HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES CINE FLORA L H E R I T I E R DES MONDESIR 21' Jaar, N' 26 19 October 1940 21 Année, N 26 19 Octobre 1940 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT WETENSCHAPPELIJK HOEKJE THOMAS ALVA EDISON OPGELET! BINNENKORT ATTENTION PROCHAINEMENT IN AU f t IN DANS zijn allerlaatste GROOT SUCCES son dernier GRAND SUCCÈS Naamdagen Zon Maan Maanstanden De verkoop van gerantsoeneerde waren aan het Duitsche leger De levering van graanstoffen en aardappelen De rantsoeneering van gelei, jam en siroop De Aardappelkwestie (Vervolg en slot) DE HEKSENMEESTER VAN MENLO-PARK. Meer misschien nog dan uitvinden kon Edison partij trekken uit en verbeteringen brengen aan bestaande systemen. Met een paar details kon hij aldus andermans bevindingen cp reus achtige manier verbeteren. In 1876 vergroot hij zijn laboratorium en ver huist naar Menlo-Park, eveneens bij New-York. Het princiep van de telefoon zweefde sinds veer tig jaar in de lucht. De Duitsche leeraar Philipp Reis bouwde de eerste telefoon, of, zooals hij het noemde het mechanisch oor. Doch de weten- schapsmenschen van die dagen begrepen er de belangrijkheid niet van. Weinige jaren later was het Graham Bell, die, voortbouwend op Reis' ge gevens en gesteund door Amerikaansch kapitaal, een telefoon maakte en breveteerde. Wat heeft Edison hiermee te zien Niets. Maar twee jaar vóór Bell had hij reeds een soortgelijk toestel uitgedacht dat verbonden werd aan het tele graaftoestel en waarin men eenvoudig hoefde te spreken voor een vibratietoestel. Twee jaar later staat hij op het punt dit toestel uit te breiden toen Bell over zich doet spreken. Ja, Edison, kon toch alles niet tegelijk uitvinden. Hij zou echter weerwraak nemen en de kool- stofmicrcfoon op de markt brengen zonder de welke de actiestraal van de telefoon van Bell slechts klein zou gebleven zijn. Hiervoor ont vangt hij 100.000 dollar. Daarna vindt hij een soort luidspreker uit, de motograaf, waarmede de gewone stem hoorbaar wordt op 300 meter. Gene raal Gouraud, die in Engeland een telephoonon- derneming gevormd heeft, telegrapheert aan Edison Staat ge Uw motograaf af voor 30.000 Ja is het korte antwoord. De check komt toe met een bedrag van 150.000 dollar. Edison is verwonderd en denkt dat Gou raud zich vergist heefthij had echter vergeten dat men in Engeland in ponden telt In 1877, ziet een der bekendste uitvindingen van Edison het licht, de phonograaf. Veel, zeer veel werk heeft hem dit toestel gekost, vijftien tot twintig uur per dag matte hij zich aan zijn onderzoekingen af en dit zes maanden lang, voortdurend het woordje speziatoeroepend aan den cilinder, want in plaats van een plaat, was het een rol die om een horizontale as rond draaide. Het eerste wat het toestel te enregis- treeren kreeg was een bekend liedje Mary had a little lamb voorgedragen door een van de assistenten van den genialen Amerikaan. Eenmaal zoover laat Edison zijn project liggen en slechts tien jaar later zal hij het verbeteren en op de markt bren gen. Thomas Alva Edison zet zich nu aan zijn reu zenwerk de gloeilamp. Voor hem kende men alleen de booglamp. Men wist ook dat zekere stoffen wit gloeiend konden worden door den doortocht van den electrischen stroommaar men had nog geen substantie gevonden die vol doende duurzaam was, ook kende men geen ma chine sterk genoeg om een groote hoeveelheid licht voort te brengen. Om kort te zijn, men had er geen idee van hoe een stad te verlichten aan een redelijken prijs. Reeds in 1845 probeerde Sterr een gloeiend lichaam te gebruiken voor verlichtingsdoelein den. In 1854 ontwikkelde Goebel, in Duitschland, dezelfde theorie en de Changy evenzoo in Frank rijk, in het jaar 1858. De groote verdienste van Edison is geweest voor de eerste maal een gloei lamp te bouwen, waarvan de werking volmaakt was en de duur interessant. De