Uit de Cinemaprogramma's de witte een nacht in mei Vaststelling van nieuwe Melk- en Boterprijzen VOETBALPLEIN C. S. Y. KAMPIOENSCHAP VAN IEPER R.C. KALFVAART - St PIETERS BOVEN S. K. CENTRUM F. C. CITf LICY Voetbal 6 - In het Staatsblad van 29 Augustus is een besluit verschenen houdende vaststelling van de melk- en bo- têrprijzen. dat luidt als volgt Artikel 1. De verkoop van de hier^nderstaande producten, aan andere prijzen daii deze door dit besluit vastgesteld, is verboden MELKPRIJZEN A. Volle melk. 1. Prijs te betalen voor volle rauwe melk a) Aan de melkveehouders door de melkerijen of melkhandelaars met aftrok van de werkelijkevervoer kosten die op een gelijke wijze verdeeld worden tus- schen alle leveraars Per liter 3 t. h. vetgehaltefr. 1,10 tot fr. 1,25 per liter. De 0.10 t. h. vetgehalte meer dan 3 t. h. zullen tegen 3 centiem meer gerekend worden. De 0.10 t. h. vetgehalte minder dan 3 t. h. zullen tegen 5 centiem minder gerekend worden. Per liter b» Dorr den kleinhandelaar aan de melkvee houders voor op de hoeve bestelde melk fr. 1.25 c) Door den verbruiker aan de melkveehouders voor op de hoeve bestelde melk 1.40 d) Door den verbruiker aan de kleinhandelaars voer in den winkel bestelde melk1.45 e) Door den verbruiker aan de kleinhandelaars voor de ten huize bestelde melk 1.60 2. Prijs Ie betalen voor gepasteuriseerde melk: a) Voor losse melk (of in kruikenk: Geleverd aan de grossistenfr. 1.50 Geleverd aan grootverbruikers (minimum 20 liter per dag) 1.60 Afgeleverd in de magazijnen aan de verbruikers In de stedelijke .agglomeraties van meer dan 100.00 inwoners 1.90 In andere localiteiten 1.80 Besteld ten buize der verbruikers. In de stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 2.00 In andere localiteiten 1.90 b) Gepasteuriseerde melk in flesschen 1 lit. i lit. Geleverd aan grossisten 1.70 0.90 Geleverd aan grootverbruikers 1.80 1.00 Geleverd in de magazijnen aan de verbruikers In de stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 2.15 1.15 In andere localiteiten 2.05 1.10 Besteld ten huize van de verbruikers In de stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 2.25 1.20 In andere localiteiten 2.15 1.15 3. Prijs te betalen voor gesterilliseerde melk in fles schen Per liter Geleverd aan de magazijnen en aan groot verbruikers fr. 2.25 Geleverd aan de verbruikers in de magazijnen 2.50 Besteld ten huize van de verbruikers2.60 Voor de melk verkocht in flesschen van een inhoud van 85 centiliters, worden deze prijzen respectievelijk vastgesteld op fr. 1.70, fr. 1.90 en 2 frank. B. Gepasteuriseerde, afgeroomde en botermelk (karnemelk) Te betalen prijzen voor a> Losse melk (of in kruiken) Per liter Door de grossisten, afgeleverd bij den grossist fr. 0.55 Door de grootverbruikers, afgeleverd bij groot verbruikers 0.65 Door de producenten voor terugkeerende afge roomde en botermelk 0,30 Afgehaald in de magazijnen door den verbruiker van afgeroomde en botermelk In stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 0.95 In andere localiteiten 0.85 Besteld ten huize van de verbruikers voor afge roomde en botermelk In stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 105 In andere localiteiten 0.95 b) Afgeroomde- en botermelk in flesschen 1 lit. i lit. Door de grossisten afgeleverd bij den grossist fr- ".75 0.45 Door grootverbruikers afgeleverd bij den grootverbruiker 0,85 0.55 Afgehaald