Cinema «Oud Yper» MAYERUNG ALLERHANDE NIEUWS Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Zondagrust Repos Dominica! YPER.Door auto aangereden. De genaamde Majxieu Florimond, .van Ichtegem, die doofstom is, was mejt een, fijner vrienden, eveneens-een doofstomme, op wandel ,in de Cartonstraat, toen hij opeens door een autp, verrast en ten,gronde geworpen werd, terwijl zijn vriend nog juist den tijd had om ter zijde te springen. Het slachtoffer, dat het neusbeen gebroken werd en opk.ficg een gapende hoofdwonde opgeioopen had, werd ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal overge bracht- Aan wie beliooren dc vaarzen toe? - In een weide, ge legen langs den rechteroever der vaart Yper-Boesinghe en gebruikt door Bekaert Gaston, wonende Paddevij- verstraat, werden dezer dagen door onbekenden een üt tal jonge vaarzen gebracht. De eigenaars dezer die ren gelieven zich kenbaar te maken. Nog immer velodiefstallen. Verleden week Don derdag, in den namiddag, had M. Vanoverstraete Arthur, van Yper. zijn rijwiel geplaatst in den gang van het stadhuis, tjoch teen hij rond 18 u. vertrekken wilde, was de velq reeds verdwenen. Zaterdag laatst, rond 10 u. 's morgens, plaatste vrouw Aeck Flavie, van Zonnebeke, haar rijwiel tegen de Halle, ten einde in de nabijheid enkele boodschappen te doen. Van haar kortstondige afwezigheid had een stoutmoedige dief gebruik gemaakt om mét de velo op den loop te gaan. Zondag werden er niet minder dan 5 velos gestolen, namelijk in de Paterskerk, binst de mis van 7 u. 30, deze van Liefhooghe Jeanne, Zonnebekesteenwegin het Victoria Palace, St Jacobstraat, deze van Durnez Maria; van Zonnebeke; in de herberg «Au Bienvenu Gevangenisstraat, deze van Terryn Gaston, van St Jan, en van Vandamme Elise, van Merckem, en eindelijk aan den geve! der herberg De Meenenpoorthet rij wiel vèn Arfeuille Joseph. En Woensdag namiddag, rond 2 u. 30, was Vion Pierre, wonende in de Boterstraat, met het rijwiel zijner zuster naar het postbureel gereden, doch toen hij er twee minuten later terug buiten kwam, was de velo reeds nergens meer te ontwaren. Den laatsten tijd werden tal van rijwieien, waarvan de bezitters de herkomst niet konden bewijzen, aan geslagen. Vele dezer rijwielen bevinden zich alhier in het Justitiepaleis, waar de personen, die vroeger hun rïjWiel verloren of ontvreemd werden en denken hetdaar misschien terug te vinden, zich op eiken werkdag, tusschen 9 en 12 u. voormiddag, ter griffie mogen aanbieden om er mogelijks hun velo te her kennen. Ingang langs de Meenenstraat. LANGEMARCK, Werkongeval. Aan dé kerk der Madonna, waar men zekere herstellingswerken aan 't uitvoeren is, was de genaamde Vanhulle Zaterdag namiddag, omstreeks 16 cp een ladder geklommen, toen deze opeens doorbrak en de man zwaar ten gron de viel. Daar hij zich onmogelijk kon oprechten, werd de man ter verpleging naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht, 'waar men vaststelde dat hij benevens verwondingen aan het hoofd en arm ook nog het linker been gebroken had. GHELUWE. Aanrijding. De handelaar Van- hoecke Jerome, wonende in de Yperstraat, kwam met zijn bakfiets van uit de richting van Yper gereden. Aan den Koelenberg gekomen moest hij uitwijken voor militaire auto's alsook Voor de met hooi beladen kar van Debrue Odiel, die van uit een zijweg kwam. Vanhoècke wilde naar het rijwielpad oversteken, doch botste tegen het reóhter wiel van de kar, waardoor hij ten' gronde viel. Hij bekwam kwetsufen aan het hoofd en den arm, alsook nog èen breede dijwonde die door een dokter moest toegenaaid worden. De voorzijde van de bakfiets was gansch ingedrukt. VLAMERTIXGHE. Diefstallen. Bij