Alb. TITECA 2 Afleveren van Waren aan de Duitsche Eenheden Werkkrachten voor Duitschland vraagt CRISTAL - CH AUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. C. DONCK Reizen naar de Kust Reizen naar Frankrijk Vaststelling der Oorlogsschade Nieuwe regeling van Oorlogsschade DE OORLOGSSCHADE *-■ AAN ROERENDE GOEDEREN Voor de Geteisterden DE VERVERIJ VAN DE POST 26, Rijselsfraat, 26 - YPER HET YPERSCHE 29 -11 -194# ling geschieden naarmate t3e dossiers zullen af gehandeld wordeq. Het is aangeraden voor de ingewikkelde ge vallen eene geknopte nota betrekkelijk den om vang van de bezetting bij de aanvraag te voegen. Wat betreft de opeischingen gedaan door de Fransche en Engelsche Legers, worden de belang hebbenden verzocht de opeischingsbons voorloo- pig bij te houden. Deze opeischingen moeten voorloopig vastge steld en geraamd worden als oorlogsschade. Het College van Burgemeester en Schepenen herinnert eraan dat de handelaars gerantsoe neerde koopwaren mogen afleveren aan de Duit sche eenheden tegen afgifte van eene toelating tot aankoop, waarvan model hieronder Bescheinigung über Einkaufsberechtigung. (gemass Verordnung des Mil. Befehlshabers in Belgiën und Nordfrankreich über die Abgabe von rationierten Waren vom 16.9.1940. Verord- nungsblatt. 15. Ausgabe vom 28.9.1940). Nr des B.Sch Der/Die/Das mit der Feldpost Nrist zum einmaligen Bezuge von 1i. W. Kg. 2. /i. WKg. 3. /i. WKg. 4. /i. W. Kg. 5. /i. WKg. berechtigt. Dieser Schein verliert 4 Wochen nach seiner Ausstellung seine Gültigkeit. Obige Selbstbeköstiger-Gemeinschaft ist von der allgemeinen Truppenverpflegung abgesetzt. O. U. den In Ermangelung eines D. Siegels Op de keerzijde moet deze toelating volgende vermelding dragen Ortskommandantur YPERN Zahlmeisterei Ankauf gegen Barzahlung genehmigt Ypern. den 194 Oberzahlmeister. Tot nu toe zijn ongeveer 70,000 Belgische werk krachten naar Duitschland gegaan. Deze werk krachten zijn er in de verscheidenste beroepstak- ken ondergebracht. Op dit oogenblik worden dringend gezochtge schoolde en niet geschoolde werklieden voor de mijnuitbating. Echter ook in het bouwbedrijf, alsmede in de vlasindustrie worden werkkrach ten gezocht en ook de metaalindustrie zoekt nog talrijke vakkundigen. Ook vrouwelijke krachten kunnen zich steeds als dienstmeid of als fabriekarbeidster aanbieden. Op het arbeidsbemiddelingskantoor zijn er Duitsche bedienden, die eenieder kosteloos in lichtingen verstrekken. Het voorafgaand plaats hebbend geneeskundig onderzoek alsook de reis van hier tot aan de arbeidsplaats in Duitschland, geschieden gansch kosteloos. De loonen zijn in Duitschland belangrijk hoo- ger. zelfs gedeeltelijk om het meervoudige, dan in de Belgische distrikten. Voor woning en voed selvoorziening werd reeds bij voorbaat, op zijn best. gezorgd. Van het gespaarde geld kunnen gehuwden maandelijks tot en met 125 R.M. 1562,50 Fr. aan hun gezin overmaken. Ongehuw- den kunnen tot en met 80 R.M. 1000 Fr. per maand naar hier overmaken. De voorwaarden hieromtrent worden ook door het Belgisch kan toor voor arbeidsbemiddeling medegedeeld. Tot nu toe zijn in het totaal door de in Duitsch land verblijvende Belgische arbeiders, ongeveer 35.000,000 Fr. naar België gezonden geweest. Tot het binnenkomen van het eerste gespaarde geld, wordt de ondersteuning aan de in België ach tergebleven gezinsleden, door de Belgische werk- loozenkas toegekend. Aan de in Duitschland werkende arbeiders mag door hun gezinsgenooten, om de maand, een pakje van maximum 5 kgr. gestuurd worden. De nader daarover bestaande bepalingen worden door het arbeidsbemiddelingskantoor medege deeld. Bijzonder op te merken is, dat de Belgische arbeider in Duitschland hetzelfde loon ontvangt als een Duitschen arbeider met dezelfde arbeids prestatie. Hij is ook even vrij als de Duitsche ar beider. en kan tijdens zijn vrijen tijd doen en laten wat hij wil. 8. l ombaardstraat, YPER. Tel. 256 De Heer Ortskommandant maakt bekend dat men voortaan slechts naar het kustgebied mag reizen als men in het bezit is van eene schrifte lijke toelating afgeleverd door de Feldkomman- dantur van Brugge. Het kustgebied is weliswaar niet meer versperd doch er wordt eene