21 |aar, N 19 31 Oogst 1940 21 Année, N 19 31 Aoüt 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres Vergelijkingen gaan dikwijls mank De Repafrieerirtg der Belgische vluchtelingen en soldaten loopt op haar einde STAD YPER RANTSOENEERINC BERICHT TEGEN HET HAMSTEREN Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterst'.aat, 34, 1'PER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YFRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 Ir. On peut s'abonner duns tous les bureaux de poste Beige.;. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signes sont refuses Zoo zijn wij, menschen, wij denken helaas bit ter weinig of in 't geheel niet. Wij handelen on der den drang van een eenvoudige impulsie. En waarom zoo en niet anders Wel eenvoudig om dat er vroeger in gelijkaardige omstandighe den op eenzelfde wijze gereageerd werd. Dat is de tragedie van velen geworden. Ze dachten, en laat het maar bekennen, wij dach ten allemaal, dat 1940 de herhaling van 1914 was. Een jaar of vier ergens in 't zonnige Zuiden en daarna de terugkomst om t geruste leventje van vroeger voort te zetten. •Een grove vergissing te wijten aan het verge lijken van twee verschillende toestanden Voor menigeen is die vlucht noodlottig geweest en duizenden kruisjes met Vlaamsche familie namen zijn in de jongste maanden de Fransche kerkhoven gaan vervoegen. Zij die achterbleven en hun bedroefde families zijn er het ergste aan toe. Voor anderen zijn de verliezen beperkt tot wat materieel goed en wat bankbriefjes van duizend Zij zijn er minder ongelukkig aan toe, want van geldpijn kan men genezen. Anderen zooals de heeren van Limoges, zijn onvoorzichtig geweest. Zij hebben, de feiten over het hoofd ziende, hun wenschen voor werkelijk heid genomen en woorden gesproken en daden gesteld waarvan ook zij thans de gevolgen die nen te dragen. Wij zinspelen hier vooral op hun onwaardig gedrag tegenover onzen Koning, die bij zijn jongens gebleven was en het dwaze had ingezien van een slachting in de rangen onzer sol daten. En zijn overgave aan een machtigen tegen strever, nadat hij het mogelijke gedaan had, was een ridderlijke daad die van ieder eerbied af dwong. Ons volk heeft het overigens voldoende ingezien en het is niet noodig de verdediging van den Koning op te nemen. En zoo gaat het met het verloop van den oor log. Velen meenen zoo maar dat de toestanden en de diepgaande revolutie die wij in Europa beleven een ééndagswerk beteekenen en dat wij binnen enkele weken of maanden een nieu wen 11" November zullen kennen die het hekken weer aan den ouden stijl zal hangen. Vergelijkingen gaan mank, thans meer dan ooit Het oude regiem is dood> gekist en begraven. En het is niet zoozeer het Duitsche leger dat het den genadeklop heeft toegediend. De ontaarde democratie en het kapitalistische stelsel zijn in eengestuikt onder den last van hun inwendige verwordenheid. De oorlog heeft hoogstens een processus, dat geleidelijk vooruitschreed en bin nen enkele jaren toch was losgebarsten, in enkele maanden toegespitst. Wij zullen niet treuren om het voorbije regiem: meer dan vroeger zien wij thans immers den schrijnenden nood van millioenen paria's aan wien de arbeidszegen, en arbeid brengt geluk, sedert tientallen jaren ontzegd was. Wij beseffen thans meer dan vroeger de onzedelijkheid in het opstapelen van millioenen door enkelerq terwijl de massa verarmde en ten onder ging. Wij voe len al het leed van onzen tot het pauperisme ver oordeelden middenstand van onze boeren die in een straatje zonder eind verzeild waren. Neen daar komt geen schijnbloeiperiode meer, gesteund op een kunstmatig inblazen van nieuw leven door een geldontwaarding of devaluatie. En wij allen weten ervan te spreken het par lementair regiem heeft onze vooroorlogsche munt geschrood tot ze slechts een tiende van haar goud- waarde meer vertegenwoordigde Vraag aan de goedgeloovige zielen die hun zuurgewonnen cent jes aan den Staat hebben toevertrouwd, wat ze denken over die munteschrooderij. Dat er op de beproeving die wij doormaken niet een schijnbloei volge, maar een regiem dat een duurzaam geluk, in de rechtvaardigheid voor ieder, wete in te voeren Geluk, niet in het gou den kalf dat allen zochten te aanbidden, maar in den arbeid waarop men recht heeft en waarvan men een rechtvaardige bezoldiging moge ontvan gen. Geen regiem van opbod aan de nietsdoende malcontenten geen regiem meer dat de luiheid eenerzijds en het opstapelen van reuzenfortuinen anderzijds in de hand werkt. Iedere medalje heeft haar keerzijde zegt men. Indien deze oorlog ons land kan verlossen van den nood der werkloosheid, van de plaag van het overwoekerend hyperkapitalisme, van het acuut wordend nationaliteitenvraagstuk. dan zal de geschiedenis ervan verkonden dat hij een einde