HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES 21 Jaar, N 25 12 October 1940 21 Année, N 25 12 Octobre 1940 B I VO ECS E L SUPPLÉMENT WETENSCHAPPELIJK HOEKJE THOMAS ALVA EDISON Voor de Landbouwers Voorschotten op opeischingsbons BROODGRANEN Verkoop en Vervoer Veevoeder voor de boeren in verhouding met de afgeleverde melk EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Naamdagen Zon Maan Maanstanden Voor de behoeftige Krijgsgevangenen iwwwwuwwwwwwwwwunnBninanii'ininiiiBMWinpiPniwi (Vervolg) Werkloos zijnde, verslindt hij al de boeken van natuur- en scheikunde die hij krijgen kan en vooral stelt hij belang in een pas ontloken tak der wetenschap de electriciteit. Zekeren dag redt hij het leven van een knaap. Het is de zoon van een stationsoverste. Deze, om Thomas te bedanken, leert'hem het gebruik van de telegraaf. Hier brengt onze jonge held de schoonste uren van zijn leven door. Hij wordt buitengewoon knap in het behandelen van het toestel en bekomt alzoo een post van operateur- telegraphist. Hij vergeet echter de uren van ver zending en ontvangst op te teekenen en het ge volg is dat hij aan de deur wordt gezet. Hij be komt echter een nieuwen post in Canada. De bedienden die in de nachturen werken, moeten op bepaalde uren signalen doorzenden om te too- nen dat ze niet ingeslapen zijn. Edison vindt een toestel uit, dat verbonden aan een uurwerk, deze signalen automatisch verzendt. Ongelukkiglijk duurt het niet lang of een inspecteur, die lont geroken had, ontdekt het zaakje en... Thomas zit weeral op straat. Hij keert terug naar het ouder lijk huis. Het oude gebouw is verpest door de kakkerlakken drie dagen en drie nachten werkt hij en uit zijn handen komt een electrisch toe stel om het ongedierte dood te bliksemen de doodende straalDe dagbladen spreken van hem, hij verkoopt zijn uitvinding en trekt naar Bos ton. Op 22 jarigen leeftijd neemt hij een brevet voor een electrischen stemmenteller. Dit toestel stelt de volksvertegenwoordigers in staat van op hun plaats te stemmen. De congresleden lachen hem echter uit en de voorzitter wijst de machine af met de volgende woorden Maar beste jon gen, ge zijt gek, te veel noodlottige wetten gaan hier te vlug voorbij. Wat zou het worden met uw apparaat. Vervolgens bouwt hij een ticker een toestel dat de beurscoteeringen registreert en hetwelk heden ten dage bij eiken bankier zijn eindeloos lint met de laatste coteeringen afrolt. Helaas zijn «ticker» bekomt al evenmin succes als zijn stern- machine. Zonder een cent op zak en uitgehon gerd vertrekt Edison naar New-York. HET GELUK. Maar vroeg of laat moest hij het geluk ont moeten. Deze ontmoeting was heel eenvoudig doch beslissend. Een bankier had hem aangeno men om de beurscoteeringen op te nemen aan de telegraaf. Plotseling en zonder reden valt het toestel stil. De directeur rukt zich de haren uit het hoofd, want op het oogenblik van het defect, is het voor hem een kwestie van een zaak te sluiten of niet, die honderdduizenden kan op brengen. Edison, kalm en koelbloedig, vermaakt het apparaatDe directeur biedt hem onmiddel lijk een plaats van inspecteur van het materiaal aan, met een maandwedde van 300 dollar. Hier mede koopt onze nieuwe opziener de werken van Faraday (1) die hem een nieuwe wereld veropen baren. Nu kan hij weer aan zijn duurbare uitvin dingen werken' en dank zij de nieuwe kennis op gedaan bij het bestudeeren van Faraday's wer ken, verbetert hij zijn tickerDe Stock Echangevan Londen neemt dit nieuwe appa raat aan. Zijn directeur vraagt hem welk een bedrag hij eischt voor zijn werk. Graag zou hij 5000 dollar vragen met de geheime hoop de helft van deze som te bekomen maar hij aarzelt en zijn engelbewaarder fluistert hem in. «Wat U wilt, Heer Directeur Zouden 40.000 dollar voldoende zijn, mijn vriend De bediende is nu kapitalist geworden en de uitvinder wordt industrieel. Hij richt een fabriek op te Newark, bij New-York, neemt vijftig werk lieden aan en bouwt zijn toestellen in serie. DE EERSTE GROOTE UITVINDINGEN. Rijk aan geld wordt ook zijn brein rijk aan ge dachten. Scholes wil een schrijfmachine bouwen, doch