De Cinema Wereld Coiffeur Michel MODERN DAMESSALON DE SCHOONE HONCAARSCHE MAYERLING EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK VOETBALPLEiN C. S. YPER KAMPIOENSCHAP VAN IEPER St PIETERS BOVEN F. C. CITÉ LIGY S. K. CENTRUM R. C. KALFVAART De Tabakoogst van 1940 mag niet verkocht worden Besluit op de fabricage en den verkoop van dieetmiddelen STATIESTRAAT, 60 YPER heeft bij zijn welgekend HEERENSALON een GEOPEND,-j- Specialiteit van Moderne Coiffuren Permanenten INDOLA 1940 UIT DE PROGRAMMA'S Zooals de huidige toestand alles omwentelt, doet hij ook in gansch het filmbedrijf. Vóór den oorlog was hier bijna van ieder programma, steeds altijd een Ame- rikaansche prent de hoofdfilm. Nu is het meestal een Duitsche productie. Misschien stemt dit weemoedig die mooie Hollywoodsche prenten. Doch, waarom weenen vóór het kalf verdronken is. Wat weten we van de Duitsche productie Uit de enkele harer pren ten die hier reeds draaiden, kon nog maar weinig wor den opgemaakt. Welke verrassingen wachten er ons niet De meest ingewijden in de filmkunst kunnen beweren, dat Duitschland steeds de tweede plaats ingenomen heeft op de wereldmarkt der film. En had Hollywood den regisseur of filmspeler, welke er opgang miek. niet telkenmale naar zich toegelokt. dan stond de Duitsche productie heel zeker bovenaan. We stelden dit even, om den geest, welke onder de cinemagangers woelt, zich over huidige programma's te beklagen, den kop in te drukken. Allemaal Duitsche films. waarmee men evenveel beduidt alsdat deze minderwaardig zijn immers, vóór den oorlog zagen w'er nooit geene, daar ze niet veel zaaks waren... Mis, totaal mis! Dat er voordien hier maar weinig draai den. akkoord. Maar dat geringe beteekenis hiervan de. oorzaak was.?, neen. Dit lag heel eenvoudig aan den niet vlottenden handel tusschen Frankrijk en Duitsch land. En vermits België voordien alle prenten onrecht streeks langs Frankrijk betrok.. Nu is het anders. Nu ontvangen we de producties direct uit Duitschland, zooder omwegen. Nu gaan we alle Duitsche prenten zien. Niet alleen deze welke het peil harer eigen voortbrenging i als concurrenten heel nietig waren, maar met vrees voor termenade bewondering, ston- op te kjken. U naoogt Uw verwachtingen cp heel hoog stellen! Capriccio bleken nog met direct eerste-rang-producties, en toch vielen ze in den smaak als dusdanig. «De Schoone Hongaar- scheis echter super. Dus. of ze ook succes zal heb ben De Fransche en Nederlandsche titels zijn zoodanig dat zij een operette laten veronderstellen. En de oor spronkelijke benaming, Der Blaufuchs (De Blauw vos). is nogal kaal en onbeduidend. Deze prent is ech ter verre van kaal en onbeduidend, en evenmin een operette. Een man bemint de vtouw van zijn vriend en zijn liefde wordt beantwoord. Doch, hij wil zijn vriend niet bedriegen. Een onderwerp dat misschien weinig nieuw is. Nochtans, zooals het hier is verwerkt, werd het nog maar weinig aangetroffen. Een Fransche regisseur zou er iets zwaar dramatisch, vol schrijnende somberheid van maken denk maar aan De laatste Bochtmet Fernand Gravey dergelijk gegeven is daartoe ook het best geschikt. Toerjansky, een uitgeweken rus, heeft het conflict echter licht en luchtig opgelost. Het is een liefdescomedie geworden, met zelfs wat humor. Het geval wordt er echter niet oppervlakkig noch onwaar schijnlijk docr. Toerjansky heeft ons willen duidelijk maken dat zoo erg, menschelijke