in de magazijnen door de verbruikers: In stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 1.20 0.70 In andere localiteiten 1.10 0.65 Besteld ten huize van de verbruikers In stedelijke agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 1.30 0.75 In andere localiteiten 1-20 0.70 BOTERPRIJZEN Te betalen aan de melkerijen. Prijs te betalen per kgr door den door den door den voor grossist grootver- verbruiker bruiker (min. hoe veelheid per week 20 k.) Fr.» Fr. Fr. 1° gecontroleerde merken 31.32.34. 2" melkerijboter van eerste hoedanigheid 29.30.— 32. 3® melkerijboter'van tweede hoedanigheid 28.29.31. Të betalen op de hoeve, f v 4" hoeveboter 26.28.29. De prijs voor boter verpakt in 1/2 kilogram wordt verhoogd met 40 centiemen per kilogram. De prijs der boter verpakt in 1/4 kilogram wordt verhoogd met 50 centiemen per kilogram. De prijs voor gezouten boter wordt verlaagd met 50 centiem per kilogram. Het is verboden boter te ver knopen met meer dan 3 t. h. zout. Art. 2 De overtredingen van dit besluit worden op gespoord, vervolgd en gestraft overeenkomstig de be schikkingen van artikel 5 van het besluit van 3 Juli J940, houdende vaststelling der prijzen. Art. 3 Dit besluit treedt in werking den tweeden dag na deze van de bekendmaking in het Belgisch Staats blad. De gemeentebesturen zuilen den tekst ervan aan plakken. De eerste, echt Vlaamsche film Het woordje echt en het uitroepingsteeken, staan in dezen slagzin absoluut niet misplaatst. Want alles in deze merkwaardige prent, getuigt van Vlaanderen. ten eerste, en dit bijzonderlijk, het scenarip, dat ver werkt is naar het wereldberoemde gelijknamig boek van Ernest Claes, den Vlaamschen schrijver bij uit nemendheid dan de pittoreske, Vlaamschtalige dialo gen, die maken dat wij de prent honderd ten honderd begrijpen en meeleven, wat van de gewone buitenland- sche producties, al zijn die super, al zijn. die goddelijk volmaakt in vergelijking met de tallooze gebreken van enze eerste film, toch nooit kan beweerd woiden. en dan de sterren die Beigen zijn en de productieleider die een Antwerpenaar is.. Alles is Vlaamsch l Men zou bijna zeggen dat de film geurt naar Vlaanderen, en de heerlijke beroering, welke deze eerste productie de Vlaamschsprekende bevolking deed uitjubelen, is wel honderd uitroepingsteekens waard. Gansch bovenstaande lofuiting is wat laattijdig. Het is zoowat een vijftal jaren geleden, dat hier voor de eerste maal deze prent reeds draaide. Doch toen had den we ons nog niet de médewerking van huidigen film criticus verzekerd. En een ondeskundige wat laten stel len, ligt totaal buiten de opvattingen van ons weekblad. Doch nu halen we in wat we toen, echter door streven naar volmaaktheid en strenge kieskeurigheid ten op zichte onzer medewerkers, verloren hebben. Critiek over het stuk gaan we niet uitbrengen. Dat ware een groote ondankbaarheid. Trouwens, geen en kele criticus heeft willen fouten aanwijzen en weer leggen, wat toch nu direct zijn eigenlijke functie is. Allen moedigden, toen deze prent vcor het eerst uit kwam. deze moeilijke doch verheven poging om een nationale, eigen voortbrenging te stichten, met lof schriften aan. En we nemen dan ook deze zeer ver langde reprise te baat, om ook het onze er toe bij te brengen. Informatcrische bijzonderheden over het stuk zelf, hoeven niet gegeven. Die zijn algemeen gekend. We kunnen beter even de aandacht