10. HET YPERSCHE 6-12-1940 als hier de verpachting dier hofstede die reeds plaats had vooraleer de gemeenteraad er zijn advies over segeven heeft, zouden niet voorvallen Indien de ge meenteraad op tijd en stond regelmatig moest bijeen geroepen worden. M Seys. De Commissie van Openbaren Onder stand is dus tot de verpachting der hofstede over gegaan zonder hiervoor toelating te hebben bekomen. Wanneer werd deze vraag aan de stad gericht M. Delahaye. De brief dagteekent van den 6 No vember. terwijl de beraadslaging in datum van 20 Sep tember genomen werd Wij zullen echter deze bemer kingen ter zijde laten en overgaan tot de stemming. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verkooping van houtgewassen. M. Delahaye. Gezien den staat der gewone kap pingen uit te voeren gedurende 1940 en 1941. goedge keurd door de Bestendige afvaardiging in datum van 25 September 1936 en door Koninklijk Besluit van 16 April 1937, en gezien den staat der verbeteringskappin- 4en geschat op 5.925 fr.. besluit de Commissie de noo- dige machtiging te vragen om gemelde kappingen open baar te mogen verkoopen. Deze verkooping heeft Za terdag over acht dagen, zijnde 23 November, reeds plaats gehad, terwijl de brief, waarbij de machtiging tot verkoopen dier houtgewassen aan de bevoegde over heid gevraagd wordt, enkel gedagteekend is van den 20 November. Niettegenstaande deze verkooping reeds lieeft plaats gehad, stel ik voor de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand goed te keuren. Eenparige instemming. V. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verpachting der hofstede Weezenschool. M. Delahaye. De Commissie van Openbaren On derstand heeft ons het dossier overgemaakt der open bare verpachting van de hofstede der Weezenschool. die op 25 October 11. heeft plaats gehad. Aan den ge meenteraad wordt enkel een gunstig advies gevraagd, daar de bundel dan naar Brugge dient gezonden te worden en het de bestendige afvaardiging is die een beslissing neemt. M. Leuridan. Het is een openbaar geheim dat, ter gelegenheid der verpachting dezer hofstede, er land bouwers zijn geweest die voor den zooveelsten keer den onvoorzichtigaard, om niet te zeggen den dwazerik heb ben uitgehangen door overdreven zotte pachtprijzen aan te bieden. Het is als verdediger der landbouwers, waar van ik hier reeds sedert 1926 de belangen behertig, dat ik hier die handelwijze van sommigen aanklaag in het najagen eener hofstede. Er werden daar niet een. maar twee, drie prijzen ingestoken die werkelijk fantastisch mogen genoemd worden. En het is bekend dat zulks steeds de hoogst immoreele gevolgen heeft, daar dit voorbeeld voor de eigenaars van heel de streek een prikkel is om ook de pachtprijzen hunner goederen n gehoord op te drijven, alhoewel hun dit thans met de nieuwe wetgeving niet meer zal mogelijk zijn. Zij zeggen zich immers en niet zonder reden dat, alswan- neer de boeren vrijwillig zulke overdreven pachtprijzen aanbieden, zij dezelfde ook onvrijwillig kunnen be talen. Die eene man, die zulk een hoogen pachtprijs •ïeeft aangeboden, is dan naderhand vóór de Commis sie van Openbaren Onderstand op de knieën gevallen en heeft haar gesmeekt om van zijn aanbod af te zien. De Commissie heeft echter kranig gehandeld met te beslissen dat. indien de hoogste inschrijver van zijn aanbod ontslagen wordt, dit enkel gebeuren mag op voorwaarde dat hij voor den duur der pacht den toe leg zou betalen tusschen zijn aanbod en dit van den tweeden inschrijver. Ik houd er aan hier de handel wijze van die landbouwers in 't openbaar aan te klagen en ik geloof dat de gemeenteraad met mij zal t'akkoord zijn om een gunstig advies