Cinema «Oud Yper» De Postiljon van Longjumeau Zielmissen Handels- en Nijverheidskamer van Yper Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Postverkeer tusschen België en onbezet Frankrijk ALLERHANDE NIEUWS Daarbij een schoone DOCUMENTAIR. NIEUWSBERICHTEN UFA. Hoteliersbond Yper Roesbrugge - Haringe Algemeene Volkstelling Het Bloempje van den Oudstrijder Gouden Klooster jubileum te Yper Godsdienstig Nieuws STERFGEVAL Octaaf ter eere van de H. Barbara STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical De leden dér Handels- en Nijverheidskamer worden vriendelijk uitgenoodigd tot de Alge meene Statutaire Vergadering die zal plaats heb ben op Zaterdag 7 December a. s„ te 6 uur 's avonds, in het lokaal «Hotel du Sultan», Gróote Markt, te Yper. DAGORDE 1. Jaarverslag. 2. Rekeningen 1940. 3. Begrooting 1941. 4. Kiezing van drie uittredende en herkies bare leden van het bestuur. 5. Mededeelingen en besprekingen. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Daar er sedert de laatste bijeenkomst geen ver andering aan de kwestie der oorlogsschade geko men is en de aangekondigde nieuwe besluiten nog niet verschenen zijn, wordt de gewone maan- delijksche vergadering van den tweeden Zondag der maand, die moest doorgaan op Zondag 8 De cember, verschoven tot een later te bepalen da tum, die hier te gepasten tijde zal bekend ge maakt worden. De Voorzitter, J. Vanderghote. Het postverkeer tusschen België en onbezet Frankrijk is terug geschorst. WÖESTEN. Tuinbouw. Onze vergadering van verleden Zondag mag als zeer bevredigend beschouwd worden. De voorzitter opende de bijeenkomst op het gestelde uur en verleende het woord aan den schrijver, die het verslag der voorgaande samenkomst aflas. Daarop kondigde de voorzitter aan dat er in de tom bola fruitboomen (snoeren) zullen verloot worden en ging dientengevolge over tot een kcrte en klare uit eenzetting der onderhoudszorgen dezer in de streek nog weinig gekende vormen. Daarna ving een zeer goed voorbereide voordracht aan door den schrijver overHoe we het stukje grond kunnen veel deen voort brengen, en het geteelde best benuttigen. De leden juichten beide sprekers toe. Hierna volgde een geza menlijke inschrijving van vernieuwde, vroege aardap pelen. Onder de mededeelingen miek de voorzitter be kend dat de gilde een sprceitoestel had aangekocht ten gebruike harer leden en gaf tevens de manier te kennen op dewelke het zal uitgeleend worden. In de eerstko mende vergadering zal een demonstratie over het sproeien gegeven worden. De leden zullen ook op de gepaste tijdstippen de tot het sproeien noodige stoffen in hun bond kunnen bekomen. Daarna werd overge gaan tot het trekken der tombola, die de gelukkige win ners meest verheugde. Om te eindigen werd door al de tegenwoordige leden hun lidmaatschapskaart ver nieuwd. Nieuwe leden kwamen er nog bij. Na aankon diging van plaats en datum der volgende vergadering, ging de samengekomen menigte welgezind uiteen. YPER. Rijwieldiefstallen. Zaterdag avond, rond 7 uur, werd ten nadeele van Debreuck Maurice, van El- verdinghe, een rijwiel ontvreemd aan den gevel der herberg De Anker Groote Markt, en Zondag avond, insgelijks omstreeks 7 uur, werd aan den gevel van een gesloten huis fn de Elverdinghestraat de fiets wegge nomen toebehoorende aan Desmadryl Marcel, van Voormezeele. Velo gevonden. Donderdag morgen werd in de A.B.C. straat door M. Bertier Arthur een aldaar achter gelaten rijwiel, dragende taksplaat Nr 396,663, ge vonden. Een onderzoek werd geopend om den eigenaar dezer fiets