CINEMA «FLORA» EHESTREIK Etang de Zillebeke Zillebeke-Vi jver Machines a Ecrire ALFRED DEKEYSER Schrijfmachines GEMEENTERAAD VAN YPER (Graves de Femmes) AKTUALITEITEN UFA. STAD YPER BERICHT 5 De rantsoeneering van olie en melk Gevonden an Verloren Voorwerpen Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguilles CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten. PALINCVERBRUIK. VERMAARDE KEUKEN. Burgerlijke Stand van Yper Burgerlijke Stand van Oostvleteren Burgerstand van Zonnebeke Verzorgde Herstellingen Benoodigheden YPER YPRES Réparations soignées Accessoires Herstellingen van fijnmekaniek. Réparations de mécanique de précision. O Beknopt verslag der zitting van 23 September 1940 (Vervolg) XVI. Ondervraging over: a) maatregelen om den terugkeer der jongelingen van 16 tot 35 jaar te bespoe digen b) de inrichting en de werking van de Burger wachtc) het bespelen van den Stadsbeiaard Het belfort-uurwerk. Ket wc ord wordt verleend aan den Heer Leuridan, die er 2ijn spijt over uitdrukt dat er 'zoolang gewacht werd den gemeenteraad bijeen te roepen, zoodat zijne ondervraging, die hij reeds twee maanden geleden in diende. thans veel van haar belang verloren heeft. Im mers, de meeste jongens, die gevolg gevend aan het bevel der meineedige Belgische regeering, op den dool gingen in Frankrijk, waar zij orizeggelijk veel geleden hebben, zijn thans reeds op eigen middelen, doch ten prijze van grcote ontberingen, weer thuis gerocht. De Heer Leuridan herinnert aan het antwoord hem ge* geven door den Heer burgemeester, toen hij dezen in lichtte dat hij zinnens was naar het onbezette gedeelte van Frankrijk te reizen oha er vijf ongelukkige poli tieke weggevoerden terug te halen. Toen zegde de Heer burgemeester hem dat zulks niet noodig was, gezien de stad Yper zelf van zin was met verschillige auto's naar Frankrijk te trekken om er al de nog vermiste jongelingen van Yper op te zoeken en dat alsdan ook deze vijf weggevoerden zouden meegebracht worden. Van deze belofte, gedaan op einde Juli. is echter niets in huis gekomen. Samen met een kameraad, brouwer Albert Van Eecke, is de Heer Leuridan dan toch naar Frankrijk gereisd, doch hij slaagde er niet in de opge zochte weggevoerden te bereiken, daar deze onder- tusschen reeds naar Pentonville, een voorwijk van Lon den, waren overgebracht, waar zij nu onder het ver schrikkelijkste bombardement lijden. Hij heeft echter vijf andere ongelukkige jongelingen van uit Frankrijk kunnen meebrengen. Spijts de omhaling die hier met dit doel gedaan werd, is de reis naar Frankrijk, door het schepencollege ontworpen, nimmer dc.orgegegaan. Den 24 Augustus drong de Heer Leuridan opnieuw bij het schepencollege aan en ggf zelfs ruchtbaarheid aan zijn brief door hem in het dagblad Volk en Staat» te la ten verschijnen, ten einde alzoo het schepencollege te prikkelen en tot wat meer spoed aan te zetten. Den 6 September is de Heer Leuridan, op verzoek van het schepencollege, nog persoonlijk naar de Oberfeldcom- mandantur gegaan om voor het stadsbestuur de noodige toelating voor de reis naar Frankrijk te be komen. dcch alsdan was gansch de zaak reeds bedorven en heeft hij er alleen de formulieren gekregen om de aanvraag voor dergelijke reis te doen. Sedertdien ver nam de Heer Leuridan niets meer over die zaak en wenscht hij thans te weten wat er van geworden is en wat gedaan werd. In zijn antwoord zegt de Heer burgemeester de door den Heer Leuridan aangehaalde datums niet te be twisten en erkent hij de echtheid zijner uiteenzetting. Naar het voorbeeld van wat elders