uit te brengen op het be sluit der Commissie van Openbaren Onderstand, die als zij tevreden is het tweede aanbod te aanvaarden, alhcewel dit ook nog te hoog is, besliste dat zulks enkel geschieden mag op voorwaarde dat de hoogste aanbieder aansprakelijk gesteld worde voor het beta len van de som van 11.396 fr.. zijnde het verschil tus schen den prijs zijner aanbieding en dezen van den tweeden aanbieder. Ik denk dus dat wij deze beslissing van den Openbaren Onderstand mogen bijtreden en tevens de voorgestelde sanctie moeten behouden. M. Delahaye. Die opmerking van den Heer Leuri dan is zeer gegrond, want reeds te dikwijls werd opge merkt dat landbouwers overdreven pachtprijzen aan boden, met voor de andere boeren al de nadeelige ge volgen die men kent, om dan na twee, drie jaar pacht vermindering van pachtprijs aan te vragen. Ik stel voor thans een gunstig advies op de beraadslaging der Com missie van Openbaren Onderstand te verleenen. Al de raadsleden stemmen ja. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van een woonhuis. M. Delahaye. Wij hebben vanwege de Commissie van Openbaren Onderstand het proces-verbaal ontvan gen der openbare verpachting van een woonhuis gele gen te Yper, Meenenstraat, Nr 19, die den 23 Augustus II. door het ambt van notaris Vander Meersch plaats had. De gemeenteraad is enkel geroepen een gunstig advies uit te brengen om de openbare verpachting te kunnen laten geschieden. M. Seys. Dit huis is nochtans reeds bewoond. M. Muiier. Ja, het is dit thans betrokken door den Heer Grillet. M. Delahaye. Wij hebben nog de beraadslaging over de verpachting niet ontvangen, doch enkel de vraag om dit huis te mogen verpachten. M. Seys. Men zak den huurder thans toch niet meer buiten zetten. Het is dus van weinig belang. Nadat de Heer secretaris heeft doen opmerken dat het toch het proces-verbaal der verpachting is, dat thans aan het advies van den gemeenteraad voorge legd wordt, stelt de Heer voorzitter voor dit goed te keuren. Eenparige instemming. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Begrooting 1941. M. Delahaye. De Commissie van Openbaren On derstand heeft ons haar ontwerp van begrooting voor 1941 overgemaakt. Heeft een der raadsleden er reeds inzage van genomen Op het ontkennend antwoord van de raadsleden, ver klaart de Heer voorzitter deze begrooting ter onder zoek der Heeren gemeenteraadsleden op het bureel neer te leggen. VIII. Dickebusch vijver Vijvermeerschen Ver pachting. M. Delahaye. Het woord is aan den Heer schepen Biebuyck om verslag over deze kwestie uit te brengen. M. Biebuyck. Enkele loten vijvermeerschen gele gen te Dickebusch, waarvoor de aangeboden pachtprijs bij een eerste aanbesteding te laag was, zijn op 25 No vember 11. opnieuw in openbare verpachting uitgegeven geweest. Voor lot een heeft Coole Philippe, van Dicke busch, den jaarlijkschen pachtprijs van 905 fr. geboden. Voor lot vier werd door Hoflack Jules, schaper te Dickebusch, een aanbod gedaan van 1303 fr. en voor lot vijf werd door denzelfden de som van 1204 fr. ge boden. Voor lot zes wordt het gedane aanbod door het schepencollege nogmaals te laag geacht en wordt thans voorgesteld dit lot samen met loten elf en twaalf, waar voor geen aanbiedingen gedaan werden, ofwel terug in openbare verpachting uit te geven, ofwel uit ter hand te verpachten. Ik denk dat het best ware eerst de aan biedingen van Coole Philippe en Hoflack Jules goed te keuren, en daarna te stemmen over het voorstel van het schepencollege om de andere loten hetzij uit ter hand te verpachten, hetzij opnieuw in openbare ver pachting uit te geven. M. Seys. Aan wat is zulks toe te schrijven dat er voor sommige loten geen ofwel een onvoldoende aan bod gedaan werd M. Biebuyck. Omdat ze minderwaardig gelegen zijn. Op lot zes is er nog tamelijk veel werk te verrich ten. Voor dit lot, dat een grootte heeft van 1 ha. 94 ca.. werd slechts 242 fr. geboden, wat toch te weinig is. M. Seys. 