Cinema «Oud Yper» N ADI A Zielmissen ALLERHANDE NIEUWS Als bijfilm Een prachtige documentair. AKTUALITEITEN UFA. Roode Kruis van België Handboogmaatschappij Willem-Teil Schietingen op de Liggende Pers Leerwerkhuis Mariaschool, Rijselstraat Yper Uur der Goddelijke Diensten 3 Teraardbestelling van een Ypersch gesneuvelde KYMÉNÉE S. jozefs kerk der Karmelieten, Yper BEDANKING Zondagrust Repos Dominical Y'PER. Rijwieldiefstallen. Vrouw Muylle Syl- vie, echtgenoote Verkruysse, van Brielen, was Zondag per velo naar Yper gekomen om er de Mis van 11 u. 30 tn St Maartenskathedraal bij te wonen, en had haar rij wie langs achter in.de >ferk gezet, .doch toen de kerkelijke dienst geëindigd was bestatigde zij dal een ander met haa* fiets er van door getronken was. Denzelfden dag in den namiddag werd op het voet balplein der Augustijnenstraat, tijdens de match Yper- Bizet, het rijwiel gestolen van Penninck Gustaaf. van Vlamertinghe. Brand. Dinsdag avond, rond 8 u. 30;'is brand uitgebroken in een achtergebouw der woning van M\v Wed. Angillis, Rijke Klarenstraat. De pompiers, die van het onheil verwittigd werden, waren spoedig met him materiaal ter plaats. In het geteisterde gebouw, dat als koolkot diende, waren benevens een hoeveel heid kolen ook nog strooi en hooi aanwezig, zoodat het vuur daar een gretig voedsel vond en de vlam men bij de aankomst der brandweermannen reeds hoog oplaaiden. Dank echter het snel ingrijpen, kon de vuurhaard rap overmeesterd en alle verdere uit breiding vermeden worden. -Niettemin is het dak van het gebouw gansch uitge brand. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door verhitting van het hooi. WYTSCHAETE. Erg verbrand. De kolenhan delaar Costenoble Emile wilde 's avonds, bij den schijn van een brandenden petroleumlantaarn, de benzine vergaarbak van zijn moto opvullen,'doch bij het gie ten spatten enkele druppels benzine op het heete glas van den lantaarn, met het gevolg dat zij dadelijk ont vlamden en het vuur zich overzette op de benzine kruik die ontplofte. In een oogwenk was Costenoble door de vlammen omringd. Zijn knecht en een Duitsch sol daat, die daar gelukkiglijk in de nabijheid waren en het ongeluk zagen gebeuren, snelden aanstonds toe om de vlammen te dooven, doch de ongelukkige han delaar was reeds erg aan het linkerbeen en de twee handen verbrand. PLOEGSTEERT. Drenkeling opgehaald. Nabij de Drie Bruggen tusschen Ploegsteert en Waasten, werd aan den linkeroever van de Leie, het lijk opge- vischt van een manspersoon. Het werd naar het doo- denhuisje overgebracht, waar men vaststelde dat het de genaamde Hendrik Guilbert was, een 70 jarige ouderling van Erquingem, die daags te voren spoor loos uit zijne woning verdwenen was. WAASTEN. Paard op hol. De handelaar De ruddere Gustaaf, wonende wijk De Plek reed met zijn gespan- langs de baan naar Neerwaasten, toen het paard, bij het voorbijrijden van een gansche kolom vrachtautos, opeens verschrikte en op hol sloeg. Het paard sloeg een veldweg in, doch de kar kwam hierbij tegen de boomen terecht, waardoor Deruddere van zijn zitplaats geslingerd werd en in zijn val verschillige ver wondingen opliep. Ook de berries der kar braken door en het paard zette zijn dolle vaart alleen voort, tot het nabij de Leie door den landbouwerszoon Vereecke Gustaaf, die enkele meters ver werd medegesleurd. toch kon tegengehouden worden. KOMEN. Diefstal. Tijdens den nacht werden in de fabriek van Cousin Jan niet minder dan 491 do zijn bobijnen naaigaren, ter waarde van ongeveer 20.000 frank, ontvreemd. Klacht werd bij de politie ingediend. Botsing. Langs den weg van Komen naar Linzele, ter hoogte van het kruispunt De mooie