Vlaamsch Duitsch Hulpboekje CINEMA «FLORA» EEN NACHT IN MEI 5 DE CONTROLE OP DE WERKLOOSHEID NIEUWSBERICHTEN UFA. Oprichting van het Commissariaat voor prijzen en loonen EIGEN WAAR 9N EIGEN STREEK O In het Staatsblad van 21 Augustus 1940 is vol gend Besluit verschenen betreffende de controle op de werkloosheid van de door de Commissies van Openbaren Onderstand ondersteunde perso nen Artikel 1. De controle over de door de Com missies van openbaren onderstand ondersteunde behoeftigen wordt onder het toezicht van de ge westelijke bureelen van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht uitgeoe fend. Art. 2. De controle wordt eenmaal per dag tusschen 9 uur en 12 uur of tusschen 14 uur en 16 u. 30 met uitzondering van de Zon- en feest dagen gedaan. De Commissies van openbaren onderstand stel len, binnen boven bepaalde perken, de uren Vast, waarop de controlebureelen voor de ondersteunde werkloozen voor een vollen dag toegankelijk zijn. Bedoelde commissies stellen eveneens binnen -dezelfde perken de uren vast, waarop de controle bureelen 's morgens en 's namiddags, voor de on dersteunde werkloozen voor een halven dag open zijn. De controle-uren voor 's anderdaags worden dagelijks door middel van aanplakking binnen en buiten de controlelokalen ter kennis van de on dersteunde werkloozen gebracht. Art. 3. Moest het noodig zijn, mag de Com missie van openbaren onderstand, in gemeen overleg met den bevoegden directeur van het ge westelijk bureel van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht voor sommige categorieën van ondersteunde werkloozen, name lijk voor het personeel van het hotelbedrijf en voor de dockers, speciale controle-uren vaststel len. Een controle mag, in voorkomend geval, en onder dezelfde voorwaarden op de Zon- en feest dagen worden opgelegd. Art. 4. De controle geschiedt door een offi- cieele afstempeling aan te brengen in de daartoe voorbehouden vakken van de controle- en kwi- tantiegezinskaart, die in 't bezit blijft van de Commissie van openbaren onderstand. De voor de controle aangestelde persoon zet, tijdens de eenige voor de ondersteunde werkloo zen voor een vollen dag voorziene dagelijksche controle, in elk van de twee voor het afstempe len, van dien dag voorbehouden vakken van de kaart, een stempel. Op de kaart van de ondersteunde werkloozen voor een halven dag wordt in het vak, dat met den halven dag van werkloosheid overeenstemt, een enkele afstempeling aangebracht. Indien een ondersteunde werklooze na de con trole werk vindt, is hij er toe verplicht zulks uiterlijk bij de controle van 's anderdaags te ver klaren de aangestelde persoon schrapt alsdan de op de kaart aangebrachte afstempeling of afstem pelingen door, naar gelang het een halven dag of twee halve dagen geldt, waarop het werk den vorigen dag werd verricht. Art. 5. Het gewestelijk bureel van den Na tionalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toe zicht mag aan de Commissie van openbaren on derstand de toelating verleenen, wat de onder steunde werkloozen betreft, op individueele kaar ten, aan de belanghebbenden afgeleverd en door hen bewaard, de afstempeling aan te brengen, in zoover de aanduidingen betreffende de afstempe lingen wekelijks op de bij artikel 4 bedoelde ge- zinskaarten zouden worden overgenomen. Deze individueele controlekaarten worden door de Commissie van openbaren onderstand op haar kosten afgeleverd. De toelatingen, waarvan sprake, mogen slechts worden gegeven in de gemeenten van de eerste en tweede categorie, waar de controleverrichtin gen in een vlug tempo dienen gedaan om het aan schuiven van de ondersteunden voor de afstem pelingslokalen te voorkomen. Art. 6. De voor de controle aangestelde per soon mag in geen geval overgaan tot het afstem pelen van de kaarten buiten de voor den toegang tot de controlelokalen vastgestelde