te vinden. VLAMERTINGHE. Pijnlijk geval. Zaterdag laatst moest hier het huwelijk ingezegend worden van Muttenaers Jules, van Charleroi, met Croquette Alice, van Vlamertinghe. De jonge verloofde, pas 26 jaar oud, was in het begin der verleden week nog per fiets naar Charleroi gereden, om aldaar samen met haar toekomstigen bruidegom over de laatste schikkingen voor het aanstaande brui loftsfeest te beraadslagen. Den Donderdag avond kwam ze terug thuis, doch was onderweg door een regenvlaag verrast geweest, zoodat ze, doornat geregend werd. 's Anderdaags 's morgens, bij het ontwaken, kloeg het meisje van lichte keelpijn, doch de kwaal verergerde zoo snel dat dokters hulp moest ingeroepen worden. Niettegenstaande de beste zorgen is het meisje nog den zelfden namiddag, aan de gevolgen der opgeloopen keelontsteking, gestorven op het oogenblik dat haar verloofde blijgezind te Charleroi den trein nam om naar Vlamertinghe te komen. Bij zijne aankomst werd hij met de noodige omzichtigheid op de hoogte gebracht van het droevig gebeuren, dat zijne vreugde en geluk zoo plots in de smartelijkste droefheid veranderde. Velodiefstal. Terwijl de genaamde Gillioen Henri 's avonds in een beenhouwerij, nabij de statie, gegaan was om er wat vleesch te koopen, is een onbekende er van door gereden met zijn rijwiel dat hij aan den gevel der beenhouwerij geplaatst had. STA DEN. Rijwieldief aangehouden. Zekere A. Slosse werd te Roeselaere op heeterdaad betrapt toen hij aldaar een rijwiel poogde te stelen. De kerel werd aangehouden en door de rijkswacht van Staden werd te zijnen huize een huiszoeking gedaan, die zeer vrucht baar bleek. Daar trof men immers verscheidene rijwie len en allerlei onderdeelen van fietsen aan. Alles werd in beslag genomen. Diefstal. Terwijl Mevr. Hélène Huyghebaert, die alleen woont in de Yperstraat, even was uitgegaan, werd er in hare woning binnengebroken en een nog al aanzienlijke som geld gestolen. Klacht werd ingediend bij de rijkswacht die een onderzoek opende. HET YPERSCHE 29 -11 -1940 Zaterdag 30 November, om 7 uur. Zondag 1 December, om 2, 4 J en 7 uur. Maandag 2 December, om 7 uur. DE LUSTIGE OPERETTE met Willy Eichberger en Lucie English. De Hoteliersbond van Yper houdt aanstaande Dinsdag, 3 December, zijne Maandelijksche VERGADERING, om 3 uur namiddag, in het lokaal Hotel Casino». Statie straat. Alwie nog geen lid is van den bond en in regel is met de Wet (voorzien van loopend water), wordt vriendelijk uitgenoodigd deel te nemen aan deze vergadering, om er samen onze belangen te kunnen verdedigen. Het Bestuur Hoteliersbond, Yper. De Jaariijksche bijgevoegde STIERENKEURING zal plaats hebben te Haringe, op Zaterdag 7 De cember, te 11 uur voormiddag. Volgens een mededeeling uitgaande van het Provin ciaal Bestuur van West-Vlaanderen, zal de algemeene volkstelling, die krachtens de wet van 2 Juni 1856 moest geschieden, niet doorgaan. Bij besluit van 5 November 1940 van den Algemeenen Secretaris van het Ministerie van Binnenlandsche Za ken en van Volksgezondheid en tengevolge van het ak koord van den voorzitter van Winterhulp, is de ver koop van het Bloempje van den Oudstrijder ten voor- deele der Oorlogsinvaliden en oudstrijders van 1914-18 en van 1940 tot op het einde dezer maand toegelaten. De opbrengst van dezen verkoop dient om hulp te ver- leenen aan behoeftige oudstrijders. In de meeste plaatsen van het land heeft deze ver koop plaats gehad op Zondag 24 November 11., doch bij beslissing van den Heer Bulckaert, goeverneur van West-Vlaanderen, wordt het