HUIS GERARD e v r o u w Geen verhooging der pachtprijzen Soepuitdeeling en Volkskeukens VOOR EEN NETTE EN BLIJVENDE BEDIENING voor Uw ONTKLEUREN en VERVEN van HAAR, WEND U VOOR UUR EN DAG TOT 27, Botersl-raat, 27, I E P E R Tel. 288 Het GROOTSTE HUIS van alle REUKARTIKELEN en van alle gekende Schoonheidsprodukten Max Factor Antoine Helena Rubenstein, enx. ZEER MODERNE SALON VOOR HEEREN ZEER NETTE EN SPOEDIGE BEDIENING— Het verleenen van extra zeeprantsoenen De zegelborderellen van den kleinhandelaar De Rantsoeneeringszegels voor Duitsche Militairen Een millioen kilogram Hollandsche kaas naar België houdt voor de zaaiing, voor eigen verbruik en voor de voeding van zijn vee. Van den anderen kant kwam het er op aan bij de in richting van de verdeeling rekening te houden met een zeer groot gedeelte van den oogst, dat in de kelders van particulieren terecht kwam. Daarom werd de drie- maandelijksche aardappelkaart ingevoerd. Bewuste kaart mag slechts aangevraagd worden door degenen wier aardappelvoorraad het driemaandelijkse!» rant soen niet bereikt. Om de distributie van bedoelde kaar ten te controleeren, kunnen, zooals men weet, huiszoe kingen gedaan worden. Ten slotte werden schikkingen genomen, waarbij de provinciegouverneurs belast werden met de inrichting van de opeisching der aardappelen, en werd een com pensatiestelsel voorzien, waarbij de provincies, waar de voortbrenging grooter is dan de behoeften, verplicht worden het tekort in andere provincies, waar de aard appelteelt ontoereikend is, aan te vullen. Het tekort van Brabant bedraagt b.v. 132.000 ton, terwijl Oost-Vlaanderen 131,200 ton teveel heeft. Het tekort van Henegouwen bedraagt 112,000 ton, terwijl West-Vlaanderen en Namen samen 109,000 ton teveel hebben. Het tekort van Luik bedraagt 115,500 ton. ter wijl Luxemburg, Antwerpen en Limburg 98.400 ton te veel hebben. Onze invoer Uit deze gegevens blijkt, dat ons land vast en zeker niet in zijn voeding zal kunnen voorzien, zonder de hulp van het buitenland. Daarom werd een plan voor den invoer van eetwa ren opgemaakt. Vooraf dient opgemerkt, dat ftdj niet meer over onze zelfstandigheid, inzake commercieele onderhandelingen, beschikken, wat de huidige omstandigheden gemakke lijk verklaren. Ons land is feitelijk ingeschakeld in het Duitsch economisch stelsel en de ruilingen van produc ten geschieden door bemiddeling van Duitschland. Deze hebben plaats door tusschenkomst van de Europeesche verrekeningscentrale. Totnogtoe hebben wij overeenkomsten kunnen slui ten voor de levering van 35.000 ton Fransche tarwe, 50,000 ton pootaardappelen uit Nederland en 50.000 ton uit Duitschland, verbruiksaardappelen uit Duitsch land. aardappelen uit Frankrijk. 10.000 ton kaas, ge condenseerde melk en melkpoeder uit Holland, mosse len en visch uit Nederland en Zweden Ongetwijfeld zullen deze ruilverrichtingen nog om vangrijker kunnen worden en het ons aldus mogelijk maken in voldoende mate de voeding van onze be volking te verzekeren. Het teeltplan Wij mogen er ons evenwel niet mede vergenoegen uitsluitend in de huidige behoeften te voorzien. Wij hebben integendeel den gebiedenden plicht aan de toe komst te denken en nu reeds de noodige schikkingen te treffen om al de voornaamste voedingsproducten, welke wij noodig hebben, uit onzen grond te winnen. Wij hebben dan ook een uitgebreid teeltplan voor het aanstaande seizoen opgemaakt. Dit plan werd den landbouwers niet opgelegd en zal hun ook niet opge legd worden. De verwezenlijking ervan hangt uitslui tend af van hun wil om, met het oog op het