Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 2 Stad Yper Belangrijke Berichten Geestelijke Herbewapening Cultureel Leven in Oorlogstijd Leest en verspreidt HET YPERSCHE De inschrijving in het Handelsregister Pakketten voor onze Krijgsgevangenen Benoeming der Provinciale en Gewestleiders van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie Uitslagen van de keuring en prijskamp voor hengsten van het Belgisch trekras te leper wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. gerief en levensmiddelen (geen genotsmiddelen) bevatten. 25 cigaretten of 10 cigaren of 50 gram tabak kunnen echter medeverzonden worden. Het is verboden brieven in de pakken te leggen. Tot het vergemakkelijken van de behandeling ter douane is het van noode dat bovenaan het adres van den bestemmeling nog worde gesteld Arbeiderspakket uit het bezette Belgische ge bied Deze melding moet in 't rood omlijnd worden dan is de verzending tolvrij. o TE KOOP STELLEN DOOR DE MILITAIRE OVERHEID VAN EEN ZEKER AANTAL NIEUWE KLEINE PERSONENAUTOS. De inwoners die wenschen in aanmerking te komen voor den aankoop van een nieuwen klei nen personenauto moeten daartoe hunne vraag richten tot den Heer Burgemeester vóór 15 No vember aanstaande. Deze aanvragen mogen slechts gedaan worden door 1") Personen die het bezit van een auto alleen aanwenden tot het algemeen nut der bevolking en hoofdzakelijk tot hulp in de bevoorrading. 2') Personen die nog een rijbewijs bezitten en door den aankoop van eenen kleinen wagen, tot besparing in brandstof, een grooteren wagen stil leggen. Yper, den 30 October 1940. Het Stadsbestuur herinnert aan de ingezete nen van Stad, van wie een huis 't zij geheel, 't zij gedeeltelijk door militaire Duitsche eenheden belegd is, dat zij zelf het opeischingsbevel van hun eigendom bij de ingekwartierde eenheid moeten aanvragen. In geval er aan hun vraag geen voldoening zou gegeven worden, zijn zij ge rechtigd hun geval aan de Ortskommandantur voor te leggen. Het stadsbestuur dringt aan opdat alle hande laars. die ten gevolge van een opeischings bevel leveringen aan stad of werken voor stad uitvoeren zoo spoedig mogelijk hunne rekening ten stadhuize (bureel der opeischingen) zouden laten geworden. Deze rekening dient in vier dubbel opgemaakt afzonderlijk voor ieder op eischingsbevel. Er werd bestatigd dat vele ingezetenen van stad hunne inkwartierbiljetten ten stadhuize af leveren zonder erbij zooals gevraagd werd hun naam, voornaam en juist adres te melden. Dit stelt de kwartiersgevers bloot aan vertraging in de vereffening hunner vergoeding. De Burgemeester, (get.) J. Vanderghote. Aan L. C. v. LOOCK Wie naar Godes rijk wil trachten Late rustig zich begaan. Schaapjes moeten wij ons achten, Die in Zijne kudde gaan. In Zijn grazig groene weiden Leggen wij ons rustig neer, Straks zal Hij ons zachtkens leiden Bij een stil en lieflijk meer. Om Zijns naams wil voortgedreven Met een zacht of ruw geweld In een spoor van hooger streven Door gerechtigheid gesteld. Laat, o mensch, uw dwaas geschrafel, Volg gedwee Gods stok en staf, Aan Zijn toegedekte tafel Eet het maal, dat Hij u gaf. Olie mocht uw hoofd afdroppen Tot gewijde, vroom en vroed, Van uit Sions hoogste toppen Stroomt nu zegen te gemoet. Uw- Bewaarder loopt steeds waken, Zijne leiding slaapt noch faalt, Wolven kunnen 't pad niet naken En geen voet u wankt of dwaalt. Maar Zijn toorn zal niet bedaren Zoo gij niet herboren wordt D'ouden mensch gestreng laat varen En den nieuwen houdt omgord. o De begrippen cultuur en beschaving hoe wel ze dikwijls zonder onderscheid worden ge bruikt, stellen gansch verschillende zaken voor. Cultuur