gedaan' werd, ont stond hier ook in stad een beweging cm de naar Frank rijk getrokken mannen van 16 tot 35 jaar terug te ha len. Het schepencollége heeft alles gedaan wat moge lijk was om de toelating voor dergelijke reis te beko men, doch alle pogingen leden ongelukkiglijk schip breuk. De Heer burgemeester meent dat de reden hier van te wijten is aan het feit dat de stad die ontworpen reis te methodisch heeft willen inrichten. Eerst moest gewacht worden tot men de adressen van al de nog niet teruggekeerde jongelingen bekomen had, vervol gens tot wanneer al de voor hen bestemde pakjes ver zameld waren en. wanneer dan alles in gereedheid ge bracht was om met de meeste kans van welslagen de reis aan te vangen, dan was het reeds te laat en wer den er geen toelatingen voor het onbezette gedeelte van Frankrijk meer afgeleverd. De Heer burgemeester heeft dan nog van alles gedaan om toch die toelating te bekomen, doch niets heeft mogen baten. Tengevolge dezer mislukking werd het geld der gedane omhaling nadien gebruikt om enkele jongens uit Frankrijk te blauwen, en deze werking werd enkel stopgezet wan neer vernomen werd dat al de jongelingen van Yper terug thuis waren. Na gewezen te hebben op eén verslag, verschenen in een plaatselijk weekblad, van een vergadering der burgerwacht, onlangs op het stadhuis gehouden en tij dens dewelke de Heer burgemeester de leden der bur gerwacht bedankte die zich tijdens het bombardement van Yper zoo verdienstelijk hebben aangesteld, ver klaart de Heer Leuridan dat niet allen dien dank ver dienen, daar het een openbaar geheim is dat vele leden en voornamelijk de leiders, reeds van bij het eerste gevaar het hazenpad kozen. Hij zegt dan ook dat het niet zijn mag dat thans diezelfde wegloopers weer aan het hoofd der burgerwacht zouden geplaatst worden. De Heer burgemeester daarentegen is van oordeel dat men zich zeer toegevend moet toonen en dat het best ware nu de spons te vagen over hetgeen vroeger in de burgerwacht gebeurd is. Immers, de ontreddering ervan is gedeeltelijk te wijten aan het bevel gegeven aan de mannen van 16 tot 35 jaar om naar Frankrijk te trekken, daar veel leden aan dit bevel moesten ge hoorzamen en dus bij de weggeloopenen niet mogen gerekend worden. Thans werd de burgerwacht grooten- deels met nieuwe elementen heringericht en de Heer burgemeester meent ervan te mogen verwachten dat zij thans desnoods haar man zal weten te staan. Het derde punt der ondervraging van den Heer Leu ridan betreft het bespelen van den beiaard, die zich sinds het einde der gebeurtenissen van Mei niet meer met Trude Marlen Erika v. Thellmann Paul Richter Oskar Siina Heli Finkenzeiler Herman Erhardt Theodor Danegger Elise Aulinger. Daarbij eeh sehoone documentair. Vrijdag, Zaterdag en Maandag, om 7 uur. Zondag vanaf 2 uur, permanent. laat hooren. Alles schijnt er op te wijzen dat het con tract met den beiaardier geschorst werd. Dit mag ech ter niet gebeuren, nu dat de stad zich de opoffering ge troost heeft een jongen beiaardier op te leiden. Ten andere, het bespelen van den beiaard zou niet alleen aan de bevolking genoegen doen, maar ook aan de hier aanwezige Duitsche overheid, waaronder zich veel kunstminnaars bevinden. Ook het belfort-uurwerk zou moeten hersteld worden en zooals vroeger zouden de deuntjes van het half-uur en uur weer moeten gespeeld worden. De Heer burgemeester antwoordt hierop dat het schepencollege besloten heeft den beiaard niet te laten bespelen, daar een deel ervan door oorlogsfeiten be schadigd werd. De Firma Somers werd reeds belast