CINE FLORA Het was een opwindenden Balnacht VAN NIEUWENHOVE Fruit - Groenten - Z aden Kruidenierswaren - W i j nen BUITENDIENST VOOR CONTROLE EN ONDERZOEK «UNIE VOOR HAND- en CEESTESARBEIDERS 5 DE ACTUALITEITEN U.F.A. 478 DOCUMENTAIR. Bevoorrading in Aardappelen voor Spijshuizen en Hotels ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 OPENING VAN HET HUIS 45, Rijselstraat, 45 YPE R Depothouder van den Hollandschen Zaadhandel van Mechelen Het Commissariaat voor Prijzen en Loonen va« het Gerechtelijk Arrondissement leper. o O Bij besluit van 20 Oogst 1940 (Staatsblad van 23 Oogst 1940) wordt het Commissariaat voor prijzen en loonen ingesteld om het evenwicht tusschen prijzen en loonen na te streven door de bestendige tusschenkomst van het landbestuur, dit vereischt zijnde, én voor het ekonomisch le ven van het land én voor de sociale verhouding (arbeidsvoorwaarden) tusschen werkgevers en werknemers. Het Commissariaat maakt aan de bevolking bekend dat, in het belang van iedereen en inzon- der van de behoeftigen en van de werkende klasse, een uiterst strenge kontrool zal uitgeoe fend worden op de toegepaste verkoopsprijzen, en dit vanaf den voortbrenger tot en met den verbruiker. Drie groote stelregels worden in acht genomen bij het instellen der onderzoeken en het uitoefe nen van het toezicht. 1) De prijzen van 10 Mei. Het is verboden alle waren, met uitzondering van deze voor dewelke een afzonderlijke afwij kingsmaatregel werd toegestaan, aan een prijs, hooger dan deze die vóór 10 Mei 1940 werd toe gepast, te koop te stellen of aan te bieden. 2) Abnormale winsten. Woekerhandel en overdreven winsten zullen nauwkeurig opgespoord en onverbiddelijk onder drukt worden. Onze agenten bezitten uitgebreide machten om de herkomst en de inkoopprijzen der waren na te gaan. 3) Maxima prijzen. Voor een aantal produkten van dagelijksch en onmisbaar gebruik worden door officieele beslui ten de maxima prijzen vastgesteld. Dit is onder meer het geval voor boter, aardappelen, vleesch- waren, suiker, rijst, olie, enz.... Deze prijzen dienen stipt nageleefd te worden en dulden geen enkele uitzondering, welke ook de omstandigheden of beweegredenen mogen zijn. Ook de verbruiker, die hoogere dan de maxima vastgestelde prijzen betaalt, wordt vervolgd daar hij den woekerhandel mogelijk maakt en bevor dert. Het Commissariaat geeft zich rekenschap van de zware taak en de talrijke moeilijkheden, die het te wachten staan evenals van de soms on sympathieke beoordeeling van zijn optreden. Het doet evenwel beroep op het edelmoedig be grijpen en de solidariteitsgezindheid der bevol- lring om de spontane medewerking van iedereen te bekomen. Het gaat hier niet om de bestraffing te vervol gen van het al dan niet naleven der voorschrif ten van een of ander officieel besluit, maar wel om te voorkomen dat de betrekkelijke schaarsch- heid van zekere produkten, schaarschheid die bij zonder zwaar komt te wegen voor de minder be- goede klassen der bevolking, op schandelijke wijze worde uitgebuit door gewetenlooze han delaars of smokkelaars. Het Commissariaat staat ten dienste van de be volking het rekent er op dat deze haren plicht zal beseffen en in de mate van het mogelijke met ons medewerken. Het Commissariaat van het Gerechtelijk Ar rondissement leper, heeft deze week zijne wer king ingezetde bevolking heeft kunnen vast stellen dat de agenten in dienst van het commis sariaat niet in de eerste plaats opgetreden zijn als eenvoudige opstellers van proces-verbaal, doch veeleer als raadgevers die vele handelaars hebben aangeraden maatregelen te treffen die het verbaliseeren zullen voorkomen. Het Commissariaat heeft, aldus handelend, nog een gelegenheid willen geven aan vele hande laars. die soms bij onwetendheid zouden hebben gehandeld, hun misstap te herstellen en bewijs te leveren dat zij de nooden van den tijd willen begrijpen en niet willen behooren tot die reeks van menschen die nu met den vinger worden