde elke ongeoorloofde speculatie op prijsverhooging met de noodige gestrengheid in te dijken en strafrech terlijk te beteugelen. Onlangs deelden wij mede dat sommige banken toe lating hadden gekregen vreemde bankbiljetten, die zij eventueeel in hun bezit zouden hebben, te verkoopen en er z.ch andere aan te schaffen, doch wij veegden eraan toe dat de Nederiandsche gulden en de Fransche frank tot nader bevel niet mochten verhandeld worden. Thans werd dit verbod opgeheven en het zal voor taan mogelijk zijn guldens en Fransche bankbiljetten uit te wisselen in banken met de wisseloperaties gelast. Hieronder geven wij de noteeringen van het einde van verleden week, uitgedrukt in Belgische frank Gulden 16.55 3/8 16.62 1/8 Fransche frank 0.62 3/8 0.62 5/8 Pond sterling 81.125 81.375 Lire 163 3/8 164 1/8 Dollar 32.125 32.375 Canadeesche dollar 19.875 20.125 Zweden 7.41 1/4 7.441/4 Noorwegen 7.07 5/8 7.10 3/8 Zwitsersche frank 7.06 3/4 7.09 1/2 Het Staatsblad van 27 Juli 11. bevat een besluit van 25 Juli 1940 betreffende het deeg bestemd voor het ver vaardigen van peperkoek, enz. Dit besluit luidt als volgt Artikel 1. Het is verboden deeg dat bestemd is voor het vervaardigen van de producten geheeten pe perkoek, koek van Dinant, koek van Reims, suikerkoek of koningskoek en andere gelijkaardige producten, op nieuw te bewerken, te bakken, te koop aan te bieden, te verkoopen, te vervoeren of op eender welke wijze te benuttigen. Art. 2. Bedoeld deeg moet door de houders be waard worden met het oog op een fabricage waartoe bij besluit machtiging zal worden verleend. Art. 3. Al wie, om 't even in welke hoedanigheid, deeg in voorraad heeft, dat bestemd is voor het ver vaardigen van de in vorenstaand artikel 1 vermelde producten, is er toe gehouden de op 25 Juli in voorraad zijnde hoeveelheid aan te geven. Art. 4. De aangiften moeten, vóór 30 Juli 1940, in drie exemplaren en bij aangeteekenden brief gestuurd worden aan het Verbond der Belgische Voedingsbe drijven, Hertogstraat, 69, Brussel. Een dezer exemplaren, geviseerd door den voorzitter van het Verbond der Belgische Voedingsbedrijven, wordt, bij gewonen met de post verzonden brief, aan den aangever teruggestuurd en geldt als ontvangst bewijs. Een ander exemplaar wordt door het Verbond der Belgische Voedingsbedrijven, aan het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering overgemaakt. Art. 5. De drie exemplaren van de aangifte moeten gedateerd en onderteekend worden en goed leesbaar den naam, het adres en het beroep van den aangever vermelden. Art. 6. De inbreuken op de bepalingen van dit be sluit worden opgespoord, vervolgd en bestraft overeen komstig de bepalingen van de artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 October 1939, gewijzigd bij de be sluitwetten van 11 en 14 Mei 1940. De tekst van dit besluit zal door toedoen van de ge meentebesturen worden aangeplakt. Dit besluit treedt in werking den dag waarop het in het Belgisch Staatsblad is bekendgemaakt. Brussel, den 25 Juli 1940. Raymond DELHAYE. GerantL. KNOCKAERT - JOOS VERVEN NIEUWWASSCHEN DROOGKUISCHEN ROUW IN 24 UREN STOPPAGE KUISCHEN EN HERVORMEN VAN HEERENHOEDEN HERMAZEN VAN DAMESKOUSEN ALLE SOORTEN STOFTEN KNOOPEN PLISSAGE PICOTAGE 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 UIT DE PROGRAMMA'S Over Parijs als de stad van het licht is reeds veel geschreven. Wonderbaar is ook 's avonds Parijs. Wie deze wereldstad een bezoek bracht en ze 's nachts niet zag, heeft nog met voor de helft genoten van de be zienswaardigheden en mooie dingen welke zij biedt. En wie, om zich een gedacht te vormen dezer film, zijn veronderstellingen slechts laat aanleunen op den titel, komt leelijk bedrogen uit. Immers, er waren reeds prenten met dergelijke benaming, en deze ver telden meestal van een of ander drama, zich afspe lend of dat ontknooping vond onder of door de lichten van Parijs. Dus, voortgaande op de indrukken, gewekt door vorige, ongeveer zoo genaamde stukken, verwacht men hier weer een soortgelijk drama. Doch, dit stuk hier is alles behalve dramatisch. Een résumé moet niet gegeven worden tot staving dezer bewering. Ziet naar den naam van den hoofdrol-vertolker en reeds veel wordt duidelijk. Neemt dan den Nederlandschen titel op, en de veronderstelling met een drama zaak te heb ben, houdt maar bijster meer. Parijsche