Gaston BOURDEAU C. Bourdeau 4 DE DIRECTIE DER CINEMA FLORA DEELT HAAR KLIENTEEL MEDE DAT DE AVONDVERTOONINCEN VOORTAAN TE 7 i UUR STIPT ZULLEN AANVANGEN. Beroepsinrichting en Beroepsvaardigheid Het Postverkeer tusschen België en Congo is hersteld Normaal Postverkeer tusschen België en Luxemburg LEERGANG IN HET DUITSCH Passieve Luchtbescherming, leper Politie op den Handel OORLOGSSCHADE Geteisterden, MAKELAAR IN GOEDEREN MAKELAARS- EN ZAKENBUREEL 1 b, St Elisabethstraat, leper ECONOMIE. De gilden waarever wij het verleden week had den zijn dus geboren uit den handel en hebben steeds meer en meer belang gekregen in de Mid- deleeuwsche samenleving. Zij hebben van de on verschilligheid van de openbare macht gebruik gemaakt om stilaan de maatschappij van de poort, d. i. de middeleeuwsche stad, in te richten, door bv. een omheining te bouwen rond de stad, door de straten te doen onderhouden (natuurlijk in het belang van den handelmaar later ook nog door het toezicht op de stadsfinanciën. Een andere soort vereeniging te dien tijde is de nering of arbeidersgilde. Hier waren de reglemen ten en verordeningen van zoo een groote streng heid dat men het niet aandurfde dezelve te over treden. Voor de werkplaatsen, het aantal werk lieden, de hoedanigheid der te gebruiken grond stoffen, de verkoopprijzen en menig anderen be- drijfsfactor had deze gilde haar woord te zeggen. Uit vroegere leering weten wij dat de leden van deze confreriën ook gewapende militiën vorm den. dat zij hiervoor hunne gansche uitrusting zelf moesten bekostigen de gezellen en de leer jongens echter kregen hunne wapens van de gil de. Zoo zien we in den slag bij Groeninge Pieter de Coninck een wever, aan het hoofd staan van de gewapende ambachtslieden uit het Brugsche. Deze gilden hadden een uitgesproken religieus karakter zij stonden alle onder de bescherming van den een of anderen heilige, wien dan ook dikwijls in de parochiekerk een bijzonder altaar was toegewijd. Vooraleer zelf meester te kunnen worden moest de leergast verscheidene jaren bij een meester dienen, waarna hij den rang van «gheselle» kreeg. Slaagde hij ten laatste er in een meesterstuk te vervaardigen dan werd hij verheven tot den rang van meester. Vooral dit laatste punt was van be lang voor de degelijkheid van het aanleeren van het ambacht. Dat zulks in onze tijden wel als een tekort mag worden aangezien, moge blijken uit de groote aantallen ambachtslieden die hun werk maar half kennen en reeds zelf baaswillen zijn. Het is daarom een gelukkige gedachte geweest van de bewindvoerders van het Derde Rijk met door de zorgen van het Duitsche Arbeidsfront te doen instellen den zoogenaamden Reichsberufs- wettkampf of Rijksberoepswedstrijd. Deze wed strijd bestaat hierin dat elk jaar duizenden leer lingen in alle beroepen, schrijnwerkers, bakkers, smeden, enz. hun meesterproef afleggen bij de leiding van hun Ortsgruppe. In het jaar 1937 bv. namen aan dezen wedstrijd 1.800.000 mannen deel. De beste dezer proefstukken worden naar Berlijn gezonden en de overwinnaars van den rijksberoepswedstrijd worden op den 1 Mei door den Rijkskanselier ontvangen, uit wiens handen de prijzen worden ontvangen. Zooals gemakkelijk te begrijpen is moet zulke methode de eerzucht van den arbeider in gewel dige mate aanmoedigen en moet zij vooral wat het voornaamste is de hoedanigheid van het geleverde werk op een hooger peil brengen. Zoo tracht de arbeider zich zoo dicht mogelijk bij de volmaaktheid te brengen op het gebied van zijn vakkennis. Waaruit blijkt hoe een werkwijze die uit de Middeleeuwen dagteekent in een nieuwen vorm tot ons komt, en in haar vernieuwd uiterlijk mis schien nog waardevoller is dan oudtijds. X. Het postverkeer tusschen België en Congo is thans weer hersteld, doch voorloopig en zulks tot nader bericht worden nog alleen gewone post kaarten toegelaten. Tusschen België en Luxemburg is het postver keer bij wege van gewone brieven en postkaar ten hersteld. Deze zendingen, te frankeeren