liefdesverwikkelingen, ook wel zonder moorden of zelfmoorden kunnen wor den effen gebracht. En we voelen ons overtuigd. De mooie Zarah Leander in de hocfdrol. In tegenstel ling met de door het ware leven gelouterde vrouw, welke zij in Magda uitbeeldde, is zij hier de een wei nig lichtzinnige doch daarom absoluut niet slechte vrouw. Willy Birgel, we zagen hem reeds naast Zarah Lean der in Paramatta is de vriend. Soms dreigt hij on gepast dramatisch te worden. En Paul Hörbiger, de grootmoedige getrouwe orga nist uit Magda is de man. Hij is een excellent artist. Op de publicitaire platen mag zijn naam even groot, misschien nog grooter. geschilderd als die van Willy Birgel Jane Tilden, als secretaresse van den man, en Karl Schönböck, als een verleidelijk tenor, zijn dan nog de bijzonderste. Een meesterwerk der Fransche productie. Zoo heel nieuw is- deze prent niet, doch dit wil óck niet zeggen dat het nu direct een oude film is. Ze werd gemaakt in het jaar 1935. Het is zoo een dier genrefilms, welke feitelijk nooit oud kunnen, worden. Moest deze over tien jaar nogmaals vertoond worden, dan zou die nog evenveel succes hebben. Het scenario, welke een der meest dramatische epi sode's uit de geschiedenis der Habsburgers vertelt, is vrij goed gekend. We hoeven het dus niet te beschrij ven. Te meer. daar dit stuk hier enkele jaren terug reeds draaide. We kunnen beter even de aandacht vestigen op Ana- tol Litvak, de verwezenlijker van dit prachtwerk, en op ppMpMHMHMmMflMflRnMNfMnfN o Waarom nog langer verzekerd blijven aan. Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en. billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden m^er dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) beide hoofdvertolkers: Danielle Darieux en Charles Boyer. Anatol Litvak is een Tcheek. In Duitschland, vóór den oorlog 1914-18, kwam hij in aanraking met de toen nog in kinderschoenen staande filmindustrie. Hij lief hebberde wat. maar wanneer hij zag dat dit ontluikend bedrijf vasten voet nam, borg hij zijn advokaten-toga op en werd beroepsfilmer. Iets zelf fantaseeren ging hem niet gced af, doch_wanneer het erop aankwam een boek of historie te verfilmen deed hij dat puik. Na den oorlog trok hij naar Frankrijk en zette daar met Mayerlingde krcon op al zijn vorige werken. Het was ook zijn laatste stuk dat hij er miek. Amerika merkte zijn goede kwaliteiten op en liet hem den groo- ten plas oversteken. We zagen hier zijn eerste Holly- woodsch product. Balnachten v> met Errol Flynn en Bette Davfs. Tegenwoordig is hij daar nog steeds aan het werk, doch wanneer we deze voortbrengsels zullen zien, is een groot vraagteeken... Het moet natuurlijk niet duidelijk gemaakt, dat hij een van 's werelds bekwaamste cineasten is. Over Danielle Darrieux. geboren in 1917. kan ook veel verteld. Reeds vanaf haar veertiende jaar speelt zij voor de film. Zij werd gansch per toeval ontdekt. Op zekeren dag mocht zij mee naar eén filmstudio met haar moeder die er zangles gaf. Zij wandelde er rond en raakte er verzeild bij een viertal andere meisjes van haar leeftijd, welke zich kwamen aanbieden om een kinderrol te vertolken. Een man kwam binnen en nam Danielle mee, denkende dat zij ook kwam sollici- teeren. Men liet haar voor de camera declameeren en allerlei handelingen uitvoeren. Ze vond dit alles wat leuk en deed goed haar best. En zoo werd .zij uitge kozen tot filmspeelster zonder