landbou wer G. Rooryek-Pauwelyn werden 's nachts een 16 tal konijnen gestolen. Op een nabijgelegen hoeve, uitge baat door Vandeputte A., brachten onbekenden een be zoek pan het ovenhuis en namen er al het verschge- bakken brood mede. Óok bij Top Omer werd een en ander ontvreemd. Klacht werd ingediend en een on- dezoek geopend. PÖPERINGHE. Wiel rijdster door auto aangereden. Mejuffer Lenoir, wenende Casselstraat, kwam 's a- vonds, rond 6 u., per fiets huiswaarts gereden. Geko men rechtover hare woning, sprong ze van haar velo, doch Werd op hetzelfde oogenblik aangereden en ten gronde geworpen door eén 'autocamion. In haar val werd ze, licht gekwetst aan de knie. Haarvelo daaren tegen was fel beschadigd. NEER-WAASTEN. In een dorschmachine gevat. Dé 35 jarige Beun Kamiel, in dienst der firma Mahieu, was op een dorschmachine aan 't werk, toen hij plots met het rechterbeen in het raderwerk der machine terechtkwam. Eer men erin slaagde den dorscher stil. te leggen, was het been van den ongelukkige reeds af gerukt. Na de eerste zorgen ter plaats ontvangeii te hebben, werd hij in allerijl naar het O. L. Vrouwhcspi- taal van Yper overgebracht. KOMEN. Van een kar gevallen. Vóór een win kel langs den steenweg naar Wervick was Delattre Albert bezig met goederen te loSsen, toen hij opeens een misstap deed en van de kar stuikte. In zijn val werd de man aan het hoofd gekwetst. ZONNEBEKE. Landbouwer onder zijn kar ver pletterd. De 52 jarige landbouwer Dóchy Leon, wo nende te Zonnebeke, Langemarcksteenweg, kwam ver leden week Dinsdag, rond 2 u. 30 namiddag, van zijn land, gelegen op grondgebied Langemark, met een la ding erwtenstroo terug. Op zeker oogenblik kantelde de kar óm èn kwam terecht op den ernevens stappen den landbouwer, die onder het voertuig bedolven werd. Twee zjjner kinderen en ook zijn dienstkecht waren getuige van het ongeluk. Ondanks hun spoedig ingrij- peh'bm hét slachtoffer van onder de kar te bevrijden, mocht «iets meer baten. De ongelukkige landbouwer, die een weduwe en vjjf minderjarige kinderen nalaat, had de borstkas ingedrukt en was op slag gedood. De He'éi''èokter Vanwallëghem, van Zonnebeke. die da delijk'öntbödên werd, 'kon nog enkel den dood vast stellen, De rijkswacht kwam eveneens ter plaats om de npodige vaststellingen te doen. De begrafenis van het slachtoffer, dat lid is van den Kerkraad èh voorzitter van de Commissie van- Open baren Onderstand, had Zaterdag morgen 'plaats en werd door een overtajrijkp menigte bijgewoond, Na- meps, de,:Commissie van Openbaren Onderstand \yerd dop* net lid Huyghe ,J. eén roerende lijkrede uitge- gproketfdie op de aanweiigéh éeri diépen indruk maakte. DóoP'eétt geweerkogel dóadetijk getroffen. \Der7tt jarige Gouwy Ernest wonende yperstraat,, begaf zich 's Avonds, rond 10 u. 30, naar bed en even vóór zijn kamervenster toe te doen leunde hij nog eens naar bui- te om een oogslag in de straat te herpen. Op hetzelfde oogenblik weerklonk plots een geweerschot en de ouder ling, die aan de keel getroffen werd, viel achterwaarts over ip zijn kamer. Op het gerucht kwamen de huis- genooten toegesneld en vonden den ongelukkigen man badend in zijn bloed. Twee dokters kwamen den man. wien de kogel dwars door de keel gegaan was, de eerste zorgen toedienen, waarna hij naar het O. L. Vrouwhos pitaal van Yper overgebracht werd. Hij is aldaar, spijts .de .beste zorgen aan de opgeioopen schotwonde bezweken. Door de plaatselijke rijkswacht werd een onderzoek ingesteld. BENOEMING Bij Koninklijk Besluit van 14 Mei, werd de Heer Maurice Dehem, griffier aan de Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper, benoemd tot hoofdgriffier van de Recht bank van Eersten Aanleg te Veurne. Onze hartelijke gelukwenschen. O Op Zondag 18 Oogst 1940, om 15 uur, met toela ting van den Heer Ortskommandant ALGEMEENE VERGADERING in het gewoon lokaal AU SAUMON DAGORDE 1) Mededeelingen. 