Onze nood aan eensgezindheid 21 Jaar, N 20 7 September 1940 21 Année, N 20 7 Septernbre 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire - de ('Arrondissement d'Ypres C, S. Yper Terrein Augustijnenstraat1 Zondag 8 September 1940 CROOTE VOETBALMATCH C. S. YPER DE DUITSCHE WEERMACHT STAD YPER BERICHT STAD YPER Uitbetaling der Militievergoeding Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de rArrondissement- d'Ypres Voor hef Herstel van beschadigde Gebouwen HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, BotersV.aat, 34, YPER. Abonnement21 fr, 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. lel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactk n Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 l.r. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. réi. 500 Les articles non signes sont refuses De internationale toestand is niet genoeg opgeklaard, opdat wij nu reeds onze uiteindelijke lotsbestemming zouden kennen. Of wij de gelegenheid zullen krijgen als een vrije gemeenschap plaats te nemen in de rij der Germaansche volkeren, zal echter grpotendeels van onszelf afhangen. Wie met eenige aandacht den loop der gebeurtenissen volgt, kan er uit afleiden dat het in de bedoeling ligt van het Duitsche Rijk, het Vlaamsche volk zijn kans te geven. Maar indien wij op het uur der beslissing niet kunnen bewijzen, dat wij een aaneengesloten volk zijn, is onze zaak verloren. Onze eerste taak is het dus die eensgezindheid te bereiken. (Frans DEMERS in Het Laatste Nieuws De volkswijsheid vertelt vart- den struisvogel dat dit dier, wanneer het achtervolgd wordt en geen - ontsnapping meer mogelijk ziet, den kop diep in het zand verbergt. Zoo hoopt het, daar het zijn aanvaller zelf niet meer ziet, aan den dood te ontsnappen. Na dezen uitleg zal men. gemakkelijk kunnen begrijpen wat door struisvogelpolitiek bedoeld wordthet is zijn oogen sluiten voor de werke lijkheid en met den geest en den wensch ver meien in een wereld die opgevouwen is. De taak van de dag- en weekbladen is het volk voor te lichten, het de waarheid voor oogen te houden zelfs indien de nieuw ontstane toestan den allergrondigst verschillend zijn van het voor bije. Welnu het is een feit zoo klaar als de dag dat het regiem van vóór 10 Mei onwederroepelijk ineengestuikt is. Het is bezweken onder den last van onbevoegdheid, onverantwoordelijkheid en inwendige verdorvenheid. Het is vergaan met den laster die naar het hoofd van o"nzen vorst werd gegooid en niet eens zijn zolen heeft be reikt. Wij zullen maar liever de dooden laten rusten. Neen, van partijpolitiek is zeker geen spraak meer en de rol der overgebleven vertegenwoor digers beperkt zich tot bestuurszaken. Intusschen hebben jonge krachten die den nieuwen geest en den nieuwen tijd vertegenwoor digen' een deel der Wiers de commande vast in de hand zij hebben tot taak genomen ons vaderland opnieuw te bouwen. En dat heropge bouwde vaderland zal vrij zijn van politico-fi- nancieele schandalen en in ons vaderland zal de nationaliteitenkwestie definitief uit de voeten zijn. Ook ons sociaal en maatschappelijk leven zal grondig gewijzigd worden het kapitalisme steunend op de uitbuiting van den arbeid, de po litieke syndikaten die het manna van den Staat uitdeelden, de klassegeest en het partijenstelsel behooren tot een nooit wederkeerend verleden. Dat is de toekomsteen grootsche droom kan verwezenlijkt worden. Een kans wordt ons geboden om met eigen volk onze eigen toekomst voor te bereiden. Die reu zentaak is echter slechts mogelijk indien wij door onze eenheid en eensgezindheid een indrukwek kend blok vormen. Blijven onze geesten verdeeld zooals ten tijde der partij en politiek, met andere woorden bewijzen wij niet een volk te zijn, dan zullen anderen over onze toekomst beschikken. Zonder de pretentie te hebben aan profetieën te doen willen wij hier wijzen op een gevaar dat uit haat tegen de partijenpolitiek van vroeger, een soort lusteloosheid zou ontstaan tegenover alle staatsmanschap. Een voorbeeld van dat gevaar moge aantoonen dat het niet denkbeeldig is. t)ie lusteloosheid is de oorzaak dat Frankrijk, thans op den boord van den afgrond staat en zeker nooit meer als mo gendheid van groot formaat zal herrijzen. Bij het gezonde deel der Fransche bevolking was ook de politiek in afkeer, en het woord politicien was een scheldwoord geworden dat