gesteld heeft aan een regiem van sociale wanorde en onrechtvaardigheid. Want wanorde en onrechtvaardigheid zijn de hoofdzonden die aan de periode van 1918 tot 1940 zullen aangerekend worden. Naar gemeld wordt zullen zich tegen begin Sep tember nog slechts 100.00 uitgeweken Belgische burgers in Frankrijk bevinden. Dagelijks worden er thans 10 tot 12.000 Belgische vluchtelingen naar hun land teruggebracht, zoodat hunne repatriee- ring dus binnen enkele dagen een afgedane taak zal zijn. Voor wat onze soldaten betreft die naar Frankrijk getrokken waren, denkt men dat de laatsten Maandag a. s. per trein zullen kun nen vervoerd worden. Ook het meerendeel der opgeroepen jonge mannen van 16 tot 35 jaar zijn thans reeds terug. Het Departement van Volksgezondheid deelt mede dat de Heeren Corneille Heymans, Gerard Romsée, Henri Botson en Prins Louis de Mérode, commissarissen-generaal bij den Repatrieerings- dienst, naar onbezet Frankrijk vertrokken zijn. Zij hebben volmacht om de laatste maatregelen te treffen voor het repatrieeren der vluchtelingen dat volgens de vooruitzichten den 15° Septem ber a. s. zal geëindigd zijn. Anderzijds werd de statie van Antwerpen-Dam (Noord) van uit Duitschland verwittigd dat er nog 10.200 Belgische soldaten, verdeeldin drie groepen, mogen verwacht worden. Donderdag reeds kwam een trein met 2000 krijgsgevangenen uit het kamp Stalag 11B te Ant werpen toe. Gansch dit gevangenenkamp wordt thans ontruimd en al onze landgenooten, die er verblijven, worden vrijgelaten. Zondag voormiddag kwam nog een contingent van 2.000 belgische krijgsgevangenen aan de Mid denstatie te Antwerpen toe. Nog enkele dagen geduld dus en, op weinige uitzonderingen na, zullen al onze geliefden, van wien wij tot hiertoe gescheiden waren, terug in ons midden zijn. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN De rantsoeneeringszegels voor de maand Sep tember zullen ten Stadhuize uitgereikt worden vanaf Maandag 2 September aanstaande, van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 17 ure. De belanghebbende personen gelieven de zegel- bladen te komen afhalen voorzien van de rantsoe- neeringskaarten van het gezin. De nieuwe zegels (blauwe kleur) zijn 'geldig vanaf 9 September 1940. De bevoiking wordt gewaarschuwd dat het niet toegelaten is levensmiddelenvoorraden op te doen in hoeveelheden die met de grootte van het huis houden, van het bedrijf enz. niet in verhouding zijn. Dit hamsteren heeft met huisvrouwelijke voorzorg niets te maken. Tegen iedere wijze van hamsteren, die de algemeenheid en bijzonder de minder goed gestelde bevolking schade berok kent, zal streng opgetreden worden. Zoo hamster voorraden vastgesteld worden, dan zullen zij aan geslagen en ten bate van de armenkas verkocht worden. O De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 8 September 1940, om 15 uur, in de bovenzaal van het Stadhuis van Yper. DAGORDE 1) Stichting van een organisme ter verdedi ging van de belangen der geteisterden van den huidigen oorlog 2) Benoeming van een nieuwen voorzitter 3) Verscheidene. Alle geteisterden worden tot deze vergadering' uitgenoodigd, doch wij verwachten bijzonderlijk dat alle gemeenten van het arrondissement er door een of meer afgevaardigden zouden op ver tegenwoordigd zijn. Met dit doel werd volgende bijzondere uitnoodiging aan de Heeren Burge meesters van het arrondissement Yper gestuurd Yper, den 28 Augustus 1940. Mijnheer de Burgemeester, Ik heb de eer Ued. zeer dringend te verzoeken de vergadering van de Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper te willen bijwonen, die zal plaats hebben op Zondag 8 September a. s„ om 15 u„ in de groote bovenzaal van het stadhuis van Yper. Er moet opnieuw in iedere gehieente een bond ge sticht worden die, zooals 20 jaar geleden, de geteister den dikwijls vereenigt om er hunne gemeenschappelijke belangen te verdedigen. Alle invloeden dienen aange wend om zoo spoedig mogelijk een wet te bekomen welke recht geeft op herstel der oorlogsschade, en er dient eveneens over gewaakt dat deze wet rechtvaardig en vervolgens op een behoorlijke wijze toegepast weze. Intusschen moet iedereen geholpen worden bij het vast stellen der schade. Het is uitsluitend aan onze plaatselijke bonden, ver- eenigd in een Arrondissements Federatie, te danken dat. na den oorlog 1914-1918, onze geteisterden ertoe geko men zijn, en dan nog niet zonder moeite, een daarom trent voldoening gevend herstel te bekomen. De vroeger opgedane ondervinding bewijst ons het nut en de noodzakelijkheid van ons te vereenigen. La ten wij dit nu, zonder verderen uitstel, doen. Het is met dit doel dat de vergadering van Zondag 8 September 1940 belegd wordt. Tijdens deze vergadering zal er ook moeten overge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1