Cinema «Oud Yper» MARI E-LOU ISE Jacques et Jacotte Overlijden van Senator jozef Coole UFA NIEUWSBERICHTEN ALLERHANDE NIEUWS V Postverkeer tusschen België en Duitschland Betaling der Coupons van de Belgische Renten Hoever staat het met de Zaak van Zantvoorde VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PFRSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Aan de militaire oorlogsslachtoffers van 1940 De sport herleeft te leper ften :-6 rnaandtfn gevafig en'T460 fr. boete of 2 maanden gévahg^ll maand gevang:en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, en 2 maanden gevang en 700 fr, boete of 1 maand gevang. Dit maakt'in 't geheel 9 maanden ge vang en 2.450 fr. boete of drie maanden en ,half gevang. Daarbij moet hij nog dé kosten van het geding betalen, waarvoor de lijfsdwang op 1 maand bepaald w.ordt en Wordt h-i.i levenslang Vervallen verklaard van het recht nog ooit eën motorvoertuig te mogen besturen. Aangaande den eisch^der burgerlijke partij, zal de Rechtbank op 19 September a. s. uitspraak doen. De rficeder eh 'stiefvader van het slachtoffer, die zich als burgeriijae partij aanstelden, eischen een totale som van 82.090 fr. als schadeve:goeding en vragen tevens, gezien betichte niet verzekerd is, dat de Rechtbank de lijfsdwang zou uitspreken voor wat de schadeloos stelling betreft. De betichte werd, na afloop der rechtszitting, gevan kelijk weggebracht.. POPERINGHE. Doodelijke autobotsing. Don derdag avond had een zware botsing plaats tusschen de auto van M. Julien Depuydt, bestuurder der werkhui zen Barco, en een andere zware wagen. De schok was zoo hevig dat de heer Depuydt onmiddellijk aan zijn verwondingen overleed, wijl Zijn chauffeur, erg ge kwetst, naar het stedelijk gasthuis werd overgebracht. Wij vervolgen onze succesprogramma's 's Werelds beste tenor Charles KUI.LMANN in met Reva HOLSEY en Fritz KAMPERS. Een knappe zanger en een mooi meisje beminnen elkaar. Een op geld beluste manager wil deze liefde verhin deren. Zullen er twee menschenlèvens vernietigd woiden, Het mooiste lied ter wereld Schoon is iedre dag die gij mij schenkt. Marie-Louisevergroot nog het genot dier roerende liefdesgeschiedenis. Als tweede hoofdfilm met de Fransche Shirley Temple Jacotte en Roger Tréville en Germaine Royer. De lieve vertelling van een klein meisje, welke met haar guitenstreken drie menschen gelukkig maakt. Voor hét zoover is, gebeurt er echter, heel wat I Komt U het meebeleven!... YPER. Oud Pauzelijke Zouaaf overleden. De Heer Chercbye Henri, die zich ten jare 1870, tpea hij pas 16 i jaar' oud w.as. bij de Pauzelijke Zouavèn in- lijfde, is a'.hiér in het Oudemannenhuis Nazareth over leden, in den 'gezegendep ouderdom vas 87 jaar. Lijk opgeviscbt. Uit het vestingwater der Majoor- gracht, tusschen het eijand en de fabriek Alpaga heeft men het lijk bovengehaald van den 73 jarigen Parein Edmond, wonende I^laverstraat. De man, die sedert eenigen tijd reéds teekenen van zinsverbijstering vertoonde, had 's rporgens zijn woning verlaten om een d>oodschap te doen. Daar hij 's-middags nog niet. terug was, werden zijn familieleden ongerust. Men ging als dan op zoek en weinig nadien vond men het lijk van den ongelukkige in het water. Het werd aanstonds bo vengehaald en naar het doodenhuisje van het O. L. Vfouwhospitaal overgebracht. Botsing. Zaterdag, rond 2 u. namiddag, kwam De- weerdt Camille, wonende te Brielen, per moto door de Meenenstraat gereden in de richting van de Bascule. Gekomen op het einde der. Meenenstraat, bij het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort, botste hij op een mili-, tairg auto die van uit de Kauwekijnstraat naar de Bol- lingstraat gereden kwam. Gelukkiglijk bepaalde deze ahnrijding ;zich bij eenige stoffelijke schade. Gelukkig gered. Zondag namiddag, rond 3 uur, was de 17 jarige Kesteloot Hector, wonende Paddevljver- Straat, in de Kaai gaan zwemmen. Op zeker oogenblik wilde hij van. op den ophaler, staande rechtover het magazijn der firma Blootacker, in het water duikelen, doch terwijl hij daar op het boven het water uitste kende gedeelte van den ophaler stond, raakte hij op eens een