CINEMA «FLORA» N ANON De Repatrieering der Belgische Vluchtelingen REGLEMENTEER INC VAN DEN HANDEL 5 AKTUALITEITEN UFA De groote moeilijkheid, waarmede men tot hiertoe af te rekenen had en waardoor de terug keer naar hun vaderland van de meeste Bel gische vluchtelingen in Frankrijk schier onmo gelijk was, namelijk het gebrek aan vervoermid delen schijnt thans grootendeels overwonnen. Tot hiertoe slaagden er enkele Belgen wel in, na heel wat wedervaren, uit het onbezette gebied van Frankrijk te geraken en de lange, lastige reis naar België op eigen middelen te doen anderen konden afgehaald worden door particulieren en zelfs gemeentebesturen die met dit doel een of meer autocars naar Frankrijk zonden, alhoewel al deze initiatieven niet steeds met hetzelfde welslagen bekroond werden, doch al deze afzon derlijke pogingen waren niet bij machte om het repatrieeringsvraagstuk der Belgische vluchte lingen in zijn geheel op te lossen. Immers de Bel gen, die op dit oogenblik nog in Zuid Frankrijk opgehouden zijn, tellen zich nog bij honderd dui zenden en het vervoer dier massa kan, zelfs al moest de benzine gemakkelijker te vinden zijn dan zulks het geval is, niet met autowagens verzekerd worden. Om den terugkeer dier massa doeltref fend in te richten was het noodig dat men over het vereischte treinverkeer beschikken kon, en thans, zooals blijkt uit een mededeeling van het Roode Kruis, schijnt men dit resultaat bereikt te hebben. In het Zuiden van Frankrijk staan on geveer 500 treinen gereed, waarvan de eerste, met gratis vervoerde vluchtelingen, reeds te Brussel aankwamen. Dit nieuws en ook het be richt dat, voor het vormen der eerste treinen, voorkeur gegeven wordt aan de jongens van 16 tot 20 jaar en aan de zieken, zal met vreugde ver nomen worden. In menig huisgezin, waar tot hier toe niets dan onzekerheid en onrust heerschte over het lot van een afwezige, mag men thans in blijde verwachting leven weldra, misschien reeds in de eerste dagen, het geliefde wezen terug te zien. Ten andere, hier volgt die geruststellende en te vens verheugende mededeeling welke het Roode Kruis dezer dagen over die kwestie deed In den loop der laatste weken heeft het Roode Kruis niet opgehouden in de beste voorwaarden belangrijke zendingen te vervullen, betreffende het repatrieeren der vluchtelingen uit Frankrijk. In nauwe samenwerking met den Dienst voor Repatrieering der Vluchtelingen en het Ministe rie van Volksgezondheid, heeft het Roode Kruis zijn werk ingericht op de volgende grondslagen Eensluidend de nieuwe maatregelen die ge troffen werden, zullen van 1 Augustus af dage lijks 15 treinen vertrekken uit de bijzonderste plaatsen van het Zuiden van Frankrijk. Diensten van het Roode Kruis van België werken in Frankrijk en zullen de behoeftige vluchtelingen bij het vertrek der treinen bevoor raden. Elke trein zal vergezeld zijn van een ver pleegster of ambulancierster van het Roode Kruis. Alle maatregelen zullen getroffen worden voor de verzorging der vluchtelingen gedurende de enkele dagen dat de reis zal duren. In de voornaamste stations, tusschen het Zui den van Frankrijk en België, worden hulp- en bevoorradingsposten ingericht. Het Roode Kruis was vooral bezorgd over het lot der jonge lieden en heeft een belangrijken aankoop gedaan van kleeren en ondergoed in verscheidene kampen werd reeds tot een uitdee- ling overgegaan. De Dienst voor Repatrieering van het Minis terie van Volksgezondheid is zijnerzijds tot vrij gevige uitdeelingen overgegaan. Het Roode Kruis heeft pas een programma voor sanitair toezicht opgemaakt. Dit zal in Bel gië toegepast worden ten voordeele van de jonge mannen zoodra ze thuiskomen. Al de leden van het Roode Kruis die tegen woordig in Frankrijk werkzaam zijn geneeshee- ren, verpleegsters, ambulanciersters> hebben on derrichtingen gekregen om ter plaatse op volle dige wijze hun werkelijke hulp te bieden bij al .deze bedrijvigheden. Het Roode Kruis heeft bovendien, deze laat- -ste dagen, de maatregelen voor herberging en voeding der vluchtelingen vermenigvuldigd. Langs al de wegen welke de vluchtelingen meestal gebruiken om naar België terug te kee- ren, bevinden zich tehuizen waar zij kunnen uit rusten en waar zij een maal kunnen krijgen. In het niet-bezette gedeelte van Frankrijk en op de grenslijn der beide gedeelten van Frank rijk, zijn er op het oogenblik meer dan 30 tehui- j zen van het Roode Kruis geopend. De diensten j der N, S. V. verzekeren, van hun