eikis de auto van Delmotte Firmin, handelaar te Komen-Zuid, in botsing gekomen met een daar stilstaande vracht auto en vervolgens op een boom gereden. De bestuur der van de auto werd drie ribben gebroken en was ook nog aan de borst gewond, terwijl zijne nicht, Mevr. Dessauw, die hem vergezelde, aan het hoofd gekwetst werd. De auto was eveneens erg beschadigd. WOESTEN. Tuinbouw. Zooals reeds gemeld, hield onze gilde verleden Zondag haar maandelijksche -vergadering. Na een welkomwoord van den voorzitter tot de talrijk opgekomen leden, gaf de schrijver lezing van het verslag der voorgaande bijeenkomst, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Nu ving de Heer Depinois zijn voordracht aan over de nieuwste bevindingen in zake onderstammen voor appelaars. Hij gaf eenige nuttige wenken over de bemesting der fruit- boomen, alsook heel praktische aanduidingen over den hoomensnoei in 't algemeen, en om te eindigen duidde hij eenige middelen aan tot bestrijding der ziekten, vooral schurft en kanker. Er zou overlaatst een af doend middel gevonden zijn, zoo verklaarde spreker, namelijk uitkrabben met den stalen borstel en daarna bestrijken met kankerdood. Een algemeen handgeklap der toehoorders bewees genoegzaam dat men over deze uiteenzetting zeer voldaan was. De voorzitter dankte den spreker. Vervolgens werd overgegaan tot het be- oordeelen der talrijke prachtige groenten- en fruit- soorten. Het maximum aantal punten werd toegekend aan twee leden, te weten aan Soenen Cyr.. voor groen ten en fruit, wat reeds het tweede jaar is dat hij met de lauweren vliegen gaat, en aan Beddeleem Robr.. alleen met fruit, wat den jongen kerel aanmoedigen zal om zijn nuttige liefhebberij verder uit te diepen. Veel andere mededingers bekwamen ook, met aanmoe diging der jury, menige punten, waarna de aanbrengers deze prachtstukken voor de tombola schonken tot groote voldoening der gelukkige winnaars. Alhoewel het re gende en menig aanwezig lid nog ver huiswaarts moest, hoorde men van de natte kleederen niet spreken, doch alleen over de manier hoe men het toekomend jaar aan boord zal leggen om nog meer en beter uit zijn tuintje te halen. WERVICK. Erge val. Bij het mijden eener vrouw, die de straat overstak, heeft de 25 jarige Roelens Jules, wonende Yperstraat, zoo een zwaren val gedaan dat hij een b'reede wonde aan het rechter schouderblad bekomen had en daarbij nog kloeg van pijn aan de ribben, zoo dat- een radiographisèh onderzoek noodig Week. GHELUWE. Doodelijk werkongeval. De dorsch- aannemer Noliet Marcus. 55 jaar oud en alhier wonen de op het gehucht Panenmolenwerd, terwijl hij iijn dorschmachine te Meenen op een hoeve nabij de Bruggepoort aan het opstellen was, tusschen de ma chine en een sleepwagen geyajt. De ongelukkige werd dadelijk haar een *h'èéïkundfg' gesticht overgebracht, .fyaar hij korts na zijne aankomst aan de gevolgen eener schedelbreuk overleed. MOORSLEDE. Vlasfabriek afgebrand. Woens dag, rond 3 u. namiddag, is .brand uitgebroken in de Vlasfabriek van G. Nys, gelegen Stadendreef. Het vuur werd waarschijnlijk veroorzaakt door het warm Zaterdag 12 October, te 7 uur. Zóndag 13 October, te 2. 