2 Voor de Geteisterden Voor de Geteisterden van West-Vlaanderen Fiskale vrijstelling inzake Oorlogsschade Komt te verschijnen SNOECK'S ALMANAK voor 1941 Te koop ten bureele dezer, Boterstraat, 34. 's Konings Naamdag Verkeer met de kust opnieuw toegelaten Grensverkeer België-Frankriik Leeningaanvragen voor het Herstel der Oorlogsschade De Kolenvoorziening van het Land is verzekerd Geen verhooging der Prijzen van de Kolen Geweldig Orkaan richt overgroote schade aan Leest en verspreidt HET YPERSCHE O Het Commissariaat voor 's Lands wederop bouw deelt mede De geteisterden worden verzocht voorloopig hun dossiers van oorlogsschade niet meer iq te zenden. De wetgeving betreffende vaststelling en schatting van oorlogsschade wordt thans af gewerkt, en eerlang zullen de bevoegde kom missies ingesteld worden. Te gelegener tijd zul len de geteisterden alle nuttige aanwijzingen over het indienen der dossiers in Staatsblad en Pers te lezen krijgen. Dit bericht beteekent echter geenszins dat aan vragen voor kredietverleening voor het herstel van schade aan private onroerende goederen niet meer ontvankelijk zouden zijn. Dergelijke aan vragen kunnen nog steeds op de gebruikelijke wijze ingediend worden. Wij maken de belang hebbenden er echter op attent dat deze aanvra gen niet rechtstreeks naar het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet, maar wel naar een der Provinciale Commissarissen dienen gezon den te worden. Een andere handelwijze kan slechts vertraging veroorzaken. Zitdagen der Afgevaardigden van het Commissariaat voor Heropbouw Inlichtingen aan de geteisterden zullen in elke hoofdplaats van de arrondissementen der pro vincie, om de 14 dagen, verstrekt worden door de Afgevaardigden van het Provinciaal Com missariaat voor West-Vlaanderen, telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur BRUGGEBijbureel Pr. Comm.. Veldstraat, 18B. St-Michiels-Brug'ge, ir. J. Beyne, 2' en 4'' Dinsdag. OOSTENDE Gerechtshof, Oostende, ir. J. Beyne, 1° en 3? Dinsdag. DIKSMUIDE Stadhuis Diksmuide, ir. A. Mon- thaye, lr en 3*' Maandag. ROESELAREGehoorzaal Vredegerecht te Roeselare, ir. A. Monthaye, 2° en 4e Dinsdag. IEPER Stadhuis leper, ir. L. Ryckeboer, le en y Dinsdag VEURNE Stadhuis Veurne, ir. L. Ryckeboer, 2 en 4' Dinsdag. TIELT Stadhuis Tielt, ir. G. Depreitere, eiken Donderdag. KORTRIJKProvinciaal Commissariaat, 63, Doornikstraat, Kortrijk, ir. G. Depreitere, voor wederopbouw en werkverschaffing, eiken Maan dag en ir. C. Descamps, leeningsaanvragen, eiken Maandag. De Provinciale Commissaris voor West-Vlaande ren. ir. Demeyere, ontvangt ook eiken Maandag in zijn kantoren te Kortrijk, Doornikstraat, 63. Een besluit van 31 Oktober jl„ van het ministerie van Financiën, verschenen in het Staatsblad van Zaterdag 9 November, luidt als volgt Artikel 1. Het 2' van artikel 301 van het Wet boek der registratie-, hypotheek- en griffierechten, ge wijzigd door artikel 17 van het besluit van 30 Augus tus 1940, wordt door het volgende vervangen 2?. Akten, vonnissen en arresten betreffende de uit voering van de wetten op het herstel van oorlogsschade; minnelijke akten betreffende leeningen en krediet openingen toegekend aan de geteisterden om hun toe te laten de schade te herstellen die zij geleden hebben ingevolge oorlogsfeiten, wanneer deze leeningn en kre dietopeningen worden toegestaan, volgens de voorzie ningen van de ter zake geldende wettelijke beschikkin gen, door een in deze beschikkingen bedoelde krediet stelling. Art. 2. Het 1*" van artikel 