kant, hulp aan al de vluchtelingen. In België, in de belangrijkste plaatsen langs -de grens, en in zekere ceptra waar het te voor zien is dat vluchtelingen zullen samenkomen, werken de centra en de posten van het Roode Kruis sedert enkele dagen op groote kracht. Daar wij ons in de eerstvolgende dagen moe ten verwachten aan een dagelijksche aankomst van ongeveer 15,000 vluchtelingen, heeft het Roode Kruis te Brussel een dienst ingesteld die dag en nacht werkt in het Noordstation en in te huizen waar 8,000 vluchtelingen geherbergd kun nen borden. Deze tehuizen bevinden zich in de verschillende wijken van de stad. Deze bedrijvigheid van het Rcode Kruis wordt vergemakkelijkt door de Duitsche over heid en nu gesteund door de gemeentebesturen en het werk voor hulp aan de behoeftige vluchte lingen. Het Ministerie van Volksgezondheid zal zeker juiste inlichtingen aan de bevolking geven be treffende de algemeene regeling dezer diensten maar het Roode Kruis houdt er aan het publiek nu reeds te zeggen dat alles in het werk gesteld werd, om de vluchtelingen in een minimum van tijd uit Frankrijk naar België te laten komen. De tijd die nog verloopen moet alvorens de jonge lieden thuis zullen komen, is tot het mini mum herleid. De bevolking mag dus met vertrouwen op een spoedig wederzien van haar familieleden reke nen.» In aansluiting met deze mededeeling verwit tigt het Roode Kruis nog de bevolking dat het voortaan zeer moeilijk is inlichtingen in te win nen betreffende Belgische vluchtelingen in Frankrijk, om reden dat de treinen, welke de vluchtelingen terugvoeren, sedert het begin dezer wsek reeds rijden en de uitwijkelingen bijgevolg veel beginnen te reizen. Anderzijds zijn de postverbindingen tusschen Frankrijk en België grootendeels hersteld. Zoo kwamen enkele dagen geleden, en dit onder be scherming van het Roode Kruis, na overeenkomst met de Duitsche overheden, 16 vrachtwagens met meer dan 1 millioen brieven uit Moissac, waar de verzendingen voor België gecentraliseerd zijn, in België aan. Alle aanvragen om inlichtingen over de ver blijfplaats van vluchtelingen, aan het Roede Kruis gericht, zijn dus in de meeste gevallen nut teloos, gezien het toch niet meer mogelijk zal zijn die inlichtingen te verstrekken. In het Staatsblad verscheen volgend besluit ter voorkoming en beteugeling van misbruiken in den handel en inzonderheid in den handel in al- lernoodwendigste eet- en koopwaren. Artikel 1. Alleen de natuurlijke personen en de handelsvennootschappen die vóór 10 Mei 1940 in het handelsregister waren ingeschreven, mo gen waren of goederen aankoopen om ze in het groot of in het klein, hetzij rechtstreeks, hetzij bij bemiddeling van derden voort te verkoopen. Art. 2. Al wie waren of goederen aankoopt om ze, in het groot of in het klein, hetzij recht streeks, hetzij bij bemiddeling van derden voort te verkoopen, is gehouden op alle gebouwen, ge deelten van gebouwen, motor- en paardenvoertui- gen en op alle drukwerk bij de uitoefening van zijn bedrijf gebruikt, duidelijk en goed zichtbaar zijn naam en zijn nummer van inschrijving in het handelsregister te doen voorkomen. Art. 3. De in het handelsregister ingeschre ven handelaar, mag den leurhandel van deur tot deur of op den openbaren weg, zooals die om schreven is bij het 1' en het 2*' van de eerste pa ragraaf van artikel 2 van het koninklijk besluit Nr 82 van 28 November 1939, noch op zijn eigen naam noch bij middel van een tusschenpersoon uitoefenen. Art. 4. De in het handelsregister voorko mende inschrijvingen betreffende handelaars die leurhandel van huis tot huis of op den openbaren weg drijven, worden van ambtswege geschrapt. De lijst er van, opgemaakt door het Departe ment van Economische Zaken, algemeene directie van den middenstand, zal aan de griffie van de rechtbank van koophandel worden overgemaakt. Art. 5. De leurhandel van deur tot deur en op den openbaren weg, zooals hij bij het 1en het 2° van artikel 2 van het koninklijk besluit Nr 82 van 28 November 1939 wordt omschreven, is ver boden wat betreft de voor de menschen voeding geschikte eejwaren en de allernoodwendigste producten, waarvan de verdeeling gereglemen teerd is bij toepassing van de besluitwet van 9 November 1939. Art. 6. Benevens de ambtenaren der gerech telijke politie en de gerechtelijke agenten bij de parketten, zijn de inspecteurs en controleurs van de eetwaren, de beambten aangesteld door de al gemeene directie van den middenstand en door de