collecteeren en de verkoop van het «Madeliefje van den Oudstrijder hier in onze provincie op heden, Zaterdag 30 November, toegelaten. Eerweerde Zuster Marie-Joseph, van het Klooster der Arme Klaren, hetwelk zij binnentrad op 28 October 1888, heeft verleden week Donderdag de vijftigste ver jaring van haar kloosterleven herdacht. Ter eere der jubilarisse werd te 9 u., in de kapel van het klooster, een plechtige dankmis opgedragen door Z. E. H. Verhaeghe, pastoor-deken van Yper, omringd door E. H. Denys, pastoor, en E. H. Delanote. onder pastoor van St Niklaas. Z. E. Heer Deken hield er een treffend gelegenheidssermoen en de gansche kerkelijke plechtigheid, tijdens dewelke de vernieuwing der kloos tergeloften plaats had, miek op de talrijke aanwezige geloovigen diepen indruk. Wij wensehen de achtbare jubilarisse van harte ge luk en nog vele jaren. Over de gelukzalige Margareta van leper. Waarom nu nog uitkomen met die oude jonge Mar gareta (1216-1237)? Beweegt men nu niet Hemel en aarde om vrede te bekomen Waarom zouden de Ieper- lingen Margriet van Yper niet uitnoodigen om meê te doen in den tegenwoordigen kruistocht van gebeden. Zij leefde ten tijde van de laatste kruisvaarten ter verovering van 't H. Land. 't Waren dan ook lastige jaren voor het volk, zij gaf veel aalmoezen, bezorgde de melaatschen die dan hier waren, deed veel verstervingen, was meer met God bezig of met al 't overige, was derde ordeling van St Dominick, stierf van een langdurige ziekte zeer waarschijnlijk den 9 December van 't jaar 1237. Men kwam van nabij en van verre om hare gebeden af te smeeken voor en na hare dood. Ongehoord vele mirakelen heeft zij gedaan voor en na hare dood. Den Maandag 9 December zal er in St Jacobskerk eene solemneele mis ter harer eer ge zongen worden. De E. H. Pastoor heeft, zegt men, 5000 santjes, zeer schoone, doen steendrukken. Wij vernemen het afsterven van Mijnheer JOSEPH DE BOECKX, die hier na den oorlog 1914-1918 den plaatselijken dienst van landherstel, beter gekend onder den naam van Motocultuur, heeft ingericht en er lange jaren de ijverige en verdienstvolle bestuurder van Is geweest. De vele personen van het arrondissement en vooral de landbouwers, die met hem in aanraking kwa men, hebben nog steeds de beste herinnering van hem bewaard en zijn het eens om de vele diensten, die de Heer De Boeckx hier aan onze streek bewezen heeft, te erkennen. Toen de Dienst van landherstel hier zijn taak ge ëindigd had, keerde de Heer De Boeckx terug naar Gent. zijne geboortestad. Enkele jaren later werd hij bestuurder benoemd van den Dienst voor Werkloosheid en Werkverschaffing te Roeselare en, na de gebeurte nissen van Mei 11., werd hij in dezelfde hoedanigheid naar Ronse verplaatst. Hij heeft zijne taak aldaar, waa'r hij zich ongetwijfeld ook reeds, zooals overal elders, om zijne goedheid, rechtgeaardheid en plichtbewustheid vele vrienden had weten te maken, niet lang mogen waarnemen, want hij is op 20 November 1940, in den ouderdom van 56 jaar, haastig in den Heer ontslapen. Wij bieden aan Mevrouw De Boeckx-Sobry en familie de betuiging onzer innige deelneming. 