Cinema «Oud Yper» Morgen gaat 't Beter Zielmissen STAD YPER BERICHT AAN DE BEVOLKING Controle en Toezichtscfienst van het Departement van Ravitailleering BELANGRIJK BERICHT STAD YPER BERICHT ALLERHANDE NIEUWS Als bijfi! m Een schcorte Documentair AKTUALITEITEN UFA. St Jozefs Kerk der E. P. Karmelieten BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical Op verzoek van den Heer Ortskommandant te Yper, heb ik de eer kenbaar te maken dat de in woners der Stad die geen opeischingsbevel be komen hebben bij inbeslagname gedaan door de Duitsche Legermacht, tusschen den 21 en 31 Oc tober 1940 de door hun ondergane schaden aan den Heer Burgemeester moeten kenbaar maken. De belanghebbenden moeten eene lijst opstel len waarop de volgende inlichtingen voorkomen 1) het adres van den aanmelder 2) den aard der inbeslag genomen voorwerpen of waren 3) de waarde der inbeslag genomene voor werpen 4) de troepenafdeeling die de opeisching deed (voor zooverre het hun bekend staat) 5) den datum van de -opeisching. De oprechtheid der aangiften zal door den Bur gemeester nagegaan worden. Ieder geval móet onder eed bevestigd worden met de volgende for mule behoorlijk onderteekend Ik bevestig onder eed dat hierbovenstaande aangifte echt en waarachtig is. Yper, den 18 October 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. De bureelen van den Controle- en Toezichts- dienst van het Departement van Ravitailleering zijn gevestigd Groote Markt, 35, te leper. Klachten worden in ontvangst genomen alle Donderdag voormiddagen van 9 tot 12 u. Voor dringende gevallen op schriftelijke aanvraag. Alle andere inlichtingen dienen ingewonnen bij de gemeentebesturen. Er wordt de inwoners ter kennis gebracht dat de Periodieke IJk der maten, gewichten en weegtoestellen, zal plaats hebben voor 1940, in de Halle, ingang naast het Belfort, Groote Markt, op volgende dagen Dinsdag 22 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Woensdag 23 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Donderdag 24 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Vrijdag 25 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Maandag 28 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Dinsdag 29 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Woensdag 30 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Donderdag 31 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 15 uur. Yper, den 9 October 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. YPER. Rijwieldiefstallen. Donderdag avond, omstreeks 8 uur, werd aan den gevel der herberg Sportwereld», in de Statiestraat, het rijwiel gestolen toebehoorende aan Goemaere Leon, van Yper. Vrijdag, om 9 uur 's avonds, verdween aan den gevel der herberg Het Postje», Rijselstraat, de velo van Bruneel Lucien, van Yper. Maandag avond, om 9 u. 30, werd aan de herberg Café de la GareR. Colaertplaats, de velo ont vreemd van Annys André, wonende te Yper, Kauwe- kijnstraat, en een weinig later, namelijk om 10 u. 50 's avonds, bestatigde de genaamde Joye Jules, van Zon- nebeke. dat zijn fiets, die hij aan den gevel der her berg Au Panier d'orDixmudestraat, geplaatst had, eveneens spoorloos verdwenen was. En Donderdag laatst, 1711 dezer, werden nogmaals twee rijwielen gestolen, namelijk rond 11 u. 's morgens, in de poort der Nationale Bank, de velo van Nevejans Paul, van Yper, en om 2 u. 's namiddags, in de poort van Beddeleem Eugène, Janseniusstraat, deze van Hen- drickx Irma, van Boesinghe. Vrouw door auto omvergereden. Zaterdag namid dag, om 3 u. 30, werd de 59 jarige Dufoor Leonie, wo nende Poperinghesteenweg, op den hoek van de Stuers- straat en der Maloulaan door een auto verrast en om vergeworpen op het oogenblik dat zij de straat wilde oversteken. Het slachtoffer werd met gebroken been en andere kwetsuren opgenomen en door de zorgen van het Rood Kruis naar het O. L. Vrouwhospitaal overge bracht. Wielrijders opgepast. Reeds herhaalde malen wer den de wielrijders aangemaand goed den uitersten rechterkant der baan te houden en ook niet met tweeën zij aan zij, doch wel op één rij achter elkaar te rijden. Te velen houden nog van deze aanmaningen geen re kening en zijn alzoo oorzaak dat soms ongelukken ge beuren, die niet alleen erge gevolgen hebben voor hen zelf, maar ook voor anderen. Wanneer voorzichtig heidshalve deze regelen reeds bij klaarlichten dag goed moeten nageleefd worden, moeten zij des te beter nog 's avonds gevolgd worden. Met de bestaande ver duistering is het verkeer 's avonds thans uiterst ge vaarlijk, en wij dringen dan ook bij de wielrijders aan opdat ze dan vooral goed rechts en ook nog in zeer gematigde snelheid zouden rijden, zoo zullen zij meer dere ongelukken vermijden. De jongere wielrijders zijn Zaterdag 19 October, te 7 uur. Zondag 20 October, te 2, 4 J en 7 uur. Maandag 