volgens het vroe ger tarief, moeten in de Duitsche, de Vlaamsche of de Fransche taal opgesteld zijn. Op algemeene aanvraag en gezien het groot succes dat ze gekend hebben zal in den loop van September, October en November een nieuwe reeks lessen voor beginnelingen gegeven worden. Er werd door de Bezettende Overheid een bevel Verstrekt, in alle steden en gemeenten van het land, de Territoriale Burgerlijke Wacht herin te richten, ten einde aan de bevolking eigen be scherming en hulp te verzekeren in geval van luchtaanval. In uitvoering van dit bevel, had de Heer Bur gemeester, verleden Vrijdagavond, in de raad zaal van het stadhuis, eene vergadering belegd, waartoe al de leden van de gewezen Territoriale Burgerlijke Wacht opgeroepen waren. De Heer Burgemeester leidde zijne toespraak tot de vergadering in met een warm woord van dank namens zich zelf, alsook namens het stads bestuur en gansch de bevolking der stad, aan de verscheidene leden der gewezen Burgerwacht, die zich tijdens het bombardement van leper zoo verdienstelijk hebben aangesteld. Zij hebben, zegde hij, spijts het grootste gevaar voor hun eigen leven, honderden gekwetsten van de straat opgeraapt of onder de puinen uitgetrokken om ze naar hospitaal of kliniek te brengen. Zij hebben ook tientallen lijken helpen wegvoeren en begra ven. Een lid zelfs der Burgerwacht, M. Antoon Pauwels, werd doodelijk gewond in de uitoefe ning van zijn burgerwachtersplicht en werd door het leger ontvoerd men vermist heden nog alle spoor van hem. Terzelfdertijde dat we hem onze hulde toekennen, moeten we alle pogingen aan wenden om eenige zekerheid nopens zijn bestaan of niet te bekomen. Vervolgens werd er door den Heer Burgemees ter een oproep gedaan tot al de leden in de zaal aanwezig, opdat zij vrijwillig en opnieuw zouden willen deel uitmaken van de heringerichte Bur gerwacht, die thans Passieve Luchtbescher ming of P. L. B.betiteld wordt. De taak van deze Passieve Luchtbescherming, zoo legde hij uit, is, in gewonen tijd, 't is te zeggen wan neer er geen luchtaanval plaats heeft, zeer licht en bestaat alleenlijk maar in het zorgen dat de luchtdemping in stad regelmatig geschiede. Met dit inzicht, moet ieder passieveluchtbeschermer op zijn beurt, samen met een medelid, een avond ongeveer om de week, een of meer kontroolron- den doen in een hem aangeduide wijk der stad. Bij luchtaanval, echter, heeft de passieveluchtbe schermer den hoofdzakelijken plicht te zorgen voor hulp en bescherming van zijn medeburgers, volgens een bepaalde wijze. De oproep van den Heer Burgemeester werd beantwoord zooals men het kon voorzien. Name lijk, al deze leden, die zich in de voorgaande Ter ritoriale Burgerlijke Wacht verdienstelijk had den gemaakt, traden zonder uitzondering toe tot de nieuwe inrichting der Passieve Luchtbescher ming. De andere leden, op enkele uitzonderingen na, meestal deze die zich in de vorige organisatie hadden laten inlijven om aan hun militaire ver plichtingen te ontsnappen, verkozen geen nieu wen dienst meer te doen. Hunne houding is wei nig moedig Met genoegen geven wij, hieronder, de naam lijst der mannen van de gewezen Territoriale Burgerlijke Wacht, die echter den moed gehad hebben zich, ingevolge gezegden oproep van den Heer Burgemeester opnieuw, vrijwillig ten dien ste te stellen van hun medeburgers, door zich te laten inschrijven in de heringerichte Passieve Luchtbescherming. Van Overstraeten Emile, Statiestraat. •Jadoul, Tandarts. Surmontstraat. Odent Gaston. Adj. Masscheleinlaan. 