CINE FLORA LILAS BLANCS 5 Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ j. G. DONCK DEZE WEEK NIEUWSBERICHTEN UFA En tot slot een DOCUMENTAIR Bond der Melkverkoopers, leper De wet op de Gezinsvergoedingen O— Verslag der vergadering van 10 November 1940. De vergadering wordt korts na 14 u. 30 geopend onder voorzitterschap van den Heer Burgemees ter Vanderghote, aan het bureel bijgestaan door den Heer advokaat A. Butaye, eerevoorzitter. De Heer voorzitter deelt mede dat de Heer ad vokaat Delobel, ondervoorzitter, zich wegens zijn gezondheidstoestand heeft laten verontschul digen. Vervolgens kondigt hij aan dat, in ant woord op den brief die sedert de laatste vergade ring aan den Heer Verwilghen geschreven werd om van hem een onderhoud te bekomen, de com missaris-generaal voor 's lands heropbouw heeft laten weten dat de afgevaardigden der Federatie zich op Woensdag 6" dezer, 's namiddags, bij hem mochten aanmelden. Daar de Heer Delobel op dit oogenblik reeds in -de onmogelijkheid was zich te verplaatsen, zijn de Heeren Vanderghote en Missiaen op den voor het verhoor gestelden dag samen naar Brussel ge reisd .om er den Heer Verwilghen te ontmoeten. Het voornaamste dat de afgevaardigden verna men uit het onderhoud, dat zij met den com missaris-generaal hadden, is dat een nieuwe re geling voorzien wordt betreffende de manier waarop het bedrag der oorlogsschade zal bepaald worden. Binnen kort zal dienaangaande een mi nisterieel besluit verschijnen, waarbij de kwestie van het vaststellen van het quantum der oorlogs schade zal geregeld worden. Verder is de Dienst van het Commissariaat-generaal voor den herop bouw ook nog bezig met een ontwerp van minis terieel besluit te onderzoeken betreffende de schade aan roerende goederen. Men mag zich er dus aan verwachten dat weldra ook een ministe rieel besluit verschijnen zal, dat de wijze zal bepalen waarop de schade aan roerende goederen zal geregeld worden. De Heer Verwilghen heeft, tijdens zijn onder houd met de afgevaardigden der Federatie, voor al met nadruk gewezen op het groot belang dat er voor alle geteisterden bestaat zoo spoedig mo gelijk de geledene schade te herstellen en zulks in zoover het noodig is om alle verdere schade aan de gebouwen te voorkomen. De leeningen, die met dit doel aan de geteisterden kunnen toe gestaan worden, moeten dus niet hetzelfde be drag hebben als de ondergane oorlogsschade. In dien bijvoorbeeld iemand voor 20.000 fr. oorlogs schade aan zijn huis heeft, is het niet noodig dat hij nu reeds een leening van 20.000 fr. aangaat, doch alleen ten bedrage van hetgeen noodig is om de eerste en meest dringende herstellings werken uit te voeren. Alle andere, overbodige werken dienen tot betere tijden uitgesteld te worden. Anderzijds geldt het aangaan eener lee ning van 5000 fr. bv. evenmin als een erkentenis dat men alleen maar voor dit bedrag schade gele den heeft. De Heer Missiaen voegt aan deze uiteenzetting nog toe dat het bij vergissing was dat velen dach- ten dat er enkel leeningen van hoogstens 10.000 frank mochten toegestaan worden. Het bedrag der leening is onbeperkt, alleen wordt thans de voorkeur gegeven aan kleine sommen van min der dan 10.000 fr., opdat vooral de kleine eigen dommen zoo spoedig mogelijk zouden hersteld worden. De Heer Vanderghote bevestigt zulks en ver klaart dat er voor de leeningen geen limiet van 10.000 fr. bestaat, zooals er uit de dienaangaande eerst verschenen berichten kon verstaan worden. Indien dus een huis gansch beschadigd werd, kan er voor het herstel ervan ook een leening van 50.000 fr. of meer bekomen worden. De Heer Ver wilghen drong er alleen op aan, en zegde dat zulks de taak is die voornamelijk nagestreefd wordt, dat alle schade zou hersteld worden in die mate om het gebouw van alle verdere beschadi- o Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper. Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere -voorwaarden en tarief. (2200) 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 ging te vrijwaren. De korte inhoud van het onderhoud, dat de Heeren Vanderghote en Missiaen met den Heer Verwilghen hadden, is dat er in 't kort een minis terieel besluit zal uitgevaardigd worden dat de manier regelt waarop het bedrag der oorlogs schade zal bepaald worden, en dat een ander be sluit ter studie ligt betreffende het vaststellen der schade aan roerende goederen. De Heer Missiaen zegt nog dat de aandacht van den Heer Verwilghen erop gevestigd werd dat veel menschen nog steeds aarzelen de noodige herstellingswerken uit te voeren, omdat er voor het oogenblik nog geen verzekering bestaat dat de oorlogsschade zal vergoed worden. De Heer Verwilghen heeft ons natuurlijk die volstrekte zekerheid niet kunnen geven, omdat het huidig bestuur, door de secretarissen-generaal van ver schillende ministeries waargenomen, de noodige macht niet bezit dergelijk besluit te treffen, maar hij heeft ons doen begrijpen dat het niet anders kan, omdat het onaannemelijk ware dat in zulk een ramp de eenen alles houden verliezen en de anderen niets. Hierop hebben wij, zoo vervolgt de Heer Missiaen, den Heer Verwilghen doen op merken dat het wenschelijk ware zoohaast mo gelijk ministerieele besluiten te doen verschij nen die den indruk geven dat de oorlogsschade zal betaald worden. Indien onder meer, zooals aangekondigd, een besluit verschijnt dat de ma nier bepaalt op dewelke de schade moet inge diend worden, dan is zulks van aard meer ver trouwen te schenken en is het als een soort ver bintenis die men nu reeds voor de latere beta ling aangaat. Hetzelfde geldt eveneens voor het besluit dat de kwestie der schade aan roerende goederen zal regelen en dat aldus om zeggens de verzekering geeft dat niet alleen de schade aan onroerende goederen, maar ook deze aan roe rende goederen zal hersteld worden. Er versche nen ten andere reeds onderrichtingen om, ter be vordering van den landbouw, in het verlies van vee te voorzien. Thans wordt eerst voor het noo- digste en meest dringende herstel gezorgd, doch later zullen er ook voor het herstel der schade aan roerende goederen leeningen te bekomen zijn. Deze besluiten zullen dan natuurlijk meer vertrouwen scheppen bij de geteisterden en hen als 't ware de verzekering geven dat de geleden oorlogsschade later zal betaald worden. Op welke manier zulks echter geschieden zal, kan nu nog niet gezegd worden. Dit hangt immers af van de omstandigheden, doch zoo de personen die thans voor het bestuur van het land verantwoordelijk zijn, de kwestie der oorlogsschade erkennen en regelen, is zulks een verbintenis die van aard is vertrouwen te scheppen en de verzekering te geven dat de schade later zal vergoed worden. Dezen morgen verscheen in het Staatsblad nog een besluit waarbij alle handelingen inzake oor logsschade van alle zegel- en inschrijvingsrech ten vrijgesteld zijn. Er zijn dus geen onkosten ver bonden aan de thans voor het herstel der oor logsschade toegestane leeningen, wat nogmaals van aard is de geteisterden aan te zetten van de hen thans geboden herstelmogelijkheden gebruik te maken. De Heer Vanderghote meldt nog dat er ook spraak is van het instellen van commissies die de echtheid zouden verklaren van de schade door de geteisterden aangegeven. Volgens zijn oordeel wordt de kwestie der oorlogsschade zeer gunstig beschouwd in het ministerie en lijdt het princiep der vergoeding ervan niet den minsten twijfel. De Heer advokaat A. Butaye maakt zich de tolk der vergadering om de Heeren Vanderghote en Missiaen voor de door hen aangewende stap pen te bedanken. De Heer Verwilghen zou voor het oogenblik moeilijk meer kunnen doen, doch het mag thans, zooals het vroeger zoo dikwijls het geval was, niet blijven bij beloften. Daarom ware het goed binnen een veertien dagen, zoo de aangekondigde besluiten intussthen niet ver schenen zijn, zulks nogmaals per brief aan den Heer Verwilghen te herinneren. Ten slotte wordt, op voorstel van den Heer voorzitter, besloten de verschijning dier beslui ten af te wachten