4 en 7 uur. Mdandag 14 October, te 7 uur. HET PRACHTIGE STEK met Pierre RenoirMireille Perrey Roger Duchesne en Pierre Stephen. draaien van een as en nam een snelle uitbreiding, daar het in het voorhanden zijnde vlas een gemakkelijke prooi vond. Daar er geen water in de nabijheid was. had de brandweer de grootste moeite om het vuur te bestrijden. Na meer dan een uur werken was de brand gebluscht, doch de werkplaats was volledig uitgebrand en ook een groote hoeveelheid vlas was in de vlammen opgegaan. Aanrijding. - Vrouw R. S., die eenige boodschappen had gedaan, werd Vrijdag avond, rond 6 uur, in het naar huis gaan op de baan Yper-Roeselare, ter hoogte van den grintweg op Oost-Nieuwkerke dien ze wilde inslaan, aangereden dcor een auto "en met geweld ten gronde geworpen. De vrouw werd een arm gebro ken en kloeg ook nog over inwendige pijnen. Nadat haar de eerste zorgen ter plaats werden toegediend, werd zij naar het hospitaal van Roeselare overgebracht WESTROOSEBEKE. Benzinediefstal. Er werd vastgesteld dat de autovoerder Gde fabriek, waar hij werkzaam is, verliet met drie vaten benzine. Uit het onderzoek, dat ingesteldwerd. bleek dat deze benzine van diefstal voortkwam. De autovoerder en twee medeplichtigen, werden aangehouden en in het gevang te Gent opgesloten. STADEN. Velo gestolen. Zondag avond bezoch ten U. V. en J. P. een herberg in de Statiestraat, doch toen zij terug buiten kwamen stelden zij vast dat hun rijwiel, dat zij daar zoóeven tegen den gevel der her berg geplaatst hadden, verdwenen was. Doodelijk verkeersongeval. Na een bezoek aan haar kindje, dat hier bij haar ouders verblijft, keerde de 26 jarige Estella Sintobein, echtgenoote Desnouck, van Roeselare, 's avonds terug huiswaarts, toen zij langs achter door een auto aangereden werd. De auto voerder stopte dadelijk en bracht het slachtoffer naar een ziekenhuis te Roeselare. waar een dubbele sche delbreuk vastgesteld werd. De arme vrouw is er 's an derdaags aan de gevolgen der opgeloopen verwondin gen bezweken. Wielrijder door trein doodgereden. De 66 jarige Beernaert Victor, reed per velo over den onbewaakten overweg in de Soetestraat, toen juist op hetzelfde oogenblik de trein Oostende-Yper aangereden kwam. De wielrijder, die den trein niet tijdig moet bemerkt hebben, werd door de locomotief gegrepen en op slag gedood. TAK IEPER De leergang van Ambulancierster van het Roode Kruis zal hervat worden op Zondag 27 Oktober 1940. om 10 uur 's morgens in het Stadhuis. De lessen zijn kosteloos. Men kan zich doen inschrijven bij de Hd. ambulancierster, Jvr. Lamps, Rijselstraat, 158, den Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. - De lesgevers Dokters De Roo en Ronse. Door de tijdsomstandigheden en gezien ons winter- lokaal Au Saumonvoorloopig niet beschikbaar is, zullen d-e winterschietingen plaats hebben iederen Maandag en Zaterdag, telkens om 18 uur, in De Zon», bij den heer Oscar Molein, Statiestraat, te beginnen van Maandag 14 Oktober 1940. Op Maandag 14 October zullen er twee teljoren te verschieten zijn, eene gegeven door de maatschappij en eene door den heer Remi Molein. Iedere maand, den 2° Maandag, zal er een teljoor der maatschappij te verschieten zijn onder de leden. De leden der andere maatschappijen worden ook op die schietingen toegelaten. Maandag 21 October, gewone Vriendenschieting. Inleg 5 fr. 50. EXAMEN UITSLAGEN Bekwamen het diploma van knippen, kleermaken en beroepste^kenen Six Hubertine, met groote onderscheidingHerre- man Simonne, met groote onderscheidingVerhaeghe Maria, met onderscheiding. Aan ouders en familie onze beste gelukwenschen. op Zondag 13 October in de Parochiekerken en Openbare Bidplaatsen in leper (officieel uur) St Jacobskerk HH. Missen te 7 u., 8 1/2 u., 9 1/2.U. en 11 u. Vespers te 3 u. op 13 October uitzonderlijk (te 2 1/2 u. gewoonlijk). St Niklaaskerk HH. Missen te 8 u., 9 u., 10 u. en 11 uur. Vespers te 4 u. St Pieterskerk HH. Missen te 8 u.. 9 1/2 u. en 11 u. Vespers te 2 1/2 u. St Maartenskerk HH. Missen fe 6 1/2 u., 7 1/2AI., 8 1/2 u„ 10 en 11 1/2 u. Kapel Arme Claren te 7 u. Kapel Belle Godshuis te 8 u. Kapel O. L. Vr Hospitaal :.te 8 1/2 u. Deze schikking blijft