De Cinema Wereld KV Coiffeur Michel MODERN DAMESSALON Rantsoeneering der Eetwaren OFFICIEELE BERICHTEN Propagandaschriften uit vliegtuigen geworpen, moeten ingeleverd worden Wat te doen wanneer het afweergeschut in werking komt Inleveren van oorlogsmateriaal Door plaatsgebrek moeten wij het vervolg van ons verhaal «DRIE WEKEN IN FRANKRIJK» tot a. s. week verschuiven. N A N O N MARIE - LOUISE STATIESTRAAT, 60 YPER heeft bij zijn welgekend HEERENSALON een GEOPEND Specialiteit van Moderne Coiffuren Permanenten INDOLA 1940 Leest en verspreidt HET YPERSCHE Strooibriefjes, die van vijandelijke vliegtuigen worden uitgeworpen, of elk ander propaganda materiaal tegen Duitschland gericht, moeten, zoo no lig door tusschenkomst van de gemeentelijke overheden, onmiddellijk aan de dichtst bijgele gen Ortskommandantur afgeleverd worden. Het niet afleveren of het doorgeven van vijan delijk propagandamateriaal zal gestraft worden. O. U. den 31 Juli 1940. Der Militarbefehlshaber in Belgien und in Nordfrankreich. Militarverwaltungschef. Wanneer er met afweergeschut geschoten wordt. moeten de straten ontruimd worden, zelfs wanneer het alarm niet gegeven wordt. De straatvoorbijgangers moeten zich in de aan gewezen onderstanden schuilen of in het dichtst bijgelegen huis een onderkomen zoeken. De trams moeten hun verkeer onmiddellijk schor sen. Vrachtwagens en autos van gelijk welken aard moeten stilstand nemen aan de rechterzijde der straat van de richting welke zij volgen derwijze 1" dat er zich geen versperringen kunnen voordoen in de straten en op kruispunten 2° dat zij zorg dragen zich niet te plaatsen boven de mondingen van waterleidingen. Naar er door de Militaire Overheid wordt vastgesteld, bevinden zich in verscheidene huis houdens nog missingspatronen (geel koper) en gelijkaardige metaalvoorwerpen van den oorlog. Dit gewichtig oud materiaal moet laatstens te gen 15 Oogst 1940 aan de dichtst gelegene Verza melplaats geleverd worden. Deze verzamelplaats bevindt zich te leper in de Lakenhalle. De Belgische staatsonderhoorigen alsook de in België verblijvende buitenlanders die na dezen datum nog in het bezit zijn van dergelijke voor werpen, stellen zich bloot aan strafvervolgingen. UT DE PROGRAMMA'S Verleden week, in «Capriccio», hebt gij gezien wat de Duitsche productie bereikt met zangp:enten. Wat zij voortbrengt op gebied van kostumeering. hebt gij eveneens kunnen apprecieeren. En «Nanon». nog een Duitsche film, zal door diegenen welke Capriccio een pracht noemden, ook schitterend bevonden worden. Want beide films hebben zekere treffende overeen komsten. Echter niet in het scenario, maar wel wat be treft decors, de kleeding, de behandeling der vertel ling, enz. In den tijd van den jongen koning Lodewijk XIV. Nanon. is de mooie, lieftallige waardin van een af spanning «Het Gulden Schaap», even buiten Parijs. Adellijke heeren zoowel als eenvoudige burgers, allen z:.;n verliefd op haar, doch hebben maar weinig succes. Het hart van Nanon klopt enkel voor een tambour, Charles Gringan, van het regiment van Languedoc. Zekeren avond, verwacht Nanon met spanning haar uitverkorene... Zij heeft hem een buitengewone verras sing voorbereid, verrassing zij twijfelt er geen oogen- b .k aan die zijn hart zal doen bonzen van vreugde. Zij heeft pastoor, notaris en familie ontboden om hun huwelijk te doen inzegenen. Weldra komt Charles met de zijner, aangereden. Als