vooraleer opnieuw bijeen te komen. De aanstaande vergadering, die waar schijnlijk op den tweeden Zondag van Decem ber zal doorgaan, zal op de gewone wijze veer tien dagen op voorhand in Het Ypersche aangekondigd worden. De vergadering wordt hierop te 15 u. opge heven. Vrijdag 15 November, om 7 uur. Zaterdag 16 November, om 7 uur. Zondag 17 November, om 2, 4 J en 7 uur. Maandag 18 November, om 7 uur. IN Een van de beste producties van dit jaar: (WITTE SERINGEN) met de wereldberoemde en alomgekende acteurs HANNELORE SCHROTH ELGA BRINK HANS HOLT VICTOR JANSON MADY RAHL. Een zeer lustige film, vol geestige en rake invallen Een uitstekende ontspanningsfilm, iets wat we In deze tijden zoozeer noodig hebber- Een succesfilm die werkelijk de moeite waard is om gezien te worden Wie zijn zorgen wil kwijt zijn, al is 't dan maar voor twee uren, kome deze week naar de CINE FLORA. Bij dit op zichzelf reeds uitgelezen en succespro gramma hebt U nog de BIJZONDER INTERESSANTE die zelfs de moeilijksten onder U zal bevallen. Ingevolge de nieuwe verordeningen op den Melkverkoop en volgens schikkingen genomen door den bond met den officieelen melkverdee- ler, aangesteld door den Nationalen Zuiveldienst voor de melkbevoorrading der stad leper, wordt ter kennis gebracht dat, vanaf Maandag aan staande 18 November 1940, geen andere melk meer ten huize mag besteld worden dan Gepas teuriseerde, te leveren door den Algemeenen ver- deeler aan de Vergunninghouders. Prijzen Gepasteuriseerde Volle Melk 1.90 de L. Afgeroomde of Botermelk 0.95 de L. Zondagrust :*Op Zon- en feestdagen zal geen melk meer ten huize besteld worden schikkin gen worden nochtans genomen om te voorzien dat voorraad voor die dagen kan geleverd wor den den dag tevoren. Bestelling Vanaf Maandag zal de melk besteld worden 's namiddags. De Melkverkoopers worden verzocht vóór Zon dag aanstaande, 17 November 1940, op het secre tariaat, ter herberg Meenenpoort de volgende inlichtingen te laten geworden 1°) Nummer der vergunning 2°) Aantal liters melk noodig voor Maandag aanstaande (de in te vullen bestelbons zullen in iedere wijkstelplaats beschikbaar zijn). 3°) De wijk waar de verdeeler de melk moet aflossen N° 1 De Meenenpoort Frenchlaan. N" 2: In de Voerman Rijsselpoort. N° 3 A l'Autobus Poperingestraat, (bij Elie Decrock). N" 4 «In den Hazewind Bruggesteenweg. De melk zal moeten afgehaald worden in de verschillende depots tusschen 1 en 2 uur namid dag. Het Bestuur. Een besluit van den secretaris-generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, in datum van 9 October 1940, verplicht alle han delaars, werkgevers en onafhankelijke werkers zich vóór 1 Januari 1941 bij een erkende onder linge kas voor gezinstoelagen aan te sluiten. De personen welke zich tot hiertoe aan die wet, welke reeds verscheen in het Staatsblad van 10 Juni 1937 doch waarvan de toepassing tengevolge der omstandigheden gedurende de jaren 1939 en 1940 geschorst werd, niet onderwierpen, zullen vanaf 1 December eerstkomende een geldboete van 10 fr. moeten betalen en daarbij ook nog ai de achterstallige bijdragen bij hunne inschrij ving moeten vereffenen. Alle betrokkenen hebben er dus het grootste belang bij zich nog vóór 30 November 1940 in regel te stellen. Vallen onder de toepassing dier wet van 1937 1) Al de werkgevers, zonder uitzondering on der meer de kruideniers, de beenhouwers, pluim vee-handelaars, schoenmakers, beheerders van maatschappijen, nijveraars en zelfs geneesheeren, apothekers, advokaten, enz., die bezoldigd per soneel gebruiken voor hun zaken en voor hun persoonlijke rekening werken 2) Alle zelfstandige werkers, d.i, degenen die een beroep uitoefenen of handel drijven voor eigen rekening en geen personeel gebruiken 3) De landbouwers, met of zonder personeel 4) De personen die voor gemeenschappelijke rekening een gemeenschappelijke zaak uitbaten 5) De geestelijkheid 6) De vroegere werkgevers of vroegere zelf standige werkers.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5