2) Voordracht over kweek van groenten en be waren derzelve. 3) Beoordeeling der aanbrengsten. 4) Voorstelling van nieuwe leden. 5) Tombola. Voordrachten over Tuinbouw en Kleinveeteelt De Tuinbouwgilden, de Hoender-, Konijnen- en Gei- tenkweeksyndicaten, Bieënbonden, enz... worden er op gewezen dat het Provinciaal Comité tot bevordering van Tuinbouw en Kleinveeteelt in West-Vlaanderen, gedu rende de laatste maanden van het loopend jaar, in de lokaliteiten waar zulks nuttig geoordeeld wordt, en voor zooveel de beschikbare credieten het zullen toelaten, nogmaals kostelooze voordrachten zal laten geven over tuinbouw (moes- en fruitteelt) en kleinveeteelt. (Hoen der-, konijnen-, geitenkweek. enz...» De aanvragen tot het bekomen van deze voordrach ten moeten, *t zij langs de Provinciale Verbonden om. 't zij rechtstreeks bij het Provinciaal Comité, (Provin ciaal Gouvernement Bureel 9) ingediend zijn vóór 15 September a. s. In deze verzoekschriften moet het getal leden worden opgegeven en moeten de namen worden vermeld van de voorgestelde voordrachtgevers, alsmede van den Voorzitter en den Schrijver van den Bond, zooveel mogelijk met bijvoeging van de respec tieve adressen. Aanvragen, welke na .15 September 1940 bij net ge zegd Comité zouden toekomen, zullen niet meer in aan merking genomen worden. Het Postverkeer met het Buitenland In het 'Staatsblad van 11, 12 en 13 Augustus wordt meegedeeld dat bij het postverkeer tus schen Duitschland en België in beide richtingen ook drukwerk, zaakpapieren monsters en samen gestelde zendingen toegelaten zijn. In de betrekkingen tusschen België en Holland en de neutrale landen, langs Duitschland om, worden de in de Duitsche, Nederlandsche of Fran- sche taal opgestelde gewone brieven en postkaar ten aangenomen. De aanduiding van het land van bestemming in het adres is gewenscht. Eerlang zal er een beslissing getroffen worden aangaande de herneming van de betrekkingen door middel van gewone brieven en postkaarten, tusschen België en Luxemburg. Betreffende 't postverkeer met Frankrijk is tot nogtoe nog geen beslissing gevallen. Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Maandag 12 Augustus 1940. door M. Verfaillie Yves, Lange Thouroutstraat, een kindèr- schoentje. Verloren. Vrijdag 9 Augustus, is bij M. Thevelin, Surmontstraat, een rosharig hondje, zwartgestreept op den rug, weggelocpen. Zondag 11, door M*' Barbé Madeleine, Rijselstraat, hare rijwielplaat Nr 434259. Woensdag 14, dór M""1 Couvreur-Vandenbroucke, Rij selstraat, haar gouden trouwring met de namen «Abel- Marguerite ingegrift. Een baaide merriepaard, 3 jaar oud, gestald ter her berg De Bascule te Yper, wordt er ter beschikking van den eigenaar gehouden. HANDBOOGSCHIETING ZONDAG 18 AUGUSTUS 1940 Om 2 i uurVOORMEZEELEOppervogel 60 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr. Twee kallen, elk 20 fr. Kleine vogels 10 fr. Bóven de 50 schutters alle tweetal eeh vogel van 15 fr. Inleg 13 fr. 50. De Apotheek van La Pharmftcie de Mr SNOECK Groote Markt o Grand'Place fe alleen open op reste seule ouverte le Zondag 18 Augustus DImanehe 18 Aoüt En deze week, een onzer machtigste programma's, met het Fransch meesterwerk De dramatische liefdes-historie van prins Rudoif en Marie Vetsera. Indrukwekkend vertolkt door DANIELLE DARRIEUX en CHARLES BOYER. Geen vertelling, echt waar gebeurd Geweldig brute scènes1 Ontroerende, aangrijpende tafereelen