CINEMA «FLORA» DRIE WEKEN... IN FRANKRIJK CAPRICCIO L'Evadé d'Alcatraz 5 DAMES, voor een gewaarborgde Permanente aan 35 fr. en 50 fr. - halve 25 fr. A- CROMBÉ - RYCKELYNCK in 00 Dixmudestraat, 85 YPER. AKTUALITEITEN UFA. (Vervolg) Vrijdag 24 Mei 1940. Alhoewel we onze kleederen niet konden uit trekken, hadden we heerlijk geslapen in ons nieuwe tehuis. Uit Inxent brachten we een re serve van een paar brooden mee, waarmee we echter zeer voorzichtig moesten zijn we waren met zessen en te Renty was geen brood te krij gen. In gewone tijden, vertelt men ons, brachten vier bakkers uit Fauquembergues brood naar het dorpje. Nu alle verkeer stil ligt en de bakkers uit het naburige stadje gevlucht zijn, is er geen meer en is het zaak zuinig te zijn elk van ons moet zich met twee sneden brood tevreden stel len. Rechtover de school woont de heer gemeentese cretaris Monsieur le Greffier, zooals de burge meester hem plechtstatig noemde zijn huis zit vol vluchtelingen, allen van de familie. De secretaris is er alleen als man de zeventien an dere zijn vrouwen van allen ouderdom, de oudste bijna negentig en het jongste meisje drie jaar De secretaris is werkelijk bekommerd om het lot van de vluchtelingen en heeft, samen met de raadsleden, besloten dat men, in de mate van het mogelijke, de broodvoorziening zal inrichten. Dit wordt een moeilijke kwestie graan is er genoeg, maar de eenige watermolen die nog kan werken is te Fauquembergues gist is onvindbaar en de ovens welke tot vóór enkele jaren in gebruik waren heeft men laten vervallen bakkers zijn er op het dorp nietToch hoopt men de talrijke hongerigen te kunnen spijzen en zoekt men naar de beste oplossing. Ons dorpje telt 513 inwoners, waarvan meer dan 9/10 landbouwers. Sedert een paar weken hebben die geen gelegenheid meer gehad om met hun varkens naar de markt te Fauquembergues te gaan dat brengt ze in een lastig parket> want ze vragen zich af wat ze met hun beesten zullen beginnen als ze geen voeders meer zullen hebben. Nu er zooveel vluchtelingen in het dorp zijn, ware het een extra-gelegenheid om enkele var kens te slachten en uit te verkoopen, maar...'k er woont geen beenhouwer te Renty en ook een slachter blijkt er niet te vinden Dan maar op zoek naar een En het lot wilde dat er in ons groepje een was die er wat van kende Albert. En een paar anderen kenden er genoeg van om desnoods wat paté te maken of om aan den molen te draaien Maurice en Geraard. Vandaag gingen ze bij Madame Martin een kalf slachten en wij, die overbleven, sliepen den godganschen namiddag en trokken rond vier uur naar Fauquembergues om brood, dat er niet meer wasToch konden we nog in een half-kapotge- schoten winkeltje een doos koeken en een flesch wijn koopen 't was maar een magere troost. Gelukkig dat we onze beenhouwers hadden, want die brachten ons 's avonds een flinke lap lever mee Met een sneetje brood uit den voor raad en wat aardappelen was onze wolvenhonger gestild we hadden van 's morgens niets meer gegeten. Zaterdag, 25 Mei 1940. Er was goed nieuws gekomen er zou dienzelf den dag brood zijnDen ganschen dag stonden de vluchtelingen die te Renty verbleven in de rij om zich te laten inschrijven voor den broodver koop wie niet ingeschreven was zou geen brood kaart krijgen, en ook geen brood Er was 100 gr. per man en de verkoop geschied de met veel plechtigheid in de mairie. Al de no tabelen van de gemeente waren, geloof ik, aan wezig op de broodverdeeling Monsieur Vieillard, een rijke jonge boer, die op de plaats woonde en wiens vader schepen was, Monsieur Grioche, raadslid en eigenaar van den zaagmolen, Mon sieur Gustave, schoenmaker en veldwachter... alleen Monsieur le Maire was er niet. II se fait invisiblezei ons iemand, dien We vroegen waarom de burgemeester ook niet even kwam kijken. Het werd een echte stormloop om het hompje brood te bemachtigen dat elk toebedeeld was. Ik wilde me nuttig maken en zou de kaarten af stempelen, maar ik mag u thans verzekeren, dat het me geenszins speet dat het werkje gedaan was, toen ik na een paar uur de laatste koopers zag vertrekken. Onze beenhouwers kwamen slechts 's avonds laat thuis, ze hadden