ge wezen, omdat zij op een onrechtmatige wijze mis bruik maken van de oorlogsomstandigheden het commissariaat heeft zijn goede wil getoond, dit weze een laatste maal herhaald. Het Commissariaat voor prijzen en loonen is dan ook beslist van af heden kordaat op te tre den tegenover de onwilligenhet heeft tot op dracht gekregen het ekonomisch leven te orde nen, het Commissariaat kent geen politieke vriendjes het zal zijn opdracht vervullen met goedheid als het kan, met hardheid als het moet. De bevolking van het arrondissement leper is dus gewaarschuwd. Alle klachten dienen gericht Korte Torhoutstraat, 9, leper. HET YPERSCHE 29 -11 - 194« Het persagentschap Belgapress deelt het vol gende mede De toonaangevende vakvereenigingen hebben een beslissenden stap gedaan tot een algeheele vernieuwing van het vakvereenigingsleven. Het is bekend, dat als gevolg van den oorlogs toestand, het werk der bestaande vakvereenigin gen werd stilgelegd. Derhalve kon sedert maanden niets meer ge daan worden om den toestand der arbeiders te verbeteren. De tijdsomstandigheden eischen echter drin gend, dat de sociale toestand der hand- en gees- tesarbeiders, alsmede deze van hun gezinnen, zou bestudeerd en bevorderd worden binnen het ka der der huidige syndicale mogelijkheden. Deze taak kan slechts doelmatig vervuld wor den door een eenheidsorganisatie, die, losstaande van de vroegere vakvereenigingen, alle partijpo litiek uitsluit en door een rechtvaardige sociale politiek den klassenstrijd uitschakelt. Slechts één organisatie, die binnen het kader van 's Lands economische mogelijkheden, uitslui tend een verbetering nastreeft van den maat- schappelijken toestand der hand- en geestesarbei- ders en daarbij geen enkel partijbelang voor oogen heeft, is bij machte deze opdracht te ver vullen en de eenheid onder alle arbeiders tot stand te brengen. De verantwoordelijke leiders der bestaande or ganisaties hebben den geest en den eisch van den tijd begrepen en het besluit genomen een een heidsorganisatie op te richten, die los staat van alle partijpolitiek. Dit besluit werd genomen in de vergadering, welke op Vrijdag 22 November 1940 werd ge houden en waarop de leiders aanwezig waren van: 1. Het Belgisch Vakverbond 2. Het Algemeen Christelijk Vakverbond 3. Het Liberaal Syndikaat 4. Arbeidsorde. De grondslagen van de nieuwe organisatie wer den gelegd en de eerste noodzakelijke maatrege len van uitvoering getroffen. De taak van de nieuwe organisatie. 1 Medewerking aan het opstellen en uitvaar digen van officieele besluiten in zake sociale po litiek. 2. Vertegenwoordiging in zelfstandige orga nismen betreffende sociale verzekering en voor zorg. 3. Regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden, wellicht in paritaire commissies, waarbij even tueel goedkeuring door den Saat voor bepaalde kwesties verplichtend is, bij loonsverhoogingen. 4 Raadgevingen aan de leden in juridische vraagstukken die betrekking hebben op den ar beid en het sociaal verzekeringswezen, tevens vertegenwoordiging der leden bij de bevoegde instanties. 5. Medewerking aan de vakkundige vorming en voorlichting bij beroepskeuze. 6 Verleenen van bijzondere vergoedingen aan de leden, bv. bij ouderdom, werkongevallen, enz. 7. Uitgeven van vakbladen in de Vlaamsche en Fransche taal. De organisatie-vorm. De bij de bovengenoemde vereenigingen aan gesloten vakcentralen, alsmede de andere vak vereenigingen van het land, zullen allen bij de nieuwe organisatie aansluiten. In den schoot der nieuwe organisatie zullen dan een aantal vakcentralen worden opgericht voor Vlaanderen, en eenzelfde aantal voor Wal lonië. Een coördinatiecomité met vertegenwoor digers der vakcentralen van Vlaanderen en Wallonië, zal optreden voor sociale en econo mische aangelegenheden, die zich op dezelfde wijze in Vlaanderen en in Wallonië stellen. Het Hoofdbestuur der Unie is samengesteld uit vertegenwoordigers der Vakcentralen, met voor Vlaanderen en Wallonië