303 van voormeld Wet boek wordt als volgt gewijzigd: 1' Hypothekaire inschrijvingen genomen tot waar borg van de in artikel 301, l* en 2*, bedoelde leeningen en kredietopeningen. Het 3' dat bij zelfde artikel 303 werd gevoegd door artikel 17 van het besluit van 30 Augustus 1940, wordt ingetrokken. Art. 3. Artikel 18 van voormeld besluit van 30 Au gustus 1940 wordt door volgende beschikking vervan gen Art. 18. Worden van zegelrecht vrijgesteld, allej akten die de vaststelling of schatting van oorlogsschade tot voorwerp hebben; de minnelijke akten betreffende leeningen en kredietopeningen toegekend aan de geteis terden om him toe te laten de schade te herstellen die zij geleden hebben ingevolge oorlogsfeiten, wanneer deze leeningen en kredietopeningen worden toegestaan, volgens de voorzieningen der ter zake geldende wette lijke beschikkingen, door een in deze beschikkingen bedoelde kredietinstelling de akten betreffende lee ningen en voorschotten welke aan deze instellingen worden toegestaan voor de financiering van hun ver richtingen met de geteisterden. Deze akten maken bovenaan melding van him be stemming en mogen tot geen andere doeleinden worden aangewend Ter geléfeeqheid van den naamdag van Z. M. Koning Leopold werd Vrijdag, 15" dezer, in Sint Maartenskathedraal, om 10 uur 's morgens, ter intentie van onzen vorst, een plechtige dienst op gedragen door Zeer Eerw. Heer Verhaeghe, pas toor-deken van Yper, aan het altaar bijgestaan door de Eerw. Heeren onderpastoors van Sint- Maartens, terwijl de gansche geestelijkheid der andere parochies van stad, in roket, gezeten in het koor, het H. Misoffer bijwoonde. De leden der magistratuur en de gemeentelijke overheden, die voltallig op dezen schoonen ker kdijken dienst aanwezig waren, hadden plaats genomen op de hen voorbehouden stoelen, ter wijl verder nog zeer veel geloovigen de kerk vervulden. Om deze plechtigheid te sluiten werd dan nog het Domine, salvum fac voor den Koning ge beden. In de parochiekerken der buitengemeenten zal 's Konings naamdag morgen, Zondag, 'gevierd worden en alsdan de plechtige Hoogmis tot in zicht van den Vorst opgedragen worden. Een mededeeling van Belgapress bericht dat sinds enkele dagen de versperringen, welke de kuststreek afbakenden, opgeheven werden. Een ieder kan zich dus vrij vanuit het binnenland naar de kuststreek en vice-ver sa begeven. Te oordeelen naar de lange rijen wachtenden, die vroeger iederen dag voor de bureelen der verschillende kommandanturen om een vergun ning kwamen, zal deze nieuwe maatregel uiterst welkom zijn. Naar wij vernemen mag de Belgisch-Fransche grens thans vrij en op enkel vertoon der eenzel- vigheidskaart in de twee richtingen overschre den worden. Deze maatregel zal velen verheugen en de be trekkingen met Frankrijk veel vergemakkelij ken, daar er voortaan geen formaliteiten meer te vervullen zijn noch pas noodig is om in en uit Frankrijk te gaan. De geteisterden dfe leeningaanvragen indienen bij de Provinciale Commissarissen voor den Wederopbouw, dienen te letten op volgende wenken 1) Bij ieder der drie roze formulieren zal men het ge tuigschrift voegen, dat op aanvraag van den geteis terde door den ontvanger der Registratie en Domei nen werd ingevuld. 2) Het kadastraal uittreksel van de gezamenlijke on roerende goederen, wanneer het handelsondernemin gen betreft, is eveneens in driedubbel exemplaar ver- eischt. 