wijden aan den bezieler onzer nationale voortbrengingJan Vanderheyden. De heer Jan Vanderheyden werd geboren te Ant werpen in het jaar 1890. In 1916, in Londen, kwam hij voor 't eerst in betrekking met de film. Echter, met de commercieele zijde hij werd aangesteld door de pro ductie Pathé als controleur der vertegenwoordigers en buitenlandsch correspondent. In 1919 gaat hij echter bij Universal welke hem gelast met het oprichten van een filiaal te Parijs. Dat werk afgeloopen, trekt hi,i terug naar Londen en krijgt er de functie toegezegd van persoonlijken vertegenwoordiger van CarlLeammle, de groote boss van de Universal. Door Jan Vanderheyden's toedoen kregen we hier in België en in Frankrijk dan, de eerste groote filmen te zien met Lcn Chaney, Douglas Fairbanks, Mary Pick- ford. e. a. In 1922 richt hij te Brussel zelf een onafhan kelijk filmverhuurkantoor op, dat heden ten dage nog bestaat onder den naam International Film Distri butor .(I. F. D.) Onder andere, Marie-Louiseen «De Nacht der groote Liefde» kwamen van zijne in- richtings-.- xef x c - Het is, toen de spreekfilm opkwam en de I. F. D. Duitsch sprekende prenten van Fransche versies moest voorzien! dat Jan Vanderheyden zich begon te interes seeren vcor de artistieke zijde der film. En uit deze in teresse werd dan jaren later, de Jan Vanderheyden productie geboren, waarvan De Witte de eersteling was. Tot op heden zijn er elf films bijgemaakt. De laatste was «Wit is Troef» met Raymond Braine, de internationale voetballer, in de hoofdrol. Van die 12 Vlaamsche producties zagen w'er hier nog maar een 3-tal, dewelke we dan ook nog wel zeer graag zooals «De Witte» in reprise willen zien. Dat de hee- ren directeuren der hier gevestigde bicscoopen daar goed nota van nemen, én ons vergasten op eigen na tionaal werk. Dat zal bij de gansche bevolking in hooge mate waardeering vinden. Inge Fleming is een kilometervreetster en de po litie heeft haar hare rijtoelating ontnomen. Zij bolt toch... Ongelukkiglijk botst zij tegen een onbekenden wagen. De aanhouding is zeker en zij wil vluchten, naar Parijs. Zij mist echter den nachttrein. Een jonge man bekommert zich geweldig om haar en, om hem te ontkomen, springt zij op een autobus. De jonge man springt haar na. De wagen brengt een heel gezelschap op plezierreis bij een meer in de buurt. Inge acht zich in dat gezelschap in veiligheid en zij verdraagt daarom Willy -Prinz ook. Beiden vermaken zich spoedig heel goed. Ongelukkiglijk hérkent Inge onder die menschen den man tegen wiens wagen zij zoo onvriendelijk bot ste. Willy kent echter dien heer, een oude vriend, Wai- démar. d;e hier een avontuurtje schijnt te zoeken, ter wijl zijn vrouw afwezig is. Inge en Willy zijn bij het stille meer gevlucht en ge nieten van een nachtelijk bad. Een vuurwerk komt ech ter schielijk het meer verlichten en Inge vlucht in allerhaast in een zomerhuisje. Dit is echter eigendom van Waldemar, die ook spoedig verschijnt in gezelschap van een jonge dame. Inge heeft zich zoo diep mogelijk onder de dekens verscholen en Waldemar denkt dat zijn wettige vrouw plats thuis gekomen is. Nu verschijnt Willy en verneemt dat Inge... de vrouw is van Walde mar. De toestand wordt echter nog neteliger wanneer- de werkelijke vrouw van Waldemar ten slotte ook ver schijnt... Inge en Willy wéten te vluchten en nemen de auto bus terug naar de stad. Het toeval wil dat zij elkander