staat oneindig boven beschaving. Cul tuur is adel van de zielbeschaving onderstelt verfijnde manieren. Een cultureel volk roept het beeld op van een gemeenschap die haai- geestesleven verrijkt en uitdiept en zich hiertoe laaft aan de nooit ver dorrende bronnen van wetenschap, poëzie en kunstdie erom begaan is dat kostbaar erfdeel dat de voorbije generaties ons hebben gelaten niet alleen onaangetast maar met woekerintrest aan het nageslacht over te maken. Een beschaafd volk integendeel doet denken aan het confort, aan den welstand, aan de dui zend en een uitvindingen van onzen tijd die het ééne doel beoogen ons leventje veraangenamen en allen last en kommer verwijderen. Cultuur wijzigt ons diepste wezen beschaving polijst de schors. Beide kunnen, maar gaan daar om niet noodzakelijk samen. Ja onze moderne beschaving heeft menig volk zijn cultuur gestolen. Hoeft het gezegd dat in deze, in de moderne opvatting van het woord, niet zoo beschaafde gewesten de cultuur eens hoog heeft opgebloeid. Het moest een hoogstaand cultureel volk zijn dat onze middeleeuwsche kathedralen en belforten heeft gebouwd, dat een Hadewijch en een Ruus- broec heeft voortgebracht. Die cultureele groot heid van ons volk heeft ons steeds als ideaal voor oogen gestaan. Die grootheid, het maak Vlaan deren wat het was», is overigens de diepe zin der Vlaamsche beweging. En hoe paradoxaal klinkt het dat eerst in oor logstijd ons cultureel leven een nooit te voren gekende hoogte ingaat. De nieuwe tijd heeft het meegebracht dat het vanzelfsprekende ook bij ons bewaarheid wordt en dat het gesproken en gezongen tooneel, die machtige hefboomen, ten dienste der gemeen schap staan. Het zou jammer zijn dat de storm en drang periode die wij meemaken ons bijvoorbeeld den historischen dag deed over het hoofd zien dien Gent bij de plechtige opening van de Konink lijke Stadsopera in de weidsche gebouwen van het voormalige Théatre Frangais heeft be leefd. Wat de Brusselsche Muntschouwburg die ook tot onze volksgemeenschap moet terug- keeren, voor de verwaalsching der hoofdstad heeft gebolwerkt, zal het Gentsche lyrisch too neel, samen met Nederlandsch Tooneelonder de geestdriftige leiding van Staf Bruggen, voor den cultureelen vlaamschen opbloei van de vechtstad Gent weten te bewerkstelligen. Hoe anders, hoe optimistischer vooral zou thans het Aan Gentin Ledeganck's Drie Zuster steden klinken Gent is gevolgd op Antwerpen, de havenstad die steeds de cultureele toorts hoog wist te hou den. Tientallen andere Vlaamsche steden kwa men aan de beurt met de zielsverheffende opvoe ring van de Rubenscantate door het bedrijvige Vlaamsch Nationaal Zangverbond. De Gezellen van het Gravensteen, weeral een Gentsche groep, openbaren ons in eenvoudige schoonheid de juweelen onzer middelnederland-" sche ridderspelen en ze werden zelfs naar Ham burg geroepen om er met hun kunst voor het voetlicht te treden. Die opbloei t'allenkante moet ons aanzetten om den beschamenden achterstand in de eigen streek in te halen. Een afdeeling van het nieuwe orga nisme «Volk en Kunst» wordt naar wij verne men ook te leper in samenwerking met de be staande cultureele vereenigingen tot stand ge bracht. Deze beschouwingen wezen een oproep tot geestdriftige mede. en samenwerking - boven de dagelijksche bekommeringen om het kleine ongerief dat deze harde tijd noodzakelijk mee brengt, staat de verplichting van wie een leiders rol wil spelen om den mindere hooger op te til len en met hem het brood des geestes te breken. Op dit plan, evenals op het sociale terrein, heb ben zelfzucht en zelfvoldaanheid voor goed uit gediend. De personen die hun inschrijving