'Wij zouden toch, vooraleer te stemmen, moeten weten wat het schepencollege zinnens is te doen. Zult gij deze loten opnieuw openbaar verpachten, ofwel kent gij een liefhebber om ze uit ter hand te verpachten M. Biebuyck. Dit laatste is niet onmogelijk. Het schepencollege vraagt de toelating om naar goeddun ken ten beste mogelijk te mogen handelen. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt tot de stemming overgegaan voor de toewijzing van loten een. vier en vijf. Al de raadsleden stemmen ja. M. Leuridan. Er heeft reeds een aanbesteding plaats gehad die voor sommige loten geen voldoening gegeven heeft. Niettegenstaande dit feit, vind ik het nochtans beter voor die loten nogmaals een nieuwe aanbesteding uit te schrijven. M. Delahaye. Voor verschillige loten waren de gedane aanbiedingen in regel. Enkel voor twee loten werden er geen inschrijvingen gedaan, doch indien wij ze nu opnieuw openbaar verpachten, dan is zulks aan de landbouwers nogmaals gelegenheid geven om over dreven prijzen aan te bieden. M. Leuridan. Dit argument houdt geen steek, want wat waar is voor de verpachting eener hofstede, geldt niet voor enkele afzonderlijke loten land of meersch. M. Seys. Hoe groot zijn de loten waarvoor geen aanbod gedaan werd M. Biebuyck. Het eene lot, waarvoor een onvol doende pachtprijs geboden werd, is 1 ha. 94 a. groot. De andere loten hebben ongeveer 60 a 70 aren. M. Seys. Gij kunt ze dan evengoed uit ter hand verpachten, indien gij er een liefhebber voor vindt. M. Leuridan. Meent het schepencollege niet dat het beter ware voor zijn faam, al ware het maar om alle mogelijke verdenking van bevoordeeling te voor komen, deze loten vijvermeerschen opnieuw openbaar te verpachten De Heeren schepenen Delahaye en Biebuyck verkla ren volledig met deze zienswijze in te stemmen. M. Delahaye. Ik stel voor de nog overblijvende vijvermeerschen openbaar te verpachten in één lot. Dit voorstel wordt algemeen goedgekeurd. IX. Aangenomene St Jozefsschool Heraanne ming. M. Delahaye. Het schoolcomiteit der aangenomen lagere scholen vraagt dat het den gemeenteraad zou believen vanaf 1 Januari 1941 de heraanneming te stemmen van de St Jozefsschool van den Meenensteen- weg, Kalfvaart en Potyze en vraagt tevens de thans be staande aannemingsvoorwaarden eenigszins te willen veranderen. Het dringt aan op een gunstige en spoedige beslissing, daar naderhand nog zekere formaliteiten te vervullen zijn die ook nog eenigen tijd zullen vergen. Thans wordt er door de stad een toelage verleend van 1100 fr. per klas. en het schoolcomiteit vraagt nu die toelage tot op 1200 fr. te willen verhoogen. Het schepen college is van advies, natuurlijk onder voorbehoud van goedkeuring door den gemeenteraad, de voorwaarden van het aannemingscontract dezer school voor het oogenblik niet te veranderen, omdat het denkt, indien de huidige toestand nog een tijd lang voortduurt, een algemeene vraag van verhooging voor al de scholen te zullen ontvangen en dat alsdan de aannemingscon tracten van al de scholen zoo noodig samen zouden kun nen veranderd worden. Het schepencollege denkt dus het aannemingscontract der St Jozefsschool thans aan de oude voorwaarden te vernieuwen en het vraagt hier over de goedkeuring van den gemeenteraad. Dit voorstel wordt aangenomen. De Heeren Michiel, Vergracht en Lahaye onthouden zich. X. Leening van 130,000 fr. op korten termijn