de noodige herstellingswerken eraan uit te voeren, en er zal bij haar aangedrongen worden om dit werk te bespoedigen. Aangaande het uurwerk, waarvan de wij zers langs een zijde het uur niet meer aanduiden, ver klaart de Heer burgemeester dat het huis Donche, van Yper. hiervoor reeds de noodige nieuwe wielen gego ten heeft en dat. van zcodra de metselwerken aan deri langs dien kant beschadigden belforttoren zullen ge daan zijn. ook de derde uurwijzer terug in gang zal gesicren worden. De Heeren Seys en Michièl steunen de vraag van den Heer Leuridan om het contract met den beiaardier, dat weldra dient vernieuwd te worden, voort te zetten. XVII. Mededeelingen. De Heer burgemeester deelt mede dat de diensten van de bevoorrading en van de betaling der werklieden» die voor rekening der Duitsche overheid arbeiden, als mede de stadsontvangerij binnen kort naar de bureelen der gewezen bank Crédit Anversois zullen overge bracht worden. De Heer Leuridan vraagt aan den Heer schepen van openbare werken dat een in het begin der Pilkemstraat vroeger gedolven gracht beter zou gedempt worden, ten einde aldaar verdere ongelukken te vermijden. Hij dringt eveneens aan voor het uitvoeren der vroeger be sloten rioleering nabij den Veurnesteenweg, waarvoor de bundel, volgens verklaring van den Heer burgemees ter, zoc juist van Brugge is terug gekomen. De Heer Michiel deelt mede dat in sommige bescha digde huizen van de Pennestraat de waterleiding ge sprongen is en vraagt dat de politie aldaar eveneens wat meer toezicht zou willen uitoefenen om te beletten dat kinderen, zooals dit nu het geval is, in die huizen spelen en er zelfs, op gevaar af zich armen en beenen te breken, tot op de daken klauteren. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 55 opge heven. Er wordt de inwoners ter kennis gebracht dat de Periodieke IJk der maten, gewichten en weegtoestellen, zal plaats hebben voor 1940. in de Halle, ingang naast het Belfort, Groote Markt, op volgende dagen Dinsdag 15 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Woensdag 16 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Donderdag 17 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Vrijdag 18 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Dinsdag 22 October 1940, "van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Woensdag 23 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 urn". Donderdag 24 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Vrijdag 25 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Maandag 28 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Dinsdag 29 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Woensdag 30 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Donderdag 31 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 15 uur. Yper, den 9 October 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. Zoqals men zal hebben vastgesteld zijn er op de afgekondigde rantsoeneeringstabel voer de periode van 9 October tot 7 November e. k. noch olie noch melk vermeld. Het geldt hier geen vergissing. Er werd voor deze maand geen rantsoeneering van olie noch van melk voorzien, behalve natuurlijk de volle'melk voor kinde ren, zieken, enz. en waarvoor zegel Nr 11 vereischt wordt. Werden ten politiebureele aangegeven, Gevonden. Donderdag 3 October, door M. Dernaé- rel Bernard. Statiestraat, een boekentasch van scha lier. Vrijdag 4, door M. Debyser Antoon, Deken Delae- restraat, een rijwielplaat nummer 435992. Zaterdag 5, op de Groote Markt, een huisdeursleutel. Door M. Tant