Stralenis een Fransche productie in het genre «show» of monster-revue-film. Richard Pot tier, de regisseur, heeft zijn Amerikaansehe collega's- specialisten willen overbluffen. Dit is hem echter niet gelukt, doch zulks is geen reden om zijn werk als minderwaardig te bestempelen. Op gelijke hoogte met Amerika's soortgelijke voortbrengsels, kan deze Fran sche productie allicht geplaatst. En dit is heel veel. Er dient op gewezen dat dit stuk de aanleiding was voor de Amerikaansehe producenten om Tino Rossi, de hoofdrol, naar Hollywood te halen. Aldus, dachten wellicht de meester-filmmakers, zullen onze Fransche concurrenten geen verdere «stommiteitenwelke on zen naam in gevaar brengen, nog met hem kunnen uithalen. Zooals reeds gezegd, Tino Rossi, de populaire Fransche liedjes-zanger, bezet de hoofdrol. Hij is niet onverdienstelijk. Zijn rol vergt ook weinig inspanning, deze van liedjes-zanger, dus... Ervaren kluchtspelers lijk Raymond Gordy en Ca- rette, zorgen ervoor om de soms door hem begane feuten te niet te doen. Conchita Montenégro, vroeger een der grootste ster ren der dramatiek, moet zich hier tevreden stellen met een heel minderwaardige rol. Michèle Alfa is echter de veropenbaring. Een woord van lof verdient de figuratie. Er mag gesproken worden van massale figuratie. De opnamen moeten volmaakt geleid zijn geworden. Het tweede vervolg in de drie episodencowboy film The Lone Ranger Het eerste deel verhaalde van een groep rangers of zelfstandige politie, welke door gewetenlooze solda ten uitgemoord worden. Slechts één ranger komt er levend uit. Hij zweert zijn vermoorde makkers te wreken en de onderdrukte bevolking te redden. Er is reeds heel wat gevochten geworden en alles laat voor zien dat het tweede deel nog spannender zal zijn. Een der mooiste van de Duitsche comedies Op regie en productie van Karl Ritter, met in de hoofdrollen Lilian Harvey en Victor Staal. De oude generaal d'Estroux is de grootvader van een allerliefst en schatrijk weesje, Madelone. Hij voor ziet dat bruidschatjagers spoedig om haar heen zullen fladderen. Daarom heeft hij haar leeren vechten, schie ten, paardrijden, drinken en vloeken als een echte bri gadier... Na de dood van grootvader wil haar voogd Cesaire haar doen trouwen met prefect Barberousse, die hem een vette provisie beloofde. Cesaire gaat Madelone uit het klooster halen. Om de zaak te doen slagen, heeft hij het meisje het portret getoond van een jongen knappen edelman, Fernand de Villeneuve. «Dat is de prefect»... Op het kasteel van Barberousse is alles klaar voor het feest. In afwachting laaft Barberousse zijn dorst. Wanneer de bruid verschijnt is hij dronken... Deze heeft spoedig den toestand begrepen. Zij verwisselt haar kleeren met een jonge page en vlucht te paard. Fernand de Villeneuve was onder de gasten. Toen hij de schoone bruid zag, begreep hij dat er iets onrecht vaardigs ging gebeuren. Misnoegd verlaat hij met een vriend het kasteel. Vóór hen draaft een ruiter en als zij hem willen inhalen, vlucht deze om ten slotte aan den draai van den weg te verdwijnen. Het is Madelone die naar het klooster weerkeert. Zij komt op de kamer harer vriendinnen en vertelt haar avonturen. Eensklaps verschijnt moeder Overste. Een man in het klooster Alarm Noodklok En Madelone vlucht weer. Zij komt in een afgelegen herberg terecht. Daar zitten aan een ta fel Fernand en zijn vriend, die den nieuwen gast nauw keurig bezien. Dat een man? Maar ander gasten zoeken ruzie met den eenzamen reiziger Degens komen uit de scheede en de twee vrienden snellen den zwaksten ter hulp. Deze weet echter zijn wapen uitstekend te hanteeren. De ruziezoekers worden op straat gezet. De overwinning wordt gevierd. Madelone stelt zich voor. Ik ben Don Juan de Casanova Er wordt goed ge dronken. Zij herkent intusschen in Fernand den man van het portret. Den volgenden morgen trekken de «drie» jonge lieden naar Perpingen. Onderweg vertelt Don Juan de Ca sanova van zijn successen bij het zwakke geslacht, doch Fernand de Villeneuve kan zich maar niet inden ken dat dit een man is. Nog een heele boel gekker avonturen komt Madelone dan nog tegen. Zij drijft alles zoo ver, dat ze voor vrouw gaat spelen... maar wordt daardoor in haar eigen net gevangen, hoe?... De rest zal de prent U ver tellen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4