vervullen van hun maatschappelijke taak, hun ganschen plicht te doen. Hier volgen dus de regels welke de Belgische land bouw in acht moet nemen opdat de productie, in de huidige omstandigheden en gelet op de tegenwoordige vormen der rantsoeneering, al onze behoeften zou dek ken. Voor de tarwe dient de bezaaide oppervlakte opge voerd van 180.000 tot 260.000 Ha., zegge 80.000 Ha. meer. Voor de rogge dient de bezaaide oppervlakte opge voerd van 143.000 tot 163.000 Ha., zegge 20.000 Ha meer. Voor de aardappelen van 147.500 tot 177.500 Ha., zegge 30.000 Ha. meer. De h. De Winter verschaft verder tal van bijzonder heden over de bezaaiings- en beplantingsuitbreidingen. Het is tevens van belang, voegde hij er aan toe, dat de suikerbietenteelt even omvangrijk als te voren blijft, opdat wij in dit opzicht onze economie kunnen vrij waren. Het is echter raadzaam de teelt van sommige plan ten zonder voedingsnut op te geven, waar het moge lijk is. Aldus zal de teelt van erwten, boonen en paar- denboonen kunnen worden uitgebreid, vooral in de streken waar ze reeds op industrieele wijze plaats heeft. Ten slotte werd er den landbouwers met nadruk ge vraagd den bodem zooveel mogelijk te doen opbrengen door den vroegbouw of den roofbouw toe te passen en, overal waar zulks mogelijk is de braakgronden produc tief te maken. Tot besluit De heer secretaris-generaal besloot zijn uiteenzetting met er op te wijzen dat van den voortbrenger een groote inspanning wordt verwacht om de productie zoo hoog mogelijk op te drijven en tot het laatste toe aan de gemeenschap te bezorgenvan de tusschenpersonen, dat ze zich zouden inspannen om alle levensmiddelen en waren eerlijk te verdeelen. en van de verbruikers, dat ze zich zouden onderwerpen aan een ijzeren tucht en door onbezonnen handelingen den woekerhandel niet zouden in de hand werken. Het gaat er dus om: zooveel mogelijk voort te bren gen en zooveel mogelijk in te voeren. Voor de mogelijkheden, wat dit laatste betreft, kun nen de Bevoorradingsdiensten zelf slechts maatregelen voorstellen. Zooals men kan begrijpen hebben andere instantie's mede deze zaak te regelen, wat de uitvoe ring betreft. In elk geval wordt niets verwaarloosd wat kan bij dragen om de bevoorrading der bevolking in den ko menden winter zoo goed mogelijk te verzekeren. De Nationale Landbouw- en Voedingskorporatie deelt mede Wij vernemen dat bepaalde grondeigenaars van hun pachters hoogere pachtprijzen eischen en hierbij ge bruik maken van de klassieke bedreiging met opzeg. Wij wenschen er de aandacht van de betrokkenen op te vestigen dat dergelijke gedragingen volledig in te genstrijd zijn met den geest en de letter van de Be sluitwet dd: 3 Juli 1940 betreffende het vaststellen van de prijzen, besluitwet die op formeele wijze verbiedt eenigerlei verhooging te brengen in de prijzen die op 10 Mei 1940 gangbaar waren. Het zal trouwens vol staan, om deze pogingen tot ontduiking van de bepalin gen der besluitwet dd: 3 Juli teenemaal te verijdelen, erep te wijzen dat een reglementeering die binnen zeer afzienbaren tijd in voege zal treden elke spekulatie om de thans geldende prijzen te verhoogen, zal verbieden. Er wordt in dit reglement namelijk voorzien dat er mo menteel geen einde zal kunnen gesteld worden aan de loopende pachten. Dit reglement zal eveneens voorzien de gedwongen omzetting in geldspeciën van alle pacht prijzen die in natura werden vastgesteld. Het zal den verpachter en den pachter eveneens toelaten om bin nen een bepaald termijn de herziening te vragen van pachtprijzen die abnormaal