HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES 21" Jaar, N 28 2 November 1940 21 Année, N 28 2 Novembre 1940 BIJVOEGSEL WETENSCHAPPELIJK HOEKJE DE SAMENSTELLING DER STOF EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Naamdagen Zon Maan Maanstanden Burgerlijke Ooriogspensioenen SUPPLÉMENT (Vervolg) C. DE BOUW VAN HET ATOOM. Het was op het einde der vorige eeuw dat Crsokes en vooral Thomson het eerst het atoom begonnen af te breken. Rutherford zette in 1911 een eerste hypothese vooruit. Deze werd door Niels Bohr (Deen) verbeterd en aangevuld. Ieder atoom vormt een planeetstelsel in minia tuur, bestaande uit een centralen kern waar één of meer electronen in groote snelheid rond draaien. Deze electronen zijn electrisch negatief geladen zij zijn alle identiek en hebben alle de zelfde lading. De kern is positief geladen en draagt juist zoo veel positieve lading als het geheel negatieve electronenlading, zoodat het atoom, in zijn ge heel electrisch neutraal is. Hoe ziet er een atoom uit Stellen wij ons de kern van een atoom voor als een speldekop, dan moeten wij ons het electron inbeelden als een zeepbel van 228 liter inhoud, die evenwel 1840 maal lichter weegt dan den speldekop. Aldus vergroot zou het atoom zelf ongeveer de oppervlakte van gansch België heb ben. Er is dus in het waterstofatoom heel wat meer ledige ruimte dan wel vaste stof. Eddington maakt volgende bedenking beschouwen we het menschelijk lichaam en verwijderen we in ge dachte al de ledige ruimten indien we dan al de kernen en de electronen samenbrengen in een compacte massa, dan ware de mensch slechts een klein stofdeeltje meer, zonder dat hij daar om zou ophouden 60 of 80 kg. te wegen. Carl Störmer in zijn boek Van de Ruimte tot het Atoom vertelt ons dat op sommige hemellicha men bv. de satelliet van Sirius, de stof samen geperst is tot een dichtheid die wel 50.000 maal grooter is dan de dichtheid van water op de aar de. Een ton dezer stof zou gemakkelijk in een lucifersdoosje kunnen geborgen worden. Het aantal electronen die in het atoom om de kern vliegen, noemt men het atoomnummer Men heeft de atomen van alle nummers van 1 tot 92 gevonden. Het atoom n° 1 is het eenvoudigste. Het is dit van waterstof, waarin één electron om de kern loopt. Dan komt helium met het atoom nummer 2, waarin 2 electronen loopen om de kern. En zoo gaat het voort totdat we bij het ra dium komen met 92 electronen om de kern. D. DE ELECTRONEN. Honderd jaar geleden stelde Faraday vast dat de electriciteit, evenals de stof, bestond uit deel tjes van een buitengewone kleinte. Het negatief electriciteit deeltje werd voor de eerste maal door den Duitscher Hittorf uitgevonden (1869), zonder zelfs dat deze er zich werkelijk reken schap van gaf't is de Engelschman Stoney, die in 1891 den naam electron gaf, doch alvorens het electron een experimenteele werkelijkheid werd moet men wachten naar de werken van den Franschman Perrin (1895) en den Engelschman Thomson (1897). Er bestaat maar een enkele soort electron, waarvan het getal bestaande exemplaren enorm is, een getal dat alle grenzen der menschelijke verbeelding te boven gaathet heelal bevat 'n aantal electronen, voorgesteld door 1 gevolgd door 78 nullen. De electronen kunnen zich verplaatsen, voor al in metalen. Dat is hetgene we sedert Volta kennen onder den naam van electrischen stroomEen electrische stroom is dus anders niets dan een stroom van ontelbare electronen. Met een snelheid die deze van het licht benadert (tot 297.000 km. per seconde) vliegen ze door de draden van de lampen zoodat ze deze aan het gloeien brengen. De vrije