tot aan de gebeurlijke wijzigjng van het^fficieel uur. Gister, -Vrijdag 11" dezer, werd. alhier,.het stoffelijk overschot overgebracht van Desodt Cyriel, geboren te Langemarck den 17 Maart 1905, echtgenoot van vrcuw Irma Versavel wonende te Yper, Rijselsteenweg. en die, als soldaat bij de 4 Compagnie, 2' Bataljon van de Verkeeis- en Inrichtingswacht, op 27 Mei 1940 te Watou voor het Vaderland sneuvelde en aldaar voor loopig begraven was. Te zijner zieielafenis werd te 10 u. "s morgens, in zijne parochiekerk St Pieters, een plechtige lijkdienst opge dragen, welke docr een groote menigte bijgewoond werd. waarna de lijkkist, die met de nationale drie kleur bedekt was, naar het stedelijk kerkhóf overge bracht en er in het Eerepark bij de Yperschë Helden van 1914-1918 bijgezet werd, in aanwezigheid van tal van overheden, makkers-oudstrijders en vrienden die eraan gehouden hadden alzoo een laatste hulde aan dit slachtoffer van zijn plicht te brengen. Naar we vernemen zullen binnen kort nog andere Ypersche gesneuvelde soldaten hier naar hunne ge boortestad teruggebracht worden. Lundi dernier a été célébré en notre ville le mariage de Mademoiselle Jacqueline BERGHMAN, fille de M. l'Echevin de la ville d'Ypres et - Madame Germain BERGHMAN ovec' Monsieur l'avocat Francis van PUT, fils de M. l'Echevin de la ville d'Anvers et Ma dame Emile van PUT. La cérémonie civile était présidée par Monsieur le bourgmestre-député Vanderghote. La cérémonie religieuse eut lieu, a 11 j heures. en l'église St Jacques. Le consentement des époux fut re?u par M. l'Abbé Emile van Put. frère du marié, suivi de la messe de mariage célébrée en grande solen- nité par M. l'Abbé Delanote, curé de la paroisse. Nos vives félicitations Yproises et nos meilleurs voeux pour le bonheur des jeunes époux. O Dinsdag, 15 October 1940 Feestdag van de H. M. Theresia van Jesus. Onder het plechtig Lof te 6 u. 's avonds zal het Sint Jozefs koorde volgende motetten zingen, met begeleiding van orgel en snaren 1. In cruee latebat 2. Sub tuum praesidium 3. Sancta Mater Theresia 4. Tantum ergo 5. Spanje's bloem Mevrouw Weduwe Maurice Coffijn-Delhem Mijnheer Evarist Delhem Mevrouw Maria Coffijn en zoon Mejuffer Ernestine Coffijn Mijnheer en Mevrouw Sylvère Acx-Coffijn De familiën Coffijn, Vandamme. Delhem en Heughe- baert, danken de talrijke vrienden en kennissen voor de blijken van innige deelneming hen betoond tijdens het afsterven van Mijnheer Maurice-Joseph COFFIJN hun teergeliefden echtgenoot, schoonzoon, broeder, schoonbroeder, oom en bloedverwant, en voor hunne tegenwoordigheid op den nadienst. (2309) O I Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 October, om 10 uur, in de kerk der Eerw. Paters Capucienen, tot zieiela fenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen kantonnier en zijne dochter Leonie, echtg. Pottillius. (2291) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 October, om 9 uur, in St- Pieterskerk, tot zieielafenis van Vrouw Marie COFFYN echtgenoote van Heer Polidoor Dehaene. (2302) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 October, om 11 uur, in St Maartenskathedraal, tot zieielafenis van Heer Maurice LIGNEL. (2292) Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM, qui .sera célébrée le Dimanche 20 Octobre 1940, a 8 heures, en la Cathédrale de St Martin,pour le repos de l'ame de Monsieur et Madame BIEBUYCK (2303) -O La Pharmacie de ROBAEYS - rue au Beurre reste seule ouverte le Dimanche 13 Octobre K. Kempter J. Mitterer J. Van Dycke L. Blomme J. Van Dycke De Apotheek van M VAN Boterstraat o- is alleen open op Zondag 13 October

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3