bouw ervan is zeer eenvoudigeen luchtledige glazen ballon die een platinadraad bevat, meer niet. Laten we een stroom door den platinadraad loopen, dan begint deze onmiddellijk te gloeien, doch brandt niet op, daar de ballon luchtledig is (1) het is wat men noemt een zuivere gloeiing zonder ver branding. Deze eerste gloeilamp werd op 21 Oc tober 1879 in Menlo-Park vervaardigd. Edison vindt verder dat de gloeiende draad het fila ment niet effen en glanzend mag zijn als pla tina doch integendeel ruw en zwart moet zijn als koolstof. Duizende verschillende producten worden nu beproefd als filament. Al de papier soorten, de katoenen, de zijden, enz. krijgen hun beurt. Edison zendt medewerkers naar Japan, naar Zuid-Amerika, naar Sumatra om plantaar dige vezels op te zoeken. Een dezer zendingen duurde vier jaar en doorliep de gansche wereld. Een hovenier uit Japan haalt het met vezels van een zekere bamboesoort. Twintig jaar lang zal deze hovenier de vezelleveraar blijven van de Edisonlampen tot de verschijning der kunst zijde. Later komt men terug tot zekere metaal draden, waarvan het smeltpunt zoo hoog (2300" a 3200°) is, dat de temperatuur waarop het licht gevend vermogen kan aangewend worden (2000°), lager is dan die waarop de draad begint te smelten of te ontbinden door de temperatuur van den draad te verhoogen, beschikt men over meer warmte en bijgevolg over meer licht. De te gebruiken metalen moeten gemakkelijk den vorm van een draad kunnen aannemen tanta- lium, tungstene, osmium en zirconium voldoen aan deze voorwaarde. Vooral gloeilampen met een draad van tungstene worden hedendaags aangewendook zijn de ballonnen niet meer luchtledig doch gevuld met bijzondere rare gas sen. HET EINDE. In 1887 verlaat Edison Menlo-Park en komt zich in zijn laatste laboratorium vestigen te West Orange (bij New-York). Onmogelijk is het al de uitvindingen van dezen uitzonderlijken arbeider op te sommen. Vermelden wij echter nog de Edi son accumulator, geconstrueerd na 10.000 proef nemingen. Hier zijn de platen niet uit lood zoo als bij den gewonen accu. De vloeistof is kali- loog (2). Daarin bevinden zich dunne staalpla ten alles in een stalen bus gesloten. In Europa worden deze accu's slechts weinig gebruikt, om dat ze ook verscheidene nadeelen hebben. Hij maakt cement in 24 uur, bouwt torpedo's, werkt aan de sprekende film en de televisie. Zijn laatste droom is het vervaardigen van synthe tische caoutchouc, doch de tijd ontbrak hem om dit moeilijke vraagstuk op te lossen. In 1929 werd in Amerika de vijftigste verjaring van de gloeilamp herdacht. Het werd een gele genheid om Edison op de warmste wijze toe te juichen. Twee jaar later, in 1931, juist negen jaar geleden, verspreidt de telegraaf het volgend be richt door de wereld New-York, 18 October. De geleerde Edison is gestorven, dezen morgen te 3 u. 24 (plaatselijk uur), te West Orange». Een moderne eposfiguur was hij. Wat zonder hem in curiositeitsmusea zou zijn gebleven is in de samenleving gebracht. Zijn uitvindingen heb ben zich zoo nauw verwant met onze moderne levenswijze, dat zonder haar het leven ons vreemd zou toeschijnen. Dit hebben de steden der Vereenigde Staten aan zijn medeburgers willen aantoonen door de electrische verlichting één minuut stop te zetten op den avond van zijn begrafenis. (1) We herinneren hier dat verbranden niets anders is dan verbinden met zuurstof, daar de ballon geen zuurstof bevat is ook de verbranding onmogelijk. (2) Kaliloogwaterige oplossing van kaliumhydro- xyde (K O H), wordt o. a. ter bereiding van zachte (groene) zeep gebruikt. FRANSCH GESPROKEN. PARLANT FRANCAIS van 20 tot 26 October 1940. Zondag 20 OctoberJoannes van Kenti, Paula, Irène. Maandag 21 October: Hilarion, Ursula. Dinsdag 22 OctoberMaria-Salome, Cordula, Elodie. Wcensdag 23 OctoberSeverinus, Oda. Donderdag 24 OctoberRaphaël, Evergislus. Vrijdag 25 OctoberChrysanthus, Daria, Crispinus. Zaterdag 26 OctoberEvaristus. 