Marcel, Meenensteenweg, een kruis beeld. Maandag 7, door M. Bekaert André, Zonnebekesteen- weg. een vilten heerenhoed. Door M. Titeka Julien, Doorgangstraat, een linker vrouwenschoen. Dinsdag 8, door M. Merveillie Gustaaf, Bukkerstraat, een regenmantel. Woensdag 9, door M. Vuylsteke Marcel, de Stuers- straat, een lederen brieventasch inhoudende eenzelvig- heidskaart. Een dames regenscherm werd in onzen papierwinkel achtergelaten. Verloren. Donderdag 3 October, door Mej. Pyck Denise. Groote Markt, een geel ondoordringbaar zakje, inhoudende één mark en één zakdoek. Zondag 6, door M. Dethoo Richard, Rijselstraat, een knapzak inhoudende een paar nieuwe fietsschoenen. Maandag 7, dc-or Mej. Desramault Godelieve, Hond straat, een banknoot van 5 mark. Door M. Parein Henri, Klaverstraat, zijne eenzel- vigheidskaart. Dinsdag 8. door M. Duprez Arthur, Eigen Heerd- straat, een bruin lederen tabakzak. Door Mw Wed. Capoen, Poperinghesteenweg, hare eenzei vigheidskaart. Verloren in September maand, een paar bruin lede ren getten. Terugbrengen tegen belooning De Mont- straat, 23. O van den 4 tot den 10 October 1940 Geboorten. Jackson Hubert, Recollettenpoort, 5, A. B. C. Straat, 3. Vancayseele Jacques, Recollet tenpoort. 5, Hoornwerk. 27. Broeckx Jeannine, Re collettenpoort, 5, Tegelstraat, 9. Vandenbussche Frans, Recollettenpoort, 5, van Hollebeke. Verbiese Huguette, Recollettenpoort, 5, van Brielen. Ver- leure Annie. Recollettenpoort 5. De Haernestraat, 36. Lenoir Willy, Recollettenpoort. 5, van Zillebeke. - Santy Marcel, Recollettenpoort, 5, Tegelstraat, 48. Defevere Bernadette. Recollettenpoort, 5, Lindendreef, 17. Huwelijken. Van Put Francois, advokaat te Antwerpen en Berghman Jacqueline, z. b.. te Yper. Petillion Albert, bediende te Langemarck en Callens Marie-Rose, modenmaakster, te Yper Dejonckheere Leon, landbouwer te Brielen en Debaene Augusta, landbouwster, te Yper. Overlijdens. Gesquière Marie-Thérèse, 87 j., z. b., weduwe Lewillie Jean, Rijselstraat, 38. - Croigny Zoë, 78 j., Kloosterlinge, G. de Stuersstraat. 32. 3' kwartaal 1940. Geboorten Carton Siegfried, z. v. Luc en van Plae- tevoet Godelieve. Waeles Paul. z. v, Alfons en van Antosz Zsofia. HuwelijkenMaerten Robert, landbouwwerker. te Westvleteren, met Bauden Elisabeth, dienstmeid, te Oostvleteren. Sinaeve André. veekoopman, te Oost vleteren, met Stekelqrum Germaine, z. beroep, te Oostvleteren. Overlijdens i Morlion Amaat, landbouwer, 84 jaar. wed. Feryn Eugenie. Debaene Zoë, z. beroep, 53 jaar, ongehuwd. Pauwelyn Ignatius. 4 m.. z. v. Gaston en van Debergh Maria. Tillie Camiel, brugdraaier, 64 jaar, echtg van Goens Nathalie. Top Elodie. ren- tenierster, 70 jaar, echtg Ketelers Henri. Meeuw Henri, zonder beroep, 80 jaar,- wed. Plaetevoet Louise. Vangaever Polydoor, z. beroep. 86 jaar, echtg. Du- pinois Leonie. Pollet Frederik, z. beroep. 77 jaar,, wed. Devloo Clothilde. Geboorten. Dillies Marguerite, d. v. Viktor en Knockaert Palmyre. Therry Godelieve, d. v. Georges en Declercq Marie. Kesteloot Rosa, d» v. Georges en Lapere Marie. Decroos Liliane. d. v. André en Van- dewaeter Bertha. Huwelijken. Naert Robert met Vanwalleghem Ivonne. Bryon Gerard met Deceuninck Maria. Chaerle Jozef met Flou Jeanne. Sterfgevallen. Mathys Pelagie. 72 j.. wed. van San ty Hendrik. Abeele Marie. 55 j.. echtg. van Meeuws Gaston. Deceuninck Romanie. 85 j.. weduwe van Cornille Charles. SPECIALIST - MEKANIEKER MÉCANICIEN - SPECIALISTE Waterkasteelstraat - 54 - rue du Chateau d'Eau HUIS VAN VERTROUWEN MAISON DE CONFIANCE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5