een tweeden klant gekre gen op de hoeve Dewidehem moesten ze nl. een varkentje van zoowat 250 kgr. slachten De commerce draait goedhad Albert filosofisch gezegd. Dat 't koste bluven deuren had Maurice er dadelijk lachend op laten volgen, wanneer hij 's avonds blozend als een jeune premier onze villa binnenkwam. We verheugden er ons over dat we zulke goede maatjes gevonden had den op onze reis... Lang nadat de nacht was ingevallen en we als mummies in onze dekens gerold lagen, waren enkelen onzer nog aan 't grappen vertellen... Buiten hing de stilte van den zomernacht. Zondag, 26 Mei 1940. Een triestige Zondag Van 's morgens in de vroegte jagen donkere wolken door de lucht. Af en toe komen eenige lichtvlekken in den bijna ondoordringbaren don keren hemelkoepel. Doch 't regent nietlangs de straten van ons Artesisch dorpje staan de plan ten en de boomen vol wit-grijs stof, naar wat verfrissching te wachten. In de zwaar drukkende lucht rust het witte kerkje van Renty op een lichte verhevenheid en de heldere klokken kon digen geregeld de missen aan... Een pater uit Geeraardsbergen leest een stille misaan een zijaltaar, vlak voor ons, heeft een ander priester bijna gedaan. Zijn misgewaden zien er onfrisch uit en onder een te wijden ka-' zuifel steekt een verstelde en vergeelde albe uit. De rijkdom aan liturgische gewaden van ons kerkje moet niet bijster groot geweest zijn. Na de mis gaan opnieuw de inschrijvingen voor het brood hun gang de nummers reiken reeds tot 800... 850... 900... Dit inschrijven gebeurt in de mairie, een kamertje van een schort groot het werk gaat vlug, niettegenstaande de arbei ders gering zijn. Samen met twee juffrouwen, de dochters van den heer gemeentesecretaris wordt bladzijde na bladzijde, en broodkaart na broodkaart ingevuld. Het is geen gemakkelijke karwei 's namiddags in dezen hoop menschen or de te houdenbij overmaat van ramp begint het te regenen bij stroomen en de gansche menigte vlucht overhoop onder het afdak van de school, waar op een onooglijk tafeltje de broodverkoop plaats heeft... precies een brooduitdeeling van den disch. Het is voor mannen niet altijd gemakkelijk een afwisselend menu op te stellen daarom gin gen we om raad bij een cordon bleu In de hoeve Martin, waar dat kalf werd geslacht, was een jonge dame uit Rijsel gevlucht met haar dochtertje. Het was een vriendelijk persoon en onze beenhouwers hadden, toen ze ginder aan 't werk waren, kennis met haar gemaakt en ver nomen dat ze zulke heerlijke pannekoeken kon maken. Maurice was er natuurlijk als de kippen bij geweest om haar te verzoeken haar kunst ook voor ons eens te toonen. Het aanbod nam ze graag aan, zei ze, en zoo kwam het dat we dien Zondagavond bij Madame Fernande zoo heet te de jonge dame pannekoeken gingen eten. Alhoewel ze buitengewoon heerlijk smaakten, vielen ze mij wat zwaar op de maag en kon ik bijna van gansch den nacht geen oog dicht doen. Alleen tegen den morgen kon ik flink den slaap vatten en ik was de laatste die uit mijn bed kwam. Maandag, 27 Mei 1940. Een week geleden zijn we van huis vertrokken. Wat is er sedert dien dag al niet gebeurd Wij kunnen van nergens nieuws vernemen ook niet door de radio want sedert meer dan veertien dagen zitten de menschen hier zonder electrici- teit. Wij berusten in ons lot en wachten den dag af waarop we vast en betrouwbaar nieuws zul len krijgen om naar huis te kunnen vertrekken. Gansch den morgen gaat voorbij met kaarten uitdeelen wel is waar zijn er reeds vluchtelin gen vertrokken, maar eiken dag komen er nieuwe bij. Tot nog toe zijn er reeds meer dan 1200 in geschreven ook de gehuchten Assonval en Ri- meux zitten volgepropt, geen enkele hoeve of er liggen er een dozijn. Wij beginnen stilaan de menschen te kennen er zijn er uit alle streken van Noord-Frankrijk en België, maar tot nog toe hebben we geen enkelen Ieperling gezien. Rond den middag komt een groep Duitschers met auto's en moto's aan, die onmiddellijk onder afdaken en in schuren worden geplaatst. De Franschen zijn eerder terughoudend en zelfs eenigermate bevreesd het is de eerste maal dat ze zulk een groot aantal vreemde soldaten op het dorp