3) Eveneens moet 't bestek in driedubbel exemplaar met de formulieren afgeleverd worden. Van de exem plaren van dit bestek moet minstens één genaamtee- kend zijn door den deskundige. Eenvoudige kopijen zijn waardeloos. Geldt het fakturen, dan dient de oorspronkelijke faktuur afgeleverd met de twee gelijkvormig verklaar de kopijen. 4) Het is hoogst wenschelijk den eigendomstitel bij de aanvraag te voegen, vermits het Centraal Bureau vdor Hypothekair Krediet er later toch moet navraag om doen. De productie van de Belgische steenkolenbekkens beweegt zich volgens de officieele statistieken in aan houdend stijgende lijn. Deze gunstige ontwikkeling geldt zoowel voor de huisbrandstoffen als de nijver heidskolen. Daarmede kan ook de vraag betreffende een voldoende kolenverzorging gedurende den Winter bevestigend beantwoord worden. Men moet echter met één moeilijkheid rekening houden, namelijk het ver voer. Het is bekend, dat de Belgische spoorwegen al les in het werk stellen om den omloop van hun goederen wagens te bespoedigen en zoo snel mogelijk de door de oorlogsgebeurtenissen beschadigde wagons te her stellen, waardoor het wagenpark voortdurend uitbrei ding ondergaat. Ook de verzenders en ontvangers die nen daaraan mede te werken, door de wagons zoo snel mogelijk te laden en te lossen, zoodat zij met zoo min mogelijk oponthoud weer voor ander vervoer kunnen dienen. Ons aller belang is daarmede gemoeid. Wan neer iedereen daaraan meewerkt, is het mogelijk daad werkelijk het vervoervraagstuk op te lossen en dan zal het ook gelukken de geheele bevolking en alle nij- verheidsgebieden van voldoende kolen te voorzien. De kolenproductie is op het oogenblik reeds zoo groot, dat reeds aanzienlijke voorraden bij de mijnen opge stapeld moeten worden. Het is dus alleen nog maar een kwestie van vervoer. Voor cokes is de toestand wat minder gunstig, daar verschillende cokesovens door de oorlogsomstandighe den zware schade opgeloopen hebben. Wel wordt er zooveel mogelijk spoed betracht bij het herstellen er van, maar de voortbrengst is niettemin nog niet op normaal peil gekomen. Het Kommissariaat van Prijzen en Loonen wijst erop, dat, in tegenstelling met anders luidende berichten, de prijzen voor kolen, zoowel voor de nijverheid als voor het huishoudelijk gebruik, af mijn, niet mogen stijgen boven die van 10 Mei. Van deze prijzen mag onder geen omstandigheden worden afgeweken; het verhandelen tegen hoogere prij zen zal gerechtelijk vervolgd worden. O Donderdag in den vroegen morgen, namelijk omstreeks 2 uur, brak hier over de streek een ontzettend tempeest los, zooals wij er in de laat ste jaren gelukkiglijk nog maar weinig kenden. Volgens sommige personen beweren is het sedert 1922 dat wij hier nog een orkaan hadden dat in hevigheid dit van Donderdag nacht evenaarde. De wind huilde vervaarlijk bijna vier uren lang zonder ophouden, en joeg en rukte zoo geweldig dat vele huizen aan hun bewoners den indruk gaven op hun grondvesten te schudden. Men hoorde hem schuifelen in de tusschen de huizen opene plaatsen of aan de hoeken der straten, aanbeuken tegen de rammelende vensters en deuren, stormen tégen gevels en daken alsof al de woedende natuurelementen ineens waren los gebroken. Te allen kante hoorde men huive ringwekkend lawaai en gekraak, met ondertus- schen het dof neerploffen van vallende steenen, het rammelen van gebroken dakpannen of het rinkelen van glas, bij zoover dat niet alleen alle menschen onmogelijk nog een oog konden toe doen. maar dat velen zelfs in hun bed niet meer durfden blijven en, uit vrees voor ongelukken, gansch den duur van het onweer zich