komt tot niets bepaalds. Edison neemt het idee over en weldra wordt overal de nieuwe ma chine gebezigd. Hij vindt de automatische telegraaf uit. Dank zij deze machine kan men nu 3000 woorden per minuut overseinen, dan wanneer men zich vroe ger moest tevreden stellen met 20 a 25. Ook denkt hij het duplex-systeem uit, welk daarna (1) Faraday (1791-1867). Engelsch natuur- en schei kundige, de grootste proefnemer van zijn tijd, o. a. ontdekker van de magnetisch-electrische inductie en de electrolytische wetten. Was voor de wetenschap wat Edison was voor de industrie. het quadrüplex- en het multiplexsysteem is ge worden en dank zij hetwelk verschillende tele grammen in kruisende richtingen langs dezelfde lijn kunnen worden verzonden. In 1875 maakt hij kennis met de draadlooze telegraphie, doch hier geraakt hij niet door, daar zijn theoretische kennis te klein is. Projecten maakt hij maar de uitwerking hiervan zal slechts later komen als Hertz, Branly, Marconi, Ferrié en Lee de Forest deze zaken in handen zullen ge nomen hebben. Moest Edison een physicus en een mathematicus geweest zijn dan zou men voor zeker de draadlooze twintig jaar vroeger gekend hebben. (Slot volgt). Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, War moesstraat, 65, te Brussel, maakt bekend De raad van beheer heeft besloten voorschotten te verleenen op de bons welke aan de landbouwers wer den afgeleverd voor de paarden .en landbouwproduk- ten door het Belgisch leger opgeeischt. Deze verrich tingen zullen doorgaan onder vorm van promessen op 4 en 8 maand door den landbouwer onderteekend. Dergelijke voorschotten zullen de 75 maximum mogen bedragen van de waarde der opeischingsbons, waarvan afstand moet gedaan worden in het voordeel van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet. Wij zullen ons van de authenticiteit der afgestane bons moeten verzekeren en van hun waarde zullen de sommen afgehouden worden welke aan de belangheb benden voor huur werden uitbetaald. In geval van opeischingen door de gemeentebesturen verordend dienen de bons vergezeld te worden van een verklaring van den burgemeester of gemeente-secre taris die de authenticiteit van het document bewijst. Voor de bons uitgaande van militaire overheden, zal het Nat. Inst. voor Landbouwkrediet zelf trachten een visum te bekomen. Wij zullen een snel onderzoek naar de achtbaarheid en de kredietwaardigheid der aanvragers moeten in stellen, daar het bedrag der voorschotten steeds in ver houding van hun middelen moet staan. De rentevoet dezer voorschotten zal 4 beloopen. De ontleener zal eveneens de kosten van onderzoek (1/4 van de waarde der leening) en de formaliteiten moeten dragen. Lijst der erkende makelaars voor het Arrondissement leper Blootacker Theodoor en Vermeersch, leperBos- saert Julien, Kemmel Callens Roger, Wijtschate Carton Robert, Poperinge Igodt Omer, Poperinge Colpaert Albert, Reningelst Deceuninck Michel, Mee- sen Devos Frères. Komen Heyte Emile, Bizet-Ploeg- «steert Joye René, Kemmel Louf Leon, Nieuwkerke Mayeaert Ch., Oostvleteren Mouton Leopold, Roes- brugge-Haringe Ollivier Joseph, Waasten Tcp-Vul- steke Joseph, Proven. Om het voeder voor rundvee, paarden en zwij nen te verzekeren, zal-de Korporatie voor Land huishoudkunde en Voeding een rechtvaardige verdeeling doen. Het rantsoen dat elke boer krijgt zal in ver houding staan met de melk die hij regelmatig aan de melkerijen aflevert. In de streken waar men nu nog mag boteren, in verhouding* met de afgeleverde boter. Daarom zal het er voor de boeren op aan komen, de bepalingen inzake de melklevering nauwkeurig na te komen. Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In-geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2206) van 13 tol 19 October 1940 Zondag 13 October Edward. Maandag 14 October Callistus, Donatius. Dinsdag 15 October Theresia van Avila. Woensdag 16 OctoberHedwigis, Gerardus Majella. Florentinus. Donderdag 17 October Margareta Maria Alacoque. Vrijdag 18 October Lucas. Zaterdag 19 October Petrus van Alcantara. Savinius. 