Nanon hem het altaar toont en hem haar familie voorstelt, is de tambour letter- lijK geslagen. Hij fluistert heimelijk enkele woorden tot ziir, vriend Pierre, en deze verdwijnt in volle draf. Ondertusschen wordt het begonnen feest voortgezet. De notaris heeft het huwelijkscontract opgesteld. Na non heeft reeds geteekend. Charles zal gaan teekenen. wanneer eensklaps de wacht verschijnt... Gringan wordt aangehouden en naar Parijs overgebracht, daar hij, naar het schijnt, de nieuwe wet op het tweegevecht overtreden heeft. En de zoo mooi begonnen bruiloft dreigt jammerlijk te mislukken. Maar Nanon zal haar geliefde redden. Zij is bevriend met den beroemden Molière. Deze geeft haar een zangrol in een zijner stuk ken. welke te Parijs opgevoerd worden voor den koning. Zij hoopt zoo tot bij den vorst te geraken om hem ge nade voor haar verloofde af te smeeken. Lodewijk, on der den indruk harer wondermooie stem, belooft haar het noodige te doen om den tambour in vrijheid te la ten stellen. Nu verneemt Nanon echter de waarheid. Tambour Gringan bestaat niet en heeft ook nooit in het gevang gezeten. Het is in werkelijkheid markies Charles d'Aubigné. die voor 50 louis gewed heeft, de waardin van het Gulden Schaap te veroveren Tot in het diepste van haar hart getroffen en teleur gesteld. keert Nanon huiswaarts. Dit verhaalt ongeveer de helft der film. Er volgen In het Staatsblad verscheen volgend besluit De wn. Secretaris-Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering, Gezien de besluitwet van 27 Oktober 1939, gewijzigd door de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940, om de be voorrading van het land te verzekeren Gezien de besluitwet van 9 November 1939 en het ministerieel besluit van 1 Maart 1940, gewijzigd door de besluiten van 25 Juni, 8 en 15 Juli 1940 Herzien artikel 1 van het besluit van 10 Juli 1940. betreffende het gebruik van meel en van volle melk Herzien de besluiten van 10 Mei. 6 en 15 Juni en 2 Juli 1940 betreffende de rantsoeneering van de eet waren Besluit Artikel 1. Met ingang van 10 Augustus 1940. ver vallen de oranjekleurige zegels. Het gebrtiik er van verboden. Van genoemden datum af, tot en met 8 Sep tember, zijn de bruinkleurige zegels alleen geldig. Art. 2. Ten einde aan de gezinnen de vervaardi ging van vruchtengelei, enz. verder mogelijk te maken, geeft zegel Nr 6, gedurende een nieuwe periode van dertig dagen, ingaande op 10 Augustus 1940. recht op 900 gram suiker, zegge in totaal 2 kilogram 700 gram- voor genoemde periode van bevoorrading. Art. 3. Tusschen 10 Augustus en 8 September 1940. wordt het dagelijksch vleeschrantsoen (20 t. h. been deren inbegrepen) op 90 gram gesteld. Dit rantsoen blijft op 120 gr. vastgesteld voor de pe riode van 1 tot 9 Augustus 1940. Art. 4. Met ingang van 10 Augustus 1940, wordt de rantsoeneering der eetwaren geregeld volgens de na- vermelde opgave en hoeveelheden 3 a Si Z PRODUKTEN 3 4 5 6 7 8 9 10 B Naar keuze A. Gewoon brood vervaardigd uit een of meer der navermelde meelsoorten Tarwemeel gebuild tot 85 masteluin gebuild tot 80 roggemeel gebuild tot 75 speltmeel gebuild tot 65 of mengsel van deze meelsoorten C. Voedingsdeegen vervaardigd urt tarwemeel gebuild tot 85 D. Dieetlevensmiddelen waarvan de samenstelling door een. later besluit zal worden bepaald Naar keuze a) Ongebrande koffie b) Gebrande koffie of gebrande gerst Voedingsvetten, margarine, boter, reuzel, ossenvet, tafelolie