-HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRE S Gaston BOURDEAU BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT 21* Jaar, N 22 21 September 1940 WETENSCHAPPELIJK HOEKJE HET LEVEN DER PADDEN d> De huidige bedrijvigheid van den Postdienst 21 Annéc, N 22 21 Septembre i >40 Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Dienst voor Gebrekkigen en Verminkten OORLOGSSCHADE Geteisterden, MAKELAAR IN GOEDEREN Leest en verspreidt HET YPERSCHE O— Het volksgeloof of beter het volksbijgeloof heeft rondom de pad allerhande legenden ver spreid in feite is dit een perfect onschadelijk en zelfs nuttig diertje. De padden worden zeer ouddertig, veertig jaar, in gevangenschap en in gunstige voorwaarden zelfs ouder. Zij zijn bui tengewoon taai en kunnen zeer lang vasten en met zeer weinig lucht voort Reeds in 1771 had Hérissant gedurende 18 maanden padden in met plaaster omwikkelde doozen bewaard. Seguin de oudere (1851) had padden in aarden potten en in blikken doozen. omringd met zeer hard plaaster, geplaatst na misschien 10 jaar en in ieder geval ten minste 5 of 6 jaa'r, was hij verrast er nog een in blakende gezondheid te vinden, die zoodra ze bevrijd werd, wegwipte en haar gewone bewe gingen hernam, alsof niets haar levensregel on derbroken had. Dat de padden zoo lang kunnen vasten en zoo weinig lucht noodig hebben, komt door het feit dat het koudbloedige dieren zijn zij verbrui ken weinig of geen energie, wanneer ze niet ver roeren. Aldus teren ze gedurende heel den Win ter en het voorjaar op de voedselreserves waar mede ze zich gedurende den zomer volproppen. «Volgens Charles Richet verliest een koudbloe dig dier maar een decigram per kilo, daar waar een warmbloedig dier een gram per kilo verliest. Derwijze kan het eerste het zonder eten 300 da gen houden, tegenover 30 voor het tweede. De padden weerstaan evenwel slecht aan de groote koude, en nog slechter aan de hitte Jean Rostand schrijft hierover het volgende Ik heb de onmogelijkheid vastgesteld door opwarming padden tot het leven terug te roepen, die gedu rende zeven uur in een ijskast gebleven waren, alwaar de temperatuur schommelde tusschen 0° en 5° onder nul. Na zes uur gebeurt het dat men ze nog kan heropwekken, doch zij sterven bijna aanstonds daarna of na eenige dagen. Na vijf uur kunnen ze zich nog herstellen. Het slechtst verdraagt de pad de groote warmte. Vanaf 30° wordt zij gejaagd, met 35° verroert zij niet meer; met 38° a 40° schijnt ze levenloos en reageert niet meer op de prikkelingen met 42° bezwijkt ze. Niettegenstaande heeft de pad een zeer taai leven. Bij dag komt de pad zelden uit haar schuilhoek tenzij het regent zij schuwt inderdaad meer de droogte dan het licht, 's Nachts jaagt ze uitslui tend op levende prooien mieren, wormen, slak ken, spinnen, bijen, rupsen, kevers, wespen en ander ongedierte. Het is met haar kleverige tong dat de pad haar aas vangt. Door haar gulzig heid bewijst ze groote diensten aan den tuin bouw. Zij is de eenige ernstige verdelgster van vleugelloos ongediert. Men heeft beweerd dat zij de nuttige insekten spaarde feitelijk slokt zij onverschillig alles op, maar aangezien de nuttige insekten de uitzondering zijn, sticht zij ten slot van rekening veel meer goed dan kwaad De pad leeft op haar eentje en zoekt geen ge zelschap, tenzij eenmaal 's jaars in den paartijd, wanneer zij naar het water trekt. Wat de giftig heid betreft, de pad distilleert inderdaad twee venijnen. Noch het venijn van den rug_ noch het venijn van den buik leveren het minste ge vaar op voor den mensch, vermits de pad over geen enkel middel beschikt om ze in het li chaamsgestel te drijven Dus is de pad perfect onschadelijk zijzelf kan met gemak allerhande giftige diertjes verslinden en verteren. De voornaamste vijand van de pad is de ring slang, die er op een half uur tijds soms drie ach tereen verorbert. Uilen, buizerds, raven, zelfs snoeken en palingen verslinden soms padden. Maar het grootste gevaar dat de padden bedreigt, komt van zekere vliegenlarven, deze der lucilie, eenmaal dat ze tot in de neusholten der pad ge raakt zijn, zetten ze er zich neder en ruimen niet meer. Met haar mondhaken bijten ze zich in het