electronen zijn niet zoo snel, zij bereiken slechts30.000 a 100.000 km. per seconde. E. DE ATOOMKERNEN. Slechts een tiental jaren geleden heeft men ge vonden dat ook de kern van het atoom nog deel baar was. Wij gaan hier enkel de bouwsteenen aanhalen zender verder het onderwerp in te stu deer en. De protonen worden geacht identiek te zijn met de kern van het waterstofatoom. Hun massa is 1840 maal zoo groot als deze van het. electron. De neutronen (Chadwick en Joliot-Curie) zijn electrisch neutrale deeltjes met dezelfde massa en dezelfde grootte als het proton. De positronen (Anderson) zijn positieve deel tjes wier lading en massa van dezelfde grootheid zijn als deze van de electronen. De lading is ech- ter positief, daarom spreekt men ook wel van i positief electron. Hoe nu juist de kern samengesteld is dat is een andere geschiedenis die we maar onaange roerd zullen laten. De alchimisten kenden vier elementen waar uit ze de wereld opgebouwd dachtenvuur, lucht, water en aarde. In de moderne wetenschap zou men eveneens van vier oerelementen kunnen gewagen het neutron, het proton, het electron en het positron. Volgende week geven we de levensschets van Lord Rutherford, de man die het atoom binnen drong. Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) van 3 tot 9 November 1940. Zondag 3 November Hubertus. Maandag 4 NovemberCarolus Borromeus. Dinsdag 5 November Zacharius. Woensdag 6 November Leonardus. Donderdag 7 November Willibrordus, Ernestus Vrijdag 8 November Godfried. Zaterdag 9 November Theodorus, Estella. 3 November 25'' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zendag 3 November 8 u. 37 18 u. 15 Maandag 4 November 8 u. 39 18 u. 13 Dinsdag 5 November S u. 41 18 u. 12 Woensdag 6 November 8 u. 42 18 u. 10 Donderdag 7 November 8 11. 44 18 u. 08 Vrijdag 8 November 8 u. 46 18 u. 05 Zaterdag 9 November 8 u. 48 18 u. 05 Opgang Ondergans Zondag 3 November 12 u. 27 21 u. 30 Maandag 4 November 13 u. 18 22 u. 32 Dinsdag 5 November 14 u. 00 23 u. 36 Woensdag 6 November 14 u. 35 0 u. 40 Donderdag 7 November 15 u. 05 1 u. 44 Vrijdag 8 November 15 u. 31 2 u. 00 Zaterdag 9 November 15 u. 55 2 u. 46 Eerste kwartier 6 November, te 23 u. 8. Volle maan 15 November, te 4 u. 23. Laatste kwartier 22 November, te 18 u. 36. Nieuwe maan 29 November, te 10 u. 42. Het Besluit van 20 September 1940 regelt de kwestie der burgerlijke oorlogspensioenen door eenvoudig te bepalen dat, onder enkele kleine wijzigingen van ondergeschikten aard, onder meer voor wat betreft het indienen der aanvra gen en het aanteekenen van beroep tegen de ge nomen beslissing, de vorige wetgeving, betref fende de vergoedingen toe te kennen aan de bur gerlijke slachtoffers van den oorlog 1914-1918, ook toepasselijk blijft op de burgerlijke slachtoffers van den tegenwoordigen oorlog. Opdat iedereen en vooral de belanghebbenden zouden weten waaraan zich te houden, deelen wij hieronder dienaangaande enkele zeer nut tige inlichtingen mede. Welke personen worden als burgerlijke oor logsinvaliden aanzien Alle burgers die, niet in militairen dienst zijn de, kwetsuren en ziekten opgeloopen hebben, welke veroorzaakt werden door bombardemen ten, ontploffingen, geschut en alle maatregelen door de militaire overheid genomen. Worden eveneens als burgerlijke oorlogsinva liden beschouwd de jonge mannen van 16 tot 35 jaar die, gevolg gevend aan het bevel tot uitwij king naar Frankrijk, aldaar of onderweg kwetsu ren of ziekten door oorlogsfeiten hebben opge daan. Wie heeft recht op vergoeding? De in hierboven vermelde voorwaarden ge kwetste of zieke personen, wier werkonbekwaam, heid uit dien