zooveel be- teekende als oneerlijke of sjacheraar Dat gezonde deel van Frankrijk wilde zich ook geens zins met politiek inlaten en liet de staatsman schap over aan de politiciens Met de bekende gevolgen Dat is een voorbeeld maar bij ons doet de toe stand zich gelukkig anders voor. Terwijl de Zui derbuur geen jonge krachten vindt om de uit den tempel weggejaagde woekeraars te vervangen, is ons volk levenskrachtig genoeg om vernieuwen de elementen voort te brengen. En het zou dwaas en misdadig zijn hun de eerlijke kans niet te gunnen die de conjunctuur der tijden gebracht heeft. Niet alleen landen werden militair verslagen de sociale en economische orde wordt vernieuwd en het zijn alleen menschen die zich opsluiten in den ivoren toren van het verleden die niet besef fen welke veranderingen er op til zijn. Het gaat overigens niet op verder het nationaal gevoel tegenover de nieuwe orde uit te spelen beide vullen nu mekaar aan. Midden al het lijden van veel onzer volksge- nooten die weenen om een verloren of lang ver beiden zoon, broeder, echtgenoot of vadermid den de droefheid om geldelijk of stoffelijk ver lies, straalt een lichtbaak die ons tot een daden- rijk optimisme moet aanzetten uit de verdeeld en verscheurdheid van het verleden groeien wij naar de volkseenheid die de voorwaarde is van grootheid. Wie van deze waarheid niet overtuigd blijkt, stelle zich de vraag welke landen thans den weg der grootheid en welke landen den weg van het verval bewandelen. Het antwoord zal ieder doen nadenken. om 3 uur TUSSCHEN EN Algemeene inkomprijs0,99 fr. Het Stadskerkhof zal niet toegankelijk zijn voor het publiek op Dinsdag 10 en Woensdag 11 September aanstaande. Yper, den 2 September 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. De Militievergoeding, voor het afsluiten der Rekeningen zal ten Stadhuize uitbetaald worden op Zaterdag 21 September 1940, van 14 tot 17 u. o De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 8 September 1940, om 15 uur, in de bovenzaal van het Stadhuis van Yper. DAGORDE 1) Stichting van een organisme ter verdedi ging van de belangen der geteisterden van den huidigen oorlog 2) Benoeming van een nieuwen voorzitter 3) Verscheidene. Alle geteisterden worden tot deze vergadering uitgenoodigd, doch wij verwachten bijzonderlijk dat alle gemeenten van het arrondissement er door een of meer afgevaardigden zouden op ver tegenwoordigd zijn. De Voorzitter, Arth. Butaye, adv. O La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 8 Septernbre 1940, a 15 heures, en la grande salie (lr étage) de l'hótel de ville d'Ypres. ORDRE DU JOUR 1) Fondation d'un organisme pour la défense des droits des sinistrés de la présente guerre 2) Nomination d'un nouveau président 3) Divers. Tous les sinistrés sont admis a cette réunion, mais les autorités communales sont tout parti- culièrement invitées a y assister ou du moins a s'y faire représenter. Le Président, Arth. Butaye, av. Het Commissariaat-Generaal van 's Lands Her opbouw wenscht, dat het heYstel onmiddellijk een aanvang zou nemen, waar het nog niet begonnen is. Ten einde daartoe onmiddellijke mogelijkhe den te scheppen en een daadwerkelijken steun te verleenen. is een besluit genomen dat Donder dag 5 September in het Staatsblad verscheen. Het behelst de voorwaarden waarin door de parastatale instellingen voorschotten kunnen ver leend worden tegen een bijzonder lagen rente voet. Voor de geteisterde gebouwen, waar de schade, minder dan 10.000 Fr. bedraagt, moet het herstel worden aangevangen vóór 12 September. Voor de meeste van deze gevallen geldt het slechts lichte beschadigingen, zooals ingestorte daken, verbrijzelde vensters en deuren, wegge rukte omsluitingen en dergelijke. Het moet een ieders bedoeling zijn deze schade te herstellen vóór het aanbreken van den winter immers, de geteisterde alleen zal de verantwoordelijkheid hebben te dragen voor alle verdere beschadiging van zijn goederen tengevolge van de natuurlijke elementen, den regen, enz. Ten einde te kunnen genieten van de voordee- len die door deze wetgeving worden voorzien voor den wederopbouw, zullen de eigenaars van licht beschadigde gebouwen aan den burgemees ter van hun gemeente een getuigschrift vragen, waaruit blijkt dat met bet herstel van het ge teisterde goed is begonnen. Dit getuigschrift zal

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1