missen en Inge is ontroostbaar. Het kan haar niet meer schelen aangehouden te werden. Zij gaat naar haar vader, die eigenaar is van een groot hotel. Dien zelfden avond is daar een groot feest en Inge ontwaart eens klaps tusschen de gasten, fijn in frak, haar Prinz... die'echter geen prins is, maar alleen kellner... Groote wanhoop van Inge. stormachtige uitleg van Willy, die dadelijk het hotel verlaat. De oude groot vader weet echter alles te schikken. Hij is van de nieuwe school... Vermits Inge verliefd is op een «Prinz» die maar kellner is, moet zij maar met eén kellner trou wen die Prinz heet En dat gebeurt Uit dit kort, droog, oorspronkelijk scenario-résumé, kunt U toch reeds iets afleiden. Bijvoorbeeld dat U met èen lustige liefdesooriiedie zaak hebtdat 'jeugd en liefde, en netelige doch voor den toeschouwer hoogst leuke verwikkelingen, schering en inslag zijn. Noch tans, wat de lezers van den korten inhogd niefi. kunnen vermoeden, is. dat de-prent ten "eerste een rirösie-hall film ls. -i v A Ja. heusch./:, .het is een Duitsche musieihali afilm, éf ook wel monster-revue-film genaamd. En natuurlijk gaan we vergelijken met dergelijke Hollywoodsche stukken, welke steeds toonaangevend waren op dat gebied, Georg Jacoby, de verwezenli.iker van Een Nacht in Mei moet werkelijk niet in leer gaan bij een Her- bert Marshall of een Willyam Keygly. Zoo streng mo gelijk of we zijn, we kunnen moeilijk gebreken ontdek ken in zijn werk. Er kan gezegd vyorden, dat er per soonlijkheid in zit.Het is niet ver-Amerikaanscht lijk de- dergelijke Fransche prent Lumière de Paris dit wel was. De music-hall films van Hollywood hadden altoos iets overweldigends. Deze prent hier niet. Ze is, men zou bijna zeggen, zacht. Bijzonderlijk de jazz-muziek ver schilt zeer. li) - America's stukken was het meestal «hot», t. t. z.. om de melodie zelf werd niet veel gegeven, aan de uitvoering ervan in alle mogelijke en onmoge lijke fantasieën en aspecten was echter de meeste zorg besteed. Hier is het integendeel melodie die hoogtij viert. Wat nu het mooist is, kan natuurlijk "niet alge meen beslist. Ieder heeft zijn smaak daarover. De mu ziek voor deze prent is van Peter Kreuder, componist en jazz-pianist met wereldfaam. In de bezetting komen twee ons reeds bekende ac teurs voor Victor Staal die we als partner zagen van Lilian Harvey in Capriccio en Garll Schönbpck als de belachelijk gemaakte tenor uit de Zarah' Leander film De schoone Hongaarsche De eerste in de rol van Willy Prinz'en de tweede in deze van Waldemar. En Marika Rökk als Inge Fleming. Deze ster zult U niet vergeten als U deze prent, die we durven betite len een eersie-rangsproductie, gaat zien. ZONDAG 1 SEPTEMBER, om 3 uur DONDERDAG 5 SEPTEMBER, om 6,30 uur Supporters, allen op post. Ingang 0,99 fr. De derde en vierde match kenden een buitengewoon sücces. F. C. Cité wón gemakkelijk van hét verzwakte Kalfvaartelftal (6-0). De andere match was iets uit het bovenste schof. Na een 4-0 achterstal lukten de Cen trum-mannen er nog in van St Pieters een gelijk spel af te dwingen. Rangschikking 1. F. C. Cité Ligy 4 pUnten 2. Cen trum S. K._3 p._3. St Pieters Boven 1 p,4. Kalfvaart R. C. 0 punten. White Star leper S. K. Zonnebeke 70 Deze match werd gespeeld op Zondag 25 Oogst, op- het terrein van W. S. I. Bij White Star doen een paar spelers hun heroptreden. Scheidsrechter Vandeputte roept de ploegen