bij het Gemeentekrediet van België voor gezondheids- en wegeniswerken. M. Delahaye. Dit punt betreft het aangaan eener leening op korten termijn bij het Gemeentekrediet van België, ten bedrage van 130.000 fr., voor het uitvoeren van gezondheids- en wegeniswerken. Ik vraag aan den gemeenteraad dat het hem zou believen deze leening. te stemmen. M. Leuridan. Ware het niet mogelijk te weten welke werken hier bedoeld worden, welke de bestem ming is die het schepencollege zinnens is aan deze lee ning te geven? Kan de Heer voorzitter mij die ont worpen gezondheids- en wegeniswerken niet wat nauw keuriger bepalen M. Delahaye. Ware het niet beter dit punt te ver dagen tot wanneer de Heer burgemeester hier zal zijn om den gewenschten uitleg te geven M. Leuridan. Ja, ik meen dat ik daar zoo juist zijn schaduw heb gezien. M. Delahaye, van plaats veranderende. Ik zal hem met genoegen het voorzitterschap dezer vergadering af staan. De Heer burgemeester treedt inderdaad de raadszaal binnen en neemt zijne plaats in. M. Vanderghote. Ik moet mij verontschuldigen zoo laat aan te komen, doch ik werd heden naar Brussel geroepen en de reis van Brussel naar Yper is thans niet altijd zeer aangenaam. M. Delahaye. Mijnheer de burgemeester, wij wa ren zoo juist gekomen aan de behandeling van het tiende punt der dagorde en de Heer Leuridan wenscht te weten waarvoor de voorgestelde leening dienen moet. M. Vanderghote. Over enkelen tijd werd door den gemeenteraad besloten een leéning van 130.000 fr. bij het Gemeentekrediet van België aan te gaan voor de verlichting der Groote Markt. Het Gemeentekrediet heeft thans aan de stad gevraagd zoo ze deze leening handhaaft. Het schepencollege Is van gedacht dat het heden, in de huidige omstandigheden, nutteloos is dit ontwerp door te voeren en dat het beter ware het be drag dier leening te besteden voor de uitbreiding der rioleering en andere gezondheidswerken. Er werd dus aan het Gemeentekrediet gevraagd deze leening voor de openbare verlichting, welke reeds toegestaan was, te mogen omzetten in een leening voor rioleerings- en gezondheidswerken. Het Gemeentekrediet heeft zulks toegestaan en daarom vragen wij heden aan den ge meenteraad dit ook te willen goedkeuren. Er wordt dus voorloopig afgezien van de moderniseering der ver lichting van de Groote Markt en Boterstraat, ten einde thans met dit geld nuttiger werken te kunnen uitvoeren. M. Capoen. Ik denk dat het ook nuttig ware een deel dezer leening te gebruiken voor het herstellen der buitenwegen, die thans in geen al te besten staat zijn. M. Vanderghote. Dit werk is niet uitgesloten. M. Leuridan. Het is met het doel te vernemen welke werken zullen uitgevoerd worden, dat ik er de detailleering van gevraagd heb. M. Vanderghote. Deze detailleering bestaat nog niet. Onder meer zullen de vroeger besloten rioleerings- werken tusschen de Maarschalk Haiglaan en de Oude Veurnestraat uitgevoerd worden. Indien de gemeente raadsleden nog andere nuttige werken kennen, kunnen wij ze ook in aanmerking nemen. M. Leuridan. Ik leg nadruk op de noodzakelijkheid de landelijke wegenis te herstellen. Sommige dezer wegen verkeeren in een erbarmelijken toestand en zoo er niet aan verholpen wordt, zal het van kwaad naar erger gaan. M. Delahaye. Langs den Vlamertinghesteenweg bestaan er daar twee kwartieren, waar het ook meer dan noodig is de rioleering te voorzien, gezien de nen- schen er 's winters in een waren modderpoel moeten plassen. Ook de hier reeds zoo dikwijls gevraagde rioleering van het Hommelhof zou thans bii middel dezer leening kunnen uitgevoerd worden. M. Leuridan. Volgens de dagorde betreft de voor gestelde leening niet alleen