21 October, te 7 uur. De niooie Nederlandsche productie met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. doorgaans nog de roekeloosten en stormen 's avonds, soms zelfs zonder het minste licht, door de straten alsof er zich daar niemand anders dan zij zou mogen bevinden. Dat zij echter oppassen, want er zal daarop voortaan streng toezicht uitgeoefend worden en zij moe ten niet denken dank aan de duisternis ongekend en ongestraft te blijven, want zij zijn soms spoediger her kend dan zij het wel vermoeden. WESTROOSEBEKE. Verkeersongeval. De land bouwer G. P., die een wagen aardappelen vervoerde, werd op de wijk Vijfwegen docr een voorbijrijdende auto geraakt, met het gevolg dat hij verscheidene ver wondingen opliep. Zijn paard werd eveneens gekwetst. PLOEGSTEERT. Knaap onder vrachtauto. De kleine Lamotte André, 8 jaar oud, was tusschen een vrachtauto en den aanhangwagen op de koppelings- staaf gekropen, doch verloor op zeker cogenblik het evenwicht en viel ten gronde, met het gevolg dat hij de hand door een der wielen verpletterd werd. Het kind, dat ook nog aan de dij gekwetst was, werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men tot de afzetting van de hand moest overgaan. ZONNEBEKE. Van de kar gevallen. Toen de 52 jarige Henri Muysse, wenende 's Graventafel, te Passchendale, zich met zijn gespan in de Albertstraat huiswaarts begaf, viel hij van de kar. waardoor hij over gansch het lichaam gekneusd werd. Een der wie len verpletterde hem twee teenen. De plaatselijke dok ter werd bijgeroepen. Knaap loopt armbreuk op. De 14 jarige Romain Windels, zoon van Prosper, wonende Iepersteenweg, deed tijdens het spel een zoo ergen val dat hij een linkerarmbreuk opliep. MEESSEN. Erge val. Bij het uitvoeren van her stellingswerken aan een muur zijner woning verloor de 20 jarige Desmet Camiel op zeker oogenblik het even wicht -en stortte van een vijftal meter hoogte ten gron de. In zijn val werden hem verscheidene ribben ge broken. Rijwiel-ongeval. De 24 jarige Pinnoy Richard, wonende Ypersteenweg, moest bij het afrijden eener helling voor een gespan uitwijken, doch kwam alzoo in een ravijn terecht waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij werd door voorbijgangers opgenomen en in een nabifrige wcfning binnengedragen, waar vastgesteld werd dat, benevens een groote hoofdwonde, het slacht offer ook nog een armbreuk opgeloopen had. PLOEGSTEERT. Aanrijding. Op het oogenblik dat de genaamde Venne Camiel, 68 jaar oud, wonende in de Armentiersstraat, achter een stilstaande auto de straat overstak, werd hij door den wielrijder Bauwens Adhemar aangereden. De ouderling werd tegen 't voer tuig geslingerd en bekwam alzoo een diepe wonde aan het hoofd. De wielrijder van zijn kant, die op het voet pad was terechtgekomen, werd met verwondingen aan het hoofd en de ribben opgenomen. Wielrijder door auto aangereden. In den draai van den weg naar Nieuwkerke is een auto geslipt en op het voetpad gereden, waar de wielrijder Nellis Emeric, 32 jaar oud, wonende Ypersteenweg, verrast en omver geworpen werd. De aangeredene werd met talrijke ver wondingen aan den linkerkant van het lichaam opge nomen, en zijn rijwiel was om zeggens gansch vernie tigd. Erg verbrand. De 56 jarige Gerardine V., wonende Nieuwkerkestraat, wilde 's morgens de kachel met pe troleum aansteken, toen de vlammen plots uit den haard terugsloegen en zich aan de kleederen der vrouw mededeelden. Op haar hulpgeroep kwam de dochter toegesneld en wierp aanstonds een strijkdeken over haar moeder, die niettegenstaande deze spoedige hulp reeds deerlijk aan den voorarm en rechterpols ver brand was. WAASTEN. Botsing. Langs den weg naar Zuid- Waasten, tusschen de hofstede «De groote haagen het gehucht De Suikerij», werd een stootkar, waarop twee arbeiders gezeten waren, aangereden door een vrachtauto. Een der werklieden, de genaamde Pinet Jozef, wonende Sluiswijk werd aan schouder, dij en been gewond. KOMEN. Verkeersongevallen. Langs den weg van Komen naar Neerwaasten moest de bakkersgast Vermote Albert met zijn moto. ter hoogte van de wijk Het bruin kasteeluitwijken voor auto's die van de grens gereden kwamen, doch hierdoor kwam hij in bot sing met de auto van Swynghedauw Hilaire, wonende Rijselstraat, die aan de wegkruising wilde doorrijden. De motorijder stuikte ten gronde en werd aan het hoofd gekwetst, terwijl zijne echtgenoote, die op den duo zadel gezeten was, van haar zitplaats geslingerd werd en met het hoofd tegen het windscherm terechtkwam. Zij bekwam alzoo diepe snijwonden in het gelaat en werd eveneens aan het hoofd en de schouders gewond. Ook langs de baan naar Wervick had er een aan rijding plaats tusschen den motorijder Denneweth Fla- vien en de auto van den handelaar D. M., wonende te Wervick. De motorijder werd aan het hoofd en de bee- nen