21 Jaar, N 25 12 October 1940 21 Année, N 25 12 Octobre 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres DE STOFFELIJKE EN DE ZEDELIJKE HEROPBOUW VAN ONS LAND STAD YPER l BELANGRIJK BERICHT Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres Handhaving van den Zomertijd Zitdag van den Provincialen Commissaris voor den Heropbouw -VOETBAL- Zondag 13 October 1940 C. S. YPER B - RACING WERVIK *ïïfc*iSV*S'V sb 3» LA REGION VPERSCHE D'VPRES beneer. Opstel en Aankondigingen 34, Botersfcaat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. lel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactkn Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 tr. On peut s abonner dsns tous les bureaux de poste Beige... 40 ct. Ie numéro. Les articles non signes sont refuse» Tél. 500 De taak van den heropbouw op alle gebied wordt in ons land met vasté hand aangegrepen. Om den geweldigen omvang van het werk te be seffen is het noodig dat men zich de Mei-toestan- den van ons land herinnert. De verwoestingen door den korten maar ge weldigen veldtocht achtergelaten werden in de schaduw gesteld door de onzinnige puinen door de verbondenen achtergelaten. Honderden brug gen, torens, bouw- en kunstwerken werden een voudig opgeblazen, meestal zonder het minste strategisch nut. Een paar millioen inwoners hadden tengevolge van de schrikaanjagingskampanje de wijk naar Frankrijk genomen. De openbare diensten had den in veel gevallen de achtergeblevenen in den steek gelaten. De bliksemveldtocht heeft gelukkig spoedig een einde gesteld aan het lijden op vreemden bodem van onze dompelaars. Doch bij hun terug keer vonden zij de poorten onzer fabrieken ge sloten. Wij zijn, in ons dichtbevolkt land, inderdaad een industriegebied met speciaal karakter. Onze bodem hoewel rijk aan steenkool is arm aan mi nerale ertsen. De noodzaak om zooveel handen mogelijk te gebruiken heeft er toe geleid dat wij meestal produkten afwerken Daar wij in het oorlogsgebied begrepen zijn staan de markten der nieuwe wereld voor onzen in- en uitvoer na tuurlijk dicht. De jongste tijden stemmen echter hoopvol voor onze zware metaalnijverheid de ijzerertsen uit Lotharingen worden weer ingevoerd en veel hoogovens werden opnieuw aangestoken. Ook de glasblazerijen kennen een periode van hoogcon junctuur er is ten eerste een enorme hoeveel heid vensterglas door het oorlogsgebeuren ver brijzeld en het verlangen om voedsel op te leg gen voor den komenden winter heeft de vraag naar bokalen in ruime mate doen toenemen. Ook de bouwnijverheid wacht op bestendig heid in het openbaar leven om heelemaal op dreef te komen. Tot nog toe werd de herop bouw slechts schoorvoetend aangepakt. De open bare gebouwen kwamen eerst aan de beurt. De particulier wacht echter op bepaalde toezeg gingen inzake schadevergoeding om den arbeid aan te vangen. De aanstelling van nieuwe krachten belast met 's lands heropbouw wettigt alle hoop. Het zal echter aan te raden zijn niet alles van den Staat te verwachten. De gulden tijd van 1918 komt niet weer. De oorlog heeft het land voor geweldige uitga ven geplaatst. Er zijn vooreerst de lasten die vloeien uit de militaire nederlaag zelf. Er is het nog steeds schrijnende werkloosheidsvraagstuk dat ook dit jaar een uitgave van verscheidene milliarden zal vergen. Er is dan vooral het geweldig tekort der belas- tingsinning. Het is dan niet te verwonderen dat een leening van drie milliard werd uitgeschre ven en wij kunnen slechts verhopen dat, hoe on gunstig ook de omstandigheden zijn, ze door een volledig succes moge bekroond worden. Want, willen wij dat het openbaar leven normaal voort ga. dan is een eerste vereischte dat de openbare machten hun woord en verplichtingen tegenover iedereen kunnen gestand doen. Wij hebben het vraagstuk der voedselvoorzie ning niet aangesneden. Om zich een gedachte te vormen van de moeilijkheden waarvoor de ver antwoordelijke menschen hier staan weze hier slechts vermeld dat ons land slechts de helft van de voor ons brood noodige tarwe voortbrengt. En toch moet en zal ten bate der gemeenschap een oplossing gevonden worden. Doch deze laatste is slechts mogelijk wanneer met den materieelen opbouw van het land ook de moreele opbouw ge paard gaat zonder denwelken geen stelsel van rantsoeneering