hoofde minstens 10 bedraagt. De hen verschuldigde vergoeding treedt in vanaf den dag waarop er werkonbekwaamheid is. In geval van overlijden van een burgerlijk oor logsslachtoffer, hebben volgende naastbestaan- den recht op pensioen a) Indien het een gehuwd slachtoffer betreft, de weduwe en desgevallend zelfs de weduwnaar in geval hij ten laste was van zijn vrouw. b) De kinderen van het overleden slachtoffer en zelfs, indien zij te zijnen laste waren, de klein kinderen tot hun 18 jaar. c) De ouders en grootouders waarvan de over ledene de steun was of natuurlijker wijze moest worden. d) De broeders en zusters, ten laste van den overledene, tot hun "16 jaar. De pleegouders, die bewijzen het oorlogsslacht offer opgenomen, opgevoed en onderhouden te hebben en zijn ouders tijdens zijn kinderjaren te hebben vervangen, krijgen dezelfde rechten als de ouders, ter uitsluiting dezer laatste. Gewoon lijk wordt de eisch gesteld dat de pleegouders het oorlogsslachtoffer hebben opgevoed en onder houden voordat het 16 jaar oud was en minstens tot dien leeftijd. Hoeveel bedraagt het pensioen van een burger lijk oorlogsinvalide? Het vast gedeelte van het pensioen der een voudige slachtoffers van oorlogsgebeurtenissen bedraagt maximum 2.880 frank 's jaars voor een invaliditeit van 100 wat overeenstemt met 288 fr. 's jaars per 10 werkonbekwaamheid. Dit pensioen wordt echter verhoogd door een veranderlijk gedeelte, groot een tiende van het hoofdpensioen, 't zij 288 fr. voor een invaliditeit van 100 Dit bijkomend gedeelte wordt zooveel maal verleend als het gemiddeld indexcijfer 30 punten bevat boven de 300 punten, met een ma ximum van 17 tienden. Op dit oogenblik heeft het indexcijfer dit maximum bereikt, zoodat een invalide met 100 de som ontvangt van 2.880 fr. 288 fr. x 17 7.776 fr. 's jaars. In geval de invaliditeit het gevolg was van een vaderlandlievende daad, en als dusdanig was ook de wegvoering tot gedwongen werk zonder even redig loon aanzien, dan was er voor het invalidi teitspensioen een maximum voorzien van 3.600 frank 's jaars, wat maakt dat met het verander lijk gedeelte het maximum op dit oogenblik de som van 9.720 fr. bedraagt. De verminkten, die moeten geholpen worden door een derden persoon om noodzakelijke le vensverrichtingen te vervullen, hebben daardoor recht op een pensioensverhooging van 500 tot 3.600 fr. In geval deze verhooging slechts voor- loopig toegestaan is, moet, op straf van verval van rechten, de vernieuwing ervan aangevraagd worden tijdens de maand die den vervaldag voorafgaat. Bij het eigenlijke pensioen komt dan nog de kindertoeslag tot beloop van 300 fr. 's jaars en per kind onder de 18 jaar voor een invaliditeit van 100 wat 30 fr. per jaar en per kind maakt voor een invaliditeit van 10 Waar en wanneer moeten de aanvragen inge diend worden? De aanvragen moeten, bij aangeteekenden brief, aan het ministerie van Financiën, Dienst der burgerlijke oorlogsslachtoffers, 43b, Zege straat, te Brussel, gestuurd worden. Alle nieuwe aanvragen moeten vóór 31 Maart 1941 ingediend worden. Na dien datum wordt geen enkele aanvraag nog aangenomen, behalve in geval van overlijden of nieuw ocrlogsfeit na dien datum. In dergelijk geval hebber» de betrok kenen zelf of de rechthebbenden een termijn van drie maanden vanaf den datum van dit overlij den of van dit nieuw oorlogsfeit cm een aanvraag in te dienen. Na onderzoek der aanvraag wordt door de be voegde burgerlijke invaliditeitscommissie van het ministerie van Financiën erover uitspraak gedaan. Beide partijen, zoowel de Staat als het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9