gekwetst, en ook de 18 jarige Samyn Hilaire, die daar juist voorbijkwam, werd ten gronde geworpen en aan de beenen gewond. WERVICK. Knaap gevallen. De 10 jarige scho lier Vandewalle Robert kwam per rijwiel langs den weg naar Komen gereden, toen hij opeens op een groo- ten steen botste en ten gronde viel. De jongen werd nog al ernstig aan het hoofd gewond. Van een ladder gevallen. Toen de 23 jarige Des- saux Robert, wonende Busbeekstraat, met een zak ha ver op zijn rug van den zolder naar beneden kwam, brak plots een sport van de ladder door, zoodat hij zwaar ten gronde stuikte en, benevens een dubbele been breuk, ook nog een diepe wonde aan het voorhoofd op liep. Een bijgeroepen dokter moest die wonde toe- naaien. MOORSLEDE. Been gebroken. De 10 jarige Ceusters Fabrice was langs de groote baan naar Roe- selaere op een boom geklommen, doch opeens verloor de jongen het evenwicht en viel ten gronde. Hij werd met een gebroken been opgenomen, j STADEN. Begin van brand. In het waschhuis van Deprez Valentine, waar vuur gemaakt werd in een kookketel, is op zeker oogenblik brand ontstaan. Spoe dig sloegen de vlammen hoog op, doch toegesnelde ge- buren slaagden er in na hard werken het vuur te over meesteren. Doodelijk ongeval. De 81 jarige Bruwier Hortense, alhier wonende bij haar zoon, was gras gaan snijden langs de baan Roeselaere-Meenen. Daar zij echter bo venmatig lang weg bleef ging men op zoek en weldra vond men de ouderlinge levenloos op den steenweg liggen. De ongelukkige was door een auto overreden en gedood. Een onderzoek werd ingesteld. BÉCELAERE. Goede vangst. Een wagen, toebe hoorende aan zekeren S. van Ledegem en welke hoog beladen was met zware houten staken, kwam hier docr de gemeente gereden, toen de plaatselijke politie, wien de zaak verdacht voorkwam, besloot eens even de la ding van den wagen te onderzoeken. Het bleek alras dat de houten staken de voornaamste vracht niet uit maakten en daar enkel aangebracht werden om het vervoer van andere waren te verbergen. Immers, men vond op den wagen een aantal zakken erwten en tar we, die zonder toelating vervoerd en dan ook aange slagen werden. De wagen werd tot bij het gemeentehuis getrokken, waar de goederen gelost werden om er ter beschikking van de overheid te blijven. Verandering der uren voor de Missen. Voortaan zijn de missen op de volgende uren 's Zondags: Vroegmis te 6 uur. Andere missen: 6 1/2 u., 7 1/2 u„ 8 1/2 u., 10 uur, 11 1/2 uur. In de week te 6 1/2 u., 7 u.. 7 1/2 u., 8 u., 8 1/2 uur. Zondag20 October Sluiting van het S. Theresia's Octaaf Gedurige Aanbidding. Onder de H. H. Missen, generale Communie voor den Vrede. Te 10 u.. zeer plechtige Hoogmis met Sermoen, 's Avonds te 5 u.. Lof, Sluitingssermoen met Pauze lijken zegen. Mariaprocessie met Vollen Aflaat Te Deum en laatste zegen. De familiën Vanassche, Coutrez en Laseure, bedanken langs dezen weg, vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid betoond bij het afsterven van haar teergeliefden broeder, schoonbroeder, oom en grootoom, Heer Désiré VANASSCHE en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Mevrouw Weduwe Debersaques en familie, danken, langs dezen weg, vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid haar betuigd tijdens het af sterven van Heer Charles DEBERSAQUES en noodigen tevens uit tot de ZIELMIS die zal ge zongen worden tot zielerust van haar dierbaren over ledene op Zondag 20 October, om 9 uur, (off. uur) in Sint Niklaaskerk. 3, Beluikstraat. (2311) O Les anjis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM, qui sera célébrée le Dimanche 20 Octobre 1940, a 8 heures, en la Cathédrale de St Martin,pour le repos de l'ame de Monsieur et Madame BIEBUYCK (2303) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 October, om 9 uur, in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Henri DEBRUYNE echtgenoot van Vrouw Hélène Packet. (2310) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 October, om 9 uur, in St- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Désiré VANASSCHE en overleden familie. (2312) Mevrouw Weduwe Landerwyn, hare kinders en familie, noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden op Zondag 27 October, om 10 uur, in St Niklaaskerk, tot zielerust van hun dierbare echtgenoot, vader en bloedverwant, Heer Aimé-Jerome LANDERWYN. (2319) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Vrijdag 1 November (Allerheiligen), om 9 uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Henri-Arthur VANHAECKE echtgenoot van Vrouw Philomene Alleman burgerlijk slachtoffer van het bombardement van Yper op 24 Mei. (2313) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat oroe de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 20 October Dimanche 20 Octobre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11