Meelspijzen (crème en griesmeel van granen, havermoutgedroogde groenten, rijst, maïs en hun producten, enz.) Zout Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, vergeoise of bruine suiker Aardappelen (rantsoeneering voorloopig geschorst) Zachte zeep of zeep in poeder, Toiletzeep of Marseille-zeep Chocolade (kookchocolade, fondantchocolade, melkchocolade, chocolade met noten, gevulde chocolade, crêmechocolade. pra lines, enz Vleesch (20 t. h. beenderen inbegrepen) Aantal rantsoenen per zegel Rantsoen per dag Hoeveelheid per zegel 1 225 gr. 225 gr. 1 1 170 gr. 150 gr. 170 gr 150 gr. 10 10 S 12 1/2 gr. 10 gr. 35 gr. 125 gr. 100 gr 175 gr. 10 10 20 gr 40 gr. 200 gr 400 gr. 10 90 gr. 900 gr. 10 10 gr. 100 gr. 10 1 7 12 gr. 90 gr. 75 gr. 90 gr. Voorziene straffen 1» Geldboete, met inbegrip van opdecimes700 tot 700.000 frank 2° Gevangenisstraf: vijftien dagen tot drie jaar; 3° Verbeurdverklaring der eet- en koopwaren 4» Sluiting van de inrichting. Bij herhaling, worden de gevangenisstraffen en de geldboete verdubbeld. Art. 5. De overtredingen van dit besluit worden opgespoord en gestraft overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 Ok tober 1939, genomen om de bevoorrading van het land te verzekeren en gewijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940. Art. 6. De sluiting der inrichtingen voorzien bij 3 van artikel 9 van de besluitwet van 27 Oktober 1939, ge wijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940, kan, volgens het geval, door den procureur des Konings of door den onderzoeksrechter bevolen worden, onmiddel lijk na de vaststelling van de overtreding de duur van de aldus uitgevoerde sluiting komt in mindering van den sluitingsduur door de rechtbankuitgesproken. Dit besluit treedt in werking op 10 Augustus 1940, met uitzondering van de bepalingen van artikel 3, 2n alinea, die in werking treden zooals voorzien. Een uittreksel er van zal door toedoen van de gemeente besturen worden aangeplakt. Brussel, 1 Augustus 1940. dan nog heel wat verwikkelingen, maar ten slotte trouwt markies Charles toch met Nanon. De bekende Max Pfeiffer leidde de productie, wijl Herbert Maisch ze regisseerde. Beiden hebben den in- d uk gelaten, uitstekende vakmenschen te zijn. De rol van Nanon is in handen van Erna Sack, de Duitsche nachtegaal. Ze speelt even goed lijk ze prach tig .zingt. De Nederlandsche acteur Johan Heesters is de mar kies. Zijn spel is zwierig en los, zooals het een galante edelman zou passen. Hij ook zingt niet onverdienstelijk. Verder zijn dan nog, zonder uit te blinken, toch allen sympathiek Dagny Servaes, Gebühr, Sima, Paryla, Meisel en Ebbecke. Ook een Duitsche zangfilm. Het genre is echter zeer verschillend met dat van «Nanon». Dit is zoo wat een operette, wijl Marie- Louise vertelt van heden ten dage. Lijkt beter op een der Tino Rossi-prenten. We laten hier het origineel scenario volgen. Gunther Peters, een jonge arbeider, d'"e werkzaam is in een garage, weid na zijns vaders dood verplicht, voor zichzelf en zijne moeder, den kost te verdienen. Maar zijn hart behoort aan de muziek. Als Gunther op zijn werk voor de eerste maal het nieuwe bureelmeisje Marie-Louise ziet. weet hij on middellijk voor wien hij zijn lied De Zon gaat op gemaakt heeft. Hij zingt het haar voor. Zij schijnt ech ter daardoor wat boos. Als hij het nochtans met aller-' lei listen weet klaar te spelen