21 Jaar, N 16 10 Augustus 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterde*? van het Arrondissement Yper ,/Fédér?tien des Sinistrés de TArrendissemenf d'Ypres DE NIEUWE ORDE IN EUROPA De vaststelling en de schatting der Oorlogsschade HET VPERSCHE h-l .Bitheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterskaat, 34, YPER. LA REGION D'VPRES..: Abonnement 21 Ir. OU per jaar Buitenland 32, fr.' Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. l el. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactk O Administration et Publicité 34, rue au Bcurre, VTKES. Abonnement21 Ir. 00 par an Étranger 32 Ir. On peut s'abonner dc-ns tous les bureaux de pjste Beige... 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signt:- sont refuse-. *- wwwwwwwwwwwaiwwwpinnwmiiii,iii>ii De aanstaande vergadering van de afgevaar digden der Bonden van geteisterden zal plaats hebben op Zondag 11 Oogst 1940, te 15 ure, in de bovenzaal van het stadhuis van Yper. DAGORDE 1) Beslissing van het Hof van Verbreking in zake heropbouw door den Staat. 2) Stichting van een organisme ter verdediging van de rechten der slachtoffers van den tegen- woordigen oorlog. Daar de kwestie der oorlogsschade thans op nieuw aan de orde van den dag staat en dp on dervinding ons geleerd heeft dat alleen door sa menwerking de belangen van allen doelmatig kunnen behartigd worden, doet de Federatie der Geteisterden een gansch bijzonderen oproep tot al de Heeren Burgemeesters van het Arrondisse ment Yper om zoo mogelijk persoonlijk de ver gadering bij te wonen of er een afgevaardigde naartoe te sturen. Alle geteisterden zijn tot de vergadering toe gelaten. Let welDe vergadering wordt gehouden in de bovenzaal van het stadhuis, en niet in het gewoon lokaal Hotel Continentaldaar tengevolge de huidige omstandigheden dit lokaal thans niet be schikbaar is. De Voorzitter, Arth. Butaye, adv. La prochaine réunion des délégués des Clubs de Sinistrés aura lieu le Dimanche 11 Aoüt 1940, a 15 heures, en la grande salie (lr étage) de l'hó- tel de ville d'Ypres. ORDRE DU JOUR: 1) Décision de la Cour de Cassation en matière de reconstruction par l'Etat. 2) Fondation d'un organisme pour la défense des droits des sinistrés de la présente guerre. La question des dommages de guerre étant a pré sent de nouveau a l'ordre du jour, la Fédération des Sinistrés fait un pressant appel a tous les bourgmestres des communes de l'arrondissement pour qu'ils veuillent, si possible, assister person- nellement a cette réunion ou du moins s'y faire représenter par leur mandataire. Tous se rappel- lent encore les difficultés rencontrées il y a quel- ques années seulement, lors de la précédente li quidation des dommages de guerre et l'expé- rience nous a démontré alors que seule la coor dination de tous les efforts était en mesure de faire triompher nos droits. L'Union de tous s'im- pose done a nouveau. Tous les sinistrés sont ad- mis a cette réunion. Attention. La réunion se tiendra a l'hótel de Ville d'Ypres, en la grande salie du lr étage, et non pas au local ha"bituel Hotel Continental celui-ci n'étant momentanément pas disponible. Le Président, Arth. Butaye, av. iWDlWPUUWr1» WW KOMT TE VERSCHIJNEN Vlaamsch - Duitsch met de meest gebruikelijke zinnen en zegswijzen uit de gewone taal. Mei dit Vlaamsch-Duitsch Hulpboekje begrijpt en spreekt men Duitsch in enkele weken. Prijs 3 Frank. De telegraafagentschappen hebben ons deze week het nieuws gebracht dat de structuur van den Zweedschen Staat zich zal aanpassen aan de nieuwe orde die zich in Europa de baan aan het breken is. Dat eenvoudig telegram brengt ons volgende bedenking te binnen indien een land zooals Zweden (dat er in geslaagd is zich buiten den huidigen Europeeschen oorlog te houden) zich genoopt voelt af te breken met het oude en mee te gaan met den nieuwen tijd, hoe zou een land als het onze, dat midden in de branding ligt, het hekken aan den ouden stijl kunnen laten hangen. Laat ons alle illusies afleggen of we het goed vinden of niet de hervormingswind zal ook over deze gewesten waaien Het helpt niet aan den dijkkant te treuren of te brodden laat ons liever het regiem dat op zijn reeuwstrooi ligt in allen eenvoud begraven, laat ons denken aan de toekomst, aan het geluk onzer zonen en der generaties die opgroeien, laat ons' met optimisme en arbeidslusf de toekomst in het gelaat zien. De nieuwe of de komt in Europa en in ons land. In die mate waarin wij op onzen bodem zelf de dragers der nieuwe gedachten zijn, zullen onze eeuwenoude tradities, al het eigenaardige dat de bevolking der lage landen bij de zee kenmerkt, het wezenlijke waarop ons bestaan als natie steunt, in de nieuwe orde die hier zal gevestigd worden, verwerkt en verwezenlijkt zijn. Dit be duidt dat het goede dat schuilt in ons volk van toren- en kathedraalbouwers, van dichters en be gaafde denkers, van schilders en beeldhouwers, van lakenwevers, mystiekers en kunstenaars, in de nieuwe orde tot zijn recht zal komen. Als wij maar willen. En vooruitblikken. En dapper meewerken. Uit het kluwen van ideeën waarop de funda menten van den Staat zullen rusten kunnen wij er alvast deze ontwaren. 1. De arbeid op den troon. 2. De economie in den dienst van de volksge meenschap. 