20 October23p Zondag na Pinksteren. Opgang Zondag 20 October 8 u. 14 Maandag 21 October 8 u. 15 Dinsdag 22 October 8 u. 17 Woensdag 23 October 8 u. 19 Donderdag 24 October 8 u. 20 Vrijdag 25 October 8 u. 22 Zaterdag 26 October 8 u. 24 Ondergang 18 u. 41 18 u. 39 18 u. 37 18 u. 35 18 u. 33 18 u. 31 18 u. 29 Opgang 21 u. 18 22 u. 07 23 u. 02 00 u. 04 01 u. 12 2 u. 24 Ondergang 12 u. 01 12 u. 54 13 u. 43 14 u. 36 15 u. 05 15 u. 40 16 u. 12 Zondag 20 October Maandag 21 October Dinsdag 22 October Woensdag 23 October Donderdag 24 October Vrijdag 25 October Zaterdag 26 October Laatste kwartier24 October, te 8 u. 4. Nieuwe maan 30 October, te 0 u 3. Eerste kwartier 6 November, te 23 u. 8. Volle maan15 November, te 4 u. 23. Met het oog op het vermijden van massale aankoo- pen, die zouden kunnen schaden aan de bevoorrading van het land, wordt van officieele zijde nogmaals de aandacht gevestigd op het feit dat de militaire bevel hebber voor België en Noord-Frankrijk een verorde ning uitgevaardigd heeft, waarin de voorwaarden ver meld staan die de leden van de Weermacht moeten vervullen om gerantsoeneerde produkten te mogen koopen. Deze mogen noch in het groot noch in het klein geleverd worden, zoo de vertegenwoordigers van het Duitsch leger niet voorzien zijn van officieele toela tingsbewijzen of geen rantsoenzegels in ruil geven. De Belgische burgers, die deze verordening niet naleven, zijn even strafbaar als de militairen. De voordracht, die onlangs door M. De Winter, se- kretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, gehouden werd voor de radio, teneinde de landbou wers aan te zetten tot het leveren hunner graanstoffen, heeft, naar het blijkt, uitstekende Tesultaten gehad. Waar vroeger de graanstoffen eerst gedurende de maand November werden geleverd, is dit nu. reeds half-Oktober geschied, dank zij den maatschappelijken zin waarvan de landbouwers, de burgemeesters en de belanghebbenden getuigden. Wat de aardappelen be treft, is de toestand nog niet zoo schitterend. Niet zel den weerstaan de landbouwers moeilijk aan het aan bod dat hun door opkoopers tegen hoogere prijzen wordt gedaan. Te dezer gelegenheid wordt eraan her innerd dat de maximumprijs is vastgesteld op 63 fr. voor aardappelen die ter plaatse worden afgenomen. De Vereenigingen der Jam en Sirocpfabrikanten van België wenschen er op te wijzen dat van 9 October af, gelei, jam, appelgelei en siroop slechts door de klein handelaars tegen afgifte van rantsoenzegel 6/3 mogen verkocht worden. Tot op 7 November e. k. hebben de fabrikanten toe lating bekomen hun produkten aan groothandelaars zonder zegels te leveren, teneinde deze laatsten toe te laten de kleinhandelaars te bevoorraden. Er wordt nogmaals aan herinnerd dat van 9 October af de winkeliers geen gelei, jam, appelgelei en siroop meer mogen verkoopen zonder aflevering van zegels, opdat in November de kleinhandelaars voldoende pro ducten zouden bekomen, vermits de zegels hen toela ten zich bij de groothandelaars te bevoorraden. De maximumprijs voor de aardappelen is thans vast gesteld op 63 fr., ter plaatse gekocht. Er wordt aan herinnerd, dat de boeren slechts aan groothandelaars zoowel als aan de in opdracht han delende opkoopeTs voor de Duitsche Weermacht aard appelen mogen afleveren, tegen voorlegging van een officieel getuigschrift. Verder blijft nog immer van kracht de verordening van den Militairen Opperbevelhebber, waarbij het den kleinhandelaars verboden is. aan leden van de Duitsche Weermacht zoowel als aan burgers, gerantsoeneerde waren te verkoopen tenzij tegen indiening van de des betreffende zegels. Het is van het hoogste belang dat deze voorschriften stipt worden nageleefd. Degenen die er zich niet aan houden zijn strafbaar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1