Verbijsterende, overweldigend woeste handeling Een super - productie, een onovertrefbaar meester- kunstwerk Een hoogst interessant, heel belangwekkende docu mentair ter afwisseling. NIEUWSBERICHTEN UFA. Zaterdag en Maandag, om 7,30 ure. Zondag, doorgaand vanaf 2,30 ure. Dienst voor hulp aan de krijgsgevangenen Zenden van pakjes. In overeenkomst met de Duitsche overheden en het beheer der Belgische Posterijen, bekwam het Belgisch Rood-Kruis, onder voorbehoud van ver betering, het opzenden van pakjes naar de krijgs gevangenen, te beginnen van 10 Augustus. Eén pakje van kgr. om de veertien dagen.. Aan de beroepsmilitairen officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. Inhoud naar keus, doch uitsluitend bestaande uit volgende artikelen Hemd Onderkleeding Zeep Tabak Cigaretten Chocolade Beschuiten Kaas (in zilverpapier) Suiker Kauwgom Sar dienen. Niets dat kan bederven. VerpakkingLicht karton in linnen of stevig karton het pakje moet aan één zijde open blij ven en den inventaris van den inhoud bevatten, met naam en adres van afzender en bestemme ling. De adressen moeten op het pakje zelf geschre ven worden met onuitwischbaren inkt Dat van den afzender op een der kleine zijden van het pakje. Dat van den bestemmeling op een der groote zijden en opgesteld als volgt Kriegsgefangenensendung Naam Voornaam Nr Kamp Gebührenfrei Deutschland Neer te leggenVoor Brussel, Louizalaan, 154, van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Voor de provincie In de plaatselijke Roode- Kruis-bureelen. Daar waar geen komiteit of on- derkomiteit van het Rood-Kruis bestaatop de postkantoren. Voor de plaatsen uit het Zuiden van België (onder de lijn Givet-Jemelle-Saint Vith) moeten de pakjes gezonden worden naar of neergelegd op het postkantoor van Libramont. Het Beheer van het Belgisch Rood Kruis werd verwittigd dat ieder misbruik de afschaffing van den dienst zou medetrekkeW het moet zich dus zeer streng toonen voor wat aangaat het toezicht en het .te geven visa. Ook, om te vermijden dat -de pakjes zouden uit gedeeld worden, moeten de leden van een zelfde familie met malkaar overeenkomen om aan den zelfden gevangene maar één pakje om de veer tien dagen te zertden. Yzerbedevaart van Zondag 18 Augustus 1940. Door dè uitzonderlijke omstandigheden van het oogenblik is het onmogelijk geweest dit jaar de plechtigheid als naar gewoonte te Diksmuide zelf te laten doorgaan. Nochtans vraagt het Be- devaartcomiteit dat de Vlamingen van alle scha keeringen EENSGEZIND dezen dag zouden her denken en gezamenlijk de plechtigheid zouden volgen in een bepaalde feestzaal. V. O. S. Afdee ding leper richt deze herdenking in, welke per iradio wordt uitgezonden (ditmaal beslist zonder censuur) in de feestzaal van het Vlaamsch Huis, G. de Stuersstraat te leper, op Zondag 18 Augus tus a. s., te 11 uur voormiddag. Toegang tot de feestzaal wordt verleend vanaf 10 uur. Enkel de personen voorzien van het her- kenningsteeken worden toegelaten. Dit laatste kost slechts 2 fr. en moet dienen om het bescha digde Yzerkruis en het Bedevaartsekretariaat, dit laatste door vandalenwerk gansch verwoest, terug te herstellen. Niet alleen de Iepersche Vla mingen, maar ook deze uit het omliggende waar geen herdenkingsplechtigheid wordt ingericht, zullen in groot getal opkomen om in piëteitsvolle hulde, en de dooden van 1914-18 en deze van 1940, alsmede de politieke gevangenen derzelfde pe riode te fierdenken. Een bevoegd vooraanstaand vlaamsch oudstrijder zal de inleidende rede hou- jdèn. Alleman weze dus stipt op post te 10J u. Het'Bestuur V.O.S Afdeeling lepër.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11