een gelijk aantal. De voorloopige leiding heeft als opdracht de Vrijdag, Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 uur, 4 J uur. 7 uur (doorgaand). Maandag, om 7 uur. De grootste superproductie van 't jaar ZARAH LEANDER en MARIKA ROKK te zamen in de prachtigste film tot heden toe gezien (CE FUT UNE NUIT DE BAL ENIVRANTE) Een prachtfilm die iedereen moet zien. Bij dit succes-programma bieden we u nog en een zeer mooie en interessante inschakeling in de nieuwe organisatie van al de bestaande vereenigingen tot stand te brengen en tevens de reorganisatie te bewerkstelligen. Naam en zetel van de eenheidsorganisatie. De nieuwe arbeidersorganisatie zal als naam dragen Unie der Hand- en Geestesarbeiders (in het Fransch «Union des Travailleurs Ma- nuels et Intellectuels De zetel ervan zal gevestigd zijn Fontainas- plaats (Vierde verdieping), ingang langs het Achturenhuis. Het zal stellig velen verheugen in de eerste plaats de arbeiders zelf, dat hiermede een be slissende stap gedaan is naar de vereeniging van alle arbeiders. De Unie doet een oproep op alle vakcentralen zich onmiddellijk bij haar aan te sluiten en tot alle hand- en geestesarbeiders de werking van de Unie te steunen door zich bij de Vakcentrale van hun beroep aan te sluiten of indien zij reeds bij een syndikaat zijn aangesloten, daarvan verder lid te blijven. Het werk van de eenheidsorganisatie van alle arbeiders zal van groote beteekenis worden voor het bereiken van rechtvaardige sociale toe standen, voor het uitschakelen van den klas senstrijd en daardoor voor het verzekeren van een voor economie en volk vruchtbare sociale ontwikkeling. Met het oog op de bevoorrading in aardappelen van de spijshuizen en hotels tijdens de rantsoeneerings- perioden van 8 November 1940 tot 7 December en van 8 December 1940 tot 6 Januari 1941. heeft het Na tionaal Verbond der Belgische Hotelhouders machti ging bekomen tot het nazicht en de geldigverklaring van de aanvragen model 5. ingediend door de leden dezer korporatie. De gemeentediensten zullen slechts moeten tusschenkomen voor de aanvaarding van der gelijke aanvragen model 5, met het oog op het tijd perk aanvang nemend op 7 Januari 1941. Ten einde alle misbruik te voorkomen, wordt aan de restauratiehouders, hotelhouders, enz., voorgeschreven, bij elke ingediende aanvraag model 5. een verklaring te voegen, opgesteld als volgt Ik bevestig op mijn eer, dat de voorraad in aardap pelen welke ik noodig heb om aan de behoeften mijner cliënteele te voldoen, kan worden geraamd op... kilo gram voor het aanstaande rantsoeneeringstijdperk van dertig dagen. Mijn voorraad aardappelen, bestemd voor mijne cliënteele, bedraagtkilogram, hoeveelheid welke in mindering dient gebracht van deze overeenstem mend met mijne vermoedelijke behoeften. Mijn aan vraag tot bevoorrading model 5 bedraagt derhalve... kilogram. Ik verleen hierbij de toelating aan alle politieoffi cieren, aan de controleurs van de ravitailleering en aan de agenten van de gemeentelijke politie, een huiszoe king te doen cm de nauwkeurigheid dezer verklaring na te gaan. (Datum). (Handteekening.) Het spreekt vanzelf, dat de restauratiehouders, hotel houders. enz., die, voor de behoeften hunner cliënteele, een voldoenden voorraad aardappelen bezitten voor de aanstaande rantsoeneeringsperiode, geen aanvraag mo del 5 mogen indienen. Zij die, hoewel zich in die voorwaarden bevindend, reeds hun aanvraag zouden hebben Ingediend, worden verzocht deze, binnen de acht en veertig uur. terug te halen en te vernietigen. Indien hun reeds aardappelen werden afgeleverd, dienen zij daarvan, binnen denzelf den termijn, aangifte te doen bij het Nationaal Verbond der Belgische Hotelhouders, welk laatste dienaangaan de het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening zal inlichten, met het oog op de te nemen maatregelen. HANDELSREGISTERS YPER 7770 en 9062 MEN DRAAGT TEN HUIZE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5