standvastige controle inge richt die nagaat indien de burgerbevolking voor zien is van de voorgeschreven toelatingen afge leverd door voornoemde Feldkommandantur. Al leen worden geen bepaalde toegangswegen voor zien. Onlangs deelden wij hier mede dat het Belgisch- Fransch grensverkeer weer vrij was en dat de grenzen in beide richtingen, dus zoowel door Franschen als door Belgen, mochten overschreden werden zonder bijzon dere vergunning, op eenvoudig vertoon der eenzeivig- heidskaart. Dit wil echter geenszins beteekenen dat het de Belgen toegelaten is zich voortaan zonder de minste formali teit tot gelijk welk gedeelte van bezet Frankrijk te be geven. Deze toelating geldt alleen voor de departemen ten van het Noorden en van het Nauw-van-Kales, ter wijl voer de andere gebieden van bezet Frankrijk nog steeds een vrijgeleide vereischt wordt. De personen die begeeren naar andere departementen dan deze van het Noorden en van het Nauw-van-Kales te reizen, moeten zich dus nog steeds, zooals in het verleden, voorzien van de vereischte toelating, die door de bezettende overheid afgeleverd wordt. Hiervoor zullen Commissies aangesteld worden. Voorloopig dienen geen aanvragen of dossiers meer aan den dienst voor Oorlogsschade gezonden te worden. Bij omzendbrief dd. 18 Juni 1940 werden de ge- teisterden van roerende en onroerende goederen door den Secretaris-Generaal van Financiën uit- genoodigd een vaststelling met raming op te ma ken of te doen opmaken van de schade, veroor zaakt door oorlogsfeiten. Belanghebbenden werden uitgenoodigd een exemplaar dezer schatting met raming over te maken aan den Dienst voor Oorlogsschade bij het Ministerie van Financiën, 43/b, Zegestraat, te Brussel en een tweede exemplaar aan het Ge meentebestuur van de plaats waar de schade werd aangericht. Bij schrijven dd. 11 November 1940. uitgaande van den Secretaris-Generaal van Financiën, wordt bovenstaande rondschrijven ingetrokken onder mededeeling dat de onderrichtingen erin vervat niet meer moeten nageleefd worden en er dus geen verdere daarin voorkomende documen ten meer moeten overgemaakt worden noch aan den Dienst voor Oorlogsschade, 43/b, Zegestraat, te Brussel, noch aan het Gemeentebestuur. Het vraagstuk der oorlogsschade aan goederen valt in de bevoegdheid van het Commissariaat- Generaal voor den Wederopbouw, Dienst voor Oorlogsschade. Eerstdaags zal in het Staatsblad een besluit verschijnen, waarbij de rechtspleging voor vast stelling en schatting van de oorlogsschade door tusschenkomst van commissies wordt geregeld. In afwachtirig worden de belanghebbende ge- teisterden verzocht geen aanvragen of dossiers, betreffende oorlogsschade, over te maken aan hét Commissariaat-Generaal voor den Wederopbouw of aan de Provinciale Commissariaten. De dossiers, die reeds werden toevertrouwd aan den Dienst voor Oorlogsschade bij het Ministerie van Financiën, Zegestraat, 43/b, te Brussel, wer den overgemaakt aan het Commissariaat-Gene raal voor den Wederopbouw, 23. Nijverheids plein, te Brussel. Te gelegener tijd zullen alle nuttige aanwijzin gen langs Pers ën Radio worden bekend gemaakt. Dit bericht doet geen afbreuk aan de bepalin gen, betreffende het aanvragen van kredieten. Deze leeningsaanvragen kunnen zooals voorheen worden ingediend, overeenkomstig de bepalingen van het besluit Nr 7 dd. 30 Augustus 40, (Staats blad van 5 September 1940) en het besluit Nr 21 van 19 October 1940, (Staatsblad van 26 October 1940). Het College der Secretarissen-generaal heeft besloten den dienst der oorlogsschade te splitsen. Er zal voortaan een dienst zijn voor oorlogs schade aan goederen en een dienst van burger lijke oorlogsschade, welke laatste de aan per sonen veroorzaakte schade omvat. De eerste zal beheerd worden door het Commissariaat voor Wederopbouw en reeds zijn de betreffende bun dels aan dit organisme overgemaakt. De tweede wordt, zooals. tot dusver, beheerd door het Minis terie van Financies, dienst voor oorlogsschade, Zegestraat, 43/b, te Brussel. Eerlang zal de Com missaris voor Wederopbouw, de heer Verwilghen, een nieuw besluit uitvaardigen betreffende deze hervorming. Daarin zal o. a. aangeduid worden wat de geteisterden hebben