draad der electrische leiding en zeeg bewuste loos neer. Duitsche soldaten, die zich daar in de nabij heid bevonden, snelden dadelijk den jongen ter hulp en- pasten met goed gevolg de kunstmatige ademhaling op hem toe. Na verzorging ter -plaats door den Heer Dr Snick, die inmiddels was bijgeroepen gewonden, kon de jongen terug huiswaarts gebracht worden. De velodieven zijn werkelijk onvermoeibaar. Nog nooit hoorde men van zooveel velodiefstallen als thans. Het is een ware plaag geworden en niemand, die ergens oti boodschap1 gaat en' zijn' rijwiel al'ware het maar eftkéle' stonden alleen laat staan, is thans nog zeker het daar bij zijn terugkomst nbg op dezelfde plaats te vin den. Zoo werden dezer dagen nog gestolenZaterdag laatst; rond 4 u. namiddag, aan de Hallè. de velo van Dëcroix Maurice, van Hollebéke Zondag mcrgen, om 6 u. 30, aan St Jacobskerk, de fiets van Legrand Jeanne, wonende Zonnebekesteenweg, en denzelfden dag nog, rond 10 u. 's avonds, in de herberg «Au Bienvenu Gevangenisstraat, het rijwiel van Crombez Gaston, van Langemarck. Tot zélfs' kleine kindervelos toe vinden liefhebbers. Immers; deze week Woensdag, in den voor middag,'had het kind van D., dat in de Boterstraat aan 't spelen was, zijn kleine véle een oogenblik alleen op het voetpad laten staan en toen het terug buiten kwam was zijn velotje reeds spoorloos verdwenen. Indien de velodieven het zoo slim aan boord weten te leggen dat men ze. zelfs wanneer ze zooals nu in vollen dag hun slag slaan, niet eens op heeterdaad betrappen kan, dan blijft er aan de wielrijders niets anders over dan hun rijwiel, telkens zij het buiten aan een huis moeten plaatsen, met een sterk slot vast te leggen. Op die wijze zullen de velodieven er niet zoo rap meer kunnen mee wegvluchten, maar zullen ze eerst het slot moeten doen springen ofwel de velo op hun rug wegdragen, wat kans biedt spoediger bemerkt te worden. MOORSLEDE. Rijwielongevallen. Bij het uit wijken voor wielrijders die uit de tegenovergestelde richting kwamen, is dé 24 jarige Vanackere Joris, die per velo naar den Kezelberg reed, op een boom gebotst en sfwaar -tén gronde tegen een boordsteen gevallen. Het Slachtoffer werd aan het aangezicht gekwetst ën kloeg daapbij nog van pijn aan het bekken. De45 jarige paardengeleider Michiels Daniel a<wam met een gespan langs den steenweg naar Roese- lare gérëd'en. Onderweg moest hij voor stilstaande wa- génS 1 uitwijken, doch op hetzelfdè oogenblik kwamen twee wielrijders uit een zijweg opgedaagd. Deze laat ste, die de uitwijkende beweging van den wagen te laat bemerkt hadden, botsten er met volle gewéld op. Een der wjelrijders, de genaamde Vandamme Hilaire, wo nende Thouroutsteenweg, kwam onder het wiel terecht en liep pletwonden op aan het kuitbeen alsmede aller hande kneuzingen. De andere. Vanneste Karei, had ver scheidene tanden gebroken en de bovenlip gekloven. STADEN. Doodelijke val van een wielrijder. De 71 jarige Vandamme Ipidoor heeft met zijn fiets een zoo ongelukkigen val gedaan dat hij de halswervels gebroken werd en verscheidene kneuzingen over ganseh het lichaam opgeloopert had. De gekwetste- ouderling werd naar een ziekenhuis te Iseghem "overgebracht, waar hij aan de gevolgen der opgeloopen verwondingen overleden is. PLOEGSTEERT. Verkeersongeval. De auto van Berquin Paul is langs den weg naar Frelinghien op het voetpad terecht gekomen en heeft aldaar een wielrijder omvergeworpen. Deze laatste, de 23 jarige Varidewyn- ckele Adelin, wonende Bruinëstra'at, werd vrij erg- gekwetst. WESTOUTER. Noodlottige afloop. Op de hoeve van Michel Verdonck-Spenninck waren de kinderen, op! 27 Juni li. zooals wij het destijds meldden, in de weide aan 't spelen toen de- 10 jarige Antoon er een handgranaat vond en het tuig zoo onvoorzichtig be handelde dat het weldra ontplofte. De jongen, die deer lijk getroffen werd in den buik en aan de longen, over leed nog denzelfden dag in het O. L. Vroüwhospitaal van Yper. Hij was ongelukkiglijk het eenige slachtoffer niet dier ontploffing. Ook zijn 9 jarig zustertje Maria werd vrij erg gewond en thans is dit kind op zijn beurt aan de gevolgen der opgeloopen