Vlaamsch - Duitsch Hulpboekje 21 jaar, N 17 17 Oogst 1940 21 Année, N 17 17 Aout 1940 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Een Reus op leemen Voeten Het1 repatrieeren van vluchtelingen HET YPERSCHE V Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Botersttaat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men Kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. I>1. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA RÉGION D'YPRES Redacts,-! Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKKS. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Belgen. 40 ct. Ie numéro. Téi. 500 Les articles non signes sont refuses ism imtm tmimt Welke meening men ook toegedaan zij, moét men wel zooniet bewondering dan toch eerbied koesteren voor het machtige Efnpire dat Groot Brittan je sedert de zeventiende eeuw heeft weten te stichten. De vlaggen van twee volken wapperden te dien tijde over de wijde oceanen het Nederlandsche oranje-blanje-bleu en de Engelsche. Door gebrek i aan diepte heeft Nederland, dat New-York, j Nieuw-Zeeland, Ceyloni de Kaapkolonie, West- j en Oost-Indië veroverd en gekoloniseerd had, de grootste brokken aan Engeland moeten af- 1 staan. Het behield alleen den schoonen parel die de eilandengroep in den Indischen archipel vormt. Engeland integendeel hield zich aan het grasHet verloor slechts de streek die nader hand de Vereenigde Staten van Amerika gewor den is. Na den oorlog van '14-18 eigende het zich het reuzenaandeel der Duitsche koloniën toe. Keizer Karei kon terecht beweren dat dé zon nooit in zijn gebieden onderging met hoeveel meer waarheid nog kon Engeland dezelfde vast stelling doen. Grcot-Brittanje is echter thans gewikkeld in een strijd op leven en dood met het op het vaste land reeds zegevierende Duitschland. En de vraag is hoe gedragen zich thans, en hoe zullen zich de deelen van het Empire gedragen als de toe stand zich zal toescherpen De volkswijsheid zegt terecht dat men in den nood zijn vrienden leert kennen Laat ons even nagaan op welke vrienden in tegenspoed Enge land kan rekenen. Wij spreken slechts over de bijzonderste do minions. Eerst komt Indië aan de beurt. Een dominion statuut heeft dat millioenenrijk nog niet be komen. Er 'is echter een streven tot ontvoogding geleid door het Nationaal Congres en door Gan dhi.. Men weet hoe deze Oostersche mystieker langs banen van geleidelijkheid en zonder geweld de Indische kwestie wil oplossen door volledige onafhankelijkheid en losscheuring van Engeland. De plaatselijke koningen integendeel zijn Enge- lands en den Vice-Roy's trouwste vrienden. Het ziet er niet naar uit of de Nationale Partij Gan dhi's raad zal volgen om niet naar de wapenen te grijpen en de kans waar te nemen. Een verslagen Engeland zou zich het Indische Rijk zien ont glippen. In Zuid-Afrika is het al niet minder erg ge steld. Twee oude Boerengeneraals betwisten zich op dit oogenblik de macht Generaal Smuts die zich met Brittanje verzoend heeft en aan het Empire trouw wil blijven anderzijds is er de on verzoenlijke vijand van gister en vandaag. Gene raal Herzog. De partij van Smuts haalt het voor- loopig nog, maar een strooming ten vo'ordeele van een onmiddellijken vrede met Duitschland ge leid door Herzog schijnt veld te winnen, De band die Zuid-Afrika met Engeland bindt is al een heel losse. Een overwinning van Herzog op Smuts zou echter alle bruggen met het Empire doen opblazen. Er blijven Canada, New-Zeeland en Australië. De toestand is hier heelemaal anders. In den loop der vorige eeuw werden die dominionsmet volk grootendeels van Engelschen bloede bevolkt en alle teekenen wijzen erop dat deze volkeren het motherland getrouwe tot in den dood wil len blijven. Wij hebben opzettelijk Egypte en de protec toraten buiten bespreking gelaten, hoewel in 't land van den Nijl de tegenzin waarmee het land in den oorlog betrokken werd, reeds ver- scheidene malen tot uiting is gekomen. En zoo komen we tot de vraag Is het grootste koloniaal Imperium dat na Cesar in de geschiede nis werd opgetrokken, een reus op leemen voe ten die het afbrokkelen nabij is Het is een vraag waarop, zooals wij hebben aangetoond, het antwoord verdeeld is. Een feit is f echter dat de middenpuntvliedende krachten j op dit oogenblik in den schoot van het Empire de bovenhand hebben en dat die krachten zullen aangroeien in de mate dat het reuzenconflict dat aan den gang is tegen Engeland uitvalt. De eerst komende weken (of zijn het maanden kunnen j hier alleen het antwoord brengen. Een mededeeling van het Roode Kruis Zooals reeds werd gezegd, houden de hoofd diensten van het Roode Kruis van België zich met buitengewone bedrijvigheid bezig met het belangrijke' vraagstuk der l-epan-ieermg. De diensten te Brussel, te Parijs en te Cahors hebben daarvoor een maximum van maatregelen getroffen en de uitslagen, tot nog toe verkregen, zijn zeer aanmoedigend. Hier