40. Petit Gerard, D'Hondtstraat. Boone Joseph, Rijsselstraat. Snoeck Paul, Apotheker, Groote Markt. Hoflack Raoul, De Haernestraat. Fasseur Roger, Dikkebuschsteenweg. Gaimant Arthur, Meenenstraat. Thoma Gaston, Meenenstraat. Mailliard Roger, Maloulaan. Tanghe Camille, Dikkebuschsteenweg, 158. Bcudry Theophiel, Zonnebekesteenweg. Vandenhende Gerard, Boterstraat. Versailles Raoul, Boterstraat. Van Bost Camille, Beluikstraat. Cockuyt Henri, A. B. C. straat. Vanoverschelde Arthur, Neerstraat. Vanderbauwhede Maurice, D'Hondtstraat. Hoornaert Georges, D'Hondtstraat. Ceusters Adolf, Goude Poortstraat. Laroye Germain, Boomgaardstraat. Peel Joseph, Rijsselstraat. Mennens Leon, Lange Meerschstraat. Gabriel Prosper, Bukkerstraat. Delombaerde Jeroom, Basculestraat. Versaevel André, Meenenstraat. Beheydt Jules. Zonnebekesteenweg. Vanwassenhove Albert, Meenensteenweg. Willemyns Edouard, Zonnebekesteenweg. Baert Maurice, Diksmuidestraat. Titeca Achiel, Kaai-West. Michiels Maurice, Pennestraat. Caenepeel Gaston, Pennestraat. Claeys René. Basculestraat. Titeca Oscar, Diksmuidestraat. Grimmonprez Octaaf, Statiestraat. Deruyter Richard, Plumerlaan. Durnez Leon, Elverdinghestraat. Garreyn Emile, Hoornwerk Vandermeersch André, Bruggesteenweg. Schotte Robert. Hoornwerk. Billiet Maurice. Dikkebuschsteenweg. Mulier Maurice, Hoornwerk. Vanwassenhove André, Maloulaan. Debeer Jules, Zonnebekesteenweg. Decoene Maurice, Weverijstraat. Dehaene Urbain, Bollingstraat. Wildermeersch Roger, Bruggesteenweg. De gewezen leden der Territoriale Burgerlijke Wacht, die geen lid geworden zijn van de Passie ve Luchtbescherming, worden dringend verzocht hun Armband en' toelating de straat na politie- uur te betreden af te geven op het secretariaat in het stadhuis. Armband en toelating moeten im mers aan de Ortskommandantur terug bezorgd worden. De inschrijving op het handelsregister In het Staatsblad van 23 Augustus verscheen volgend besluit Het is den handelaars verboden andere waren of goederen aan te koopen, om ze voort te verkoo- pen, dan deze die behooren tot den handelstak voor denwelke de inschrijving in het handels register werd bekomen. Art. 2. Artikel 2 van het besluit nr 45 dd. 30 Juli 1940 wordt als volgt gewijzigd Al die waren of goederen aankoopt om ze, in het groot of in het klein, hetzij rechtstreeks, het zij bij bemiddeling van derden, voort te verkoo- pen, is gehouden op alle gebouweni gedeelten van gebouwen, motorvoertuigen, paardenvoertuigen en alle andere voertuigen, alsmede op alle druk werk, die bij de uitoefening van zijn bedrijf ge bruikt worden, duidelijk en goed zichtbaar zijn naam en zijn nummer van inschrijving in het handelsregister te doen voorkomen. Art. 3. Artikel 9 van het besluit nr 45 dd. 30 Juli 1940 wordt als volgt gewijzigd Artikel 9. De natuurlijke personen en de han delsvennootschappen die zich, op 10 Mei 1940, niet geschikt hadden naar de voorschriften van de wet van 30 Mei 1924, houdende invoering van het handelsregister en gewijzigd bij de wet van 9 Maart 1929, mogen hun beroep van handelaar verder uitoefenen, op voorwaarde dat zij a) Vóór 1 Januari 1941 hun regelmatige in schrijving in het handelsregister aanvragen en bekomenen zulks mits de betaling van het ge bruikelijk recht, met uitsluiting van de geld boete b) Van 1 Juli 1939 tot op den datum der in werkingtreding van onderhavig besluip onafge broken denzelfden handel hebben gedreven. Volgens dit besluit is de termijn voor de ver plichte inschrijving op het handelsregister dus verlengd geworden tot 31 December 1940. Het rondschrijven van het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen in dato van 22 Juni 1940, kent aan EENIEDER het recht toe om PER SOONLIJK de verklaring zijner geleden oorlogs schade op te maken. Door dit zelf persoonlijk te doen spaart men zich in vele gevallen groote kosten. die moeite hebt met het opmaken uwer aangifte, wendt U in volle vertrouwen tot GEWEZEN NOTARISKLERK te leper, 1b, St Elisabethstraat (bTj het postkantoor) die U gratis raad geeft en voor U de verklaring opmaakt, indien gij het wenscht. Bureel open, ieder weekdag van 9 tot 12 ure en van 14 tot 18 ure. (2175) Beheer van goederen Fiskale Zaken Nalatenschappen - regeling. Aan- en Verkoopen - Verhuringen. Leeningen - Verzekeringen Overlating van handels, en landbouwfondsen, enz. Volstrekte geheimhouding. Ernstige, Snelle en Goedkoope Bediening. (2174)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4