kwetsuren overleden. Doodrijder gestraft. Op 7 Juli ILr rond 8 uur 's avonds, werd de wielrijdster Provoost Julienne, van Meenen. te Gheluvelt aangereden en op slag gedood dóór een auto. waarvan de voerder laffelijk op de vlucht sloeg. Men slaagde er evenwel spoedig in den autovoerder te vereenzelvigen. Deze laatste, de ge naamde D. van Yper. een gewezen rijkswachter, was. zooals tijdens het onderzoek uitgemaakt werd, dronken op het oogenblik der feiten en werd onder aanhoudingsmandaat geplaatst- Deze zaak werd deze week voor de Rechtbank opge- roeden en D. zag er zicb voor de verschillende hem ter laste gelegde feitefi veroordeeld tot de volgende strafs Officieel wordt thans het nieuws bevestigd dat sena tor Jozef Coole, socialistische gekozene voor het arron dissement Kortrijk-Ieper en gemeenteraadslid te Kcrt- rijk, te Masanet (Tarn) in Zuid-Frankrijk overleden' is op 11 Juli. Drie verschillende heelkundige bewerkingen hebben hem het leven niet kunnen redden. Het Bestuur der Posterijen deelt mede Van heden af mogen in het burgerlijk post verkeer tusschen Duitschland en België, buiten de gewone kaarten, ook gewone brieven gewis seld worden. Ze moeten opgesteld zijn in de Duit sche, de Nederlandsche of de Fransche taal en volgens het tarief van den internationalen dienst gefrankeerd worden (postkaarten 1 fr. brieven enkel port fr. 1.75). 1 Het verkeer met andere landen blijft geschorst. Wij vernemen dat het Beheer van Financiën den dienst der openbare schuld, zoo rechtstreeksche als on- rechtstreeksche, vanaf 12 Augustus a. s. zal hernemen, wat beteekent dat het publiek vanaf dien datum de rentecoupons ter uitbetaling van de vervallen interes ten aan de winketten der Nationale Bank zal mogen aanbieden. De herneming van den dienst der onrechtstreeksche schuld geldt echter voor het oogenblik nog niet voor de leeningen uitgegeven door zekere parastatale inrichtin gen, zocals de Nationale Maatschappij der Buurtspoor wegen, de Nationale Maatschappij van Waterverdee- ling, enz. noch de obligaties uitgegeven door de Kolo nie. Zijn thans dus reeds betaalbaar de vervallen coupons van de Openbare Schuld 2 J en 3 Geünificeerde Leening, P en 2" reeks. Leeningen der Verwoeste Gewesten 1921, 1922 en 1923. Leeningen met loten van 1932, 1933 en 1938. Wat betreft de Schatkistcertific'aten van de Onafhan- kelijkheidsleening, werden de bons van 4 maanden voor een nieuwen termijn van 4 maanden verlengd. De inte rest van 2,40 verschuldigd voor dit nieuw tijdstip zal betaalbaar zijn, bij het verstrijken van den termijn, terzelfdertijd als de hoofdsom. Gezien de vertraging welke de verzending van de brieven en andere poststukken thans nog ondergaat, is het mogelijk dat de betaling dier coupons slechts Dinsdag of Woensdag aanstaande in de agentschappen der provinciesteden zal kunnen aanvang nemen. In onze vorige nummers brachten wij verslag uit over het verloop der feiten in deze zaak. Wij hebben toen onze lezers erover ingelicht dat Meesters Hilaire Lahaye van leper en Arthur Lahaye van Poperinghe optraden voor de beide betichten, ter wijl de familie Van Bockstael meesters Leuridan van leper en Samyn van Brugge met de verdediging harer belangen gelast had. Wij zegden reeds dat, na beraadslaging in de raad kamer, Mevrouw Marie Cuvelier terug in vrijheid werd gesteld en thans vernemen wij uit goede bron dat ook de heer Maurice Menu zijn woonst te Zantvoorde ver voegd heeft. Naar ter plaatse ingewonnen .inlichtingen is de fa milie Menu van Zantvoorde een zfeer geprezen familie en van eerlijke afkomst. De heer Maurice Menu is eerste schepen der ge meente, vrijgevig tegenover de behoeftigen, en telt in zijn omgeving oneindig veel vrienden. Zijn in vrijheidsstelling zal menig inwoner van Zant voorde vergenoegen, alwaar men ten stelligste verhoopt dat het verdere onderzoek weldra een beslissende op heldering zal brengen in deze pijnlijke zaak. HALLO Ons mooi programma is redelijk uitgebreid. Dus... Zaterdag en Maandag om 7,30 ure. Zondag vanaf 1,30 ure doorgaand. JUIST Volgende omzendbrief werd gezonden tot hét Na tionaal Werk en tot het Nationaal Verbond der Oor