in de be- nedenplaatsen hunner woningen hebben opge houden. Reeds kort na den aanvang van het orkaan, werd de electrische stroom afgesneden, zoodat men veronderstellen mocht dat ook nog andere streken door hetzelfde tempeest geteisterd wa ren en inderdaad, zooals we het naderhand ver namen, heeft dit noodweer gansch België door gewoed. Bij het hooren van al dat gedruisch, dat bij oogenblikken op het rommelen van zware kanon batterijen geleek en zelfs nog overtrof, kon men zich reeds inbeelden hoe groot de schade zou zijn die zoowat overal aan huizen en gebouwen zou aangericht worden, doch toen, bij het aanbreken van den dag, men de schade nagaan kon, bleek deze in veel gevallen nog tamelijk aanzienlijker dan men eerst gedacht had. Immers veel daken van huizen, die binst het bombardement in Mei laatstleden reeds erg te lijden hadden gehad, waren slechts half of voor loopig hersteld geworden en werden nu meestal opnieuw zwaar gehavend. De losgerukte en weg- geslegen dakpannen zijn niet te tellen. In schier al de straten lagen 's morgens de scherven er van op de steenen verspreid en van veel huizen, vooral deze wat ten uitkante van stad gelegen, waren groote gaten in het dak geslagen. Van andere huizen waren de schouwen afgerukt, zooals onder meer van het huis van den Heer Dejonghe in de Lombaardstraat, van het huis van den Heer notaris Lemahieu in de Elverdin- ghestraat. Elders nog waren zware deksteenen van gevels weggeslingerd, zoo onder meer van het huis van Heer Dr. Verbeke, op den hoek der R. Colaertplaats en Maloulaan. en van den Heer Bouquet op de Groote Markt. Ook van den toren der kapel van O. L. Vrouw van Lourdes, in de Dixmudestraat, werd van den koepel een groot gedeelte van het zink ver weggeslingerd, doch het zonderlingste van al is dat van de kapel der Arme Klaren, in de Stuersstraat, gansch het torentje juist onder de klokgaten letterlijk af gekraakt en een gansch eind verder op het dak geslingerd werd, waar het tusschen twee spitsen van den gevel is blijven hangen met de toren naald vervaarlijk naar beneden gericht. Tot zelfs op het kerkhof toe werd er groote schade ver oorzaakt. Daar werden immers verscheidene grafzerken gedeeltelijk verbrijzeld en talrijke houten kruisen aan den grond afgeknakt. Op den buiten is de aangerichte schade even eens overgroot, zooals ook aan de telefoon- en electriciteitsleidingen, waarvan de gebroken dra den en afgeknakte palen niet te tellen zijn. Ver der langs de wegen werden vele boomen ontwor teld en op vele hoeven is de schaide onbereken baar. Zelfs, volgens de inlichtingen die ons ver strekt werden, heeft de electriciteitscentrale van Sweveghem thans meer schade geleden dan tij dens de oorlogsdagen. Het herstel ervan alsmede dit der leiding, die op vele plaatsen geschonden was, heeft grooten arbeid gevergd, zoodat gansch de streek die erdoor bediend wordt tot Vrijdag avond zonder electrischen stroom gebleven is. Hierdoor is in vele bedrijven het werk nood gedwongen moeten stilgelegd wórden en voor de stad Yper had zulks daarbij nog het ander on gemak dat men van Ponderdag morgen, rond 10 u., geen stadswater meer had, gezien er bij gebrek aan electrischen stroom niét meer kon ge pompt worden. Gelukkiglijk is de tijdelijke sto ring thans hersteld en hebben wij terug water en electriciteit. Velen zullen zich nog lang dien verschrikke- lijken stormnacht herinneren en nog lang zal het duren eer al de aangerichte schade hersteld is.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2