slijmvlies, alwaar zij bacteries zaaien. Stilaan ontbinden zich de weefsels, zij rotten weg tot een vloeistof, die de larven overvloedig voedsel biedt; de hersenen, heel de kop van de pad zijn weldra verteerd tot zelfs de beenderen worden wegge vreten. Langer dan 5 dagen kunnen de padden het tegen dezen vijand niet uithouden. Met de eerste gure dagen graaft de pad zich in of kruipt in 't een of 't ander hol om te overwin teren. Zij eet en verteert niet meer, zij ademt (1) Korte inhoud van «La vie des crapauds» door Jean Rostand. Stock, Paris. maar zeer zwakjes haar levensmotor valt zoo goed als stil. Zij teert op haar voedselreserves in den zomer opgedaan. Met de lente ontwaakt zij. Doch haar eerste zorg is hoegenaamd niet haar ledige maag te vullen, hoe vraatzuchtig zij ook is. Het is paartijd voor haar zij begeeft zich op weg, soms kilometers ver, naar vijVers of grach ten om te paren. Geen wormpje, geen vliegje, geen slakje zal zij onderweg nutten. (Een soort gelijk verschijnsel zagen we reeds bij den pa ling). De mannetjes, die veel talrijker en kleiner zijn dan de wijfjes, en die gewoonlijk de eerste aankomen, beginnen te zwemmen op zoek naar een bruid. Zij klampen de eerste de beste aan die zij ontmoeten en mevrouw mag gedurende heel den broeitijd, mijnheer op haar rug meenemen. Het gebeurt dat twee en meer mannelijke pad den zich aan hetzelfde wijfje vastklampen. De koppeling duurt gewoonlijk 5a 7 dagen, in koud water soms een paar weken. Niets kan de padden doen lossen. (Slot volgt). O Het Bestuur der Posterijen acht het gepast het pu bliek in te lichten omtrent de opdrachten die zijne diensten in de huidige omstandigheden kunnen vol brengen. I. BRIEVENPOST 1. In het binnenland Aanneming van allerlei soorten briefwisseling met uitzondering van de zendingen met aangegeven waarde. 2. Voor de Europeesche en buiten-Europeesehe lan den a) Naar Duitschland. Verzending van de gewone brieven en postkaarten, drukwerken, zaakpapieren, monsters en samengestelde zendingen b) Naar de andere Europeesche en buiten-Euro- peesche landen. Brieven- en gewone postkaartenver- keer met de neutrale landen Holland en Luxemburg. (Verzending en doorvoer over Duitschland) c) Belgisch-Congo. Tot nader order worden uit- sluitènd de gewone postkaarten aangenomen. FRANKEERING. De briefwisseling wordt gefrankeerd tegen het vroe ger tarief. De bijzondere regelingen, die met de na burige landen werden getroffen en waardoor verminde ring van port werd toegestaan, namelijk voor de brief wisseling binnen den grenskring van 30 km., blijven dus van kracht. TE GEBRUIKEN TALEN. De brieven en postkaarten zoowel als de andere tot vervoer toegelaten zendingen moeten in het Duitsch, Vlaamsch of Fransch zijn opgesteld; bij verzending naar het buitenland mogen de briefomslagen niet ge sloten worden. VERZENDING EN UITREIKING. De Post benuttigt alle mogelijke vervoermiddelen om de briefwisseling spoedig tér bestemming te brengen en streeft er naar, de uitreiking in den kortst mogelijken tijd te verzekeren. n. POSTCHECKDIENST De dienst der checks en overschrijvingen heeft al zijn werkzaamheden in binnenlandsch verkeer zonder beperking hernomen. In de postkantoren 1. Aanneming van de aanvragen tot het openen van postcheckrekeningen 2. Aanneming van de stortingen op de postcheckreke ningen 3. Inning van de ontvangkaarten 4. Aanneming van de overschrijvingen ter vereffe ning van aan de Post verschuldigde sommen 5. Betaling van de postassignatiën. Op den centralen dienst der checks 1. Openen van nieuwe rekeningen; 2. Inschrijving van de stortingsbulletijns op de reke ningen der belanghebbenden 3. Uitvoering van de overschrijvingen en checks (op naam of collectieve) 4. Inschrijving van doorstreepte checks en postwissels op het krediet der belanghebbenden 5. Betaling van checks aan toonder. Besprekingen met het oog op het hernemen van den dienst der internationale overschrijvingen met sommige landen, zijn aan den gang. III. ANDERE FINANCIEELE DIENSTEN. In binnenlandschen dienst. 