logsinvaliden. Lokaal Au SaumonVischmarkt te Yper. VoorwerpInvaliditeitspensioenen, pensioenen d,er Weduwen, Weezen en opgaande verwanten van gesneu velde of verdwenen soldaten. Mijnheer de Voorzitter, We hebben de eer u te laten weten dat de Pensioens- dienst van het Ministerie van Landsverdediging over genomen is door het Ministerie van Financiën, Beheer der Thesaurie en der Staatsschuld, Bestuur der Mili taire Pensioenen. De zetel van dezen Dienst is gevestigd Galileelaan, Nr 6, te Brussel. De Invaliden, Weduwen, Weezen en opgaande ver wanten van den oorlog 1914-1918 zullen zich in 't ver volg tot het Bestuur der Militaire Pensioenen van het Ministerie van Financiën moeten wenden, voor al de zaken die vroeger, voor beslissing aan 't onderzoek van den Pensioensdienst van 't Ministerie van Landsverde diging voorgelegd warenpensioenen, tegemoetkomin gen, renten. Dit Bestuur van 't Ministerie van Financiën zal zich eveneens bezig hcuden met dezelfde kwesties die de slachtoffers van den oorlog 1940 aanbelangen. Vpor deze laatste dient de melding «Veldtocht van 1940 op de Pensioenaanvragen gebracht. De aandacht der belanghebbenden zal bijzonder ge vestigd worden op de noodzakelijkheid, het oorsprongs- bewijs te leveren van de gebrekkigheden die tot sta ving der pensioenaanvraag ingeroepen worden de oor zaak, de datum en plaats waar ze opgedaan werden, de plaats waar belanghebbenden de eerste zorgen ontvan- gen hebben en door wie, de hospitalen waar ze ver zorgd zijn geworden, de getuigenissen hunner officie ren, desgevallend, de ontvangen zorgen sinds den te rugkeer in hunne haardsteden. Anderzijds, brengen we te uwer kennis, dat de Dienst der Militaire Begraafplaatsen overgenomen is door het Ministerie van Binnenlandsehe Zaken, 3, Léuvenstraat, te Brussel. We bidden U, Mijnheer dé' Voorzitter, de verzekering onzer bijzondere achting te aanvaarden. De Voorzitster, (get.) Prinses Jean de Merode. De rechthebbenden kunnen zich wenden tot het Na tionaal Verbcnd der Verminkte en Invalide soldaten van den oorlog 1914-1918, lokaal Au Saumon Visch markt, Voorzitter Isaï Gruwez, Secretaris Oscar Molein, Gasthof De Zon Statiestraat te Yper. Enkele dagen geleden vergaderde het gouwkomiteit van V. V. B. West-Vlaanderen in leper, ten einde de mogelijkheden der sport in het komende seizoen te bespreken. Het bleek alras dat verschillende clubs de wérking hervatten en dat alle spelers verlangen om de schoe's aan te trekken. WHITE STAR, van leper, is niet blijven zitten reeds van half-Juli is het bestuur van de club bedrijvig de oefeningen zijn volop aan gang, en de vriendenmatchen blijven niet uit. Zondag laatst werd een oefenmatch gespeeld tegen de plaatselijke club uit Vlamertinge. De wit-gesternden trokken zich uit den slag met een 8-4 overwinning, mis schien een gevleide score, maar een belooning voor de jongeren, die getrouw de oefeningen hebben gevolgd. Het bestuur van White Star leper betrouwt op zijn jonge krachten, en ziet het komende seizoen met ver trouwen tegemoet. Vlamertinge W. S. leper 48. Zondag 4" dezer speelden onze wit-gesternden een oefenmatch tegen de ploeg uit Vlamertinge. Het was zeer warm toen scheidsrechter Van de Putte de spelers in lijn riep. White Star wint den opgooi, en kiest het kamp door de zon bevoordeeligd. Vlamertinge zet ge weldig op en ontketent aanval op aanval. Gedurende ruim twintig minuten is White Star ingedrukt. Maar de jonge mannen houden kop boven water, en wringen zich los. Ze gaan zelf ten aanval over. Alleman lukt het eerste doel na 20 minuten spel. Vlamertinge stelt gelijk na 5 minuten. Toch breekt W. S. bepaald door, en Quisthoudt doelt nummer 2. Degraeve net daarna num mer 3, en Heughebaert maakt er 1-4 van. Rust komt met dezen stand. Na dq rust zal Vlamertinge Cerst doelen, waarna het doelen regentDe warmte werkt vermoeiend op de spelers, en met een tevreden gemoed hooren ze het eindfluitjeWhite Star leper wint met 8-4. Zondag 18 Oogstwordt de returnmatch tegen Vla mertinge gespeeld op het terrein van de White Star e leper, te 3,30 uur. (Kemmelsteenweg).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3