3. De primauteit van het volksbelang op het groeps- en individueel belang. Die gedachten die wij even zullen ontwikkelen zijn niet meer het uitsluitend bezit -van één groe peering, maar worden thans (zoo snel gaat de politieke evolutie dat men van revolutie in de gedachtenwereld kan gewagen) het aanvaarde en erkende gemeengoed van de geheele Vlaam- sche pers die hierin als tolk van de gemeenschap optreedt. 1. De arbeid moet terug op den troon waar hij tijdens de grootsche middeleeuwen zetelde. Hij werd ervan afgeworpen door de opkomst van den vierden stand het zoogenoemde proletariaat, den usinearbeider, wien men den adel van het werk afgeleerd had. Een kleine bourgeoiste worden, zijn handen niet meer te moeten reppen, knusjes in een bureautje zijn enkele uurtjes door te brengen, dat was het zoogenaamde ideaal ge worden van onze voorooriogsche maatschappij. Waar zijn thans de nazaten en opvolgers der mid- deleeuwsche kunstarbeiders die kanteelen als kunstwerk vervaardigden en gobelijnen wisten te weven die nu nog den trots der musea van Pa rijs, Londen en Berlijn uitmaken De arbeid op den troon is feitelijk een oud-Vlaamsche mid- deleeuwsche traditie waarheen wij terugkeeren. 2. De economie in den dienst van het volk. Dat beteekent het einde der vrije mededinging op economisch en industrieel gebied, het einde van het Manchesterianisme zooals die school heet in de geschiedenis der sociologie. De nijverheid dient aangepast aan de behoeften van het eigen land, van de eigen streek. Ze dient er geschapen en uit den grond gestampt daar waar ze noodig is en waar ze aan de behoeften van het volk zal be antwoorden. Dank zij die hervorming zullen wij gespaard blijven van periodisch terugkeerende crisissenen chronische werkeloosheid. Dank ook die hervorming kan ons Iepersch gewest eens den bloei terugwinnen die het kenmerkte in de tijden der grootheid onzer geliefde stad. 3. De primauteit van het volksbelang op het groeps- en individueel belang. Het luidt tevens het einde in van het ongebreideld individualisme dat alleen belust en gevierd is op het eigen nut en voordeel met verwaarloozing van de algeheele volksbelangen. De fabriek is er niet alleen om den patroon maar om het volk. Hieruit volgt dat er ook in die fabriek zal voortgewerkt worden als het werk voor den patroon niet erg rendee- rend meer is, maar het voordeel heeft zooveel tien- of honderdtallen menschen te voeden. Dat eenvoudige voorbeeld moge duidelijk maken wat onder de idee dat het volksrecht de voorkeur heeft op het recht van den enkeling, schuilgaat. Een belangrijke mededeeling van den Commissaris-Generaal voor den Heropbouw De Commissaris-Generaal voor 's Lands Heropbouw geeft volgende mededeeling door In de jongste weken werden tal van initiatieven ge nomen, zoowel door de openbare besturen van het land, de provinciën en gemeenten, als van privé-zijde, ten einde tot vaststelling en schatting der oorlogsschade over te gaan. Ook thans nog melden de dagbladen dagelijks het ontstaan van alle mogelijke half-officieele of niet offi- eieele comités die met hetzelfde doel in het leven wor den geroepen. In zoover deze initiatieven uitgaan van verantwoor delijke besturen of ten minste van betrouwbare per sonen verdienen zij allen lof en kunnen de geteisterden ervan gebruik maken om tot vaststelling en schatting der hun berokkende schade te laten overgaan. Er moet echter uitdrukkelijk op gewezen worden dat al deze initiatieven moeten worden samengebundeld en geordend en dat het niet mogelijk is een algemeene basis voor de toekomstige regeling van het probleem der oorlogsschade te beschouwen. De regeling van dit probleem ligt uitsluitend in han den van den Commissaris-Generaal die daartoe zoo snel mogelijk de noodige wettelijke maatregelen zal treffen. Iri zooverre de resultaten der reeds genomen initia tieven betrouwbaar zijn en krediet verdienen zal de Commissaris-Generaal er in de toekomst gebruik van maken als aanduidingen en opgaven die het verloop der wettelijke procedure kunnen vergemakkelijken. Heel anders is het echter gesteld met tal van geval len welke ons in den laatsten tijd werden bekend ge maakt en waarbij vele geteisterden klaarblijkelijk in handen zijn gevallen, hetzij van onbevoegden, hetzij, wat erger is, van gewetenlooze zwendelaars die met alle middelen profijt zoeken te trekken uit den erbar- melijken toestand waarin een groot deel onzer bevol king zich thans bevindt, en die als echte parasieten van de samenleving storten op de ontmoediging en hulp loosheid van onze geteisterde bevolking uit lage geld zucht en ten bate van het meest hatelijke eigenbelang. Het Commissariaat-generaal waarschuwt met klem de bevolking tegen dergelijke praktijken, die geen ander doel nastreven dan op sluwe wijze geld te slaan voor de minst edele doeleinden uit de ellende der me deburgers. Vanzelfsprekend kan er aan vaststellingen en schat tingen die in dergelijke omstandigheden gebeurden geen het minste krediet verleend worden. Wat erger is, de geteisterden die zich op deze wijze hebben laten beet nemen, zullen niet eens nut kunnen trekken uit de aanzienlijke bedragen, die zij in handen van dergelijke zwendelaars gestort hebben, hetzij uit onwetendheid, hetzij doordat zij op al te lichtzinnige wijze de verdediging hunner belangen hebben meenen te kunnen toevertrouwen aan den eersten den besten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1