te doen en tot wie de aanvragen moeten gericht worden. Zooals het hier tijdens de laatste vergadering van de Federatie der Geteisterden van het Ar rondissement Yper door den Heer voorzitter Van- derghote medegedeeld werd, is de Heer Verwil ghen, Commissaris-generaal voor 's Lands We deropbouw, een besluit aan 't voorbereiden voor de regeling der oorlogsschade aan roerende goe deren. Dit nieuws wordt thans bevestigd door de hierna volgende mededeeling die deze week in de dag bladen verscheen Maatregelen werden reeds getroffen door het Commissariaat - generaal van den Heropbouw voor de eigenaars van onroerende goederen, door 't oorlogsgebeuren geteisterd. Hieraan werd eerst de aandacht verleend, wegens de belangrijkheid ervan in het kader van 's lands economie. Het Commissariaat kon evenwel ook niet on verschillig blijven tegenover de eigenaars, wier roerende goederen vernield of geplunderd wer den. Tot nogtoe konden deze geteisterden enkel hun verlies opgeven aan het gemeentebestuur met de hoop dat er eens rekening zou mede worden ge houden. Thans kunnen wij mededeelen dat een besluit betreffende de geteisterde roerende goederen in voorbereiding is en weldra zal in voege treden. Ook het beginsel van het voorschot, dat toege past werd op de onroerende goederen, zal hier de algemeene regeling leiden. De uitvoeringsmodali teiten van het besluit zijn echter nog niet vast gesteld. Ook is een besluit ter studie om voorschotten te verleenen aan de eigenaars van gezonken of beschadigde binnenvaartschepen. Anderzijds bevat het Staatsblad van 22 Novem ber, betreffende dezelfde kwestie der schade aan roerende goederen, nog een besluit luidens het welk de Staat gemachtigd is tot een bedrag van 20 millioen frank, en onder de door hem bepaal de voorwaarden, zijn waarborg te geven voor de terugbetaling der leeningen en voorschotten die toegestaan worden door de Centrale Kas voor klein beroepskrediet, aan personen welke bij zonder beproefd werden door oorlogsschade, om hen toe te laten de noodige roerende goederen aan te koopen, met inbegrip van wat noodzake lijk is tot het uitoefenen van hun bedrijf. Deze bepaling slaat niet op de geteisterde land bouwers bedoeld bij artikel 1 van het besluit van 19 Oktober 1940. De rentevoet der leeningen en voorschotten, die in uitvoering van onderhavig besluit toegekend worden, zal voor den geteisterden schuldenaar de 2 t. h. niet te boven gaan. De Centrale Kas voot klein beroepskrediet zal, binnen het raam van haar statuten en van de met den Staat af te sluiten overeenkomsten, lasten en voorwaarden dezer leeningen en voorschotten regelen. Ingevolge het uitzonderingskarakter dezer lee ningen en voorschotten, is het bedoelde krediet van 20 millioen niet aanrekenbaar op het maxi mum der verbintenissen van de Centrale Kas voor klein beroepskrediet, vastgelegd door de wet van 11 Mei 1929, de wet van 10 Augustus 1933 betreffende de waarborg van goeden afloop van het klein beroepskrediet en de besluitwet Nr 18 van 19 Oktober 1934, houdende uitbreiding van de wet betreffende het klein beroepskrediet. De Commissaris-Generaal voor 's Lands Weder opbouw, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, de Secretaris- Generaal van het Ministerie' van Financiën en de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Eco nomische Zaken zijn, elk voor wat hem betreft, gelast met de uitvoering van dit besluit, dat in werking treedt den dag van bekendmaking in het Staatsblad. Geteisterden, die leeningsaanvragen bij den Provincialen Commissaris voor 's Lands Weder opbouw indienen, verzuimen vaak 1. de formu lieren zelf te onderteekenen2. het getuigschrift door den burgemeester te laten onderteekenen. Ten einde tijdroovend briefgeschrijf te vermij den, worden de belanfghebbenden aangeraden deze formaliteiten niet uit het oog te verliezen. herinnert aan haar geachte cliënteele dat zij nog tot 7 December genieten kan van de vermindering van 20 op de gewone prijzen van verven en kuischen. De toevertrouwde werken worden zoo als altijd met de meeste zorg en spoedig ter plaats uitgevoerd. VERVEN VAN EERSTE HOEDANIGHEU». ROUW IN 8 UREN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2