in lijn. White Star wint den opgooi, en stelt Zonnebeke met zon in de oogen; De eerste aanval komt van Zonnebeke. en het fs bijna kas, als Dedeurwaerder zijn kamp zuivert met een machtig schot. Cnockaert is er als de kippen bij, en kan nummer 1 netten, na 3 minuten spel. Nu wordt Zonnebeke ingedrukt, en de witgesternden kogelen dat het een plezier is. Na 10 minuten kan Alleman .van op 30 meter het tweede punt netten. Zonnebeke wringt zich los,- en valt op zijn beurt aan. Maar'onze verdediging laat niets door. Rust komt met 2-0. Na de koffie is White Star meester en na 3 minuten zendt Alleman nummer 3. binnen. Twee minuten later wordt nummer 4 geboren langs' Quisthbudt. Na een kwartier kan Heughebaert nummer 5 netten, en enkele oogenblikken later een zesde doel. Nog is de doeltjes- kermis niet uit, en Alleman zal aan de 30l' mipuut num mer 7 netten. Nog volgt aanval op aanval, en Heughe baert zal aan de 44v minuut een achtste punt netten, dat echter door den scheidsrechter afgekeurd wordt. Einde wordt gefloten met 70. White Star speelde met geestdrift, alle lijnen sloten in mekaar. Alleman speelde als center-half een prach tige match. Het achtertric, met Vierstraete als doel man, en Dedeurwaerder en Bonte als back, speelde eveneens een uitstekende match. Zonnebeke speelde niet zoo slecht als de cijfers het aanduiden, maar was: treuzelend voor doel. De terugwedstrijd wordt gespeeld te Zonnebeke, op Zondag 8 September, te 3 uur. Burgerlijke Stand van Yper van den 23 tot den 29 Oogst 1940. Geboorten: Sedeyn Hedwig, Recollettenpoort. 5, Van Oostvleteren. Depaepe Jacqueline, Recollettenpoort. 5, de Mondtstraat, 2. Ugille Jacqueline, Recolletten poort, 5, van Zillebeke. Debeuf Jeannine, Recollet tenpoort, 5, van Wijtschate. Boudewijn Ghislaine. Diksmuidesteenweg, 55. Gruwez Anne-Marie, Boter- straat, 8. Notredame Ivan, Recollettenpoort 5, G. de Stuersstraat, 7. Ccffyn Eric, Recollettenpoort, 5. Hoornwerk, 3. Bourgois Michel, Recollettenpoort, 5. van Houtem bij Yper. Baes Annie, Recollettenpoort. 5, van Kemmeï. Lemoine André, Patteelstraat, 19. De Loof Wilfried, Recollettenpoort, 5, van Yper. De Muyt Willy, Recollettenpocrt, 5, van Yper. Huwel'jken Vandevyver Albert, steenbakker en Claeys Estella, werkvrouw, beiden te Yper. Coulem- bier Marcel, boekhouder en Maria Braem, z. b., beiden te Yper. Overlï jdensGoegebeur Medard, 62 jaar, landwerker, echtg. Rommelaere Julie, van Poelcapelle. Decock Hippolytus, 76 jaar, z. b., ongehuwd, van Woümen. Devers Fredericus.-89 jaar, z. b„ wed. Talon Celina. Rijselstraat, 133. De Bruyne Henri, 73 jaar, z. b.. echtg. Packet Helena, St Jacobsstraat, 40. Dehollan der Rachel, 41 jaar, huishoudstër, echtg. D'uprez Alexander, Basculestraat, 54. Huyghe Louise, 83 jaar. z. b., ongehuwd, Meenensteenweg, 25. Naeyaert Ro- manus, 59 jaar, barreëlwachter,echtg. Jönckheere Qc- tavie. van Wcrvik-Velghe Maria-Ludovica, 53 jaar. huishoudster, wed.M,elsens Petrus,, echtg. Gisquière Omer, ZonnebekestéenWeg, 92. Notebaert -Irma,' 69 j.. kloosterzuster, Meenensteenweg, 25. Peeters Frans. 44 jaar, handwerker N. M. B. S., echtg. Maria Gebér. van Kessel-Loo. Ligneel Maurice, 33 jaar, autogelei der, echtg. van Nolle* Palma, Slachthuisstraat, 5. Huwelijksbelofte: Raymondus Huysman, haarkapper. te Werken en Marguerite Descamps, huishoudster, te- HoUthulst, voorheen -te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6