dat ze "t zelf wist. Later veranderde natuurlijk haar genre rollen. Ze had achter eenvolgens als partner Jean Kiepura, Albert Préjean. André Roanna en dan Charles Boyer in deze prent. De opmerkelijke creatie welke zij in Mayerlingten beste gaf, was ook voor haar aanleiding om nadr Hol lywood te vertrekken. Coqueluche de Paris met als partner Douglas Fairbanks jr.. was haar eerste overzeesche prent. Die hebben we hier gezien De filmloopbaan van Charles Boyer is niet zoo toe vallig. Hij werd geborenin Frankrijk in 1899. Zijn ouders waren rondreizende komedianten. Hij werd ook acteur, doch vast, aan Theatre Antoine. Men engageerde hem om een eerste spreekfilm te draaien voor een Duit sche maatschappij. Sedertdien is hij bij de film ge bleven, doch werkte later meer in 'Frankrijk. Mayer ling was er zijn laatste stuk. Zijn overweldigend spel, welke hij erin leverde, was voor de Hoilywoodsche maatschappijen de reden om hem eveneens naar zich toe te halen. Casbahof de Amerikaansche verfil ming van Pépé le Mokodat ook hier draaide, was zijn eerste werk aldaar. Er mag dus besloten worden, dat de film Mayerling de Fransche productie veel roem bezorgde, doch ook het verlies van drie harer beste krachten berokkende. AUGUSTIJNENSTRAAT Zondag 18 Oogst, om 3 uur Donderdag 22 Oogst, om 6 u. 30 Supporters, allen naar het plein van C. S. Yper. Algemeene ingang0,99 fr. VOETBAL White Star leper Bascule leper 21. Zondag 11 Oogst werd op het terrein van White Star leper een oefenmatch gespeeld tusschen een elftal van de Basculeen een van de White StarEnkele supporters hebben hunne mannetjes aangemoedigd, die te 3,30 uur aftrapten. White Star wint den toss en kiest windvc ordeelze spelen met tien man. Aan de vijfde minuut heeft Heughebaért reeds succes, en kopt, op moei inzenden van Alleman, het eerste doel binnen. Bascule reageert, maar de witgesternde verdediging zendt terug. Door den wind begunstigd blijft White Star ten aan val. is zelfs gevaarlijk voor doel, maar het eindschot faalt, of vindt den keeper van de Bascule op de goéde plaats. Aan de rust was de stand steeds 10 in 't voordeel van de thuisclub. Na de rust treedt White Star volledig op, en niette genstaande de verandering van kamp, met windnadeel, blijven ze de bezoekers indrukken. Daaruit wordt aan de 30° minuut een doel geborenop een goed en hard gericht schot Van Denys laat de keeper den bal vallen en Degraeve is er rap bij om in te leggen. De mannen van de Bascule zullen thans ook ten aan val trekken en enkelen tijd blijven drukken. Op een pahr ontsnappingen mag de keeper van geluk spreken, alswanneer onze rechtsbuiten neven of over zendt. Aan de 50" minuut zal de Bascule de eer redden op een krachtig schuin inzenden van den rechterhoek dui kelt de keeper van White Star den bal weg, maar De- cheiver is er éven rap bij om in te leggen. De thuis club is weerom wakker geschud, maar bij alle spelers laat zich de moeheid voelen. Nog een paar gevaarlijke aanvallen en het einde .wordt gefloten met een ver diende^1 overwinning van White Star leper, die zich tijdens deze match heeft laten .kennen als een samen spelend elftal, doch zich soms te zeer bezondigde aan passenspel en treuzelen voor doel. Eens te meer werd bewezen dat de spelers- die, regel matig de oefeningen volgen, het best hun man kunnen staan. Red Star leper de nieuwe club van de Bascule heeft eveneens bewezen dat ze in staat is voetbal te spelen. Deze proefneming verdient aangemoedigd te worden. :-!