rioleerings-, maar ook nog andere wegeniswerken. Hierbij zouden eveneens de lan delijke wegen moeten voorzien zijn. Ik leg ook nadruk op de noodzakelijkheid van het afleiden der afwatering van den Veurnesteenweg, want gij weet dat gij in dit geval geen gemakkelijke tegenpartij hebt. M. Vanderghote. Wij zullen thans dit werk met spoed doorvoeren. Ik denk dat er ook geen de minste tegenspraak zal zijn voor het aanleggen der rioleering in de straat tusschen den Poperinghe- en Veurnesteen weg. M. Leuridan. Zouden wij zeer nieuwsgierig zijn met te vragen voor hoeveel jaren gij denkt de verlich ting der Groote Markt uit te stellen M. Vanderghote. Tot betere tijden. Ik vraag thans de voorgestelde leening te willen stemmen. Dit wordt met eenparige stemmen gedaan. XI. Nieuw station gebouw Aandeel ten laste der stad Leening Verhooging. M. Vanderghote. Dit is een oude zaak. Het sche pencollege en de gemeenteraad hebben van vroeger Teeds besloten voor een deel tusschen te komen in de kosten van opbouw van het nieuw statiegebouw. Het ontwerp werd regelmatig verdaagd tengevolge der ge beurtenissen en op dit oogenblik worden de kosten voor het bouwen der nieuwe statie op een millioen frank ge raamd. De Maatschappij der Belgische Spoorwegen vraagt, dat de stad thans voor een aandeel van 150,040 fr., zijnde 15 der kosten, zou willen tusschenko-nem. Het Schepencollege betreurt ten zeerste dat die werken zijn moeten verdaagd worden, wat een meerdere last voor de stad heeft meegebracht, doch, om een einde aan deze zaak te stellen, vraagt het thans de sou» van 150,000 fr. te willen stemmen in plaats van 100.004 fr. zooals in de beraadslaging van 23 September 11. voor zien was. M. Seys. Het thans voorgestelde aandeel der stad bedraagt wel 150.000 fr. en niet 15 der kosten, hoe veel deze later ook zouden mogen bedragen M. Vanderghote. Ja. M. Leuridan. Is er geen tegenspraak tusschen uwe verzekering van nu en hetgeen gij daar straks ge zegd hebt M. Vanderghote.Neen, ik heb alleen gezegd dat het thans bepaalde stadsaandeel 15 vertegenwoordigt van de som die het bouwen der statie tegenwoordig moet kosten. M. Seys. Het aandeel der stad blijft dus wel 154.444 frank, dit is het maximum. M. Vanderghote. Ja, ik stel voor die verhooging te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. XI. Stadsbibliotheek a) Rekening 1939 b) Be grooting 1941. M. Vanderghote. De rekening 1939 van de stads bibliotheek bedraagt in ontvangsten de som van 4.445 frank en in uitgaven de som van 7,701 fr. 60. zoodat zij sluit met een overschot van 643 fr. 40. Ik stel voor de2e rekening goed te keuren. Algemeene instemming. M. Vanderghote. De begrooting voor het dienstjaar 1941 voorziet de som van 8000 fr. in gewone ontvang sten en uitgaven. Indien er geen opmerkingen te mafcm zijn, vraag ik deze begrooting eveneens te willen goed keuren. Dit voorstel wordt insgelijks bijgetreden. XIII. Muziekacademie Begrooting 1941. M. Vanderghote. De begrooting der stedelijke mu ziekschool voor het jaar 1941 is aan het schepencollege nog niet kunnen voorgelegd worden. Ik stel dan voor dit punt tot de volgende zitting te verdagen. M. Lahaye. In aansluiting met dit punt zou ik wil len vragen zoo er reeds gevolg gegeven werd aan 4ew brief van den bestuurder dezer school, den Heer Blomme, die de vergelding vraagt voor de supplemen taire lessen die hij de twee laatste jaren gegeven heeft. M. Vanderghote. Voor het oogenblik hebben wij geen het minste verslag over deze zaak en de beheer raad der school heeft ook nog zijn advies niet uitge bracht. Dit is een heel moeilijke kwestie en wij moeten

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10