uren, noch buiten de dagen of halve dagen, waarvoor zij KOMT TE VERSCHIJNEN met de meest gebruikelijke zinnen en zegswijzen uit de gewone taal. Met dit Vlaamsch-Duitsch Hulpboekje begrijpt <en spreekt men Duitsch in enkele weken. Prijs 3 Frank. uiMüUMMWWiiiiiiirtmriTiifiif*"*""' moeten worden afgestempeld, behoudens wat het bij artikel 14 bepaalde betreft. Art. 7. De voor de controle aangestelde per soon stempelt de kaart af, zelfs dan wanneer er vermoeden van bedrog of misbruik zou bestaan, van het oogenblik af dat de ondersteunde of een lid van zijn gezin zich aanmeldt binnen den tijd en in het lokaal, voor de controle voorzien. Wanneer hij meent dat een persoon zich ten onrechte bij de controle aanmeldt, maakt hij aan het gewestelijk bureel van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht de feiten bekend, die naar zijn meening van aard zijn aan den belanghebbende of zijn gezin het voordeel van den steun te laten onttrekken. Art. 8. Ieder persoon, die zich bij de onder steunde werkloozen aanmeldt, moet van zijn identiteitskaart voorzien zijn. Deze kaart moet op elk verzoek van de met het toezicht van de con trole belaste aangestelden en bedienden worden voorgelegd. Men zal aan de ondersteunde werkloozen, die hun identiteitskaart niet kunnen of niet willen voorleggen, wanneer zij daartoe worden verzocht, de afstempeling weigeren. Art. 9. Er wordt, met het oog op het verge makkelijken van de controleverrichtingen, aan al de leden van een zelfde gezin een zelfde rang nummer gegeven. Art. 10. Het wordt verboden in de drankge legenheden, magazijnen of winkels, of in lokalen van politieke kleur de controle van de onder steunde werkloozen uit te oefenen. Art. 11. De Commissies van openbaren on derstand mogen het afstempelen van de kaarten aan geen ondersteunden toevertrouwen. Indien zij er daartoe in dienst nemen, moeten zij deze bezoldigen. Art. 12. De controle omtrent de ondersteun de^ die zonder werk zijn, mag, in gemeen over leg met den bevoegden directeur van het gewes telijk bureel van den Nationalen Dienst voor Ar beidsbemiddeling en Toezicht aan het gemeente bestuur worden toevertrouwd, indien de Commis sie van openbaren onderstand niet over de ma- terieele middelen beschikt, die noodig zijn om de organisatie en de werking er van te verzekeren. Afwijkingen van de controle Art. 13. De ondersteunde werkloozen worden er van ontslagen zich bij de controle aan te mel den a) wanneer zij tijdelijk voor den arbeid onge schikt zijn onder voorbehoud een medisch ge tuigschrift voor te leggen b) wanneer zij zich tijdens de controle-uren moeten verplaatsen om op een arbeidsaanbod in te gaan, mits zij door een werkgeversattest kun nen bewijzen dat zij zich werkelijk in de inrich ting of op de werkplaats, waar om arbeidskracht werd gevraagd, hebben aangemeld c) wanneer zij tijdens de controle-uren door het gewestelijk bureel zijn opgeroepen, mits door de behoorlijk geparafeerde of gestempelde oproe- pingskaart, het bewijs te leveren werkelijk aan de oproeping te hebben beantwoord d) wanneer zij cursussen volgen of een leerlin genschap doormaken, onder voorbehoud een ge tuigschrift van schoolondericht of leerlingschap voor te leggen. e) wanneer zij als getuigen voor de rechtban ken worden gedagvaard, onder voorbehoud een door den griffier geviseerde verklaring voor te leggen tot staving van het feit dat zij zich daar werkelijk hebben aangemeld f) wanneer zij er toe gehouden zijn een be grafenis van een rechtstreekschen afstammeling of ascendent, van een broeder of een zuster, bij te wonen, op voorwaarde het nakomen dezer ver plichting te staven g) wanneer zij plotseling in een van hun woon plaats afgelegen onderneming zonder werk val len en dat zij zich niet meer te gepasten tijde naar het afstempelingsbureel kunnen begeven om bij de controle van den