zouden geworden zijn. Rondschrijven van secretaris-generaal De Winter aan de provincie- en gemeentebesturen De h. De Winter, secretaris-generaal van het ministe rie van Landbouw heeft aan de provincie- en gemeen tebesturen volgend schrijven gericht Sommige gemeente- en provincieoverheden, zoowel als leiders van sociale werken, hebben den wensch uit gedrukt, dat de gemeenten en voormelde werken bij rantsoenen zouden bekomen met het oog op de berei ding van soep voor arme en zwakke kinderen, alsook voor andere categorieën onbemiddelde en hulpbehoe vende verbruikers. Dergelijke initiatieven, waardoor een bijzonder lof waardig doel wordt nagestreefd, verdienen voorzeker aangemoedigd te worden. In onderhavig geval, evenwel, dient opgemerkt dat de soepinrichtingen, mess, enz., bij besluiten van 18 Sep tember 1940 en 8 October 1940 in de mogelijkheid zijn gesteld, zich regelmatig te bevoorraden in aardappelen, margarine en suiker door middel van te dien einde voorziene formulieren model 5. Daarenboven, zijn schikkingen genomen om insge lijks, op zelfde wijze, de bevoorrading mogelijk te ma ken in sommige zetmeelhoudende producten, van 8 No vember af." In tegenstrijd met hun wensch, mogen de gemeenten en de bedoelde werken evenwel de gerantsoeneerde eetwaren slechts verschaffen tegen afgifte van zegels doch het staat hun vrij, gebeurlijk gedeeltelijke zegels in omloop te brengen, tot uitsluitend gebruik van hun beschermelingen. Zulke procedure diende gevolgd ten overstaan van den zeer geringen omvang der in het land bestaande voorraden, en ten einde alle verbruikers, zonder on derscheid op gelijken voet te stellen inzake rantsóenee- ring. Onder die voorwaarden, zullen de bevorderaars van voormelde werken wel de onmogelijkheid willen inzien voor het departement thans een gunstig gevolg aan hun aanvraag voor te behouden. HUIS VAN l«te ORDE, VAN VOLLE VERTROUWEN Het Staatsblad bevat thans een aanvullend besluit betreffer.de de verstrekking van de aanvullende zeep- kaart C. Elke strook met de vermelding 1 stuk fijne zeep van de zeepkaarten A. B. of C. geeft slechts recht op één enkel stuk fijne zeep per periode van dertig dagen. Er mag slechts één stuk toiletzeep afgeleverd worden tegen twee strooken 1 stuk fijne zeepvan de bij zondere zeepkaart C. Vijf gedeeltelijke strooken 50 gram zeeppoeder geven recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep of één stuk van 100 gram harde huishoudzeep per der tig dagen. De bijzondere zeepkaart C Op de bijzondere zeepkaart C hebben recht a De kinderen totdat zij ten volle twee jaar oud zijn. Zij krijgen een bijzondere zeepkaart C bestaande uit veertig gedeeltelijke strooken 50 gram zeeppoeder» en een serie van vier strooken 1 stuk fijne zeep b) De kinderen van 2 tot ten volle 8 jaar Zij krij gen slechts een bijzondere kaart C met veertig ge deeltelijke strooken 50 gram zeeppoeder c) De personen die door een medisch getuigschrift kunnen doen blijken van hun bijkomende behoeften overeenkomstig artikel 3, 2°, van het besluit dd. 23 Ok tober 1940, op de verbruiksregeling van zeep en aller hande waschmiddelen. De bedrijven, waarin personeel wordt gebezigd aan arbeid die lichaam en linnen erg verontreinigt, beko men overeenkomstig artikel 5, 1°, van het besluit dd. 23 Oktober 1940 machtigingen A die recht geven op den aankoop van waschmiddelen. Groep 1 Voor elk lid van het personeel, die meer zeep dan zulks gewoonlijk het geval is noodig heeft, om de onbedekte deelen van het lichaam te reinigen, mag tweemaandelijks één stuk fijne zeep worden aan