deugt. Wij hebben evenmin het taalvraagstuk aange raakt dat het oude regiem onmachtig gebleken is op te lossen en ook thans op drastische wijze zijn beslag zal krijgen. De moeilijkheden die in het verschiet liggen mogen ons geen oogenblik de arbeids- en levens vreugde doen verliezen zonder dewelke wij er als volk nooit heelemaal bovenop komen. Een oorlog slaat wonden, het is wel waar, doch tevens, en dit is de lichtzijde, wordt de mogelijk heid geschapen om op te ruimen met oude inge- woekerde wantoestanden. De innerlijke ver scheurdheid van ons volk door het partijenstelsel is er een De werkloosheid is er een ander. En wij weten bij ervaring dat de heropbouw van de puinen door die geesels geslagen, een niet min der dringende taak is A. De ingezetenen van Stad, van wie een huis geheel of gedeeltelijk door de Duitsche troe pen bezet is, worden aanzocht dit onverwijld per brief ten Stadhuize (Dienst der inkwartiering Afdeeling A) kenbaar te maken. Hun aangifte moet vermelden 1°) Het volledig adres (straat en nummer) van het betrokken goed met melding van zijn aard (burgers- of handelshuis) en zijn kadastraal in komen). 2°) Datum der opeisching 3°) Aanduiding der militaire eenheid, (Feld- postnummer) die erin geherbergd is. 4°) Bestaat er een regelmatig opeischings.be- vel Zoo ja, van welke overheid B. De ingezetenen van Stad, die tengevolge van opeisching, mobilaire voorwerpen aan de Duitsche troepen uitgeleend of afgeleverd heb ben, worden aanzocht de lijst dezer voorwerpen met hunne schatting ten Stadhuize (Dienst der inkwartiering Afdeeling B) te laten geworden. De aangifte moet de inlichtingen bepaald onder Nr 1, 3 en 4 hierboven bevatten met melding van de militaire eenheid (Feldpostnummer) die deze voorwerpen in ontvangst genomen heeft. C. De ingezetenen van Stad die duitsche mi litairen inkwartieren worden verzocht de in- kwartieringsbewijzen ten Stadhuize (Dienst der inkwartiering Afdeeling C) te laten geworden. Het Stadsbestuur dringt aan opdat de aangif ten onverwijld en schriftelijk zouden gedaan worden en al de noodige inlichtingen bevatten, met melding van naam, voornaam en juist adres van belanghebbende en aanduiding van de be voegde afdeeling (A B of C). Het indienen van onvolledige aangiften stelt de belanghebbenden bloot aan vertraging in het onderzoek van hun bundel en de vereffening van de toe te kennen vergoedingen. Yper, den 8 October 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 13 October 1940, te 14 u. 30, in de bovenzaal van het Stadhuis van Yper. DAGORDE 1) Benoeming van een tweeden ondervoorzitter. 2) Onderzoek van den toestand. Alle geteisterden worden tot deze vergadering uitgenoodigd, doch wij verwachten bijzonderlijk dat* alle gemeenten van het arrondissement er door een of meer afgevaardigden zouden op ver tegenwoordigd zijn. De Voorzitter, J. Vanderghote, adv. La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 13 Octobre 1940, a 14 h. 30, en la grande salie (lr étage) de l'hötel de ville d'Ypres. ORDRE DU JOUR 1) -Nomination d'un second vice-président. 2) Examen de la situation. Tous les sinistrés sont admis a cette réunion, mais les autorités comrr.unales sont tout parti- culièrement invitées a y assister ou du moins a s'y faire représenter. Le Président, J. Vanderghote, av. In tegenstrijd met hetgeen wij, overeenkomstig een vroeger genomen besluit, hier in ons blad aankondigden, werd het uur in den nacht van 5 op 6 October niet veranderd. Het is slechts na dat ons blad reeds gedrukt was, dat het ons be kend werd dat de bevoegde overheid op haar vroegere beslissing teruggekomen was en thans besloten had den zomertijd voorloopig nog te handhaven. De Heer Demeyere, provinciale commissaris van den Dienst voor 's lands heropbouw voor de provincie West-Vlaanderen, houdt zitdag den Maandag van iedere week, telkens van 10 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur, in zijn kantoor te Kort- rijk, 63, Doornijkstraat, ten einde er de geteis terden alle gewenschte inlichtingen te geven en ze met raad en daad bij te staan. K B. V. B. 1940 -1941 TWEEDE DIVISIE PROVINCIAAL, REEKS C. Ypersch Stadium, Augustijnenstraat te 3 uur Algemeene inkomprijs1 fr. 50. Tribune1 fr. opleg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1