1. Uitgifte en uitbetaling van de gewone postwissels 2. Inning van de kwijtschriften, effekten zonder kosten en zendingen tegen terugbetaling. Effekten zonder kos ten ter aanneming 3. Postabonnementen op dagbladen en periodieke uit gaven 4. Bewerkingen voor rekening van de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas 5. Verkoop van postzegels, fiskale waarden, lijfrente- en vakantiezegels, vischverloven en vergunningszegels 6. Aanneming der stortingskaarten aan de Lijfrente- kas over te maken; 7. Betaling van de interestcoupons der Staatsschul den en daarmee gelijkgestelde waarden, met uitzonde ring van de schulden van Belgisch-Congo 8. Betaling der vakantiekaarten 9. Betaling van de loten van minder dan 2,500 fr. en van de 1/5 loten van minder dan 500 fr., die in de 6 laatste trekkingen der Koloniale Loterij zijn uitgeko men. Terugbetaling van de verkochte briefjes en 1/5 briefjes van de 5{ snede 1940. van 22 tot 28 September 1940 Zondag 22 September; Thomas van Villanova. Mau ritius. Maandag 23 September Linus, Thecla. Dinsdag 24 SeptemberO. L. Vrouw van Vrijkoop der Slaven, Gerardin, Andochius. Woensdag 25 SeptemberGerulphus, Firminus. Donderdag 26 SeptemberCyprianus, Justina. Vrijdag 27 September; Cosmas, Damianus. Zaterdag 28 SeptemberWenceslaus van Bohemen. 22 September: 19< Zondag na Pinksteren. 23 September: Begin van den Herfst om 6 u. 46. Opgang Ondergang Zondag 22 September 7 u. 28 19 u. 42 Maandag 23 September 7 u. 30 19 u. 40 Dinsdag 24 September 7 u. 32 19 u. 38 Woensdag 25 September 7 u. 33 19 u. 35 Donderdag 26 September 7 u. 35 19 u. 33 Vrijdag 27 September 7 u. 36 19 u. 31 Zaterdag 28 September 7 u. 38 19 u. 29 Opgang Ondergang Zondag 22 September 22 u. 37 13 u. 09 Maandag 23 September 23 u. 21 14 u. Oo Dinsdag 24 September 0 u. 13 14 u. 58 Woensdag 25 September u. 12 15 u. 46 Donderdag 26 September 16 u. 29 Vrijdag 27 September 2 V. 19 17 u. 08 Zaterdag 28 September 3 u. 31 17 u. 52 Laatste kwartier: 24 September, te 19 u. 17. Nieuwe maan 1 October, te 14 u. 41. Eerste kwartier 8 October, te 8 u. 18. Volle maan 16 October, te 10 u. 15. Het Departement van Arbeid en Sociale Voorzorg deelt mede De Dienst voor Gebrekkigen en Verminkten heeft sinds 1 September 1940 zijne gewone bedrijvigheid her nomen; diensvolgens worden de belanghebbenden er van in kennis gesteld dat de tegemoetkomingen betreffende het 2e kwartaal 1949 vervallen den 30 Juni 1940 einde dezer maand in betaling zullen worden gesteld, wijl deze over het 3e kwartaal 8940 betaalbaar op 30 September op het einde der volgende maand zullen worden uitgekeerd de eerste aanvragen tot het bekomen der tegemoet koming, alsmede de aanvragen om herziening en de hooger beroepen ingediend zoo vóór als na 10 Mei 1940, verder, worden afgehandeld; met het onderzoek naar de bestaansmiddelen en de medische expertises reeds een aanvang werd genomen de uitbetaling der tegemoetkoming, toegekend aan nieuwe begunstigden, zal geschieden in den loop der maand, welke volgt op deze, waarin het bericht van toekenning werd toegestuurd. De belanghebbenden worden verzocht, de werkzaam heden betreffende het uitschrijven van ongeveer 70,000 postassignaties en het onderzoek van meerdere honder den dossiers, niet te vertragen door het toezenden van overvloedige briefwisseling. Nogmaals wordt erop gewezen, dat elke eerste aan vraag tot het bekomen der tegemoetkoming aan gebrek kigen, alsmede de aanvragen om herziening, dienen te worden ingediend door bemiddeling van het gemeente bestuur waar belanghebbende zijn woonst heeft, en dat elke adresverandering zender verwijl dient te worden medegedeeld aan den Dienst voor Gebrekkigen en Ver minkten, 33, Karmelietenstraat, te Brussel. o Het rondschrijven van het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen in dato van 22 Juni 1940, kent aan EENIEDER het recht toe om PER SOONLIJK de verklaring zijner geleden oorlogs schade op te maken. Door dit. zelf persoonlijk te doen spaart men zich in vele gevallen groote kosten. die moeite hebt met het opmaken uwer aangifte, wendt U in volle vertrouwen tot GEWEZEN NOTARISKLERK te leper, 1b, St Elisabethstraat (bij het postkantoor) die U gratis raad geeft en voor U de verklaring opmaakt, indien gij het wenscht. Bureel open, ieder weekdag van 9 tot 12 ure en van 14 tot 18 ure. (2175)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9