3 In St Maartenskerk, plechtige Octaaf ter eere van de H. Barbara. Patrones van den goeden dood van Zondag 1 December tot Zondag 8 December. Op Zondag 1 December en op Zendag 8 December, te 3 uur, Sol. Vespers en Lof, waaronder sermoen. Op alle weekdagen uitgenomen 's Zaterdags, te 5 uur plechtig Lof en Sermoen. Al de sermoenen zullen dit jaar gepredikt worden door Z. E. P. Bruno, Gardiaan der EE. PP. Capucijnen. te leper. Mochte ook dit jaar. die eeuwenoude traditie in leper in eere gehouden worden en mochte zij dit jaar nog meer goed uitwerken in de zielen der geloovigen. Heer Cyrille Vandermeerseh Heer en Vrouw Louis Vandermeersch-Ooghe en hun zoon Cyrille Heer en Vrouw Emile Mollet-Vandermeersch en hun dochters Andrée en Camille Vrouw Weduwe Theophile Herreman-Devos Heer Camille Dumortier, Weduwnaar in eerste huwe lijk van Mevrouw Leontine Herreman, Vrouw Camille Dumortier-Verhack en hun zoon Louis: Heer Justin Vandermeerseh Heer en Vrouw Emile Vandermeersch-Verbrugge De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Auguste Cailliau-Vandermeersch De kinders en kleinkind van wijlen Heer en Vrouw Albert Poulain-Vandermeerseh De familiën Herreman, Devos. Vandermeerseh en Vanraes, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teergeliefde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, groot moeder, dochter, schoonzuster en bloedverwante. Vrouw CYRILLE VANDERMEERSCH geboren Marie-Louise HERREMAN te Yper, den 23 Mei 1873, en aldaar godvruchtig over leden, den 23 November 1940. De personen, die bij vergetelheid geen rouwbrief mochten ontvangen hebben, gelieven dit bericht als dusdanig te willen aanzien. Capucienenstraat, 32. Mijnheer Georges Rosselle Mijnheer en Mevrouw Marcel Rosselle-Vermeulen Mijnheer André Rosselle Mijnheer Ernest Rosselle Mijnheer Emile Rosselle Mijnheer Leon Rosselle, Mejuffer Gisèle Rosselle De familiën Marchand, Bourry, Rosselle en Du- hayon, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teergeliefde moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, Mevrouw Weduwe LEON-EDMOND ROSSELLE geboren Leonie MARCHAND te Crombeke, den 18 Januari 1864. en godvruchtig over leden te Yper, den 27 November 1940. De Lijkdienst zal plaats hebben op MAANDAG 2" DECEMBER, om 10 uur, in de parochiale kerk van Brielen. Vergadering ten sterfhuize, Veurnesteenweg, te 9 u. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Heer Camille Degryse-Deltombe Juffers Esther en Agnes Degryse Heer Pierre Degryse Vrouw Weduwe Jules Deltombe-Gisquière De familiën Deltombe, Gisquière, Degryse en Braem, melden met diepe droefheid het overlijden van hunne teerbeminde echtgenoote, moeder, dochter en bloedver wante, Vrouw CAMILLE DEGRYSE geboren Felicie DELTOMBE te Brielen, den 26 Juni 1899, en godvruchtig overleden te Yper, den 28 November 1940, voorzien door de ge rechten onzer Moeder de H. Kerk. De Lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling. zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Niklaas, te Yper, op MAANDAG 2 DECEMBER 1940, om 9 uur. Vergadering in de kerk. Dit bericht dient als uitnoodiging. Yper, Dickebuschsteenweg, 29. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 8 uur, in de kerk der E. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Frans DE VISSCHER Frenchlaan, 32. (2389) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 10 uur, in de kerk der E P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Maurice CHERCHYE. (2383) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 10 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Leo HOSTEN geboren Henriette Blommaert. (2390) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zotódag 1 December, om 11 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules DEMEY. (2384) De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station is alleen open op, reste seule ouverte le Zondag 1 December Dimanche 1 Décembre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3