algemeene directie van den handel, de beamb ten aangesteld door den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitail leering, de beëedigde agenten van de gemeente- Geachte Cliënteel, De bezettende macht heeft nieuwe ver ordeningen uitgevaardigd, betreffende het cinematographisch bedrijf. Deze gaan ge lukkig in niets de waarde verminderen onzer steeds aan den top staande voor stellingen. Doch, om de nieuwe regels na te komen, zullen we vanaf deze week onze programma's anders, indeelen. Die gaan voortaan zoo geschikt zijn. dat z i die der groote steden lijk Brussel en Antwerpen evenaren Elke week een echte eerste rangs super productie, in haar geheel, plus de meest interessante documentairs en de grappig ste shotsEn ter aanvulling de aktu- eele nieuwsberichten UFA, met Neder- landsch commentaar. DE WAARDE ONZER REEDS EENTGE PROGRAMMA'S IS VERMEERDERD. DE DUUR. 3 U., BLIJFT. De Directie. De nieuwe, nog meer op succes gerichte programma's worden aangevangen met; met ERNA SACK, welke echt den bijnaam de Duit sche nachtegaal waardig is, en JOHAN HEESTERS. De romantische geschiedenis der beeldschoone waar din van het «Gulden Schaap»... Een markies welke haar met listen verleidt, doch op haar ten slotte zelf verliefd wordt... Prachtig, bedwelmend gezang Enorme, schitterende oogverblindende décors 1 Kostumeering zooals nog nooit gezien EEN FILM WAARMEDE IN VERGELIJKING DE BESTE PRENTEN, VODDEN ZIJN Om het succes welke deze programma's tegemoet gaan, te kunnen dragen Vrijdagom 7,30 ure, ook Zaterdag en Maandag. Zondag vanaf 1,30 ure, doorgaand. politie, evenals de rijkswachters, bevoegd om de inbreuken op dit besluit op te sporen en te con- stateeren. De vorenbedoelde ambtenaren en beambten hebben, tusschen 5 uur 's morgens en 9 uur 's a- vonds, vrijen toegang tot al de lokalen der bij artikel 2 bedoelde inrichtingen, alsmede tot al de lokalen waar de goederen opgeslagen zijn. Zij hebben het recht zich al de tot het volbren gen van hun opdracht noodige inlichtingen en documenten te doen verstrekken door het bestuur en het personeel van die inrichtingen, alsmede door de personen die goederen vervoeren of in bezit hebben. Zij kunnen beslag leggen op al de eet- of koop waren waarvan de verbeurdverklaring kan wor den uitgesproken. De waren welke niet kunnen worden bewaard, worden door hen onmiddellijk te koop gesteld. De procureur des Konings kan daarenboven, bij eiken stand van de procedure, de tekoopstelling van de in beslag genomen goe deren bevelen. De verkoopsom er van wordt in consignatie gesteld totdat er uitspraak over het misdrijf is gedaan. Deze verkoopsom vervangt de goederen zoo wat de verbeurdverklaring als wat de eventueele teruggave aan de belangheb benden betreft. Art. 7. Worden gestraft met vijftien dagen tot drie jaar gevangenis en een geldboete van 100 tot 100.000 frank of met een dezer straffen alleen 1) zij die de bepalingen van de artikelen 1. 2, 3. en 5 overtreden 2) zij die zich tegen de taak van de bij artikel 6 bedoelde ambtenaren en beambten verzetten of ze verhinderen .3) zij die weigeren de inlichtingen te verschaf fen of de documenten mede te deelen. bij artikel 6 bedoeld, of die, wetens, inlichtingen verschaffen of .documenten mededeelen welke onjuist ziin. In geval van inbreuk op de bepalingen van de artikelen 1, 2, 3 en 5, kan de rechter bovendien, volgens het geval, de verbeurdverklaring van de eet- en koopwaren, en, voor een door hem te be palen tijdperk, de intrekking van de machtiging tot uitoefening van den leurhandel. of de sluiting van de inrichting bevelen. Bij herhaling, worden de gevangenisstraf en de geldboete steeds gezamenlijk uitgesproken zij worden verdubbeld. Alle bepalingen van boek I van het Wetboek van Strafrecht, met inbegrip van hoofdstuk VII en van artikel 85, zijn toepasselijk op de bij dit besluit voorziene misdrijven. Artikel 9 van de wet van 31 Mei 1888 is noch op de intrekking vap de machtiging tot uitoefening van den leurhari- del, noch op de sluiting van de inrichtingen toe passelijk. Art. 8. De sluiting van de winkels en de in trekking van de machtiging tot het drijven van leurhandel, voorzien bij artikel 7, kunnen, al naar het geval, door den procureur des Konings of door den onderzoeksrechter bevolen worden zoo dra de overtreding geconstateerd is. De duur van deze sluiting en van deze intrekking komt in mindering van den duur der sluiting, uitgespio-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5