of een wijzi ging aan hun inschrijving in het handelsregister wenschen te bekomen, moeten zich wenden ter GRIFFIE der Rechtbank van eersten aanleg dienstdoende als Koophandelsrechtbank te leper, en voorzien zijn van de volgende stukken 1) eenzelvigheidskaart 2) indien zij gehuwd zijntrouwboekje en huwcontract 3) bewijs van het gemeentebestuur of van de beroepsvereeniging bekleed met het visum van de Handels- en Nijverheidskamer te leper. De inschrijvingen mogen NIET per brief aan gevraagd worden. Alle inschrijvingen of wijzigingen aan de in schrijvingen moeten aangevraagd en bekomen worden vóór 31 December 1940. Voor inschrijvingen in het handelsregister is de griffie der rechtbank open, 's VOORMIDDAGS VAN 9 TOT 12 URE. Het Roode Kruis van België deelt mede: Van 24 Oktober af zal het Hollandsch pakket van 2 1/2 kg. eetwaren voor beroepsmilitairen die in Stalag- kampen geïnterneerd zijn, en wier naam met een der letters van D tot Z begint, kunnen worden verzonden. Slechts één Hollandsch pakket is voor ieder gevan gene toegelaten Volgens onderrichtingen van de Duitsche Overheid, mogen de Belgische krijgsgevangenen in Duitschland ontvangen wat volgt In November A. de Beroepsmilitairen: van 1 tot 15 November, 1 pak van 5 kg. van 16 tot 30 November, 1 pak van 1 kg. B. de andere militairen 1 pak van 1 kg. In December, af te geven vóór 10 December A. voor de Beroepsmilitairen, 1 pak van 1 kg. B. de andere militairen, 1 pak van 5 kg. en 1 pak van 1 kg. In Januari, af te geven vóór 15 Januari A. voor de Beroepsmilitairen, 1 pak van 5 kg. en 1 pak van 1 kg. B. voor de andere militairen, 1 pak van 1 kg. De pakketten mogen droge worst en salami bevatten. Naar het Staatsblad meedeelt heeft de leider van de Landbouw- en Voedingscorpcratie benoemd tot pro vinciale leiders van de Nationale Landbouw en Voe dingscorporatie Voor de provincie West-Vlaanderen de h. Benoni Vermeulen, leper. Voor de provincie Oost-Vlaanderen de h. Edmond Van der Beken, Munkbosch-Dikkelvenne. Werden benoemd tot gewestleiders van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie Voor de provincie West-Vlaanderen Voor het arrondissement Brugge de h. Meersman, Knokke Voor het arrondissement Diksmuide de h. Georges Delputte, Oostkerke Voor het arrondissement leper-Poperinge de heër Van Cayseele, Poperinge Voor het arrondissement Kortrijk de h. Cam. Hans- sens. Wevelgem Voor het arrondissement Oostende de h. Oscar Pamphile, Zevekote Voor het arrondissement Roeselare de h. A. Loncke, Roeselare Voor het arrondissement Tielt de h. Alf. Strubbe, Tielt Voor het arrondissement Veurne de h. Kamiel Van Hyfte, Wulpen. 1' Categorie Hengsten bij de 3 jaar (8 ingeschre venen). le prijs Je viens du Pavé eig. Loncke Joseph, Roeselare 2" prijs Mignon de Molenbeek», eig. Verraes Gaston, Kemmel. II" Categorie Hengsten op bewaarpremie (3 inge schrevenen). 1" prijs Bloc de Maulde ëlg. Coene Marcel, Dikkebusch 2' prijs Hercule de Bouge eig. Desmijtter Remy, Voormezele 3" prijs Aiglon des Wespelières eig. Wéd. Vandenhende en Kinderen, Vyve-St Baafs en Soetaert, Ledegem. III" Categorie Hengsten bij de 4 jaar en meer (20 ingeschrevenen). 1" prijs Aiglon du Planoit eig. Remmery Joseph, Handzaeme 2" prijs d'Ar- tagnan d'en Haut eig. Verraes Gaston, Kemmel 3" prijs Gaston de Bierghes eig. Remmery Joseph, Handzaeme. Met verstand zoek uit te baten Wat Gods woord of wenk om vaam t 't Godsgedacht doordringt dermaten Dat het nieuw u belichaamt. Vat uw vrijheid zonder dralen. Doe uw plicht van stonden aan. Laat Gods geest vast nederdalen Uw herschepping stout bestaan. Concetti.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2