^-j®6uWA586Pwl Reeds vaststaande matchen Zondag 18 OogstW. S. leper S. K. Vlamertin|e.25 OogstW. S. lejjer, Sport Zonnebeke. In het Staatsblad van 10" deker verscheen vol gend besluit, genomen door den secretaris-gene raal van het Ministerie van Econortiische Zaken en Middenstand, betreffende de reglementeering van de tabaknijverheid. tl A Artikel 1. Tot hadere schikking is het dèn tabakplanters verboden de in 1940-geteelde ta bak te verkoöpen of te leveren. Art. 2. De inbreuken op dij besluit worden bestraft overeenkomstig de strafbepalingen voor zien bij'het besluit van 2 Juli 1940 betreffende de reglementeering van de tabaknijverheid. Art. 3. De tekst van dit besluit, dat van kracht wordt den dag van zijn bekendmaking^ in het Belgisch Staatsbladzal door de zorgen der gemeentebesturen aangeplakt worden. In het Staatsblad is volgend besluit verschenen over liet fabriceeren en verkocpen van dieetmiddelen Artikel 1. Bij uitzondering op artikel 1 van het be sluit dd. -26' Mei 1940 betreffende het builen van bloem, worden de Fabrieken Remy, N. V„ te Wijgmaal, ge machtigd bloem te builen aan 72 t. h. Deze fabricage is duidelijk gescheiden van alle an dere fabricage.en houdt er een. afzonderlijke boekhou ding op na. Art. 2. Alleen de ondernemingen gespecialiseerd in de fabricage van dieetlevensmiddelen ei}, aangeno men döor het Ministerie van Ravitailleering, die zich aan de hiernabepaalde controle onderwerpen, zijn ge rechtigd bij de N. V. Fabrieken Remy bloem gebuild aan 72 t. h. aan te koopen tegen bij de'wet vastgestelde prijzen. Bij elke levering wordt een geleibiljet overhandigd overeenkomstig het bij dit besluit gevoegd model. Art. 3. De fabricage en de verkoop van diéetlevens- middelen zijn onder controle gesteld van- het Ministerie van Ravitailleering. Elk product aangenomen als dieet- levensmiddel bekomt een stamnummer. Het te koop gesteld product moet aangeboderts worden in verpakking waarop duidelijk zal staan vermeld 1" gewicht en aard van elk product waaruit het le vensmiddel is samengesteld 2° stamnummer van het Ministerie van Ravitailleering. Art. 4. De aflevering van dieetlevensmiddelen mag slechts geschieden overeenkomstig Se hiernabepaalde rantsoenen of meervouden dezer rantsoenen Beschuiten en voedingsdeegen 1 zégel Nr 1 voor 150 grammen vervaardigd met'tar webloem gebuild a 85 Beschuiten en voedingsdeegen 1 zegel Nr 1 voor 125 grammen vervaardigd met tar webloem gebuild a 75 Dieetlevensmiddelen samengesteld uit suiker en tar webloem 1 zegel Nr 1 voor elk product dat maximum 140 gram men tarwebloem gebuild a 72 bevat en waarvan het. totaal gewicht de 75 grammen niet te boven gaat. Art. 5. De zegels Nr 1 pf de machtiging A verkre gen door den fabricant vari dieetiévensmiddelen wor den omgezet door den dienst vari. bevoorrading in machtigingen C overeenstemmend met het aantal ge rantsoeneerde producten voorkomend in de samenstel ling van het dieetlevensmiddel. Art. 6. Het hierboven vermeld besluit van 2 Juli 1940 is ingetrokken voor wat betreft het vervaardigen en den verkoop van beschuiten. Onderhavig besluit treedt in werking den dag van zijn bekendmaking in het Staatsblad. DE VERBETERDE UITVINDING in de PRRMANENTENWËRÈLD PRIJS: 35 en 50 Fr. Groote keus vap Parfumerieaj-.tikelen, Moderne installatie Matige prijzen. !M

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6