gevraagd. Groep 2. Voor de leden van het personeel die, bui ten voor het wasschen van hun lichaam, nog zeep noo dig hebben voor de reiniging van hun kleederen, mag men tweemaandelijks aanvragen: 1. Een stuk fijne zeep en 250 gram zachte zeep, of één stuk van 100 gram harde zeep (Marseillezeep). Groep 3. Voor elk lid van het personeel, dat bloot staat aan erge vervuiling van lichaam en kleederen, kan maandelijks 1) een stuk fijne zeep en 2) 25» gr. zeeppoeder, of 250 gram groene zeep, of 100 gram harde zeep aangevraagd worden. Groep 4. Voor ieder personeelslid dat aan bijzon der erge bevuiling blootgesteld is. kunnen er maande lijks tot 1) 4 stukken fijne zeep en 2) 250 gram poe- derzeep, of 250 gram groene zeep of 100 gr. harde zeep aangevraagd worden. Verder zijn er nog bijzondere bepalingen voor mijn werkers en spoorwegpersoneel, die ook aanzienlijke bijrantsoenen ontvangen. Ook voor hotels, spijshuizen en verplegingsinrichtin- gen zijn bijzondere bepalingen uitgevaardigd. In het Staatsblad wordt een uitvoerige lijst afgedrukt van die arbeiders en die zieken, die in aanmerking ko men voor extra-zeeprantsoenen. De nieuwe regeling treedt in werking met ingang van 8 November. Volgend bericht werd door den Secretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw aan de gemeentebe sturen overgemaakt Bij artikel 24 van het besluit van 1 Maart 1940 wordt voorzien dat de kleinhandelaar zijn zegelborderellen overhandigt aan het gemeentebestuur en dat hem, in ruil daarvoor, één of meerdere toelatingen tot bevoor rading (bons A) worden afgeleverd, samen met het ont vangbewijs voorkomend onderaan het zegelborderel. Wanneer een kleinhandelaar verschillende zegelbor derellen met hetzelfde nummer overhandigt, is het de gemeentediensten toegelaten slechts een gezamenlijk ontvangbewijs af te leveren, opgemaakt op de onderste strook van een der zegelborderellen, onder uitdrukke lijke voorwaarde, al de andere ontvangbewijzen nietig te maken en ze te voegen bij de strook dienend tot ge zamenlijk ontvangbewijs. Sedert 8 November hebben de roode zegels voor le vensmiddelen en zegels voor militairen hun geldigheid verloren, evenals de gele zegels voor reizende mili tairen. Voor de leden van de Duitsche weermacht zijn in de plaats daarvan nieuwe «levensmiddelenkaarten voor Duitsche militairen» ingevoerd. De Belgische kleinhan del heeft de verplichting, zonder acht te slaan op de lijsten van de ingeschreven klanten, levensmiddelen af te geven bij de voorlegging van deze stamkaarten, waarvan dan de overeenstemmende zegels af te knip pen zijn. Voor de vetzegels op deze kaarten moet aan de Duitsche klanten naar hun eigen keuze boter, mar garine, reuzel, of dergelijke vetstoffen geleverd worden, voor zoover de voorraad strekt. Er dient op gelet te worden, dat de stamkaarten van de leden van de Duit sche weermacht voorzien moeten zijn van den naam, alsmede een dienststempel. Evenzoo moet er op gelet worden, dat steeds deze stamkaart voorgelegd wordt. Losse zegels van deze kaarten zijn niet geldig. Met toestemming van de Duitsche overheid werd er tusschen België en Nederland een akkoord bereikt vol gens hetwelk de Nederlandsche Melkcentrale tot Sep tember 1941 naar België 10 millioen kgr. kaas zal uit voeren. Een millioen kgr. werden reeds naar België uitgevoerd. Daar nog niet kan vastgesteld worden hoe groot de kaasproductie in Nederland zal zijn, heeft de Neder landsche Melkcentrale het inzicht naar België verder slechts 500.000 kgr. per maand uit te voeren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10