eersten halven dag vol gende op die waarop het werk werd stopgezet, aanwezig te zijn. Het plotseling zonder werk val len moet door een getuigschrift van den werk gever worden vastgesteld. Worden eveneens van de controle vrijgesteld, de vrouwen, die als gezinshoofd steun ontvangen, wanneer zij aan de vereischten voldoen, voorzien bij artikel 26b van het besluit van 29 Juni 1940 betreffende den steun aan behoeftige personen te verleenen en dat zij om dit voordeel verzoeken. Art. 14. In al de bij artikel 13 voorziene ge vallen, mag er met terugwerkende kracht of bij voorbaat voor de periode, waarmede de vrijstel ling in verband staat, worden afgestempeld. Al de met de vrijstelling van controle in ver band staande bewijsstukken dienen maandelijks bij de controle en kwitantiegezinskaart, waarvan in artikel 4 sprake, gevoegd. Art. 15. Dit besluit wordt van kracht op 1 September 1940. Eindelijk, de zoo lang verwarhle mus'e-hall super- productie Het is niet een film, het is de film Een programma, dat zijns gelijke niet meer zal hebben in dit genre U moet het alleszins komen genieten met de heerlijke Marika Rökk en den knappen Victor Staal. Avontuur, liefde, hoogst grappige verwikkelingen wis selen zich af met schoon, melodieus gezang en jazz muziek, en prachtige revue's en shows en leuke tap en balletdansen van Marika Rökk. De bedwelmende muziek dezer prent is van den we- reldberoemden jazz-componist Peter Kreuder. Een geweldig mooie, succesvolle prachtfilm DAN NOG EEN INDRUKWEKKEND DOCUMENTAIR. Vrijdag, Zaterdag en Maandag cm 7 u:e. Zondag, vanaf 2 ure doorgaand. Het Staatsblad van 23 Augustus bevat volgend besluit van den Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Justitie; den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Verkeerswezen den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand Artikel 1. Er wordt een commissariaat voor prijzen en loonen opgericht. Het staat onder lei ding van den commissaris voor prijzen en loonen. Art. 2. Onder prijswordt verstaan elke in geld uitgedrukte waardebepaling van alle welkdanige goederen en dienstverrichtingen, bij uitsluiting van den krachtens een werk-, dienst- of leercontract verrichten arbeid onder loon de in geld uitgedrukte vergoeding van diensten. Vallen o. m. onder het begrip prijs de ver schillende prijzen vanaf den voortbrenger tot aan den verbruiker, met of zonder tusschenkomst van groothandelaars, fabrikanten verwerkers, bewer kers, vervoerders. Vallen o. m. onder het begrip loonde ar- beidsloonen, wedden, eereloonen, commissieloo- nen, toeslagen van anderen aard en minima-ar beidsvoorwaarden. Art. 3. Na contactname met de bij de beslis sing betrokken departementen, stelt de commis saris de prijzen en loonen vast en houdt er toe zicht op. De besluiten ter vaststelling van prijzen en loonen worden gemeenschappelijk uitgevaardigd door het betrokken departement en den commis saris voor prijzen en loonen. Art. 4. De commissaris voor prijzen en loo nen kan, voor bepaalde zaken, zijn macht over dragen op overheden of diensten die hij, in over eenstemming met den Secretaris-Generaal van het betrokken departement, aanwijst. Hij kan in bepaalde gevallen, afwijkingen toe staan op de in zake prijzen en loonen getroffen regelingen. Art. 5. Onverminderd de bij artikel 3 be paalde procedure, wordt de bij artikel 5 van het besluit van 1 Augustus 1940 aan den commissaris- generaal van 's landswederopbouw verleende be voegdheid aan den commissaris voor prijzen en loonen overgedragen. Art. 6. Het commissariaat voor prijzen en loonen hangt administratief af van het Departe ment van Arbeid en Sociale Voorzorg. Art. 7. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. De h. Dr. Paul-F. Beeckman wordt tot com- missaris voor prijzen en loonen benoemd. o Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5