13 October 22<' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zendag 13 October 8. u. 02 18 u. 56 Maandag 14 October 8 u. 04 18 u. 54 Dinsdag 15 October 8 u. 05 18 u. 52 Woensdag 16 October 8 u. 07 18 u. 50 Donderdag 17 October 8 u. 09 18 u. 47 Vrijdag 18 October 8 u. 10 18 u. 45 Zaterdag 19 October 8 u. 12 18 u. 43 Opgang Ondergang Zondag 13 October 17 u. 30 4 u. 56 Maandag 14 October 18 u. 14 5 u. 58 Dinsdag 15 October 18 u. 37 6 u. 59 Woensdag 16 October 19 u. 02 8 u. 01 Donderdag 17 October Iff u. 30 9 u. 03 Vrijdag 18 October 20 u. 01 10 u. 03 Zaterdag 19 October 20 u. 37 11 u. 03 Volle maan 16 October, te 10 u. 15. Laatste kwartier 24 October, te 8 u. 04. Nieuwe maan 30 October, te 0 u. 03. Eerste kwartier 6 November, te 23 u. 08. EEN OPROEP VAN HET ROOD KRUIS Het Rood Kruis deelt mede Het Rood Kruis van België tracht, door alle mid delen, de maatregelen, die ten gunste der krijgsgevan genen in Duitschland getroffen werden, te verbeteren. De dienst voor het verzenden van pakjes werkt op een voldoende wijze, en het Rood Kruis wendt voor het oogenblik nog dringende stappen aan bij de be trokken overheid, ten einde het aantal en het gewicht dezer {jakjes nog te vermeerderen, tijdens de weken die volgen. Doch de aandacht van het Bestuurs-Comité van het Rood-Kruis wordt nog getrokken op een spijtige leem te die nog bestaat in het verzenden der pakjes. Er is vastgesteld dat een groot aantal onzer land- genooten voor het oogenblik, nog de materieele en normale opbeuring van het ontvangen van een pakje met levensmiddelen of kleedingstukken, moeten ont beren, door het feit dat hunne familie niet over de noodige middelen beschikt. Het Comité acht dat aan dezen toestand ten spoedig ste dient een einde te worden gesteld. Het is van het grootste belang dat het verzenden van een pakje, aan eiken krijgsgevangene ten spoedigste een mogelijkheid worde. Een nieuwe dienst voor het gratis opzenden van een pakje aan onze noodlijdende krijgsgevangenen werd door het Rood Kruis in het leven geroepen. Deze zal werkzaam zijn in de lokalen van het Ambt dat ge vestigd is in het nummer 154 der Louisalaan, te Brus sel. De pakjes zullen samengesteld en verzonden wor den door de zorgen van het Rood Kruis, aan de be hoeftige krijgsgevangenen die ons door hun familie, of door de Belgische afgevaardigden die in elk kamp uitgekozen zijn en die beter dan wie ook de lastige situatie hunner kameraden kennen, zullen aangeduid worden. Het Rood Kruis heeft een som van een millioen frank ter beschikking van dit werk gesteld. Reeds werden er, door het Rood Kruis, belangrijke aankoopen van voedingswaren gedaan. Het heeft reeds, in het vooruitzicht van den Win ter, een groot aantal truien en sjerpen laten vervaar digen. In verschillende deelen van het land werden reeds breidiensten ingesteld. De medewerking van een groot aantal dames en juffrouwen is noodzakelijk van nu af jeeds wordt een beroep gedaan tot den goeden wil van eenieder. Het Rood Kruis van België acht dat, om dit werk tot een maximum van doeltreffendheid te brengen, heel de Belgische bevolking aan dezen oproep moet beantwoorden. Onze krijgsgevangenen moeten ervan overtuigd zijn dat hun landgenooten er aan houden, hun op gelijken voet, hun sympathie en solidariteit te betuigen. Een oproep wordt dus tot de Belgische bevolking gedaan ten bate der behoeftige Belgische krijgsge vangenen. Al de giften mogen van nu af gedaan wor den op postcheckrekening Nr 6566 van het Rood Kruis van België. DE GEMIDDELDE PRIJS VAN EEN PAKJE IS 50 FRANK Gezien de gedane belofte, hoopt het Rood Kruis steeds dat het grootste gedeelte der krijgsgevangenen, binnen een kort tijdperk zal vrijgelaten worden. Doch de koude Winterdagen staan voor de deur. Het is onontbeerlijk de maatregelen, die reeds voor 't vrij waren hunner gezondheid genomen werden, uit te brei den. Zij zullen niet nutteloos zijn, zelfs indien hunne vrijlating dichtbij was. Een groote inspanning moet gedaan worden door en voor allen. De Belgische be volking zal den nieuwen plicht, welke wordt opge legd, begrijpen en eensgezind den oproep die gedaan wordt, beantwoorden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9