krijgen. Ze kunnen zich slechts met tee- kens doen verstaan hier en daar kent een Duit- wendt U tot het huis (2187) Wat deze week geboden wordt, is onovertrefbaar LILIAN HARVEY in: met Victor Staal en Paul Kemp. Een schattige jonge vrouw speelt voor Don Juan Men vraagt hem zich in vrouw te verkleeden Schandaal, «twee mannen» kusten elkaar... Ongehoord, men vond hem in een klooster bij jonge maagden... De origineelste comedie met nog nooit geziene fanta sieën in den schilderachtigen achtergrond der jaren 1706. HUMOR LIEFDE DRAMA KLUCHT AVONTUREN En ter volmaking van dit eenig programma met Lloyd Nolan, Gail Patrick, J. Carrol Naish. Een denkbeeldige ontvluchting van Al Capone. de eens beruchte publieke vijand Nr 1. Een nog niet geëvenaarde, spannend dramatische, geweldig actievolle film. Zaterdag en Maandag, om 7,30 uur. Zondag, doorgaand vanaf 1,30 uur STIPT scher enkele woorden Fransch. Wij praten met de soldaten Duitsch en deze zijn gansch gelukkig in Frankrijk hun eigen taal te kunnen spreken. 's Avonds, rond 8 uur, laat een hunner mij een getypt oorlogsbericht lezen het eerste nieuws sedert acht dagen. Gevechten hebben plaats in Artesië, aanvallen ten Noorden van Meenen in de richting van leper, Kales werd ingenomen, nog steeds woedt de strijd om Narvik... leper is dus nog niet ingenomen, maar krijgt dus vandaag zeker de volle laag. Hoe zit het thuis Wat gewordt er van allen die we liefheb ben Wordt de stad een tweede maal het slacht offer van een bloedigen oorlog en gelijk met den grond vernietigd De bange onzekerheid om dat wreede lot doet ons onwillekeurig huiveren en stemt ons melancholisch... Dinsdag, 28 Mei 1940. De dag wordt kalm ingezet, misschien wel de voorbode van een meer druk bedrijf. De Duit schers zijn reeds dezen nacht, tusschen drie en vier uur, met veel misbaar, vertrokken, alhoewel ze ons nog gisteren verzekerden dat ze een paar dagen rust hadden. Wanneer zullen wij kunnen vertrekken Er worden de ongeloofelijkste dingen verteld er zouden vluchtelingenkampen zijn in de buurt van St Pol, men zou eenvoudig de auto's en fiet sen dagenlang in een weide vasthouden en de menschen alleen wat water en brood geven. Toch zijn er die een kloek besluit treffen en den weg naar huis optrekken. Men vraagt ongeloofelijk hooge prijzen om mee op een auto te mogen ver trekken. maar er wordt ook wel misbruik ge maakt van den toestand van sommige menschen. Wij zelf cjjenken er nog niet aan te vertrekken, daar leper voortgaande op het oorlogsbericht van gisteren nog niet kan ingenomen zijn. Als 's avonds alles kalm is, hooren we geweldig schieten... Woensdag 29 Mei 1940. 's Morgens is alles weer rustig. Er is niets meer te doen op de Mairie. Iedereen probeert te ver trekken, maar er komen er verschillende terug, die op de groote baan naar Fruges door troepen kolommen werden tegengehouden en terugge stuurd. Weer hebben de beenhouwers werk gehad dit maal bij de Wed. Duvauchel. waar we 's mid dags uitgenoodigd worden voor het noenmaal soep, kieken, varkensvleesch. De dag verloopt traag in onze kamer boven de mairie. Rond zes uur 's avonds wordt als eiken dag het brood ver kocht alles loopt op wieltjes sedert iedereen zijn kaart heeft. Vandaag krijgen we voor de eerste maal dubbel rantsoen 1 brood van 2 ki los voor 6 personen. Donderdag 30 Mei 1940. Dezen morgen nog voor we op waren is een gansch regiment pantserwagens aangekomen, naar het schijnt uit Hazebroek. De staf is op het kasteeltje van Monsieur Vieillard, een adjoint der gemeente. Niemand mag buiten het dorp, alle verkeer met auto's en fietsen is verboden en alle weerbare mannen tusschen 17 en 40 jaar mo gen zich niet buiten de bebouwde kom der ge meente begeven aldus luidt de tekst van een Bekanntmachung, die zooeven werd uitgeplakt. We zijn vandaag acht dagen te Renty en heb ben sedert 10 dagen onze kleederen niet uitge trokken elk van ons heeft den indruk dat leper nog niet gevallen is. Of we nog iedereen zullen terugzien We hebben een groot vertrouwen. Het zooveelste varken is door Albert vandaag gekeeld geworden bij Monsieur Victor Liévin

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5