volgt een korf verslag over den huidigen toestand 1. het hoofdbestuur te Brussel centraliseert heel de bedrijvigheid 2. een dienst van het Roode Kruis werkt te Pa rijs op het volgend adres 20, rue de Berri. Hij is belast a) met het geven van inlichtingen aan vluchte lingen die op doortocht zijn en hen de repatriee- ring zoo gemakkelijk mogelijk maken b) met de bevoorrading der vluchtelingen in de voornaamste stations te Parijs en in de slaap zalen die in een groot aantal lokalen te Parijs in gericht zijn c) met het nemen van de noodige sanitaire maatregelen in de treinen Parijs-Brussel. Op het oogenblik werken 30 verpleegsters en ambulan- ciersters mee aan deze bedrijvigheid d) ambulance wagens van het Roode Kruis wor den te Parijs gebruikt om zieke of gebrekkige vluchtelingen van de tehuizen naar de stations te voeren e) een dienst voor materieele hulp werkt voor de uitzonderlijke gevallen waar hulp verstrekt moet worden aan vluchtelingen. Het aantal uitgewekenen die langs de ver schillende centra te Parijs gekomen zijn en aan wier bescherming het Roode Kruis deelgenomen heeft, gaat sedert 10 dagen de 60.000 te boven. Deze centra werken in de beste voorwaarden. De rendeering is overal zeer belangrijk gedu rende deze laatste weken hebben duizenden vluchtelingen in deze centra slaapgelegenheid en voedsel gevonden. Op zekere plaatsen zijn onze centra werkelijke inlichtingskantoren geworden voor al wat de vluchtelingen aangaat (vervoer, 'bevoorrading van benzine, verstrekken van voed sel, enz.) Deze week zullen nog nieuwe centra geopend worden te Chaumont (posten langs de wegen en in de stations) en te Chaulnes, te Péronne, waar langs al de treinen van Frankrijk zullen komen alvorens in verschillende richtingen in België gestuurd te worden. Ten einde de toestand van een groot aantal jonge lieden.die zich op het oogenblik in de kam pen bevinden te verbeteren, heeft het Roode Kruis het initiatief gehad een groot aantal klee- dingsstukken (broeken, hemden, schoenen) te koopen om ze aan de jonge lieden uit te deelen. Een eerste tusschenkomst van een millicen werd daaraan door het Roode Kruis besteed. De kleedingsstukkën worden op het oogenblik in de kampen van het Zuiden van Frankrijk uit gedeeld een groot aantal kleeren werden ook af gegeven in de posten die zich op de grenslijn tus- schen het bezette en het onbezette gebied van Frankrijk bevinden, opdat zij aan voorbijtrek kende jongens gegeven zouden worden. Ook de tehuizen langs de wegen die van Frankrijk naar België leiden, beschikken over kleeren om de onvoldoend gekleede jongens zonder tijdverlies te kunnen helpen. In tal van plaatsen werden tehuizen geopend (vooral bij de grens). Wij kunnen verzekeren dat al de vluchtelingen die in België aankomen, in een dezer posten ont vangen zullen kunnen worden. Ook door de Duitsche overheden in Frankrijk worden, zooals blijkt uit de hierna volgende ge gevens, de naar hun haardstede terugkeerende vluchtelingen op de meest--doeltreffende wijze bijgestaan en geholpen. Door de Duitschers werd immers gedurende de twee verloopen maanden Juni en Juli het vol gende aan de vluchtelingen uitgedeeld 4.232.000 brooden, 14.527.000 rantsoenen koude spijzen, 2.893.000 rantsoenen warme spijzen, 2.732.000 rantsoenen die door het leger werden uitgedeeld. Verder werd nog in 17.706.000 geval len aan vluchtelingen ondersteuning verleend. Nachtverblijf werd in 1.641.000 gevallen ver strekt. In het bezette Frankrijk staan 139 melkkoeien. 129 hospitalen, 117 huizen voor kinderverpleging, 307 hulpstations en 62 legerkeukens ten dienste der terugkeerende vluchtelingen. De Duitsche overheid doet al het mogelijke om de Belgische vluchtelingen en soldaten, wel ke zich in het bezette gebied van Frankrijk be vinden, zoo snel mogelijk naar huis te zenden. De repatrieering van de personen die thans nog in het onbezette Fransch gebied verblijven, hangt echter uitsluitend af van de Fransche overheid en deze verwekt allerhande moeilijkheden om den terugkeer der Belgen aldaar te verhinderen of te vertragen. Het is alleen onder den druk der Duitsche overheid dat daarin eenige verbetering gekomen is en dat nu ook de Belgische vluchte lingen en soldaten in grooter aantal en regel matig, naar gelang de beschikbare vervoermoge- lijkheden, het onbezette gebied van Frankrijk kunnen verlaten. Deze week Donderdag is, naar wij vernemen, een trein, komende uit het onbezette gebied van Frankrijk, te Brussel aangekomen met 1200 Bel gische jongelingen van 16 tot 21 jaar, die onder het geleide stonden van reserve - commandant Baudrez, van Le Bizet, en waaronder zich ver scheidene jongens onzer streek bevonden. KOMT TE VERSCHIJNEN met de meest gebruikelijke zinnen en zegswijzen uit dé gewone taal. Met dit Vlaamsch-Duitsch Hulpboekje begrijpt en spreekt men Duitsch in enkele weken. Prijs 3 Frank.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1