om in haar bureau door te dringen, lacht zij reeds een weinig. En wanneer hij haar. na het sluiten van den werkdag, tot bij haar ocm volgt en zich zelf uitnoodigt om thee te drinken, kan z:j zijne onbeschaamdheid ook nog dulden. Oom Emiel kan het goed stellen met zijn jongen gast. Te zamen met Marie-Louise bezoeken zij 's avonds een groot Gezellig Samenzijn waar juist een inte ressante zangwedstrijd uitgeschreven wordt. Gunther, door zijn vrienden uitgenoodigd, neemt deel aan den wedstrijd en behaalt een reusachtig succes. Zijn lied De Zon gaat opheeft de toehoorders stormender hand veroverd. Een contract en dan het eene concert na het andere zijn de gevolgen van dezen avond. Spoe dig groeit er uit Gunther, daartoe door zijn impressario gedreven, een groot zanger. Er heeft geen concert, geene radio uitzending, geen weldadigheidsfeest plaats, of Gunther verleent er zijne medewerking. Maar deze opeenvolgende successen doen Gunther de kleine Marie-Louise toch niet vergeten. Om harentwil gaat hij niet naar het buitenland, niettegenstaande het bidden en de contracten waarmede zijn manager hem overstelpt. Veel liever bezoekt hij eens Marie-Louise. Tot op zekeren dag, de in Gunther's succes verbijsterde manager, Marie-Louise weet te overtuigen, dat zij Gunther's kunstloopbaan in den weg staat, en hare liefde moet opofferen. In haar groote liefde gelooft het meisje hem. Zij neemt het besluit Gunther door een liefdescomedie te bedriegen, en *s avonds moet Gunther toezien, hoe Marie-Louise aan den arm van een anderen uit een beruchte vermaakgelegenheid, huiswaarts keert. De verschrikkelijke zielepijn welke haar deze daad kost ziet hij echter niet. De groote opera's van Parijs, New-York en Berlijn hebben hun nieuwe sterGunther PetersTijd van roem, tijd van successen 1 Maar zij bevredigen den mensch in Peters niet. Tot hij eindelijk zijn manager eens grondig zijn meening zegt. 's Avonds, wanneer hij voor de radio moet zingen, is hij verdwenen. Hij is naar zijn moeder weergekeerd, er troost gaan zoeken. Maar niemand weet het. Dienzelfden avond bezoekt Marie-Louise hare vrien din, om bij haar Gunther's concert door de radio te aanhooren. Groote schrik bevangt echter haar hart, wanneer zij den speaker hoort melden om toch Pe ters afwezigheid te kunnen verklaren De wereld beroemde zanger Gunther Peters was dezen middag het slachtoffer van een zwaar auto-ongeluk... Vol angst ijlt zij naar zijne moeder, maar in de trap zaal hoort zij Gunther's gezang weerklinken. De schrik en het maandenlange opgekropt verdriet uiten zich daar in een weldoend geween. Snikkend zijgt zij op de trappen ineen, tot Gunther's moeder haar troostend binnenhaalt. Hare tranen houden op met loopen in Gunther's omarming en haar snikken vermengen zich met zijn nieuw stralend lied Schoon is iedre Dag die Gij me schenkt, Marie-Louise Wat nieuws biedt deze film misschien niet, doch dat reeds zoo dikwijls verteld vertelseltje van den succes vollen zanger, het brave meisje en den boozen mana ger, is hier echter zoo gevoelig gefilmd, dat we graag het weinig origineele van het geval vergetèn. Het gezang van Charles Kullmann en het spel van Reva Holsey en Fritz Kampers dragen daar ook veel toe bij. DE VERBETERDE UITVINDING in de PERMANENTENWERELD. PRIJS 35 en 50 Fr. Groote keus van Parfumerieartikelen. Moderne installatie Matige prijzen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4